Warsztaty profilaktyczne „DEBATA” i NOE - Zespół Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie

Przejdź do treści

Menu główne:

Warsztaty profilaktyczne „DEBATA” i NOE

WARSZTATY PROFILAKTYCZNE „DEBATA” I NOE
    Zespół Pedagogów Dezyderia we współpracy z naszą szkołą oraz Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Latowiczu przeprowadził pierwszego grudnia 2016 roku dwa programy profilaktyczne z zakresu profilaktyki zintegrowanej. W warsztatach „Debata” uczestniczyli uczniowie klas: V i VI szkoły podstawowej, zaś  gimnazjaliści klas: IIa, IIb, IIIa i IIIb w zajęciach pn. NOE. Celem tych spotkań było zapobieganie ryzykownym i problemowym zachowaniom młodzieży, takim jak korzystanie z alkoholu. Realizatorzy poprzez różnorodne metody pracy, m. in. scenki dramowe, burzę mózgów czy prezentację multimedialną motywowali naszą młodzież do zdrowego stylu życia oraz wzmacniali rolę autorytetów rodziców, wychowawców i nauczycieli. Ważnym elementem spotkań była prezentacja świadectwa z życia osoby współuzależnionej (takiej, która na co dzień funkcjonuje z osobą uzależnioną, np. od alkoholu). Wskazano, w jaki sposób uzależnienie bliskiej osoby wpływa na całe życie osób najbliższych (żony, męża czy dzieci). Mamy nadzieję, że prawdziwa historia z życia jednej z realizatorek zewnętrznego programu profilaktycznego skłoniła do refleksji naszych uczniów.
   Uzupełnieniem działań profilaktycznych skierowanych do naszej młodzieży było szkolenie dla rady pedagogicznej oraz spotkanie dla rodziców uczniów biorących udział w warsztatach. Otrzymaliśmy ciekawe i wartościowe wskazówki do codziennej pracy z naszymi uczniami, zaś rodzice porady, w jaki sposób rozmawiać i budować właściwą relację z własnymi dziećmi.
     Warto podkreślić, iż oba programy profilaktyczne od lat posiadają rekomendację Ośrodka Rozwoju Edukacji (podległy pod MEN), a wyniki badań naukowych potwierdzają jego skuteczność.
                                                                                                                          <<<

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego