„Przez krzyż do chwały” - Zespół Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie

Przejdź do treści

Menu główne:

„Przez krzyż do chwały”

"PRZEZ KRZYŻ DO CHWAŁY”

    Z okazji zbliżających się świąt Wielkanocy 22 marca 2016 roku w Zespole Szkół w Wielgolesie odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez panie: Jadwigę Sikorę i Lidię Konopacką.
    Pierwsza część akademii w sposób szczególny ukazała znaczenie krzyża jako znaku zbawienia. Występujący w roli aktorów - uczniowie klasy III a popisali się piękną recytacją wierszy związanych ze zmartwychwstaniem Jezusa. Odczytali także mówiące o tym fragmenty Ewangelii według świętego Mateusza oraz Ewangelii według świętego Łukasza. Z pomocą chóru szkolnego zaśpiewali pieśni: „Wieczernik”, „Golgoto”, „Zmartwychwstał Pan i żyje dziś”, „Rozpięty na ramionach”, „Nie zdejmę krzyża z mojej ściany”, „Potrzebuje Cię Chrystus” – akompaniował im pan Paweł Szeląga nad nagłośnieniem i wyborem odpowiedniego podkładu muzycznego czuwał pan Łukasz Gnoiński.
Ważnymi rekwizytami podczas apelu były drewniane krzyże, które aktorzy prezentowali widzom. Wiązała się z tym „Ballada o krzyżu” ukazująca trud, obowiązek i cierpienie każdego chrześcijanina, którego powinnością jest wzięcie swego krzyża i podążanie za Chrystusem.

Wzruszające wiersze, piękna ballada o krzyżu, mistrzowsko zaśpiewane pieśni zachwyciły widzów i skłoniły do zadumy nad własnym życiem.

    W drugiej części akademii nastąpiła zmiana aktorów; uczniowie z klasy III b ubrani w stroje ludowe przybliżyli publiczności tradycje i zwyczaje związane z tymi świętami. W centralnym miejscu stał przystrojony stół wielkanocny, a na nim: koszyczek z jajkami, baby wielkanocne, mazurki, baranek i doniczki z zielonym owsem. Obok znajdowały się inne rekwizyty symbolizujące święta: pisanki, palmy wielkanocne, kogucik oraz gaik zielony.
Była okazja dowiedzieć się, że:
Święta Wielkanocne to najstarsze i największe nasze święta.
kiedyś przed świętami dziewczęta obchodziły wszystkie domy z zielonym gaikiem, śpiewały wchodząc do chat i prosiły o datki.
zwyczaj malowania jajek na Wielkanoc wywodzi się ze starych tradycji. Zdobieniem jajek zajmowały się tylko kobiety. Robiły pisanki, rysowanki, wydrapywanki lub oklejanki.
w Poniedziałek Wielkanocny młodzieńcy chodzili od domu do domu z kurkiem dyngusowym i  zbierali datki
w czasie uroczystego śniadania wielkanocnego dzielimy się święconym jajkiem, co ma zapewnić zdrowie i pomyślność całej rodzinie.

     Była to ciekawa lekcja poglądowa, która przerodziła się we wspaniałą zabawę, kiedy zaprezentowano Poniedziałek Wielkanocny, a zwłaszcza śmigus -dyngusowy zwyczaj oblewania się wodą na znak radości, iż można z niej korzystać po zimie skutej lodem i zasypanej śniegiem.

   Na zakończenie uroczystości proboszcz parafii Wielgolas Dariusz Franczak i pani dyrektor Roma Piłatkowska złożyli wszystkim życzenia zdrowych i pogodnych świąt Wielkanocy, a uczniowie obdarowali nauczycieli i innych pracowników szkoły doniczkami z zielonym owsem.       <<<

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego