Marsz żywych - Zespół Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie

Przejdź do treści

Menu główne:

Marsz żywych

,,MARSZ ŻYWYCH''

   Mija już 80 lat po uchwaleniu tzw.  norymberskich ustaw rasowych będących fundamentem antyżydowskiej polityki w hitlerowskich Niemiec  w czasie II wojny światowej, które  doprowadziły do  zagłady Żydów europejskich. Niedługo minie też 70 lat od zakończenia procesów  norymberskich, podczas którego osądzeni zostali niemieccy przywódcy odpowiedzialni za zbrodnie III Rzeszy.
  5 maja uczniowie naszego gimnazjum pod opieką p. Lidii Parobczyk i p. Radosława Piskorza uczestniczyli w ,,Marszu Żywych''. Opiekowały się też nami panie  Monika Konopacka (mama Martyny) i Ania Luśnia (siostra Ewy). W tym roku uroczystość odbyła się po raz 25, a uczniowie naszej  szkoły wzięli w niej udział już 3 raz. Na uroczystości oddającej hołd ofiarom Holocaustu gościli Polacy i Żydzi z całego świata.
    Jeszcze przed rozpoczęciem głównej uroczystości zwiedziliśmy obóz, poznając drogę więźniów od momentu  wyjścia na rampę kolejową, aż do momentu tragicznej śmierci. Zobaczyliśmy przekrój komory gazowej, piece krematoryjne, baraki śmierci wraz z celami, obozowy szpital itp. Gdy zabrzmiał szofar, wszyscy zebrani ruszyli, przeszli przez bramę obozową z napisem ,,Arbeit macht frei'' (niem. praca czyni wolnym) i udali się i udali się w kierunku Brzezinki. Zobaczyliśmy na własne oczy to, o czym uczyliśmy się w szkole. Ogrom tego „kombinatu śmierci” zrobił na nas przygnębiające wrażenie. Przechodząc między blokami obozu, mogliśmy poznać uczucia ofiar holocaustu, trudno opisać słowami to, co przeżywali tu skazani na zagładę.                   
    Byliśmy tam, by stać się lepszymi ludźmi, uczyć się o zagładzie i nie dopuścić do jej powtórki. <<<

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego