„Na Własne Konto” - Zespół Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie

Przejdź do treści

Menu główne:

„Na Własne Konto”

„NA WŁASNE KONTO”

Nauka nie musi być nudna, lecz może być wspaniałą zabawą -
czyli pomysł na aktywnie spędzone ferie
    W pierwszym tygodniu ferii zimowych uczniowie klas II i III gimnazjum realizowali program edukacji ekonomicznej „Na Własne Konto”. Projekt skierowany jest do uczniów gimnazjów z gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, a jego głównym celem jest umożliwienie im lepszego startu w dorosłe życie.  Pomysłodawcą i głównym wykonawcą jest Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
   Kiedy to w czasie ferii społeczność uczniowska zasłużenie odpoczywała, grupa dwudziestu zapaleńców z naszego gimnazjum stawiła się w murach szkoły. Zajęcia w ramach projektu prowadzone były przez nauczyciela pana Radosława Piskorza i studentkę panią Mariolę Wanarską. W poniedziałek i wtorek młodzież poprzez gry edukacyjne, quizy i zabawy poznała podstawowe pojęcia ekonomiczne. Uczniowie wcielili się w rolę sprzedawców jabłek, dzięki temu mogli poznać, jaki wpływ na sytuację rynkową ma dostępność produktów lub ich deficyt. Poprzez symulację działalności przedsiębiorstwa produkującego książki i zabawki sprawdzili, w jaki sposób funkcjonują dane firmy na rynku.
   Trzeciego dnia projektu nasi uczniowie odwiedzili placówkę Banku Pekao S.A.  w Mińsku Mazowieckim, gdzie poznali specyfikę pracy w tej instytucji i historię rozwoju bankowości. Pracownicy zaprezentowali działanie aplikacji internetowych na telefon, opowiedzieli o kontach oszczędnościowych dla młodzieży oraz przedstawili zabezpieczenia banku.
    W czwartek rano uczniowie wzięli udział w grze symulującej barter (wymiana bezgotówkowa), dzięki której  mogli zrozumieć, jaką rolę w gospodarce odgrywa pieniądz. Wydarzeniem dnia była wizyta gościa specjalnego - Sekretarza Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa pana Marka Zagórskiego - pomysłodawcy programu " Na Własne Konto". Uczniowie mogli porozmawiać z nim na temat zalet i wad  projektu oraz poznać ciekawostki związane z pracą w ministerstwie. Gość obdarował wszystkich  upominkami oraz pączkami z okazji tłustego czwartku, kończąc tym swoja wizytę. Przez resztę dnia, dzięki uprzejmości właściciela - Pana Grzegorza Zadrożnego,  uczestnicy projektu mogli oglądać największą firmę w naszej okolicy. Jest to Przedsiębiorstwo Drzewne Zadrożni S.J.- właśnie tam uczniowie  mieli okazję wzbogacić swoją wiedzę  na temat rozpoczęcia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
    W ostatnim dniu pierwszej części projektu  uczniowie poszukiwali odpowiedzi na pytanie, ile pieniędzy potrzeba na utrzymanie czteroosobowej rodziny. Na koniec mieli za zadanie założyć własną firmę i stworzyć do niej biznesplan. Tym samym mogli się przekonać, jakie są zalety i niedogodności  w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej, zrozumieli, że nie należy to do rzeczy najłatwiejszych. Wszystkie ćwiczenia były przeplatane filmami o tematyce ekonomicznej.
   Pięciodniowy projekt pokazał,  że ciekawy pomysł na aktywnie spędzone ferie może wygrać z biernym odpoczynkiem – telewizją, internetem… a nauka nie musi być nudna, lecz może być wspaniałą zabawą.                              <<< 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego