Marsz Żywych 2017 - Zespół Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie

Przejdź do treści

Menu główne:

Marsz Żywych 2017

26. MARSZ ŻYWYCH NA DRODZE ŚMIERCI- OŚWIĘCIM,
24 KWIETNIA 2017 ROKU.
     Marsz Żywych to ogólnoświatowa społeczno-religijna akcja mająca na celu oddanie czci ofiarom Holokaustu. Odbywa się on od 1988 roku na terenie Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu.   Trasa przemarszu wiedzie od obozu Auschwitz I do obozu Birkenau II. Założeniem projektu jest wspomnienie wszystkich, którzy zginęli w niemieckich obozach śmierci, przemierzając ponad trzykilometrową drogę jako „ostatni etap” przed zagazowaniem. Sygnałem do rozpoczęcia współcześnie organizowanego Marszu jest dźwięk szofaru, co w tradycji żydowskiej oznacza wezwanie dusz wszystkich tych, którzy tu poginęli. Udział w Marszu można porównać do odwiedzenia cmentarza, którego grobami są komory gazowe i piece krematoryjne i każde inne miejsce na terenie obozu. Dlatego wzdłuż rampy kolejowej w Birkenau uczestnicy Marszu zostawiają drewniane tabliczki symbolizujące macewy-żydowskie nagrobki.
    Marsz jednoczy dziesiątki tysięcy młodych ludzi, głównie Żydów z całego świata - najwięcej jest niebieskich barw Izraela, widać też flagi węgierskie, argentyńskie, francuskie, greckie, brazylijskie, Stanów Zjednoczonych i polskie. Wśród maszerujących byliśmy również my, czyli gimnazjaliści i nauczyciele z Wielgolasu. W tym niezwykle doniosłym wydarzeniu wzięliśmy udział czwarty raz. Zawsze jest to niezapomniana  lekcja historii, empatii oraz szacunku dla życia w wymiarze egzystencjalnym.  W tym roku uczniowie mogli także obejrzeć wnętrza baraków, w których są urządzone tematyczne ekspozycje przedstawiające  m.in. warunki życia więźniów, cykl dnia, obowiązkowe zajęcia i dowody zbrodni w postaci piętrzących się stert włosów, butów, ubrań, przedmiotów osobistych i naczyń. Przeraża ogrom zbrodni i cyniczna kalkulacja zysków, w które wliczono nawet najmarniejsze  elementy zagrabionego mienia, a nawet części ciała człowieka (koce z włosów, talerze odebrane więźniom służyły żołnierzom na froncie). Trudno wyrazić kłębiące się emocje i opisać przemysł zbrodni w kilku zdaniach, na pewno nie wolno zapomnieć o tych wydarzeniach. Dobrze, że młodzież uczestniczy w tego typu lekcjach historii, ucząc się pełni człowieczeństwa i właściwego reagowania na zakłamania pojawiające się w przekazach medialnych.
    Idea tego wydarzenia ma głęboki wymiar humanitarny- jej zadaniem jest zachować pamięć i edukować, aby Holocaust był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami. Tylko tyle możemy zrobić, aby historia się nie powtórzyła.
Wyjazd dla naszych gimnazjalistów zorganizował p. Radosław Piskorz, opiekowały się dodatkowo panie: Marzanna Brauła, Ewa Stosio i Lidia Parobczyk.
<<<           Ewa Stosio, Marzanna Brauła

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego