Majówka w stolicy - Zespół Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie

Przejdź do treści

Menu główne:

Majówka w stolicy

MAJÓWKA  W STOLICY
  Do Warszawy (16 maja) udaliśmy się głównie w celu obejrzenia spektaklu w teatrze Kwadrat. Chociaż z trudem udało się zebrać grupę zainteresowanych, to miło było potem usłyszeć ich słowa zachwytu i radości z tak spędzonego wieczoru. Sprawili to twórcy przedstawienia „Medium”. Komedię angielskiego autora Noëla Cowarda przełożył i wyreżyserował Andrzej Nejman, umieszczając akcję w podwarszawskim Konstancinie w latach 30. XX wieku. Dodatkowo klimat tamtych lat podkreślały popularne piosenki i fragmenty filmów dokumentalnych wyświetlane w czasie zmiany dekoracji.
  W role bohaterów - przedstawicieli przedwojennej elity wcieli się: Aldona Jankowska jako Madame Arcati -mistrzyni od seansów spirytystycznych i Paweł Małaszyński jako Witold –pisarz kryminałów, który wywoływanie duchów chce uczynić tematem swej przyszłej książki. Towarzyszy mu żona – Jadwiga Ossowiecka (Maja Hirsch), a w roli Elwiry -zmarłej siedem lat wcześniej małżonki pisarza pojawia się Agnieszka Sienkiewicz. Sztuka jest pełna komicznych scen, zwrotów sytuacji i dwuznacznych wypowiedzi wywołujących salwy śmiechu. Źródłem wszelkich nieporozumień i napięcia sytuacji prowadzącego do absurdu jest przybycie zza światów ducha zmarłej pierwszej żony Elwiry (widocznego tylko dla Witolda).
   Znakomite efekty pirotechniczne, brawurowa gra, kostiumy i muzyka wpłynęły na atrakcyjność i pozytywną ocenę naszych młodych widzów. Niektórzy twierdzili, że od tego momentu pokochali teatr.
   Wizyta w teatrze była ostatnim punktem tej wycieczki. Wcześniej młodzież uczestniczyła w mających miejsce w Muzeum Narodowym lekcjach muzealnych : „Brzydkie oblicza sztuki” i „Przeboje muzealne”.  Ponieważ pogoda tego dnia dopisała, mogliśmy przejść  Traktem Królewskim i innymi ulicami, zwracając uwagę na zabytki, pomniki i inne ważne dla kultury narodu obiekty.
Chociaż był to początek tygodnia i wróciliśmy późnym wieczorem, to wyjazd okazał się dobrym sposobem na odzyskanie energii i sił twórczych.    <<<


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego