Powiew wspomnień - Zespół Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie

Przejdź do treści

Menu główne:

Powiew wspomnień

POWIEW WSPOMNIEŃ
       Dawno już zapomnieliśmy o realizacji polsko – rosyjskiego projektu, ale jego efekty są widoczne i odczuwalne w dalszym ciągu. Wiele osób utrzymuje znajomość na portalach  społecznościowych, pisze maile i sms – y, a nawet spotyka się prywatnie. Kilkoro uczniów z Rosji wzięło udział w wakacyjnym obozie sportowym nad morzem. W połowie grudnia natomiast miały miejsce polsko – rosyjskie warsztaty młodzieży, zorganizowane przez Polsko – Rosyjskiego Centrum Dialogu i Porozumienia, mające na celu podsumowanie projektów szkolnych z dwóch ostatnich lat. Spotkanie uczestników miało miejsce w Warszawie w hotelu „Gromada” w dniach 14 – 18 grudnia 2016r. Wzięły w nim udział delegacje uczniów i opiekunów z Polski i Rosji - w sumie spotkało się około 180 osób. Naszą szkołę reprezentowali Julia Zawadka i Karol Mućko – oboje z klasy IIIb gimnazjum, opiekunkami były pani dyr. Roma Piłatkowska i Marzanna Brauła.
    Centrum zapewniło bardzo dobre warunki lokalowe, sprzyjające realizacji zadań warsztatowych oraz dające możliwość odpoczynku. Dzięki usytuowaniu hotelu w centrum Warszawy nasi goście z Rosji mogli swobodnie zwiedzać Stare Miasto i inne atrakcyjne miejsca.  Każdy dzień wypełniony był różnymi zajęciami i zabawami integracyjnymi. Należały do nich ciekawe gry symulacyjne, np. Webmaster, Tree of Life. W ramach zajęć odbyły się dwie wycieczki: do Muzeum Żydów Polskich POLIN i do Centrum Nauki Kopernik.  Ciekawą formą poznawania naszej stolicy i jej historii była Warszawska Gra Miejska – śladami ludzi i miejsc. Mimo chłodu i smogu uczestnicy z ogromnym zapałem i radością szukali (według instrukcji) dawnych ulic zbiegających się w miejscu, gdzie dziś stoi PKiN (Złota, Chmielna, Grzybowska, Próżna). Z fragmentów biografii muzyka, tramwajarza, telegrafistki należało wyczytać informacje dotyczące postaci (Józef Piłsudski, prezydent Sokrates Starynkiewicz, Fryderyk Chopin) i miejsc (park Saski, budynek Zachęty, budynek Pasty, Pałac Prezydencki, budynek Uniwersytetu Warszawskiego, pomniki J. Korczaka i M. Kopernika). Elementem dopingującym było kryterium czasu i nagroda – nasza grupa zajęła II miejsce (wspierała nas pani Ewa Stosio, która również uczestniczyła w tych sobotnich zajęciach), wyprzedzając pozostałych 15 grup.
     Jesteśmy wdzięczni organizatorom za możliwość spotkania z partnerami i odświeżenie kontaktów. W trakcie warsztatów nie tylko świetnie się bawiliśmy, ale doskonaliliśmy również umiejętności tworzenia projektów, planowania działań oraz posługiwania się językiem sąsiedniego kraju. Nawiązaliśmy też nowe znajomości, które, mamy nadzieję, zaowocują, gdy będziemy poszukiwać partnerskich szkół.  
Uczestniczki1. Zameldowanie w hotelu
2. Gry symulacyjne mające na celu integrację i udowodnienie, że język nie jest barierą (Webmaster, Tree of Life), spacery po Warszawie
3. Muzeum POLIN, Centrum Nauki Kopernik
4. Gra miejska- śladami ludzi (Józef Piłsudski, prezydent Starynkiewicz, Fryderyk Chopin) i miejsc (dawne ulice: Złota, Chmielna, Grzybowska, Rysia; park Saski, budynek Zachęty, budynek Pasty, pałac prezydencki, budynek Uniwersytetu, pomnik Korczaka i M. Kopernika), rozwiązywanie zagadek, rozszyfrowanie kodu                                  <<<

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego