Byliśmy przez tydzień w Sankt Petersburgu - Zespół Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie

Przejdź do treści

Menu główne:

Byliśmy przez tydzień w Sankt Petersburgu

BYLIŚMY PRZEZ TYDZIEŃ W SANKT PETERSBURGU

  Parafrazując słynne powiedzenie Cezara, możemy powiedzieć: przybyliśmy do bardzo odległego miasta, leżącego w północnej Rosji, przy ujściu Newy; zobaczyliśmy jeden z najwspanialszych i atrakcyjnych turystycznie zespołów urbanistycznych świata  oraz przezwyciężyliśmy nieuzasadnione obawy i niewygody podróży, a jeszcze wcześniej dosłownie zwyciężyliśmy. Wygraliśmy bowiem konkurs na realizację projektu międzynarodowego nt. „Rock to bunt…”, a do współpracy z nami przystąpiła Szkoła Średnia im. Adama Mickiewicza z Petersburga. Jesteśmy im ogromnie wdzięczni za włączenie się do działań.
 W wyniku wymiany poznaliśmy historię, przedstawicieli, odmiany, a także polskie i rosyjskie utwory rockowe. Podjęliśmy próbę odpowiedzi na pytanie zawarte w temacie projektu. Ponadto mieliśmy okazję poznać bogatą historię  Sankt Petersburga. Wzięliśmy udział w koncertach rockowych i  przekonaliśmy się, że rock to wyjątkowa muzyka i niebanalne teksty. Z drugiej jednak strony ten styl często niesie zagrożenie dla zdrowia i życia. Potwierdzeniem i przestrogą był przekaz filmu „Skazany na bluesa”. Smutną refleksję wywołał również  pobyt na cmentarzu w Sankt Petersburgu, gdzie oddaliśmy hołd przedwcześnie zmarłym liderom grup rockowych - Wiktorowi Coj (grupa „Kino”) i Michaiłowi Gorszeniowowi (grupa «Korol i Szut»).
W ramach projektu nawiązaliśmy znajomości i przyjaźnie, których najbardziej widocznym przejawem były  łzy wzruszenia przy pożegnaniu.
Jesteśmy przekonani, że przełamaliśmy stereotypy i zbudowaliśmy most porozumienia w obrębie naszych społeczności. Mamy też nadzieję, że od teraz język rosyjski będzie chętniej wybierany przez naszych uczniów jako dodatkowy przedmiot szkolny i egzaminacyjny, a język polski zyska większą rangę w oczach Rosjan (jedna z uczennic rosyjskich odbywa już konwersacje w języku polskim na skype).
 Zgodnie z założeniami projektu informacje o realizacji przedsięwzięcia zamieszczone zostały na stronach szkół i Konsulatu RP w Petersburgu; opublikowane zostały także artykuły w polskiej i rosyjskiej prasie lokalnej.    <<<

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego