Majówka uczniów klas IV - VI - Zespół Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie

Przejdź do treści

Menu główne:

Majówka uczniów klas IV - VI

MAJÓWKA UCZNIÓW KLAS IV-VI

   Chociaż to był piątek 13 maja, wycieczkowiczom klas IV- VI dopisywała i pogoda, i humory. Od wczesnego ranka aż do późnego wieczora zwiedzali urokliwe zakątki naszego Mazowsza. Opiekowały się nimi trzy panie: Bożena Zelwowiec, Wioleta Osińska i Ewa Stosio. Najpierw dotarli do Kołacinka leżącego koło Łowicza. Tam w DINOPARKU przenieśli się w erę mezozoiku i oglądali żyjące 250 milionów lat temu dinozaury. Oglądali, odtworzone na podstawie wykopalisk, naturalnej wielkości figury tych strasznych gadów: biegających na dwóch lub czterech łapach, latających i pływających; mięsożernych i roślinożernych. O każdym z nich towarzysząca nam pani przewodnik opowiadała ciekawostki. Potem dzieci zatrzymały się w muzeum z wystawą geologiczno- paleontologiczną. Można tam było zobaczyć autentyczne skamieniałości: kości dinozaurów, amonity, trylobity, gąbki, strzałki oraz ogromny minerał halitu, czyli bryłę soli z kopalni soli "Kłodawa".
    Następny spontaniczny przystanek był w Lipcach Reymontowskich.  Tu właśnie Reymont umiejscowił akcję powieści „Chłopi”, za którą w 1924 roku otrzymał (jako drugi po Sienkiewiczu Polak) Literacką Nagrodę Nobla. Na jego cześć w 1983 dodano do nazwy wsi człon Reymontowskie. We wsi urządzono Muzeum  im. Władysława  Reymonta. Spacerując po obszernym podwórzu, dzieci wyobrażały sobie, jak mieszkali chłopi za czasów Reymonta. Widziały przykryte strzechą domy, stodoły, konne sanie i wozy, przepięknie kwitnący obecnie sad...wszystkie zgromadzone tam rekwizyty wykorzystano do nagrania filmu „Chłopi”.

      W Bolimowie gościli nas właściciele  Warsztatu Garncarskiego Rodziny Konopczyńskich. Zakład działa już od ponad 200 lat. Wykonano w nim naczynia do wielu polskich filmów, np. „Dzieje mistrza Twardowskiego", "Ogniem i mieczem" i ostatnio do filmu "Wiedźmin". Wiele z tych naczyń wykorzystano też przy produkcji filmów "Pan Tadeusz" czy "Zemsta". Były to głównie butle, kufle, kubki, szklanice, misy i talerze toczone na kole.    Tam zobaczyliśmy jak wygląda od środka warsztat garncarski, a także jak powstają prawdziwe naczynia z gliny oraz wysłuchali legendy związanej z Bolimowem. Dzieci spróbowały również swoich sił na kole garncarskim oraz w ręcznym lepieniu z gliny. Wszystkie wykonane wyroby zabrały ze sobą jako pamiątki (jeszcze w szkole pod okiem pani plastyk będą je malować).Wizyta w warsztacie garncarskim zakończyła się pieczeniem kiełbasek nad ogniskiem. Było ciekawie i wesoło…                                         <<<


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego