„Łączka i inne miejsca poszukiwań - Zespół Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie

Przejdź do treści

Menu główne:

„Łączka i inne miejsca poszukiwań

,,ŁĄCZKA I INNE MIEJSCA POSZUKIWAŃ''
  Nasza szkoła znalazła się wśród 20 szkół, które wzięły udział w projekcie regionalnym „Łączka i inne miejsca poszukiwań” organizowanym przez Przystanek Historia – Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki oraz Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Projekt ten został objęty  Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy – Żołnierzom Wyklętym, a patronem medialnym była TVP Historia. Nasza grupa liczyła dziewięć osób.
   11 października w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia odbyło się spotkanie inauguracyjne, w którym wzięli udział m.in. prof. Krzysztof Szwagrzyk, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN,  Justyna Skowronek – dyrektor Biura Edukacji Narodowej. Obejrzeliśmy film Arkadiusza Gołębiewskiego „Polska szuka bohaterów” ukazujący proces poszukiwania ofiar terroru komunistycznego w Polsce. Na zakończenie otrzymaliśmy zadanie do wykonania - kopertę otworzyliśmy w szkole. Nasza pierwsza praca dotyczyła ustalenia losów postaci przedstawionych na zdjęciach.
A oto kolejne spotkania, w których wzięliśmy udział:
       15 listopada 2017: Ostatni. Antoni Dołęga i Józef Franczak.
       6 grudnia 2017: Miejsca nieznane – kiedy weszli Sowieci: uroczysko Baran i Las Turzański. Tego dnia zorganizowano również dla uczestników projektu szkolenie filmowe, podczas którego rozmawialiśmy o swoich pomysłach związanych z tworzeniem filmu, tworzeniem scenariusza, tych szczegółach, o których należy pamięć podczas takiego procesu twórczego. Szkolenie zostało poprowadzone przez osoby pracujące przy powstaniu filmu „Niezwyciężeni”.
      10 stycznia 2018: „Nazwy, których nikt już nie wymienia” – poszukiwania na dawnych Kresach RP.
     7 lutego 2018: Ślady wydobyte z ziemi. Spotkanie z archeologiem. Spotkanie to rozbudziło w nas ciekawość badawczą, ukazywało integralności nauki i interakcję miedzy jej różnymi dziedzinami; poznawaliśmy warsztat pracy historyków, archiwistów, genetyków i archeologów
     Po każdym spotkaniu dostawaliśmy koperty, w których czekały na nas ciekawe zagadki do rozwiązania. Musieliśmy m.in. odgadnąć znaczenie różnych symboli, odczytywaliśmy znaczenia niektórych zdań czy słów, które w naszym języku już dawno zaginęły. Poznawaliśmy ciekawe postacie i ich historie.  
   15 marca był dniem objazdu naukowego zorganizowanego przez pracowników IPN. Nasze pierwsze kroki skierowane były na cmentarz powązkowski, gdzie mieści się kwatera ,,Ł” –miejsce pochówku polskich bohaterów. Mogliśmy zobaczyć miejsce, o którym słyszeliśmy w ciągu tych czterech spotkań, również z radia czy telewizji. Oprowadzały nas osoby, które były silnie związane z pracami badawczymi w tym miejscu. Opowiadali nam, gdzie i w jaki sposób szukali grobów żołnierzy niezłomnych, a wszystko to było na wyciągnięcie naszej ręki. Następnie udaliśmy się do willi ,,Jasny Dom”. Przechodząc obok willi przy ul. Świerszcza 2 w warszawskich Włochach, nie pomyślelibyśmy, jak dramatyczna historia kryje się za jej murami. To właśnie w tym miejscu od lutego do października 1945 roku mieściła się pierwsza warszawska siedziba Głównego Zarządu Informacji Naczelnego Dowództwa Ludowego Wojska Polskiego. Przez areszt znajdujący się w piwnicy przeszło około tysiąca żołnierzy polskiego podziemia. Zarówno napisy na ścianach, takie jak ,,Jezu, wyratuj”, jak i samo miejsce wzbudziły w nas ogromne emocje. Objazd naukowy zakończyliśmy zwiedzaniem X Pawilonu w dawnym więzieniu śledczym przy ul. Rakowieckiej 37. Rotmistrz Pilecki o nim powiedział: „Auschwitz to była igraszka”. Tak... w tych słowach opisał, czym był ów okryty złą sławą pawilon. Największe emocje wzbudziło w nas przejście tunelem pod  X Pawilonem, w którym dokonywano mordów sądowych. Polscy żołnierze ubierani byli w niemieckie mundury. Strzał w tył głowy. Koniec. Rodzina dowiadywała się  ostatnia.
Uroczyste zakończenie projektu edukacyjnego "Łączka oraz inne miejsca poszukiwań" odbyło się 4 kwietnia 2018 roku w Belwederze. W projekcie wzięło udział 14 zespołów złożonych z uczniów ze szkół z Warszawy i okolic oraz opiekuna naukowego. W uroczystości udział wzięli Minister Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski, profesor Krzysztof Szwagrzyk oraz dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz. Projekt podsumowali prowadzący zajęcia: pan Marek Nadolski, pan Michał Nowak, pani Renata Bieniek oraz pani Kamila Sachnowska. Wszystkie zespoły zaprezentowały przygotowane w ramach zadania końcowego filmy dotyczące historii drugiej konspiracji. Pracę ,,Bóg, Honor, Ojczyzna” przygotowaną przez nasz zespół przedstawiła Zuzanna Wieczorek. Otrzymaliśmy dyplomy i upominki. Następnie mogliśmy wraz z przewodnikiem zwiedzić Belweder.
    To była niezwykła lekcja historii dostarczająca nie tylko wiedzy, ale też wyzwalająca wiele emocji. Uczestnicy, biorąc udział w badaniach, stawali się jednocześnie świadkami niezwykłych zdarzeń.     <<<
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego