Projekt polsko-rosyjski - Zespół Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie

Przejdź do treści

Menu główne:

Projekt polsko-rosyjski

                                       PROJEKT POLSKO-ROSYJSKI

    Myśl Izaaka Newtona „ Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów” stała się mottem przewodnim pierwszej fazy projektu polsko-rosyjskiego pod tytułem: „ Czy rock to bunt? Legendy polskiej i rosyjskiej sceny muzycznej. Czy ich przekaz jest nadal aktualny?”. W przedsięwzięciu biorą udział Zespół Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie oraz Szkoła nr 216 im. Adama Mickiewicza w Sankt-Petersburgu, w której uczniowie uczą się języka polskiego jako obcego. Ogromny trud napisania projektu podjęły dyrektor Zespołu Szkół w Wielgolesie, a zarazem koordynator przedsięwzięcia, Roma Piłatkowska oraz polonistki Marzanna Brauła i Ewa Stosio. Projekt przeszedł pomyślnie weryfikację komisji konkursowej i 22 czerwca 2015 roku powitaliśmy grupę rosyjską wraz z opiekunami na polskiej ziemi. Zostali oni zakwaterowani w domach rodzinnych uczniów polskich i nauczycieli.
      Realizacja projektu nie byłaby możliwa gdyby nie działalność warszawskiego  Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, z inicjatywy którego są realizowane projekty polsko-rosyjskiej wymiany młodzieży. Nie byłoby projektu, gdyby nie ogromne wsparcie sponsorów: wójta gminy Latowicz p. Bogdana Świątka-Górskiego, p. Piotra Radzio, właściciela firmy transportowej „Rapit”, sieci sklepów „Topaz”, supermarketu „Kulfon”, firmy edukacyjnej „Mentor”, Zbigniewa Zajmy, Zbigniewa Piłatkowskiego, Mariana Brauły, lokalnej prasy „Co słychać?” oraz „Tygodnika Siedleckiego”. Dziękujemy tą drogą także nauczycielom Zespołu Szkół w Wielgolesie za ich pomoc w realizacji projektu i rodzicom uczniów, którzy zgodzili się gościć uczestników projektu i ich opiekunów w swoich domach.
  Uroczysta inauguracja projektu nastąpiła 23 czerwca 2015 roku w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Wielgolesie. Wśród zaproszonych gości były miejscowe władze samorządowe z wójtem gminy Latowicz p. Bogdanem Świątek-Górskim na czele. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością główny specjalista d/s.społeczno-kulturalnych Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, p. Robert Śmigielski. Niestety, nie przybył ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce, p. Siergiej Wadimowicz Andriejew.
    Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem pocztu sztandarowego szkoły oraz odśpiewaniem hymnów państwowych Rosji i Polski. Przybyłych gości i wszystkich zebranych przywitała dyrektor Zespołu p. Roma Piłatkowska, następnie zabrali głos: p. R. Śmigielski, wójt gminy Latowicz oraz koordynator projektu ze strony rosyjskiej, p. Irina Biestużewa. Dalszą część uroczystości poprowadziła z młodzieńczą radością p. Magdalena Gruba. Były rockowe piosenki w wykonaniu uczennic wielgoleskiego gimnazjum, krótka ponaddwustuletnia historia szkoły z prezentacją sukcesów. Z godzinnym charytatywnym żywiołowym koncertem wystąpił rockowy zespół „Steel Fire”, który rozgrzał publiczność do czerwoności, a wiersz W. Wysockiego „Maski” w języku rosyjskim w wykonaniu ucznia klasy I gimnazjum Karola Śluzka, uspokoił i skłonił do refleksji.
    Następnie przed publicznością zaprezentowali się uczestnicy projektu oraz obdarowano się wzajemnie skromnymi upominkami. Okazało się, że niektórzy uczniowie rosyjscy mają polskie korzenie i nieźle władają językiem polskim.
     Ucztą dla oka i ucha okazał się występ uczniów rosyjskich, którzy tańczyli i śpiewali po polsku w polskich strojach ludowych.
    Na koniec wystąpiła popularna kapela Ptasińskich, której muzyka porwała niektórych do tańca.
   Oficjalną część uroczystości zakończyła dyrektor szkoły i zaprosiła gości i uczestników projektu wraz z opiekunami na obiad.
        Po południu zaczęły się trwające trzy dni warsztaty na temat polskiego rocka.  
Uczniowie polscy i rosyjscy pracowali w czterech grupach i zbierali materiały do prezentacji na wybrane tematy dotyczące historii polskiego rocka, jego legend, odmian i przykładów twórców, a także dyskutowali nad treścią utworów i aktualnością ich przekazu. Uczestnicy wchodzili w role znanych rockmanów, słuchali legend polskiego rocka, śpiewali po polsku i po rosyjsku.
       Była przeprowadzona lekcja języka polskiego, w której nauczycielami byli także uczniowie polscy.
       Uczestnicy projektu nie tylko brali udział w zajęciach na temat rocka, ale także zwiedzali bliższą i dalszą okolicę. Odbyły się wycieczki do Siedlec, Mrozów, Warszawy i Płocka. W Warszawie uczniowie polscy i rosyjscy, między innymi, brali udział w lekcji muzealnej w Muzeum Techniki, złożyli także na cmentarzu powązkowskim hołd wielkiemu polskiemu twórcy, Czesławowi Niemenowi, mającemu ścisły związek z kulturą rosyjską. W Płocku wszyscy świetnie się bawili na jubileuszowym koncercie zespołu „Perfect”.
      Co podobało się najbardziej? Oczywiście, polska tradycyjna gościnność, ale także nauka tańca z trenerem i koncert „Perfectu”.
      Nadszedł ostatni dzień pobytu, a w nim przygotowanie materiałów do publikacji i czas pożegnań – ognisko w Kazimierzówce, nieopodal Sanktuarium Wielgoleskiego. W nocy z niedzieli na poniedziałek goście rosyjscy z żalem opuszczali gościnną ziemię wielgoleską i wyruszyli w podróż powrotną do przepięknego Sankt-Petersburga.
   Nastał czas podsumowań i refleksji. Naszym zdaniem udało nam się w pełni zrealizować cele i zadania pierwszego etapu polsko-rosyjskiego projektu. Był on na pewno początkiem wielu nowych przyjaźni, a może nawet więcej, niż przyjaźni. Młodzież bardzo szybko się zintegrowała. Obalone zostały pewne stereotypy na temat Rosjan, ludzi bardzo serdecznych, otwartych, romantycznych, chętnie i szybko nawiązujących kontakty. Bariera językowa nie była żadnym problemem. Ale nie ma w tym nic dziwnego: wszak łączą nas wspólne korzenie. Nasi goście zauroczeni byli naszą gościnnością, pięknem mazowieckich ziem, śpiewem ptaków i ciszą, której tak im brakuje w ponad pięciomilionowym Sankt-Petersburgu.
     Z niecierpliwością czekamy na  drugi etap projektu. Tym razem we wrześniu polscy uczniowie wraz z opiekunami będą gośćmi szkoły rosyjskiej, położonej w samym sercu Wenecji Północy, Sankt-Petersburgu.
      Mamy nadzieję, że nasze przedsięwzięcie będzie – jak podkreśliła koordynator projektu Roma Piłatkowska – „kontynuacją budowania mostów, jakże cenną, bo architektem będzie młodzież”.
       Na przekór „wielkiej” polityce burzmy mury, budujmy mosty, nie pozwólmy, by wkroczyła ona także w sferę kultury, by dzieliła nas, Słowian, by wpływała na wzajemne postrzeganie narodów polskiego i rosyjskiego.                <===
 

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego