Caritas - Zespół Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie

Przejdź do treści

Menu główne:

Caritas

O Szkole
********************************************************************

********************************************************************
Ruszyła akcja charytatywna „Czary - mary okulary”
  3 maja ruszyła w naszej szkole akcja charytatywna – „Czary- mary okulary” organizowana przez Fundację Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”, z którą współpracuje nasze Szkolne Koło Caritas. Celem tej akcji jest zbiórka okularów, które trafią do placówek misyjnych w Afryce. Okulary mogą być zarówno używane, jak i nowe -najlepiej do czytania. Przedmioty umożliwiające widzenie będą dla miejscowych Afrykańczyków jak czary – stąd nazwa Akcji. Będziemy również zbierać okulary do widzenia dali oraz przeciwsłoneczne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
  Przyniesione okulary należy włożyć do pudła stojącego w przedsionku  szkoły. Okulary zostaną zbadane (ustalenie mocy), opisane zabezpieczone, spakowane do paczek i posłane na placówki misyjne do Afryki. Tam również będzie zorganizowana wyprawa lekarzy okulistów, którzy przeprowadzą badania wzroku.
  Akcja potrwa do końca maja. Okulary przyniesione przez Was pomogą wielu ludziom i dzieciom afrykańskim.
   Serdecznie zapraszamy do aktywnego udziału w tej Akcji.
   <<<   Opiekunki i wolontariusze SKC
********************************************************************
Na pomoc Ukrainie
Szanowni Rodzice i Uczniowie!
 Wolontariusze i Opiekunki  Szkolnego Koła Caritas bardzo serdecznie dziękują całej społeczności szkolnej i parafialnej za wsparcie zbiórki dla naszych Sąsiadów z Ukrainy. W ciągu  dwóch dni (w niedzielę 27 lutego i 2 marca) zebraliśmy łącznie 7734,50 zł. Jesteśmy mile zaskoczeni, a jednocześnie pełni podziwu dla Państwa wrażliwości i hojności. Dziękujemy, wszystkim, którzy włączyli się do akcji. Jednocześnie zachęcamy do dalszego wspierania naszych Ukraińskich Sióstr i Braci.
Opiekunki Szkolnego Koła Caritas
===========================================================================
Na pomoc Ukrainie
Szanowni Rodzice i Uczniowie!
 Wiemy, w jak trudnej sytuacji znajdują się obecnie nasi Sąsiedzi z Ukrainy. Dlatego chcemy Im pomóc. Odpowiadając na apel Caritas Polska, Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas wraz z Opiekunkami będą zbierać do puszek datki przeznaczone na pomoc ofiarom wojny na Ukrainie. Akcja odbędzie się  w najbliższą niedzielę, tj.27.02.2022 po każdej Mszy Świętej, a także w Środę Popielcową. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na konto Caritras Polska z dopiskiem Ukraina.
Można również dokonywać wpłat bezpośrednio na konto.
Numery kont do wpłat tradycyjnych:
Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526
SWIFT: BPKOPLPW
Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384
SWIFT: BIGBPLPW
Tytułem: UKRAINA
CARITAS POLSKA
ul. Okopowa 55
01-043 Warszawa
             Każda kwota ma znaczenie! Liczymy na Państwa hojność.
                                                                 Opiekunki SKC
                    https://youtu.be/QTSD8O7BN_k
===========================================================
                            <<<
********************************************************************
ŚWIECA, KTÓRA TWORZY POLSKĄ WIGILIĘ!
 Wigilijna świeca towarzyszy nam od roku 1994 i stała się nie tylko symbolem Caritas, ale także nieodłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia w wielu polskich domach. Zwyczaj ten nawiązuje do idei pustego miejsca przy stole. Światło świecy przypomina Polakom, że na naszą pomoc czekają ci, którzy nas potrzebują.
Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom oznacza nadzieję na lepszy los dla setek tysięcy dzieci z rodzin potrzebujących wsparcia. W ramach 28. edycji akcji Caritas Polska przygotowała ok. 2 mln świec, które zapłoną na wigilijnych stołach. Finansowanie wakacyjnego wypoczynku, posiłków, stypendiów oraz wsparcie dzieci w rehabilitacji i leczeniu – to główne cele, którym służą co roku środki zebrane dzięki dystrybucji świec Caritas, prowadzonej w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Ponadto w tym roku 10 groszy, ze sprzedaży  każdej z wigilijnych świec rozprowadzanych w parafiach, zostanie przeznaczone na kompleksowy rozwój placówek dla dzieci w krajach rozwijających się (edukacja, dożywanie). Przede wszystkim jednak dzięki tej akcji tysiące dzieci korzystają z potrzebnego im wsparcia!
   W trzecią niedzielę Adwentu Szkolne Koło Caritas zainauguruje tegoroczną akcję Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom w naszej parafii. Po każdej Mszy świętej będzie można zakupić świecę, a co za tym idzie wesprzeć potrzebujących. Cieszymy się, że już kolejny rok możemy przyłączyć się do współpracy na rzecz bliźnich!
Opiekunki i Wolontariusze SKC
********************************************************************
Opatrunek na Ratunek
  Spraw, aby życie dzieci w afrykańskim buszu nie było bolesne, a zabawy sprawiały wiele radości.
  W surowych warunkach życia nietrudno o rany, oparzenia i inne urazy. Są na nie narażone zwłaszcza dzieci, które  pracują już od najmłodszych lat. W tropiku plagą są także ugryzienia i ukłucia owadów. Najbiedniejsi z pacjentów trafiają do przychodni i szpitali misyjnych. Niestety tam, często brakuje nawet podstawowych opatrunków. Wspólne możemy to zmienić.
Co jest potrzebne?
Opatrunki:
• gazy jałowe i niejałowe o rozmiarach 0,5 m2 i 1 m2
• kompresy jałowe (wszystkie rozmiary)
• kompresy niejałowe
• plastry na rolkach
• opaski dziane i elastyczne
• rękawice jednorazowe i chirurgiczne (różne rozmiary)
• maść cynkowa, ichtiolowa, Sudocrem, Tribiotic, Clotrimazolum
  Środki odkażające:
• płyny do odkażania ran (np. Octanisept, Octedin itp.)
  Drobny sprzęt i urządzenia medyczne:
• termometry bezrtęciowe
• ciśnieniomierze
• pulsometry z paskami
   Co możesz zrobić aby pomóc?
Te rzeczy możesz nabyć bez trudu w każdej aptece, a następnie przynieść do szkoły i włożyć do pudełka znajdującego się na korytarzu szkolnym. Akcja potrwa przez cały listopad.
   Możesz też wpłacić dowolną kwotę na nasze konto Santander Bank Polska S.A.: 09 1090 2255 0000 0005 8000 0192 z dopiskiem “Opatrunek na ratunek”.
<<<   Opiekunki i Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas
********************************************************************

NIE LĘKAJCIE SIĘ!
W najbliższą niedzielę 10 października 2021 roku po raz XXI będziemy obchodzić Dzień Papieski pod hasłem: „Nie lękajcie się otworzyć drzwi Chrystusowi”. Słowa te wszystkim oczywiście kojarzą się z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Wypowiedział je w homilii podczas Mszy świętej na placu św. Piotra w Rzymie 22 października 1978 roku, inaugurującej jego pontyfikat i stały się  hasłem- zawołaniem  programowym dla kolejnych 27 lat działalności polskiego papieża.
Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w całej Polsce oraz środowiskach polonijnych obchodzony jest Dzień Papieski, podczas którego łączymy się w modlitwie z obecnym papieżem oraz zagłębiamy się w nauczanie św. Jana Pawła II.
  Aspekt charytatywny tego dnia to przykościelna i publiczna zbiórka pieniędzy na rzecz funduszu stypendialnego dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin. Podopieczni Fundacji są nazywani mianem „żywego pomnika” św. Jana Pawła II, a wspieranie ich wyrazem wdzięczności Polaków wobec swojego Wielkiego Rodaka.
 Jak co roku wolontariusze Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunkami przeprowadzą w niedzielę zbiórkę pieniędzy do puszek na terenie kościoła, a we wtorek i środę na terenie szkoły. Zapraszamy do wsparcia tej akcji.  

Szkolne Koło Caritas  po wakacjach wznowiło swoją działalność .
W tym roku szkolnym w skład zarządu weszli:

Przewodniczący

Zastępca

Skarbnik

Sekretarz

Kacper Parzyszek kl. VIIIa

Natalia Bogusz  kl. VIII a

Oliwia Śluzek kl. VIII a

Amelia Samulik kl. VIII a

Opiekunkami SKC niezmiennie są:

p. M. Krupa, p. T. Paździoch i p. E.Stosio

.

Zapraszamy do współpracy z nami wszystkich chętnych uczniów. Zgłoszenia przyjmuje p. Małgorzata Krupa.

Zapraszamy!
********************************************************************
POMAGAJĄC INNYM
- POMAGASZ SWOJEJ SZKOLE
  Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas  wraz
z Opiekunkami zapraszają do udziału
w międzynarodowej akcji Dzień Ziemi 2021, pod hasłem ODDAJ UŻYWANY TELEFON KOMÓRKOWY - POMAGAJĄC INNYM - POMAGASZ SWOJEJ SZKOLE.
  Akcja polega na zebraniu starych, niepotrzebnych telefonów komórkowych. Urządzenia te po ewentualnej naprawie i usunięciu wszelkich danych trafią do krajów rozwijających się w Afryce i Azji, gdzie będą mogły jeszcze przez lata służyć innym dzieciom. W zamian nasza szkoła otrzyma atrakcyjne nagrody.
  Telefony bez baterii prosimy wrzucać do pudełka ustawionego w holu, przy drzwiach wejściowych. Zbiórka trwa do 28 maja.
  Zapraszamy do zaangażowania się w akcję. Prosimy o rozpropagowanie jej wśród krewnych i znajomych. Pozbywając się starych zużytych telefonów, oczyścimy  swoje środowisko ze zbędnych metali ciężkich, a przede wszystkim pomożemy uboższym.
<<< Opiekunki i Wolontariusze SKC
********************************************************************
 Tradycyjnie, wraz z pierwszą Niedzielą Adwentu, rozpoczyna się inauguracja ogólnopolskiej kampanii
Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.
   Akcja ta już  na stałe wpisała się w przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Hasłem  tegorocznej XXVII jej  edycji  są słowa: Świeca, która tworzy Polską Wigilię. Małe i duże świece z logo Caritas, które zapala się w czasie Wigilii i stawia na świątecznym stole obok dodatkowego nakrycia dla nieoczekiwanego gościa, są wyrazem naszej pamięci o osobach potrzebujących.
  W tym roku ze względu na zaistniałą sytuację epidemiczną wolontariusze Szkolnego Koła Caritas nie będą rozprowadzać świec w kościele, ale Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom można wesprzeć:
•wysyłając sms o treści WIGILIA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT)
•dokonując płatności online lub wypełniając przelew –dane na stronie
         Zachęcamy do wsparcia akcji.
<<<   Opiekunki i Wolontariusze SK Caritas
********************************************************************
TOTUS TUUS
XX Dzień Papieski
Niedziela, 11 października 2020 roku
     Totus Tuus (Cały Twój) to hasło tegorocznego XX Dnia Papieskiego.  Związane jest ono z dojrzałym życiem Papieża i wyraża Jego postawę wobec Boga i Maryi, a w konsekwencji do każdego człowieka i całego świata. Życie św. Jana Pawła II było z każdym dniem coraz pełniejszą realizacją zawierzenia Bogu przez Maryję. Pan potrzebował Matki, by „być Bogiem z nami”, człowiek potrzebuje Matki, by być dzieckiem Boga.
    W trud kształtowania wiary i postawy zawierzenia Maryi u młodego pokolenia Polaków włącza się Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Co roku obejmuje ona swoją opieką blisko dwa tysiące zdolnych uczniów i studentów z niezamożnych rodzin, z wiosek i małych miejscowości całej Polski.
Jak co roku Wolontariusze i Opiekunki Szkolnego Koła Caritas zachęcają do przyłączenia się do ogólnopolskiej akcji „budowy żywego pomnika” wdzięczności dla św. Jana Pawła II.
    W przyszłym tygodniu w szkole będzie można wesprzeć materialnie ten wyjątkowy cel.
      Można to również zrobić w ten sposób:
Wyślij wiadomość o treści STYPENDIA pod numer 74 265 ( koszt 4,92 z Vat)
Dziękujemy!
********************************************************************
Szkolne Koło Caritas wznowiło swoją działalność w roku szkolnym 2020/2021.

Na pierwszy spotkaniu wybrany został zarząd.
Oto jego skład:
    Kinga Młoduchowska kl.VIII a – przewodnicząca
    Dominika Śluzek kl.VIII a – z-ca przewodniczącej
    Marlena Klaudia Gajowniczek kl.VIII b – sekretarz
    Mateusz Chrustowski kl.VIII b i Marlena Nikola Rombel kl. VIII b –                                                                                           skarbnicy
   Zapraszamy chętnych uczniów do współpracy.
Opiekunki SKC
2019/2020
********************************************************************
W TYM ROKU OBCHODZIMY SZCZEGÓLNE WYDARZENIE – 100. ROCZNICĘ URODZIN NASZEGO PATRONA ŚW. JANA PAWŁA II.

„Historia życia Karola Wojtyły to wielowątkowa opowieść o artyście, filozofie, duszpasterzu, wychowawcy młodzieży oraz polityku, który wywarł wielki wpływ na kształt dzisiejszego świata. Tym, co łączy wszystkie jego życiowe powołania, jest humanistyczne przesłanie pełne wiary w drugiego człowieka oraz przekonanie o potrzebie dialogu i porozumienia ponad różnicami kulturowymi i ideologicznymi. Jego fascynująca biografia dowodzi, że ludzkie życie może być niezwykłe w swojej zwyczajności. To historia człowieka, który pokazał, jak można żyć pięknie, jak uczynić ze swego życia prawdziwe arcydzieło”.(centrumjp2)
    Setna rocznica zobowiązuje do hucznego świętowania. Przyłącz się do akcji
i zapal świeczkę urodzinową na torcie dla Jana Pawła II.
         Zachęcam naszą społeczność szkolną do wzięcia udziału w tej akcji.
Małgorzata Krupa
********************************************************************
Drodzy Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas, Rodzice i Uczniowie!
Afryka bardzo potrzebuje naszej pomocy, teraz...

     Od Fundacji, z którą od lat współpracujemy, otrzymaliśmy następującą prośbę:
„Bardzo prosimy o wsparcie dla najbiedniejszych mieszkańców Afryki. Misjonarze biją na alarm. Obowiązek izolacji sprawia, że zaczyna brakować żywności. W Afryce nikt nie robi zapasów. Osoby utrzymujące siebie i swoje rodziny  z dorywczych zajęć potraciły źródła zarobkowania, ceny żywności bardzo wzrosły. Wiemy, że los najbiedniejszych nie jest Wam obojętny.”

Więcej informacji o akcji Zbiórka znajdziecie na stronie: https://medycynamisjach.org/puszka-dla-maluszka-epidemia-glodu.
Gorąco prosimy o rozpropagowanie naszej prośby i przyłączenie się do grona ofiarodawców.
   Bardzo serdecznie pozdrawiamy!
Zespół Fundacji „Redemptoris Missio”
   Akcję można wesprzeć bezpośrednio przez w/w stronę, lub
dokonać wpłaty na konto Fundacji, koniecznie z dopiskiem „Epidemia głodu”
Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, ul. Junikowska 48,
60-163 Poznań
Nr konta: 09 1090 2255 0000 0005 8000 0192

      Bardzo serdecznie zachęcamy do wsparcia tej Akcji
Opiekunki SK Caritas
********************************************************************

********************************************************************
FUNDACJA POMOCY HUMANITARNEJ
REDEMPTORIS MISSIO

********************************************************************
Akcja charytatywna podczas choinki szkolnej
    Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas w tym roku już po raz siódmy zorganizowali akcję charytatywną podczas choinki szkolnej. Tegorocznym celem było włączenie się do ogólnopolskiego projektu  SZKOŁA SZKOLE ogłoszonego przez Caritas Polska. Pozyskane pieniądze mają służyć poprawie warunków edukacji w Syrii.  Zebraliśmy kwotę 944,52 zł.
   Wszystkim, którzy wsparli naszą akcję finansowo albo przyczynili się do jej realizacji, DZIĘKUJMY.
Wolontariusze i Opiekunki Szkolnego Koła Caritas

********************************************************************
      SZKOŁA SZKOLE to projekt zainicjowany przez Caritas Polska dla szkół w Aleppo i jest odpowiedzią na dramatyczną sytuację sektora edukacji w Syrii. Nasze Szkolne Koło Caritas też zgłosiło swój akces, by przyczynić się do poprawy warunków nauki naszych przyjaciół z Syrii. W związku z tym podczas Szkolnej Choinki Szkolnej chcemy zebrać środki na pomoc uczniom w Syrii. O powodzeniu zbiórki jak zwykle decyduje zaangażowanie i wrażliwość ofiarodawców a także znajomość problematyki. Dlatego chcemy przybliżyć naszej społeczności, jak ważny jest ten projekt wspierający infrastrukturę szkolną; wszystkie podjęte w nim działania służą przywróceniu normalności syryjskim dzieciom i młodzieży – pokoleniu, które będzie odbudowywać kraj po latach konfliktu.
W Syrii mieszka 5,9 mln dzieci w wieku szkolnym. W sektorze edukacji pracuje 100 tysięcy osób. Ponad 2,1 mln dzieci pozostaje poza systemem edukacji. Co trzecia szkoła została zniszczona lub przeznaczona na schronienie dla osób wewnętrznie przesiedlonych.  Szacuje się, że 70% placówek oświatowych w Aleppo ucierpiało w wyniku prowadzonych tam działań wojennych w latach 2012-2016.  Przed wojną syryjskie społeczeństwo było uznawane za dobrze wykształcone w skali regionu: 97% dzieci przystępowało do edukacji podstawowej (klasy 1-9), a 67% kończyło szkołę średnią. Ponad 90% społeczeństwa potrafiło czytać i pisać.
Dziś według raportu OCHA, czyli Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej, aż 2,1 miliona z 5,9 milionów dzieci w wieku szkolnym w Syrii pozostaje poza systemem edukacji. Co trzecia szkoła została zniszczona lub przeznaczona na schronienie dla osób wewnętrznie przesiedlonych. Braki w kadrze pedagogicznej stanowią duży problem. Wielu syryjskich nauczycieli zdecydowało się szukać schronienia za granicą, liczni podjęli prace w innych arabskich państwach, między innymi w Kuwejcie i Arabii Saudyjskiej. Problemy powojennej rzeczywistości w obszarze szkolnictwa nie ograniczają się tylko do kwestii infrastrukturalnych. Trudne przejścia wojenne odbijają się na psychice uczniów, a niewiele placówek dysponuje odpowiednimi środkami terapeutycznymi. Czasem luki w wiedzy i brak zaufania wobec instytucji szkoły skutkują niechęcią wobec ponownego podjęcia edukacji.
    Otrzymaliśmy prosto z Syrii następujące przedmioty, które chcemy sprzedać, są to:
  1. modlitwa "Ojcze nasz" w języku syryjskim (dialekcie języka aramejskiego - języka, którym posługiwał się Jezus Chrystus) z inkrustacją.
  2. mydełka z oliwy z oliwek z Aleppo (3 sztuki) - Aleppo jest znane na całym świecie z produkcji mydła - w oryginalnych kartonowych opakowaniach.
  3. ozdoba choinkowa, przygotowana przez artystkę Antoniettę Bahar w Aleppo.
  4. drewniany świecznik w kształcie ryby, symbolu chrześcijaństwa, wykonany przez osoby niepełnosprawne w Betlejem.
    Oprócz tego zapraszamy do naszej kawiarenki. Liczymy na Wasze przybycie i ofiarne serce.
<<<         Opiekunki i Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas


********************************************************************
ŚW. MIKOŁAJ PAMIĘTAŁ I O NAS.
      Nie ma wątpliwości, że w naszej szkole są bardzo grzeczne dzieci. Święty Mikołaj w dniu swoich imienin postanowił odwiedzić nasze najmłodsze pociechy. Jak przystało na świętego, zamiast dostawać, to On rozdawał prezenty. Nasi najmłodsi uczniowie oddziałów przedszkolnych otrzymali słodycze oraz elektryczne szczoteczki do zębów. We wręczeniu prezentów pomagali wolontariusze Szkolnego Koła Caritas. Święty Mikołaj obiecał, że w następnym roku znów przybędzie, jeśli dzieci będą grzeczne.
  Dziękujemy serdecznie Caritas Diecezji Warszawsko- Praskiejza  dostarczenie prezentów od Świętego Mikołaja oraz sponsorom: Jeronimo Martins Polska S.A. właścicielowi sieci Biedronka i koncernowi Colgate-Palmolive Company.  <<<
********************************************************************
   W czwartek 24 października w Szkole Podstawowej nr 3,  przy ul. Budowlanej odbyła się uroczysta gala podsumowująca Powiatowy Dzień Papieski 2019. Przybyło wielu znakomitych gości, m.in. starosta Antoni Tarczyński, przedstawiciel Mazowieckiego Kuratorium Oświaty- Przemysław Ogonowski, zaś p. Aneta Buczyńska reprezentowała Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie Przybył także przedstawiciel Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie.
   W tym roku w ramach obchodów tego dnia przygotowano dla dzieci i młodzieży dwa konkursy:
  • Papieski Powiatowy Przegląd Teatralny "Człowieka trzeba mierzyć miarą serca" – dla uczniów kl. VI-VIII i uczniów szkół średnich
  • Powiatowy Konkurs na Lapbooka "Papieskie pielgrzymowanie" – dla uczniów kl. I-VIII
  Lapbook, to tematyczna teczka dotycząca pielgrzymek Jana Pawła II. Jurorzy otrzymali do oceny 55 prac z 15 szkół. Naszą szkołę reprezentowało 7 uczniów w dwóch kategoriach wiekowych. Prace były wykonane pod czujnym okiem p. Małgorzaty Krupy.
 Jurorzy postanowili nie przyznawać pierwszych miejsc. Wyróżniono  jedenaście prac. W kategorii kl. 1-4 nagrodzono pracę: Wiktorii Szostak uczennicy klasy IV b. Gratulujemy Wiktorii sukcesu.  Wszystkim uczestnikom reprezentującym naszą szkołę dziękujemy i zapraszamy do udziału w następnych konkursach. Prace wszystkich naszych uczniów będzie można podziwiać w listopadzie w naszym kościele parafialnym.   <<<

********************************************************************
XIX DZIEŃ PAPIESKI
   Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego brzmi: „Wstańcie, chodźmy!” Wyjątkowość tego Dnia Papieskiego polega na tym, że przeżywamy go w roku, w którym Kościół powszechny i Kościół w Polsce przeżywa 100-lecie urodzin Jana Pawła II, a wypadają  on w niedzielę 13 października.
„Wstańcie, chodźmy!” to słowa Jezusa, które w Ewangelii zanotował św. Marek. Zostały wypowiedziane w Ogrodzie Oliwnym do śpiących apostołów i są  świadectwem Jego odwagi, wierności i gotowości do przyjęcia Kielicha męki.
Tegoroczne hasło Dnia Papieskiego to również tytuł przedostatniej książki Papieża Polaka. Pomimo czternastu lat od śmierci Papieża Polaka Jego nauczanie, z uwagi na swój proroczy charakter, nie straciło niczego ze swojej aktualności.
   W trud kształtowania wiary i odkrywania powołania młodego pokolenia Polaków włącza się Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która powstała jako owoc pielgrzymki św. Jana Pawła II do Ojczyzny w 1999 r. Stypendia, wypłacane dwóm tysiącom uczniów i studentów z całej Polski, pozwalają im rozwijać swoje dary i talenty.
   W przyszłą niedzielę, podczas kwesty przy kościele oraz w środę i czwartek w szkole, będziemy mogli wesprzeć materialnie ten wyjątkowy, konsekwentnie budowany przez nas wszystkich „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II. Wierzymy, że stypendyści są i będą nadal autentycznymi świadkami wiary w duchu nauczania Papieża Polaka.
       Zachęcamy do materialnego wsparcia tej inicjatywy
                    – Wolontariusze i Opiekunki Szkolego Koła Caritas

******************************************************************
Zarząd Szkolnego Koła Caritas w roku szkolnym 2019/2020

Przewodniczący – Krystian Książek kl.VIII
Zastępca przewodniczącego – Mateusz Chróstowski kl.VIIb
Sekretarz – Alicja Myka kl.VIII
Skarbnik – Marlena Gajowniczek kl.VIIb

2018/2019
********************************************************************
TORBA PEŁNA MIŁOŚCI
  Caritas naszej diecezji, we współpracy z miastem Warszawa, otworzyły na terenie Warszawy mobilną łaźnię przeznaczoną dla osób bezdomnych. Łaźnia zapewnia możliwość skorzystania z toalety, umycia się pod prysznicem, wymiany bielizny. Jest w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzięki temu rozwiązaniu zwiększy się dostęp do usług sanitarnych dla osób wykluczonych społecznie.
 W czasie Wielkiego Postu wolontariusze Szkolnego Koła Caritas  przeprowadzą kolejną zbiórkę środków czystości w ramach projektu „Torba Pełna Miłości”. Artykuły, którymi chcemy wesprzeć osoby potrzebujące, można wkładać do specjalnie w tym celu przygotowanych siatek zwanych TORBAMI PEŁNYMI MIŁOŚCI oraz w zwykłe jednorazowe torby. Po zabraniu torby ze sobą, która jest tylko symbolem, (i niezależnie od jej otrzymania) robimy zakupy środków czystości, takich jak: proszek do prania, pasta do zębów, płyn do kąpieli, szampon, żel pod prysznic, mydło, ręczniki używane i nowe oraz inne środki higieny osobistej, które są niezbędne do funkcjonowania łaźni.
    Prosimy o przejrzenie domowych zasobów lub uwzględnienie przy zakupach dodatkowej sztuki jednego z tych produktów celem podzielenia
się z potrzebującymi.
  Niech zbiórka środków czystości cieszy się zrozumieniem Darczyńców
 i radością Obdarowanych.
<<<    Opiekunki SKC

„Dzieci są mostem prowadzącym do nieba”
– przysłowie starochrześcijańskie.
     Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunkami po raz szósty zorganizowali akcję charytatywną podczas choinki szkolnej. W tym roku postanowiono pomóc koleżankom i kolegom mieszkającym w Betlejem, a dokładnie podopiecznym Home of Peace.
 W Betlejem, nieopodal wysokich murów oddzielających Autonomię Palestyńską od Izraela, znajduje się niezwykły dom, w którym Chrystus rodzi się każdego dnia. Jest to Dom Pokoju (Home of Peace). Ośrodek ten powstał dzięki ofiarom dobroczyńców, głównie z Polski. Został wybudowany przez polskie Siostry Elżbietanki. W nim znajdują swoją nową rodzinę najuboższe dzieci z Betlejem i okolic. Wiele z nich nie ma szans na edukację, w związku z czym pojawia się problem analfabetyzmu. Niektóre, aby „zarobić na chleb”, muszą na ulicy kraść lub żebrać.. Siostry Elżbietanki starają się zapobiegać tym problemom, jednocześnie dając dzieciom możliwość edukacji - ich podopieczni, oprócz nauki otrzymują także wychowanie w duchu wartości, co ma przełożenie ma kondycję moralną tak ich, jak i całych rodzin. Ważne jest też to, że dzieci i ich najbliżsi przeżywają wspólnie w tym domu święta i uroczystości, co bardzo umacnia ich wiarę i jedność z Kościołem chrześcijańskim.
„Dom Pokoju otwarty jest także dla pielgrzymów odwiedzających Ziemię Świętą. Wiele grup z Polski uczestniczy we mszy św. sprawowanej w naszej kaplicy lub przychodzi, by osobiście spotkać się i porozmawiać o naszej służbie” - przyznaje jedna z sióstr. Dodaje też, że pielgrzymi wspierają ich posługę dobrym słowem, modlitwą i - co jest bardzo cenne! –ofiarą.
 Podczas tegorocznej choinki uzbieraliśmy 763 zł. Pieniądze te zostaną przekazane na działalność opisanego wyżej Domu Pokoju w Betlejem
  Wszystkim pragnącym wesprzeć pracę Sióstr Elżbietanek w Domu Pokoju w Betlejem podajemy konto złotówkowe:
           Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety, Prowincja Poznańska, ul. Łąkowa 1, 61-878 Poznań, BZ WBK 44109018540000000107510361, z dopiskiem:
Ofiara na Dom Pokoju w Betlejem.
Bóg zapłać za modlitwę i ofiarę!                     <<<
===========================================================================
TORBA PEŁNA MIŁOŚCI
  Caritas naszej diecezji, we współpracy z miastem Warszawa, otworzyły na terenie Warszawy mobilną łaźnię przeznaczoną dla osób bezdomnych. Łaźnia zapewnia możliwość skorzystania z toalety, umycia się pod prysznicem, wymiany bielizny. Jest w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzięki temu rozwiązaniu zwiększy się dostęp do usług sanitarnych dla osób wykluczonych społecznie.    >>>

===========================================================================
       Co roku piątego grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza - święto wszystkich szlachetnych ludzi o wielkich sercach, którzy angażują się w działalność na rzecz drugiego człowieka. Takie święto to jedyna okazja, by pokazać światu, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych – na poziomie lokalnym i krajowym.
   W naszej szkole działa od 2011 roku Szkolne Koło Caritas, które obecnie liczy 61 członków. Cieszymy się z tego, że tak liczna grupa naszych uczniów ma potrzebę  niesienia pomocy potrzebującym.
    Drodzy Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas w dniu Waszego święta, życzymy Wam nowych, ciekawych doświadczeń, satysfakcji z Waszych działań, dalszego rozwoju Waszych umiejętności i skutecznego zarażania Waszą postawą innych osób z najbliższego otoczenia. Dziękujemy Wam za to, że jesteście i że działacie!
                                                                               Opiekunki SKC

********************************************************************
WESPRZYJ POTRZEBUJĄCYCH RAZEM
ZE SZKOLNYM KOŁEM CARITAS
   Tradycyjnie wraz z pierwszą Niedzielą Adwentu rozpoczęła się inauguracja ogólnopolskiej kampanii Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Jest to XXV Jubileuszowa edycja akcji, która na stałe wpisała się przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Tegorocznym hasłem są słowa: Świeca, która tworzy Polską Wigilię. Małe i duże świece z logo Caritas, które zapala się w czasie Wigilii i stawia na świątecznym stole obok dodatkowego nakrycia dla nieoczekiwanego gościa, są wyrazem naszej pamięci o osobach potrzebujących. Wolontariusze Szkolnego Caritas wraz z opiekunkami będą sprzedawać świece w kościele po każdej Mszy świętej.
  Kolejną akcją którą  prowadzi Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w związku z  sezonem zimowym i w której weźmiemy udział to  akcja „Podziel się ciepłem na zimę”.
 Zabezpieczenie węgla na zimę to jedna z podstawowych trosk rodzin borykających się z problemami finansowymi.  Wieczory, spędzane w ciepłym domu, niestety nie są udziałem nas wszystkich. Chłód związany z zimą daje się we znaki wielu ludziom, których z różnych względów nie stać na zapewnienie sobie czy swoim dzieciom ciepłej odzieży i bezpieczeństwa podczas zimowych dni. Praska strona stolicy, przynależna do naszej diecezji, to w znacznej części domy bez wygód, bez ciepłej wody, bez centralnego ogrzewania -co szczególnie dotkliwe jest zimą. Zgłasza się również wiele  rodzin z wiosek podwarszawskich – nasza diecezja to w większości tereny pozamiejskie  (ponad 60 procent stanowią małe parafie wiejskie).  Zeszłoroczna ostra zima postawiła niezamożne rodziny w dramatycznej sytuacji: już na początku stycznia w wielu domach zabrakło opału. Tona węgla to wydatek około 850 zł. W sezonie zimowym jedno gospodarstwo domowe zużywa ok. 2 tony węgla. Ile kosztuje jedna łopata opału? Dla wielu z nas – niewiele. A tyle właśnie potrzeba, aby przez jeden dzień w domu było ciepło.
   Wystarczy wpłacić dowolną sumę na konto Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej
              PEKAO SA nr 57 1240 6074 1111 0000 4991 2023
z dopiskiem „Węgiel”
           Zachęcamy do wsparcia naszych akcji    <<<

===========================================================
PODZIĘKOWANIA
          Proboszcz parafii Wielgolas, Wolontariusze i Opiekunki Szkolnego Koła Caritas dziękują wszystkim DARCZYŃCOM, którzy podczas tegorocznej edycji Dnia Papieskiego wsparli Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia i przekazali swoje ofiary pieniężne na stypendia.
Zebraliśmy kwotę 1022,59 zł. i 9 centów.
                  Ofiarodawcom dziękujemy .

********************************************************************
PODZIĘKOWANIA
          Proboszcz parafii Wielgolas, Wolontariusze i Opiekunki Szkolnego Koła Caritas dziękują wszystkim DARCZYŃCOM, którzy podczas tegorocznej edycji Dnia Papieskiego wsparli Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia
i przekazali swoje ofiary pieniężne na stypendia.
Zebraliśmy kwotę 1022,59 zł. i 9 centów.  Ofiarodawcom dziękujemy .

********************************************************************
Przed nami XVIII Dzień Papieski pod hasłem „PROMIENIOWANIE OJCOSTWA”
 14 października w Polsce i w środowiskach polonijnych na całym świecie przeżywać będziemy kolejny Dzień Papieski.
    Tegoroczne rozważania i działania będą skupiać się wokół dwóch rocznic z życia św. Jana Pawła II, a mianowicie będziemy przeżywać 60. rocznicę sakry biskupiej Karola Wojtyły (4 lipca 1958r. papież Pius XII mianuje ks. Karola Wojtyłę biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej; 28 września 1958 roku zostaje udzielona Karolowi Wojtyle sakra biskupia). W bieżącym roku obchodzimy także rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową metropolity krakowskiego – działo się to pamiętnego 16 października 1978 roku.
    Dzień Papieski będziemy też niewątpliwie przeżywać w radosnej atmosferze związanej z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.
Hasło Dnia Papieskiego jest zaczerpnięte bezpośrednio z literackiego dziedzictwa Papieża Polaka. „Promieniowanie ojcostwa” – to tytuł dramatu Karola Wojtyły datowanego na 1964 rok. W nawiązaniu do setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę warto wskazać na książkę „Pamięć i tożsamość”. Znajdujemy w niej rozważania mówiące o Ojczyźnie: „Ojczyzna to poniekąd to samo, co ojcowizna, czyli zasób dóbr, które otrzymaliśmy w dziedzictwie po ojcach” (Pamięć i tożsamość, Kraków 2005, s. 66).
  Św. Jan Paweł II przypomina tam o patriotyzmie prowadzącym do uporządkowanej miłości społecznej. Nade wszystko zaś Papież Polak wskazuje, że historia człowieka nie dokonuje się tylko w wymiarze horyzontalnym. Nie jest pisana tylko przez ludzi. Dzieje człowieka dokonują się także w wymiarze wertykalnym, są pisane przez Boga. (por. Jan Paweł II Pamięć i tożsamość, Kraków 2005, s. 66-68).
   Członkowie Szkolnego Koła Caritas, jak co roku, przyłączą się do obchodów tego dnia. W ramach współpracy z Fundacją „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która jest organizatorem Dnia Papieskiego, prowadzi również program stypendialny wyrównujący szanse edukacyjne młodzieży pochodzącej z małych miejscowości. Nasi wolontariusze będą zbierać pieniądze na stypendia –przy kościele 14 października po każdej Mszy świętej oraz w szkole 16 i 17 października. Wszystkim Darczyńcom z góry dziękujemy.
<<<      Wolontariusze i opiekunki Szkolnego Koła Caritas
********************************************************************
Szkolne Koło Caritas
wznowiło swoją działalność w roku szkolnym 2018/2019.
Na pierwszym spotkaniu wyłoniono nowy zarząd -
        Julia Kurek kl.III gim. – przewodnicząca
        Zuzanna Nieprzecka kl.III gim. –zastępca przewodniczącej
        Aleksandra Bogusz kl.VIII – sekretarz
        Julia Chróst kl.VIII - skarbnik
2017/2018
AKCJA CHARYTATYWNA
  Już po raz piąty wolontariusze Szkolnego Koła Caritas pod czujnym okiem swoich opiekunek zorganizowali podczas CHOINKI SZKOLNEJ akcję charytatywną. Tym razem zbierali pieniądze na doposażenie świetlicy szkolnej.
    Każdego dnia gros naszych uczniów spędza wolny czas w świetlicy szkolnej, czekając na rozpoczęcie zajęć lub na autobus po skończonych zajęciach. Za uzbierane pieniądze w kwocie 1928 zł będzie można zakupić różnorodne gry i inne przedmioty, które umilą im czas oczekiwania. Mamy nadzieję, że uczniowie bardziej będą szanować to, na co sami w dużej mierze zapracowali.
    Gorąco dziękujemy wszystkim rodzicom zaangażowanym w naszą akcję - za pyszne ciasta i uczestniczenie z dziećmi w imprezie. Dziękujemy również wolontariuszom, nauczycielom i pracownikom naszej szkoły za zorganizowanie pozostałych atrakcji.
<<<   Opiekunki Szkolnego Koła Caritas

OPATRUNEK NA RATUNEK
  Jesienią 2017 r. wolontariusze Szkolnego Koła Caritas pod czujnym okiem swoich opiekunek przeprowadzili akcję OPATRUNEK NA RATUNEK. Zbierali materiały opatrunkowe dla szpitali w Afryce. Dzięki ofiarności uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli i pracowników naszej szkoły zebrali ponad szesnaście kilogramów różnorodnych materiałów opatrunkowych.
 Serdecznie dziękujemy za udział w tej akcji i liczymy na pomoc w kolejnych.
Opiekunki Szkolnego Koła Caritas

Od głównych organizatorów tej akcji otrzymaliśmy list o następującej treści.

Dzień dobry!
  Z całego serca dziękujemy za Państwa wsparcie, dzięki któremu Fundacja „Redemptoris Missio” może robić tak wiele dobrego. Ostatnia Akcja „Opatrunek na Ratunek” zakończyła się ogromnym sukcesem. Akcja ta cieszy się wielkim powodzeniem wśród misjonarzy, którzy bardzo się cieszą ze wszystkich podarowanych im opatrunków. Dzięki nim mogą pomagać tym najuboższym podopiecznym. Nasi lekarze, położne i pielęgniarki dzielnie im w tym pomagają.
Justyna Janiec-Palczewska
<<<      wraz z zespołem Fundacji


********************************************************************
5 GRUDNIA -  MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA
   Praca, którą wykonuje się za darmo, z potrzeby serca, jest istotnie bezcenna. W celu wyrażenia uznania dla trudu wolontariuszy na całym świecie z inicjatywy ONZ obchodzony jest od 1986 roku Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To doskonała okazja, by uświadomić społeczeństwu wysiłek, jaki wkładają rozmaite organizacje w niesienie pomocy innym, zarówno na poziomie lokalnym, krajowym, jak i globalnym.
Drodzy Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas,
   w dniu Waszego święta, dziękujemy Wam, za Wasze wielkie serca, za trud, oddanie i  za okazywaną  pomoc. Dziękujemy Wam za wsparcie, za każdy gest dobrej woli, za to, że zawsze możemy na Was liczyć organizując nasze akcje.
Gorące podziękowania dla, Waszych RODZICÓW oraz NAUCZYCIELI
i PRACOWNIKÓW szkoły, którzy wspierają nasze działania .
<<<           Opiekunki Szkolnego Koła Caritas

********************************************************************
TRADYCYJNIE, WRAZ Z PIERWSZĄ NIEDZIELĄ ADWENTU, ROZPOCZNIE SIĘ INAUGURACJA OGÓLNOPOLSKIEJ KAMPANII WIGILIJNE DZIEŁO POMOCY DZIECIOM.
   Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej zaprasza już teraz do włączenia się w to dzieło poprzez nabywanie świec, które zapłoną na polskich stołach. Dzięki funduszom zebranym podczas świątecznej akcji, możliwe będzie funkcjonowanie czterdziestu placówek Caritas na terenie diecezji, między innymi w Mińsku Mazowieckim, Otwocku, Legionowie, Zielonce, Radzyminie, Wołominie, Józefowie, Rembertowie i w samej Warszawie.
   Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas jak co roku przyłączą się do akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej- będą sprzedawać świece, kalendarze oraz ozdoby świąteczne po każdej Mszy świętej w drugą i trzecią niedzielę Adwentu, tj. 10 i 17 grudnia
<<<      Opiekunki SK Caritas

********************************************************************
Uwaga!
       Drodzy Rodzice i Uczniowie,
w ramach współpracy z  Fundacją Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio rozpoczynamy akcję „Opatrunek na ratunek” .
  Wracający z misji wolontariusze Fundacji Humanitarnej i sami misjonarze piszą do nas listy z prośbami o przesłanie środków opatrunkowych. Do misyjnych przychodni i szpitali zgłaszają się najczęściej ludzie najbiedniejsi i najbardziej chorzy. Pomocy potrzebują ci, których nie stać na leczenie w państwowych szpitalach i nie stać na wizytę u miejscowego szamana. W tropikalnym klimacie rany goją się gorzej, a wiele tropikalnych chorób dotyczy również skóry. W surowych warunkach życia pozbawionego wszelkich wygód nietrudno o rany zadane narzędziami przy pracy w domu i obejściu. Pracujące od najmłodszych lat dzieci często ulegają urazom : są to poparzenia, skaleczenia, otarcia, rany po insektach (w tropiku wielką plagą są ugryzienia pcheł piaskowych, którym najczęściej ulegają biegające boso dzieci).
    Co jest potrzebne?
W misyjnych przychodniach  brakuje dosłownie wszystkiego. Każdy bandaż czy plaster są na wagę złota. Kiedy przychodzą paczki z Fundacji,odczuwają  to wielką radość i święto.
    O jakie dokładnie rzeczy chodzi?
Przyda się każdy bandaż (czy to dziany, czy elastyczny) gazy (jałowe i niejałowe), kompresy (jałowe i niejałowe),  plastry opatrunkowe, rękawiczki gumowe, wata i środki do dezynfekcji ran (ale tylko w proszku). Rzeczy te można nabyć w każdej aptece.
   Akcja potrwa do połowy grudnia 2017r.
Zachęcamy do włączenia się i wsparcia naszych działań.
<<< Opiekunki i wolontariusze SK Caritas
********************************************************************
XVII Dzień Papieski
   Podczas tegorocznego XVII Dnia Papieskiego, członkowie i opiekunki Szkolnego Koła Caritas chcieli razem z Fundacją „Dzieło Nowego Tysiąclecia” promować chrześcijańską wizję nadziei, głoszoną niestrudzenie przez naszego św. Jana Pawła II: „Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać”. św. Jan Paweł II
Częstochowa, 18 czerwca 1983 r.
   Szczególnie widocznym znakiem tej inicjatywy była przykościelna i publiczna zbiórka pieniędzy na fundusz stypendialny. Zebraliśmy kwotę 970,51 zł.     Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.
   Program stypendialny można wesprzeć w każdej chwili, wpłacając środki na konto Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”  81 1320 1104 2979 6023 2000 0001 albo wysyłając SMS o treści „POMOC” na numer 74 265 lub dzwoniąc na nr 704407401.
<<<     Wolontariusze i opiekunki SKC

********************************************************************
XVII DZIEŃ PAPIESKI
Drodzy Rodzice i Uczniowie!
   Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w całej Polsce oraz środowiskach polonijnych obchodzony jest Dzień Papieski, podczas którego łączymy się w modlitwie z obecnym papieżem oraz zagłębiamy się w nauczanie św. Jana Pawła II. Polacy gromadzą się wtedy na liturgiach, nabożeństwach, czuwaniach modlitewnych, medytacjach oraz konferencjach poświęconych nauczaniu Ojca Świętego. Dzień Papieski w każdym roku ma swoje hasło, wskazujące na istotny obszar papieskiego nauczania. Hasło to stanowi osnowę wszystkich wydarzeń modlitewnych, liturgicznych i artystycznych.
   Tegoroczny – XVII Dzień Papieski odbędzie się w niedzielę, 8 października 2017 roku. i będzie przebiegał pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją!”. Już samo sformułowanie hasła jest znamienne. Ma stanowić zaproszenie i znak tego, że poprzez Dzień Papieski docieramy do głębi nauczania Papieża Polaka. Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego jest cytatem z Listu Apostolskiego Novo Millenio Ineunte (czyli: na początku nowego tysiąclecia) - dokumentu podpisanego przez św. Jana Pawła II 6 stycznia 2001 roku.
  Aspekt charytatywny tego dnia to przykościelna i publiczna zbiórka pieniędzy na rzecz funduszu stypendialnego dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin. Podopieczni Fundacji są nazywani mianem „żywego pomnika” św. Jana Pawła II, a wspieranie ich wyrazem wdzięczności Polaków wobec swojego Wielkiego Rodaka. W naszej szkole uczniowie byli w przeszłości stypendystami tej fundacji.
   Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunkami chcą przyłączyć się do tej akcji, dlatego będą zbierać pieniądze na ww. cel w kościele w niedzielę po każdej Mszy świętej oraz w szkole w poniedziałek i wtorek.
    Zachęcamy wszystkich do hojnego wsparcia tej akcji. Opiekunki SKC  <<<
<<
*******************************************************************
     Wraz z początkiem nowego roku szkolnego swoją działalność wznowiło Szkolne Koło Caritas. Na pierwszym spotkaniu SKC ustaliliśmy plan pracy na rok szkolny 2017/2018 oraz dokonaliśmy wyboru nowego zarządu.
Oto on:
  • Weronika Przybysz z kl. IIIa – przewodnicząca
  • Natalia Duszczyk z kl. IIIa - zastępca
  • Anna Sabak z kl. IIIb – sekretarz
  • Iza Duszyńska z  kl. IIIb - skarbnik
  Na nasze spotkanie przybyło 40 uczniów, co bardzo nas cieszy. Liczymy na owocną współpracę.
                                                                                                                                       Organizatorki

2016/2017
********************************************************************
WIZYTA W DPS „POD KLONAMI”
  Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia młodsi wolontariusze Szkolnego Koła Caritas, a zarazem uczniowie kl. IV a wraz z opiekunkami SKC p. T. Paździoch i M. Krupą oraz wychowawczynią p. B. Zelwowiec postanowiły wybrać się do Domu Pomocy Społecznej „Pod Klonami” w Transborze, aby złożyć życzenia mieszkającym tam pensjonariuszom i umilić choć trochę czas ludziom, którzy święta spędzą z dala od swoich rodzinnych domów. Uczniowie wspólnie z mieszkańcami DPSu zaśpiewali kilka znanych kolęd przy akompaniamencie nauczyciela muzyki p. P. Szeląga. Na twarzach mieszkańców widać było ogromne wzruszenie i podziw dla talentów wokalnych naszych dzieci.   Na koniec naszego spotkania uczniowie wręczyli pensjonariuszom i pracownikom stroiki wykonane własnoręcznie pod okiem swej wychowawczyni.
    Dziękujemy mamie naszego ucznia p. A. Krupie za pomoc w dowozie naszych uczniów do Transboru.               

********************************************************************
TORBA PEŁNA MIŁOŚCI
   Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunkami serdecznie dziękują tym wszystkim, którzy wsparli akcję TORBA PEŁNA MIŁOŚCI zorganizowaną przez Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Okazało się, że zawsze można liczyć na ludzi, którzy mają dobre serca i potrafią się dzielić nim z potrzebującymi. Takich ludzi nie brakuje również i w naszym środowisku, na nasze prośby o wsparcie odpowiedziało bardzo wielu uczniów wraz z ich rodzicami. Udział w tej akcji tak wielu osób i zebranie stosu „pękających w szwach” od ciężaru toreb przerosły nasze oczekiwania. Tym bardziej dziękujemy i liczymy na wsparcie podczas kolejnych akcji.
                                                 Wolontariusze i opiekunki SK Caritas      

********************************************************************
„WOLONTARIAT W CARITAS JEST TRENDY”
     2 grudnia 2016 r. grupa wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas pojechała do Warszawy, aby wziąć udział w szkoleniu organizowanym przez Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej „Wolontariat w Caritas jest trendy”. Na zajęcia przybyły dzieci i młodzież działająca w Szkolnych Kołach Caritas. Dzięki nim zwiększyli swą świadomość i potrzebę działań społecznych w środowiskach szkolnych i okołoszkolnych.
     Celem projektu „Wolontariat w Caritas jest trendy” jest przygotowanie i wychowywanie adresatów do wolontariatu stałego, w którym ochotnicy w sposób ciągły współpracują z daną organizacją, czy instytucją charytatywną. Taka działalność, zwłaszcza prowadzona przez młodych ludzi, których łączy jeden cel, rozwija przed nimi wiele ciekawych możliwości, takich jak: niesienie pomocy potrzebującym zwłaszcza rówieśnikom, nawiązanie znajomości z interesującymi ludźmi, zyskiwanie nowych przyjaciół, rozwijanie własnych zainteresowań, poszerzanie wiedzy i umiejętności, zdobywanie doświadczeń, rozwijanie poczucia własnej wartości oraz rozwój osobisty. Naszym wolontariuszom spotkanie podobało się. Miejmy nadzieję, swoim działaniem zarażą innych do niesienia bezinteresownej pomocy.   
  
********************************************************************
MIKOŁAJKI Z CARITASEM
  Z okazji mikołajek 6 grudnia 2016 roku Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej zorganizowała spotkanie z ukochanym świętym dla 600 dzieci ze szkół naszej diecezji. Od wczesnego przedpołudnia dzieci wraz z opiekunami w atmosferze radości i wyczekiwania przybywały do auli Wyższej Szkoły Menedżerskiej przy ul. Kawęczyńskiej 36. Wśród zaproszonych znaleźli się również uczniowie naszej szkoły. Byli to trzecioklasiści z Wielgolasu i Dębego Małego. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 13.00. Wszystkich zebranych a zwłaszcza Małych Gości powitał dyrektor Caritas DWP, ks. Kamil Chojnacki, życząc im radości z prezentów i udanej zabawy, podziękował też sponsorom i gospodarzom, bez których dobrej woli impreza nie mogłaby się odbyć. Urozmaiceniem imprezy był występ iluzjonisty – Konrada, który pokazywał niesamowite sztuczki. Pomagali mu uczniowie wybrani z sali. Najzabawniejsze, według dzieci, były pokazy, w których pomocnikom udawało się „wyczarować”, a panu Konradowi - nie. Odbył się także  pokaz cyrkowy p. Tatiany, która wyczarowywała coraz to inne zwierzęta, które popisywały się swoimi umiejętnościami. Dzieci mogły dotknąć prawdziwego węża. W nastrój świąteczny wprowadziła nas scholka parafialna, wraz z którą uczestnicy z niecierpliwością przywoływali Świętego Mikołaja. A On jak zwykle nie zawiódł i podarował każdemu grzecznemu dziecku podarunek.
        Serdecznie dziękujemy za zaproszenie. Dziękujemy również właścicielowi firmy RAPIT p. Radziowi za to, że zechciał zasponsorować naszym uczniom ten wyjazd.           

********************************************************************
ADWENTOWA AKCJA „CARITAS” - 2016
  Jak co roku w Adwencie, wolontariusze Szkolnego Koła Caritas pod opieką pani M. Krupy, T. Paździoch, E. Stosio, A. Niedek i S. Branickiej po każdej mszy św. sprzedawali świece przy  kościele parafialnym w Wielgolesie. Pozyskane pieniądze zasilą konto akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Oprócz świec sprzedawane były różnorodne ozdoby choinkowe wykonane przez uczniów naszej szkoły, a także p. B. Zelwowiec, p. C. Sadowską i p. A. Kurek. Kiermasz bożonarodzeniowy to jedno z działań naszej akcji charytatywnej, której finał odbędzie się jak zwykle podczas Szkolnej Choinki Noworocznej. Wszystkim, którzy zechcieli wesprzeć nas, dokonując zakupów z naszego kiermaszu, serdecznie dziękujemy.
  Równie gorąco dziękujemy naszym szkolnym wolontariuszom za pełnienie dyżurów podczas sprzedaży.
                                                                                            Opiekunki SKC
********************************************************************
Szanowni Rodzice i Uczniowie!
       Zapraszamy Was do udziału w akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej
„TORBA PEŁNA MIŁOŚCI”.
   Wkładamy do niej: mydła, szczoteczki i pasty do zębów, szampony do włosów, kremy do rąk, płyny do kąpieli, żele pod prysznic, proszki i płyny do prania, płyny do mycia okien, podłóg, papier toaletowy, ręczniki papierowe itp.
     Oryginalną torbę z nadrukiem akcji można otrzymać w szkole od
p. Małgorzaty Krupy i również do niej należy zwrócić ową torbę, wypełnioną    środkami czystości.  Za pośrednictwem Caritasu zostaną one przekazane do            placówek na terenie naszej diecezji, min. Domu Samotnej Matki, Domu Dziecka.
                  Zbiórka w naszej szkole potrwa od 12 do 16 grudnia.
                       Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji.
Opiekunki Szkolnego Koła Caritas
*********************************************************
Szanowni Rodzice i Uczniowie
   Jesteśmy ogromnie wdzięczni za wsparcie naszej szkolnej akcji „Kup Pan szczotkę!”,  nadzorowanej przez Fundację Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”.      Dzięki Państwa hojności zebraliśmy 134 szczoteczki i 108 past do zębów, które trafią do ośrodków misyjnych w Afryce, między innymi do Tanzanii, Kamerunu, RPA i Republiki Środkowej Afryki. Dzieci będą nimi myły zęby w szkole, a na koniec roku w ramach nagrody dostaną swoje szczoteczki do domu.
      Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.
Wolontariusze i opiekunki SKC Caritas
*******************************************************************
    W bieżącym roku szkolnym wolontariusze Szkolnego Koła Caritas w ramach współpracy z otwockim Hospicjum Empatia przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „Najpiękniejsze Pola Nadziei”.
      W ramach tej akcji na klombie przed szkołą zasadzimy żonkile, które zakwitną wiosną. Te kwiaty są międzynarodowym symbolem nadziei. Przypominają o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Nasza akcja ma wymiar społeczny. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy – głównie osób młodych – mamy nadzieję, że wzrośnie w społeczeństwie świadomość potrzeby niesienia bezinteresownej pomocy osobom chorym i cierpiącym.
   Pieniądze na zakup cebulek będą zbierane do oznakowanych puszek. Źródłem dochodów ma być też sprzedaż makulatury, o którą również prosimy.  Gorąco apelujemy o wsparcie naszych działań
                                                                       Opiekunki SK Caritas       <<<

*********************************************************
                        DZIĘKUJEMY!
     Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom naszej szkoły, którzy wsparli akcję z okazji Dnia Papieskiego. Na pomoc dla stypendystów zebraliśmy kwotę 174,48 zł,
                               którą przekazaliśmy Fundacji Dzieło Nowego
Tysiąclecia.
     
                                              Wolontariusze i opiekunki SKC    <<<

*********************************************************
DZIEŃ PAPIESKI
Z okazji Dnia Papieskiego chcemy dołączyć do ogólnopolskiej akcji zbierania pieniędzy na stypendia dla najzdolniejszych uczniów – podopiecznych Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas będą zbierać              w szkole pieniądze do puszek w  dniach 10 i 11 października.
                              Zapraszamy do wsparcia akcji.
                                                                                      Opiekunki SK Caritas  

*********************************************************
OGŁOSZENIE
        Szkolne Koło Caritas ogłasza zbiórkę szczoteczek
i pasty do zębów dla dzieci z Afryki. Organizatorem tej ogólnopolskiej akcji jest Fundacja Pomocy Humanitarnej REDEMPTORIS MISSIO. Zapraszamy uczniów naszej szkoły do wsparcia tych działań. Nowe szczoteczki i pastę można przynosić do  15 października do swoich wychowawców lub opiekunów SKS Caritas.
                                                                 Opiekun SKS Caritas      

*********************************************************
  Wraz z początkiem nowego roku szkolnego wznowiło swoją działalność Szkolne Koło Caritas. Podczas pierwszego spotkania wybrany został zarząd oraz ustalono plan działań na rok 2016/2017.


Rok szkolny 2015/2016

..................................................................................................................
PODZIĘKOWANIE

   „Jeden z najgłębszych sukcesów życia polega na tym, że tylko co robimy dla innych, jest tym co naprawdę warto robić”
                                                                                                        Carol Covis
     „Na palecie artysty jest wiele barw, w naszym życiu jest kolor, który nadaje mu sens i budzi uśmiech na twarzy drugiego człowieka, to kolor dobroci.
    Wdzięczność jest trudno ubrać w słowa, proste dziękuję zawiera wszystko co chcemy wyrazić.
Słowa wdzięczności kierujemy do naszych pomocnych dłoni w wychowaniu, kształceniu i rehabilitacji Piotra: Pani Ani Hanulak i Pani Elizy Szydłowskiej.
    Dziękujemy za serce, dobroć, czułość, wyrozumiałość. Za to, że nasz syn małymi kroczkami czyni postępy, za dobre słowo dla nas rodziców.
                                                                         Wdzięczni rodzice Piotra Całki”

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego