Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Zespół Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie

Przejdź do treści

Menu główne:

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

    1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W związku z tym kilkoro uczniów naszej szkoły, pod opieką pana R. Piskorza,  zorganizowało akcję, która miała na celu przybliżyć społeczności szkolnej i mieszkańcom naszych okolic to wydarzenie. Wydrukowane zostały ulotki z najważniejszymi informacjami o Żołnierzach Wyklętych. Uczniowie rozdawali je zarówno w szkole, jak i na terenie Wielgolasu. Wywieszone zostały także plakaty.
Dlaczego uczniowie zaangażowali się w akcję?

  
Oto kilka wypowiedzi:
    ”Dla mnie, jako uczennicy wychowanej w duchu patriotyzmu, zaszczytem było wziąć udział w akcji z okazji Święta Żołnierzy Wyklętych. Przygotowując informację, mogliśmy zgłębić swoją wiedzę o tych niezwykłych ludziach - była to swoista i niezapomniana przygoda: lekcja historii, abyśmy pamiętali.”
Natalia

     ”Motywacją do koordynowania akcji ,, Ku chwale Żołnierzom Wyklętym" była świadomość,
że byli to bohaterowie, którzy bronili Polski do ostatniej kropli krwi. Jak donoszą badania, tylko co czwarty Polak wie, kim oni byli. Dlatego wychowany na patriotę, pragnę głosić o polskich bohaterach antykomunistycznych, aby wszyscy Polacy wiedzieli, kim byli legendarni Niezłomni. Myślę, że akcja się udała i nie żałuję ani jednej chwili poświęconej działaniom. Mam nadzieję, że to wydarzenie uświadomiło znaczenie obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych.”
Karol

   „Zaangażowałam się w akcję „Ku Chwale Żołnierzom Wyklętym”,  ponieważ większość
Polaków nie obchodzi świąt, których nie ma w kalendarzach. Celebruje się zazwyczaj
te „najważniejsze”, nie mając pojęcia o innych, być może nie mniej ważnych. Według mnie jest to jedno z bardziej istotnych wydarzeń w powojennej historii Polski. Uznałam, że trzeba uświadomić to kolegom. Biorąc udział w akcji, poznałam historię tych bohaterów, chociaż przyznam się, że pierwszą moją myślą było to, że przez jakiś czas będę miała dodatkowe zajęcia związane z przygotowaniem materiałów. Jednak z upływem czasu zmieniłam podejście i teraz jestem zadowolona, że się zaangażowałam. No i ważne, że akcja się udała.”
Julia
                                                              <=== 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego