Marsz Żywych w Auschwitz – Birkenau - Zespół Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie

Przejdź do treści

Menu główne:

Marsz Żywych w Auschwitz – Birkenau

MARSZ ŻYWYCH W AUSCHWITZ – BIRKENAU

   16 kwietnia 2015 roku w KL Auschwitz – Birkenau zorganizowano Marsz Żywych. 2015- data nie jest przypadkowa, ponieważ w tym dniu obchodzony był dzień Yom HaShoah, czyli Dzień Pamięci o Zagładzie.
    
W tym roku obchodziliśmy również 70 rocznicę wyzwolenia tego obozu, a za kilka dni będziemy obchodzić rocznicę zakończenia II wojny światowej. Kilkuset Polaków, wśród których byli także uczniowie klas drugich i trzecich naszego gimnazjum, oraz około 10 tys. Żydów z całego świata oddało hołd ofiarom byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Jeszcze przed rozpoczęciem uroczystości 42 uczniów naszego gimnazjum miało okazję zwiedzić „obóz śmierci” - zetknięcie się z miejscem, w którym zginęło tyle tysięcy ludzi, wywarło na naszych uczniach ogromne wrażenie.
    
Jako uczestnicy Marszu tworzyliśmy grupę pod nazwą „Przyjaciele Izraela z Polski”. Na dźwięk szofaru, czyli baraniego rogu wspólnie z innymi uczestnikami Marszu wyruszyliśmy z obozu Auschwitz I,  aby przejść przez bramę obozu z napisem ,,Arbeit macht frei” i udać się drogą śmierci do obozu Auschwitz –Birkenau. Po przejściu około 3- kilometrowego odcinka trasy mogliśmy wejść przez kolejową bramę wjazdową do Auschwitz II i tam zobaczyć wielkość i grozę drugiej części obozu.
   
W tym miejscu wysłuchaliśmy listownego  przesłania papieża Franciszka skierowanego do uczestników marszu:   "Wszystkie wysiłki i walka na rzecz życia są godne pochwały i bez wyjątku zasługują na wsparcie. Z tego powodu popieram inicjatywy, które walczą nie tylko ze śmiercią, ale także z tysiącami dyskryminacyjnych fobii, które nas zniewalają i zabijają" - napisał Ojciec Święty. Papież prosił Boga o błogosławieństwo dla wszystkich walczących o życie, równość i godność. <===

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego