Światowy Dzień Świadomości Autyzmu - Zespół Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie

Przejdź do treści

Menu główne:

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 KWIETNIA - ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU
   Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwojowym powodującym trudności w prawidłowym funkcjonowaniu sfery społecznej, emocjonalnej, poznawczej oraz w komunikowaniu się z innymi osobami. Autyzm nie jest chorobą, gdyż nie można go wyleczyć; a ze względu na to, że jest to zaburzenie coraz bardziej powszechne, warto być świadomym, czym jest autyzm i jak zachować się w kontaktach z osobami z autyzmem. Dlatego 5 kwietnia 2017 roku nasza szkoła „zaświeciła się na niebiesko” –nauczyciele i uczniowie ubrali się na niebiesko na znak solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem oraz ich rodzinami. Tego dnia mieliśmy przyjemność gościć przedstawicieli Przedszkola i Szkoły „Żółty Latawiec” z Siedlec. Pani terapeutka w ciekawy sposób opowiedziała naszym uczniom, czym jest autyzm oraz Zespół Aspergera, który również należy do spektrum autyzmu. Wskazała, jakie zachowania mogą świadczyć o autyzmie oraz co można zrobić, aby osoba z autyzmem mogła funkcjonować w jak najlepszy sposób. Uczniowie mieli okazję przećwiczyć zadania przeznaczone dla osób z autyzmem oraz obejrzeć ciekawy teledysk „Hej, człowieku”, który za pomocą młodzieżowego języka opowiedział, z jakimi problemami spotykają się osoby z autyzmem oraz nawoływał do tolerancji dla takich ludzi. Z opinii naszych uczniów wynikło, iż wspomniany teledysk był formą przekazu, która najbardziej do nich przemówiła.
  Jedną z części spotkania były także wystąpienia trzech mam dzieci i nastolatków z autyzmem bądź z Zespołem Aspergera. Panie opowiedziały nam historie swoich dzieci, o drodze do diagnozy zaburzeń oraz o działaniach, które podjęły, aby ich pociechy mogły funkcjonować w jak najlepszy sposób. Mamy nadzieję, że podjęte przez nas działania na rzecz zwiększania świadomości nt. autyzmu i Zespołu Aspergera zaowocują wśród naszej społeczności szkolnej większą tolerancją i szacunkiem dla osób przejawiających te odmienności. Uzupełnieniem spotkania była gazetka ścienna znajdująca się obok gabinetu pedagoga szkolnego na II piętrze, prezentująca w ciekawy sposób tematykę związaną z autyzmem.
   Spotkanie zostało zorganizowane przez pedagoga szkolnego p. Annę Niedek we współpracy z
p. Jolantą Krakowiak – Wasiak – mamą ucznia klasy IIb gimnazjum Bartka Miszty.
Ze względu na to, iż „Żółty Latawiec” jest placówką niepubliczną zachęcamy do wsparcia jej działań poprzez darowiznę. Wszelkie informacje znajdują się na stronie internetowej http://www.fundacja.zoltylatawiec.pl/.                                          <<<

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego