Kolejny raz w Warszawie. - Zespół Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie

Przejdź do treści

Menu główne:

Kolejny raz w Warszawie.

KOLEJNY RAZ W WARSZAWIE.
   22 listopada uczniowie klasy siódmej oraz drugiej i trzeciej gimnazjum naszej szkoły wybrali się na kolejną już w tym roku szkolnym wycieczkę do Warszawy. Najpierw - dla rozruszania się i dotlenienia -ruszyliśmy Traktem Królewskim w stronę Starego Miasta. Spacerując, zatrzymywaliśmy się kolejno przy pomnikach wielkich Polaków: Mikołaja Kopernika, prymasa Stefana Wyszyńskiego, księdza Jana Twardowskiego, Bolesława Prusa, Adama Mickiewicza, księcia Józefa Poniatowskiego stojącego na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego i wreszcie przy najstarszym i najwyższym świeckim pomniku w Warszawie- kolumnie króla Zygmunta III Wazy stojącej na Placu Zamkowym. Ulicą Senatorską przeszliśmy obok domu, gdzie 4 sierpnia 1944 roku zginął Krzysztof Kamil Baczyński. Zatrzymaliśmy się również przy znajdującym się po przeciwnej stronie gmachu Teatru Narodowego. Naszą uwagę przykuła znajdująca się nad wejściem rzeźba przedstawiająca rydwan zaprzężony w cztery konie i kierującego nimi opiekuna sztuk Apollina. Na placu Teatralnym dostrzegliśmy dwa kolejne pomniki: Wojciecha Bogusławskiego przed prawym skrzydłem, a przed lewym -pomnik Stanisława Moniuszki. Przechodząc obok Grób Nieznanego Żołnierza, uczciliśmy minutą ciszy bezimiennych bohaterów poległych w walce o wolność Polski.
  Ze Śródmieścia udaliśmy się na Ochotę do teatru Krystyny Jandy, gdzie obejrzeliśmy bardzo interesującą adaptację „Małego Księcia” w wykonaniu aktorów z Krakowa. Musical zgodnie z przesłaniem wzruszał. Aktorzy zadbali również o elementy humoru i włączenia publiczności do wspólnego przeżywania. Tutaj została wyróżniona pani dyrektor Roma Piłatkowska, na którą zwrócił uwagę aktor grający rolę jednego z mieszkańców planet odwiedzanych przez Małego Księcia. Uczniowie żywo reagowali na postać Próżnego kreowanego tutaj przez kobietę. Szczególnie w tej postaci mogliśmy znaleźć odbicie współczesnych próżnych zachowań młodych ludzi. Nowatorskim elementem inscenizacji były popisy artystów cyrkowych.
  W Muzeum Narodowym, jak przystało na edukacyjne wycieczki wzięliśmy udział w lekcjach: „Nie tylko Matejko. Malarstwo historyczne” i „Renesansowe idee”. Tematyka tych zajęć wpisuje się w program języka polskiego, historii, religii i oczywiście plastyki. Uczniowie mogli przypomnieć bądź poznać i utrwalić pojęcia z tych dziedzin. Na tym uczta duchowa przygotowana przez panie polonistki się zakończyła. W drodze powrotnej nie ominęliśmy pewnego punktu gastronomicznego.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego