Spektakl profilaktyczny dotyczący przemocy - Zespół Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie

Przejdź do treści

Menu główne:

Spektakl profilaktyczny dotyczący przemocy

SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY DOTYCZĄCY PRZEMOCY

   Uczniowie gimnazjum postanowili włączyć się w działania profilaktyczne naszej szkoły i 26 maja 2015 roku zaprezentowali krótki spektakl poświęcony problemowi przemocy wśród młodzieży. Apel inspirowany był słowami księdza Jerzego Popiełuszki: Przemoc nie jest oznaką siły, lecz słabości.
  Przedstawienie wzorowane było na popularnych telewizyjnych programach interwencyjnych. Dziennikarz prowadzący spotkanie rozmawiał ze wszystkimi, których w sposób pośredni bądź bezpośredni dotknął problem przemocy. W trakcie spektaklu wypowiadali się: dyrektor szkoły, wychowawca, pedagog szkolny, policjant a także uczniowie, rodzice sprawców i ofiary pobicia. Problem poważnego pobicia jednego z chłopców każdy z bohaterów opisywał ze swojego punktu widzenia. Zdania dotyczące zaistniałego agresywnego wydarzenia były podzielone, jedni stawali w obronie sprawcy, inni w obronie ofiary. Najważniejsze jednak słowa wypowiedziała uczennica grająca panią pedagog. Podkreśliła, że uczniowie obserwujący wydarzenie i niereagujący na agresję nie zdali egzaminu z człowieczeństwa. Do dalszych refleksji skłoniła piosenka Starego Dobrego Małżeństwa wykonana przez Weronikę Okołę – uczennicę klasy II a gimnazjum. Utwór był formą modlitwy do Boga o zachowanie myśli i serca od nienawiści, która bardzo często prowadzi ludzi ku przemocy, nie tylko fizycznej.
   Apel został przygotowany pp. Magdalenę Grubę, Annę Niedek oraz Sylwię Michalską, a w przedstawieniu udział wzięli uczniowie  klas: Ia, Ib i IIa gimnazjum.
  Mamy nadzieję, że, dzięki ukazaniu negatywnych skutków przemocy uczniowie naszej szkoły odnajdą w sobie odwagę i będą dalej kroczyć drogą prawdziwego człowieczeństwa.
  <===


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego