"Sprzątanie świata - Polska 2018” - Zespół Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie

Przejdź do treści

Menu główne:

"Sprzątanie świata - Polska 2018”

Nasze działania w ramach akcji „SPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA 2018”.
To już 25. akcja sprzątania świata. W tym roku przebiegała ona pod hasłem „Akcja segregacja”. Oto nasze działania podjęte w ramach akcji:
  • 19 września uczniowie klas: VIa, VIb i III gimnazjum wraz z opiekunami udali się na sprzątanie naszej okolicy. Potrzebne materiały: rękawice ochronne i worki na śmieci segregowane otrzymaliśmy od Urzędu Gminy. Nasze władze samorządowe zadbały również o odbiór zebranych odpadów, za co serdecznie dziękujemy. Zbieraliśmy plastik, szkło i odpady mieszane. W szkole nadal trwa zbiórka makulatury.
  • Już kolejny raz sprzątaliśmy Wielgolas i ciągle niewiele się zmienia. Śmieci bezustannie są elementem naszego krajobrazu. Na ogół niezauważalne, ale jednak w szybkim tempie zapełniały nasze worki. Będziemy powtarzali naszą akcję, może Ci, którzy zapominają o koszach i kulturze, w końcu się zawstydzą.
  • 20 września odbył się apel informacyjny dla społeczności szkolnej na temat segregacji. Apel przygotowały uczennice: Aleksandra Bogusz, Julia Chróst, Zuzanna Wieczorek, Alicja Myka, Gabrysia Zawadka i Kamila Śluzek. Dziewczyny zgłębiały temat segregacji, pracując metodą projektu. Na apelu zaprezentowały nam efekty swojej pracy: prezentację multimedialną ujmującą temat segregacji, recyklingu i rozważnej konsumpcji, a także przedstawiły wyniki ankiety przeprowadzonej wśród uczniów (badającej świadomość segregacji i jej zasady). Przygotowały również konkurs praktyczny, sprawdzający poprawność segregacji surowców zgodnie z przyjętymi zasadami. Zwycięzcami konkursu zostały uczennice reprezentujące klasę Va: Natalia Bogusz i Gabrysia Samulik.
  • Na koniec uczniowie otrzymali ulotki informacyjne. Mamy nadzieję, że przekazane informacje pozostaną w pamięci słuchaczy.
  • 21 września uczniowie klas: VIa, VIb i VII pojechali do Zakładu Utylizacji Odpadów w Woli Suchożebrskiej. Rzeczywistość ich zaskoczyła. Tony śmieci i cuchnący zapach rozkładających się odpadów. Z zaciekawieniem, ale też z przerażeniem zwiedzali teren zakładu. Zdobyli wiele ciekawych informacji na temat specyfiki jego pracy i roli segregacji. Zadawali mnóstwo pytań pracownikom, którzy podjęli się roli edukacji młodego pokolenia. Oby wizyta w ZUO była lekcją na całe życie, bo świadomość ekologiczna jest niezwykle ważna. Chodzi przecież o nasze zdrowie i całą szeroko rozumianą przyrodę.
         Serdecznie dziękujemy kierownictwu zakładu i osobom, które się nami zajęły i umożliwiły                zorganizowanie tej wycieczki.
         Kolejne sprzątanie już za rok.
<<<    Joanna Kluczek-Szpadelewska

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego