Wycieczka do Warszawy - Zespół Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie

Przejdź do treści

Menu główne:

Wycieczka do Warszawy

WYCIECZKA DO WARSZAWY
    15 marca dla grupy 42 uczniów -pierwszy dzwonek nie wzywał na pierwszą lekcję, oznaczał zbiórkę przed szkołą i wyjazd na wycieczkę. O ile pogoda w trakcie jazdy z deszczowej przechodziła w coraz bardziej słoneczną, to niestety pojawił się problem zatłoczonej jezdni i długich postojów. Na musical „Mały Książę” w „Och, Teatrze” zdążyliśmy tylko dlatego, że specjalnie dla nas czas rozpoczęcia spektaklu przesunięto o dziesięć minut. Gra aktorów, scenografia, muzyka i multimedialne efekty oczarowały widzów, którzy z pewnością zapamiętają tę adaptację baśni Saint de Exupery’ego i płynące z niej przesłanie. Z teatru, już bez pośpiechu, udaliśmy się na Targówek, do Publicznej Biblioteki na spotkanie z autorką książek dla dzieci. Pani Piątkowska zaprezentowała nam swą książkę o młodej bohaterce z Pakistanu, którą zna cały świat. Malala Yousafzai otrzymała już chyba wszystkie możliwe nagrody i wyróżnienia, a polskie dzieci chcą jej wręczyć Order Uśmiech. Być może ta dziewiętnastoletnia dziewczyna odwiedzi nasz kraj. Książka: „Która to Malala?” jest jedyną na świecie książką napisaną dla dzieci, przedstawiającą tragiczne wydarzenia z życia Malali. W 2012 roku, za to, że krytykowała rządy talibów i domagała się praw dla dziewcząt, dokonano na nią zamachu. Cudem przeżyła, wywieziono ją do Anglii, potem dotarli do niej rodzice i bracia i do dziś tam mieszkają. W Pakistanie rządzą nadal ci, którzy chcą ją zabić, a Malala marzy jedynie o tym, by kiedyś odebrać władzę talibom. Urozmaiceniem opowieści pisarki były pytania zadawane przez dzieci oraz odczytanie fragmentów prezentowanej książki przez panią lektor. Chciałoby się więcej takich spotkań - zobaczyć pisarza, poznać jego twórczość, otrzymać jego autograf i uczyć się mówienia od mistrzów słowa. Dlatego jesteśmy niezmiernie wdzięczni pani Anecie Samulik (mamie naszej uczennicy) za umówienie nas na spotkanie z panią Piątkowską.
   Z biblioteki udaliśmy się na Pragę. Tam mieszczą się oddziały Muzeum Warszawy. Podzieleni na dwie grupy uczestniczyliśmy w warsztatach muzealnych: w Muzeum Drukarstwa przy ul. Ząbkowskiej dziewczęta miały zajęcia o historii książki i sposobach ich zdobienia, a w Muzeum Warszawskiej Pragi przy ul. Targowej grupa chłopców zgłębiała tajniki pracy dawnych rzemieślników.
   Wreszcie, po części edukacyjnej, nadszedł czas relaksu i zabaw w wodnym parku „Warszawianka”. Zaroiło się od nas w basenach, na zjeżdżalniach, w jacuzzi – półtorej godziny minęło bardzo szybko, a na dłużej nie mogliśmy sobie pozwolić. W drodze powrotnej, tradycyjnie, wstąpiliśmy do ulubionej restauracji. W Mińsku Maz. zostawiliśmy jedną z opiekunek – p. Bożenę Zelwowiec, resztę trasy pokonaliśmy z trzema pozostałymi paniami - Ewą Stosio, Terasą Paździoch i Moniką Wielgo (mama ucznia), które oddały nas pod opiekę przybyłych rodziców.
 I opiekunkom, i rodzicom dziękujemy.                   <<<

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego