Wydarzenia 2017/2018 - Zespół Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie

Przejdź do treści

Menu główne:

Wydarzenia 2017/2018

WKRÓTCE WAKACJE!
  22 czerwca o godz. 12:0 r. rozpoczęła się uroczystość zakończenia zajęć w roku szkolnym 2017/2018. Pani dyrektor Roma Piłatkowska przypomniała, co wydarzyło się w ciągu minionych dziesięciu miesięcy oraz wręczyła nagrody uczniom.
  Najwyższą średnią ocen uzyskała Dominika Osiak – 5,27. Drugie miejsce ze średnią 5,0 zajęli: Andżelika Kąkol, Patryk Kwiatkowski i Piotr Kuśmierczyk. Wśród naszych prymusów znaleźli się również: Eryk Bontruk – średnia 4,9, Sławomir Kupecki – 4,81, Bartosz Zawadzki – 4,8 oraz Małgorzata Stankiewicz – 4,54. W szkolnym konkursie Najlepsza klasa zwyciężyła klasa czwarta, a w konkursie Klasa bez uwag – klasa siódma.
   Na zakończenie pani dyrektor życzyła wszystkim wspaniałych wakacji, po czym uczniowie udali się do sal lekcyjnych, aby spotkać się ze swoimi wychowawcami.

WIZYTA W MIŃSKU MAZOWIECKIM
   7 czerwca wybraliśmy się do Mińska Mazowieckiego. Najpierw spacerowaliśmy po ulicach miasta, potem odwiedziliśmy Miejską Bibliotekę Publiczną. Panie bibliotekarki oprowadziły nas po całym budynku. Zachęcały, żeby wziąć udział w zajęciach, które będą organizowane przez nie w wakacje. Kolejnym niezwykłym punktem na mapie Mińska Mazowieckiego, w którym się zatrzymaliśmy, było Muzeum 7 Pułku Ułanów Lubelskich. Pan kustosz Artur Piętka interesująco przedstawił historię tej wyjątkowej formacji wojskowej. Dzień pełen wrażeń zakończyliśmy wizytą w pizzerii.

                     MISTRZ  KALIGRAFII  ROSYJSKIEJ
  Nasi rusycyści-siódmoklasiści, kolejny raz stanęli w konkursowe szranki. Tym razem zmagali się z dość trudną materią, jaką jest kaligrafia rosyjska. W ciągu tego roku szkolnego z dużą otwartością i ciekawością przyswajali znaki alfabetu rosyjskiego. Przez ten czas uczniowie zgłębili zasady poprawnej kaligrafii ćwicząc dodatkowo w specjalnych zeszytach. Swoje umiejętności pokazali i sprawdzili właśnie w tytułowym konkursie, walcząc o miano mistrza kaligrafii. Przedmiotem pracy było wykazanie się umiejętnością jak najstaranniejszego zapisu pismem odręcznym drukowanego tekstu utworu znanego poety Michaiła Lermontowa.  Prace zostały wnikliwie przeanalizowane pod kątem formy i w wyniku tajnego głosowania wyłoniono laureatów, którzy uplasowali się następująco:
I miejsce – Bartosz Zawadzki
II miejsce – Paweł Jaworski
III miejsce (ex aequo) - Lena Prus, Kamil Bieńkowski
     MŁODE  PROJEKTANTKI  SUKNI  KRÓLOWEJ
     Martynka Zawadzka i Agatka Stankiewicz z kl. III odniosły znaczący sukces w tegorocznej edycji konkursu diecezjalnego, gdzie zadaniem w ich kategorii było wykonanie projektu sukni dla ikony Matki Bożej Jasnogórskiej w ramach tematu:  „Najpiękniejsza suknia miłości dla naszej Królowej”. Dziewczynki z niezwykłą starannością wykonały swoje prace, które zostały zauważone pośród 530 innych doskonałych projektów z całej diecezji. Oryginalność technik i kreatywność zyskały uznanie w oczach profesjonalnego jury, decyzją, którego Martynka zdobyła III miejsce, natomiast Agatka wyróżnienie. Martynka wraz z mamą godnie reprezentowały naszą szkołę w Warszawie na uroczystej gali wręczenia nagród, gdzie honorowym gościem był ksiądz biskup Romuald Kamiński. Nagrodą dodatkową i atrakcją w tym dniu była także możliwość zabawy i nauki w Centrum Nauki Kopernik.
https://diecezja.waw.pl/5897
http://www.katecheza.xn--floriaska3-10b.pl/artykul/konkurs-diecezjalny-dla-uczni%C3%B3w-szk%C3%B3%C5%82-podstawowych-rozstrzygni%C4%99ty

ŚWIĘTO MAMY I TATY
    6 czerwca w murach szkoły gościliśmy rodziców. Przygotowaliśmy dla nich akademię z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca. Nasi najbliżsi z uwagą wysłuchali wierszy i piosenek. Chętnie obejrzeli również tańce wykonane przez uczniów klas młodszych. Najbardziej podobała się wszystkim opowieść o małym zajączku, zakończona profesjonalnym ukłonem małych                                 aktorów. Na zakończenie zaprosiliśmy mamusie i tatusiów na słodki poczęstunek.

PIKNIK POD MODRZEWIAMI – DZIEŃ DZIECKA NA SPORTOWO
  4 czerwca był wyjątkowym dniem w szkole, bowiem po obiedzie zjedliśmy pyszny deser, a potem wszyscy przenieśliśmy się na boisko. Tam czekały na nas różne atrakcje: bańki mydlane, konkurencje sportowe, mecz piłki nożnej i ognisko. Impreza została zorganizowana z okazji Dnia Dziecka.

SPACER W CHMURACH
  30 maja grupa uczniów z klas V-VII pod opieką p. Agnieszki Radzio
i p. Lucyny Kulmy wybrała się na wycieczkę rowerową do Stoczka Łukowskiego. Przy pomniku upamiętniającym bitwę z 1831 r. do rowerzystów dołączyli: czwartoklasiści, przywiezieni samochodami przez rodziców oraz p. Wioletta Karpińska. Wszyscy razem udali się następnie do Dworku Izydory, gdzie znajduje się park linowy. Uczniowie naszej szkoły udowodnili, że nie istnieją przeszkody, których nie mogliby pokonać i śmiało spacerowali wysoko nad ziemią. Ich szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zjazdy tyrolskie.

     24 maja odbyła się uroczystość zakończenia realizacji Międzynarodowego Programu Promocji Zdrowia Psychicznego „Przyjaciele Zippiego”. W trakcie zajęć uczniowie klas II i III nabywali umiejętności radzenia sobie z emocjami, a najważniejszą częścią podczas spotkań było uczenie się w jaki sposób rozwiązywać konflikty i problemy.
WIERSZE NA TRAWIE
   11 maja po raz trzeci w tym roku szkolnym odbyło się czytanie w plenerze. Tym razem przenieśliśmy się do zaczarowanego świata stworzonego przez współczesną królową polskiej literatury dziecięcej – Dorotę Gellner. Poetka jest autorką wielu książek, słuchowisk, ale też bajek muzycznych i piosenek. Dlatego nasze majowe spotkanie połączone było ze śpiewaniem i zabawą.
WIWAT KONSTYTUCJA!
   10 maja naszą szkołę odwiedziła Pani Konstytucja. Tę niezwykłą wizytę zorganizowały p. Lucyna Kulma i p. Wioletta Karpińska z okazji kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Andżelika Kąkol w roli znamienitego gościa, wyczerpująco odpowiadała na wszystkie pytania. Jak zauważyli uczniowie, znakomicie wyglądała na swoje 227 lat. Niektórym bardzo spodobała się dawna zasada liberum veto i postanowili wykorzystać ją na sprawdzianie. Niestety, Lena Prus jako nauczycielka, od razu wyprowadziła ich z błędu. Uczniowie przygotowali niespodziankę – wiersze i piosenki. Szczególnie uroczo zaprezentowały się nasze maluchy w tańcu z kwiatami w barwach narodowych.
    Na zakończenie wszyscy uczestnicy zostali obdarowani małymi biało – czerwonymi flagami, przygotowanymi na zajęciach koła plastycznego pod opieką p. Agnieszki Radzio.
W ZIELONEJ KRAINIE
    Jednym z miejsc, które mieliśmy zamiar odwiedzić w ramach naszych Odlotowych przerw, była Grenlandia. Jak wiadomo po angielsku, nazwa ta oznacza zieloną krainę. Postanowiliśmy potraktować tę wizytę jako dopełnienie Dnia Ziemi. Zorganizowaliśmy pod opieką p. Jadwigi Sikory i p. Wioletty Karpińskiej loterię fantową, z której dochód przeznaczymy na                                            zakupienie roślin do naszego szkolnego ogródka.
DZIEŃ ZIEMI
   25 kwietnia p. Jadwiga Sikora zorganizowała akademię z okazji
Dnia Ziemi, a pomagali jej uczniowie najstarszych klas. Dominika Osiak, jako chora planeta, przejmująco opowiadała o swoich problemach. Na szczęście doktor Lena Prus zaaplikowała jej kroplówkę z czystego powietrza i zdrowej wody, dzięki czemu Ziemia mogła wyzdrowieć.
    Wszyscy uczniowie naszej szkoły interesują się ekologią, więc tego dnia włożyli zielone ubrania i przypięli do nich wiosenne listki. Każda klasa zaśpiewała także piosenkę związaną z tą tematyką.              Zorganizowana również została wystawa „Nowe życie plastikowej butelki”.
SPOTKANIE Z PISARKĄ
  Spotkanie autorskie to dla czytelników okazja do zobaczenia pisarki „na własne oczy”. Taką możliwość mieli uczniowie klas I-III, którzy 23 kwietnia odwiedzili bibliotekę w Mińsku Mazowieckim. Tego dnia gościła tu Eliza Piotrowska, która przybyła na spotkanie, aż z dalekiej Brazylii, gdzie na co dzień mieszka.          Opowiadała dzieciom o swoich książkach, szczególnie skupiając się na serii o Cioci Jadzi, której podobiznę w postaci szmacianej lalki przywiozła ze sobą. Uczestnicy spotkania mogli też kupić książki z autografem pisarki.
    Zainteresowanych twórczością Elizy Piotrowskiej zachęcamy do odwiedzenia strony: www.elizapiotrowska.com.

SPOSÓB NA NUDĘ
     Przed nami kilka dni, gdy będziemy mieć więcej czasu wolnego. Jeżeli pogoda dopisze, spędzimy je na dworze – nasze rowery i piłki z utęsknieniem czekają na właścicieli. Cóż jednak robić, gdy nie można wyjść na zewnątrz? Wszyscy znamy wszak słowa piosenki W czasie deszczu dzieci się nudzą.
    W naszej szkole poszukiwaliśmy sposobu, jak ciekawie spędzić czas. W tym celu pod opieką p. Wioletty Karpińskiej, p. Agnieszki Radzio i p. Grażyny Lech 26 kwietnia wybraliśmy się do Siedlec. Najpierw obejrzeliśmy aż dwa filmy: Luis i obcy – uczniowie klas 0-III oraz Cudowny chłopak – uczniowie klas IV – VII. Dzięki tym seansom przekonaliśmy się, że naprawdę Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu, dobrze widzi się tylko sercem, a jeżeli będziemy kierować się w życiu tą zasadą – zyskamy coś niezwykle cennego.
      Niestety, dla wielu osób kino nierozerwalnie łączy się z colą i popcornem. Dlatego, aby zapobiec negatywnym skutkom tych przekąsek, udaliśmy się w pewne interesujące miejsca. Młodsi uczniowie znaleźli rozrywkę dla siebie w sali zabaw, ich starsi koledzy w tym czasie grali w kręgle.
      Wyprawa bardzo podobała się wszystkim uczestnikom. Niektórzy postanowili przyjechać ponownie wraz z rodzicami.

HAPPENING
   Kwiecień to miesiąc w którym wiele mówi się o autyzmie. To zaburzenie dotyka coraz więcej ludzi, a przez ONZ zostało zaliczone do najgroźniejszych problemów zdrowotnych świata. Osoby z taką dysfunkcją potrzebują intensywnej terapii, ale też bardzo ważna jest dla nich życzliwość, tolerancja i zrozumienie płynące z wiedzy.
  Solidaryzując się z ludźmi dotkniętymi autyzmem 17 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji: Nie bądź zielony, świeć na niebiesko. Tego dnia przypięliśmy do naszych ubrań niebieskie motyle. Oglądaliśmy filmy, teledyski i słuchaliśmy bajek, które przybliżyły nam świat ludzi dotkniętych autyzmem. Na zakończenie bawiliśmy się niebieskimi balonami.
Program przygotowały: p. Grażyna Lech i p. Teresa Paździoch

WKRÓTCE WIELKANOC
     28 marca w naszej szkole został zorganizowany apel z okazji Wielkanocy. Uczniowie klas starszych przybliżyli wszystkim zwyczaje świąteczne. Młodsi przygotowali piosenki i wiersze. Rozstrzygnięto również konkurs na najpiękniejszą kartkę wielkanocną.

Aż 25 osób zdecydowało się wykonać pracę konkursową, niektórzy nawet nie jedną, a laureatami zostali:
oddział przedszkolny: Ola Stankiewicz i Igor Kąkol;
w kategorii klas I – III: pierwsze miejsce – Patrycja Kuśmierczyk, drugie miejsce – Agata Stankiewicz,  trzecie miejsce – Martyna Zawadzka;
w kategorii klas IV – VII: pierwsze miejsce – Bartosz Zawadzki, drugie miejsce – Dominika Osiak,  trzecie miejsce – Andżelika Kąkol.
    Pięcioro uczniów wzięło także udział w konkursie na najpiękniejszą palmę organizowanym przez DPS w Transborze. Bartosz Zawadzki zwyciężył wśród uczniów klas IV – VII, a jego siostra, Martyna Zawadzka, zajęła trzecie miejsce w kategorii klas I – III. W tej samej kategorii wyróżnienie zdobyła Agata Stankiewicz.
      Na zakończenie pani Agnieszka Radzio złożyła wszystkim życzenia świąteczne.
TRZYMAJ FORMĘ NA WIOSNĘ
    21 marca o godz. 9:00 spotkaliśmy się na szkolnym korytarzu, aby wspólnie powitać wiosnę. Uczniowie i nauczyciele przebrali się za postaci z baśni i filmów animowanych, więc naszą zabawę rozpoczęliśmy pokazem baśniowej mody. Następnie najstarsze klasy poprowadziły wiosenną rozgrzewkę. Wreszcie nadszedł czas na zdrową żywność. Pani Agnieszka Radzio przedstawiła poszczególne grupy produktów i opowiedziała, jaką rolę pełnią w naszym organizmie. Potem obejrzeliśmy prezentacje multimedialne dotyczące zdrowego stylu życia, po czym rozeszliśmy się do sal lekcyjnych, aby zastosować wiedzę      w praktyce. Uczniowie każdej klasy przygotowywali pod opieką wychowawców swoją propozycję na zdrowe drugie śniadanie i zdrową przekąskę. Po zakończeniu pracy ponownie zebraliśmy się wszyscy razem, aby wspólnie cieszyć się smakiem naszych kulinarnych arcydzieł. Tego dnia czekały nas jeszcze inne atrakcje. Pani Grażyna Lech poprowadziła zabawy znane już naszym dziadkom, a pod opieką pana Marcina Łobodowskiego na sportowo pożegnaliśmy zimę.

GWIAZDY FRYZJERSTWA
    14 marca uczennice klas IV – VI  pod opieką p. Wioletty Karpińskiej wybrały się do salonu fryzjerskiego w Siennicy. Pani Agnieszka Prus, mama Leny, postanowiła oddać się w ręce młodych stylistek i pozwoliła im na eksperymenty ze swoją fryzurą. Najpierw p. Magdalena Duszyńska zademonstrowała, jak prawidłowo powinno się myć głowę. Potem dziewczęta uczyły się suszyć i układać włosy. Właścicielka, p. Kamila Jarek pokazała, że nie boi się konkurencji i chętnie służyła radą oraz pomocną dłonią, a na zakończenie wizyty pozwoliła wybrać kolor farby. Niestety, p. Agnieszka nie chciała poddać się metamorfozie. Nie należy się jej dziwić, gdyż przyszłe gwiazdy nożyczek wykazały się ogromną kreatywnością. Nawet ich model był zdziwiony.

PLUSY I MINUSY INTERNETU
   Od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej w lutym obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Przez cały miesiąc w naszej szkole były realizowane różne przedsięwzięcia związane z tym dniem. Przeprowadzono konkursy: „Bezpieczny w sieci” (prezentacja multimedialna), „Nie jestem monitorowany” (plakat). Uczniowie rozwiązywali krzyżówki, quizy, układali puzzle. Na wspólnym spotkaniu przypomnieliśmy sobie zasady korzystania z zasobów internetowych.

ODLOTOWY BAL
 Od wielu lat na całym świecie uroczyście obchodzi się zakończenie karnawału, a jedna z najbardziej znanych tego typu imprez organizowana jest w Rio de Janeiro. Samorząd uczniowski postanowił kolejną ODLOTOWĄ PRZERWĘ rozpocząć relacją ze stolicy Brazylii. Obejrzeliśmy barwne kostiumy i fantastyczne platformy szkół samby, a p. Grażyna Lech przedstawiła genezę tego niezwykle interesującego  zwyczaju. Później rozpoczęła się zabawa karnawałowa dla uczniów naszej szkoły.

ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA
    16 lutego klasy 0-III obchodziły Światowy Dzień Kota. Z tej okazji oglądaliśmy różne kocie historie. Przypomnieliśmy sobie zabawy i piosenki z kotami w roli głównej. Na zakończenie spotkania wszyscy zostali obdarowani maskami kotów wykonanymi przez uczniów klasy trzeciej.

WALENTYNKI
  Już 8 lutego na szkolnym korytarzu pojawiła się tajemnicza skrzynka. Można było do niej wrzucać kartki dla osób, którym chciało się przekazać wyrazy sympatii. 14 lutego przedstawiciele samorządu uczniowskiego wręczyli liściki adresatom.

ZIMOWE AMORY
      Co roku zimą uczniowie, nauczyciele i rodzice spotykają się w szkole z mieszkańcami pobliskich miejscowości na uroczystości choinkowej.
3 lutego przywitaliśmy wszystkich zimowo i romantycznie. Na początku głos zabrała pani wicedyrektor Mariola Mucha. Potem na scenę wkroczyli uczniowie. Jako pierwsze swój repertuar zaprezentowały maluszki. Uczniowie klas IV – VII przygotowali opowieść o dylematach walentynkowych, a Krystian Duszyński brawurowo wykonał piosenkę Eugeniusza Bodo: Ach, te baby. Klasy młodsze zaśpiewały przeboje współczesnej muzyki rozrywkowej. Na zakończenie pani wicedyrektor podziękowała uczniom i wychowawcom: p. Agnieszce Radzio, p. Grażynie Lech, p. Lucynie Kulmie i p. Wioletcie Karpińskiej, ponadto w imieniu rady rodziców zaprosiła dzieci na poczęstunek i życzyła udanej zabawy pod opieką animatorów. Oczywiście, w tym wyjątkowym dniu nie mogło zabraknąć również niespodzianek od pewnego przybysza z dalekiej Laponii.

SZKOLNY TURNIEJ
  W styczniu 2018 roku w naszej szkole odbył się turniej tenisa stołowego. Rywalizowali uczniowie z klas IV-VII w kategorii dziewcząt i chłopców. Mecze były bardzo emocjonujące, wszyscy zawodnicy włożyli w nie mnóstwo zaangażowania, a najlepsi w swoich kategoriach okazali się:
      a) dziewczęta:
I miejsce - Dominika Osiak   klasa VI
II miejsce - Lena Prus klasa VII
III miejsce - Andżelika Kąkol klasa VI
           b)chłopcy:
I miejsce - Paweł Jaworski klasa VII
II miejsce - Kamil Bieńkowski klasa VII
III miejsce - Marcin Sadowski klasa VI
   Podczas podsumowania zawodów wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki, a najlepsi zostali nagrodzeni dyplomami. Pan Marcin Łobodowski, organizator turnieju, nagrodę dla najmłodszego zawodnika wręczył Patrykowi Brzozowskiemu.  

ŚWIĘTO BABCI I DZIADKA
   W tym roku w naszej szkole Dzień Babci i Dzień Dziadka obchodziliśmy już 12 stycznia. Uczniowie klasy drugiej i trzeciej zaprezentowali suitę zabaw podwórkowych, która pozwoliła wszystkim powrócić do lat dzieciństwa. Potem obejrzeliśmy kilka scen z życia pewnej rodziny w wykonaniu klas: pierwszej, czwartej i piątej. Oczywiście nie mogło zabraknąć piosenek o naszych kochanych seniorach. Uroczystość przygotowały: p. Agnieszka Radzio, p. Grażyna Lech i p. Lucyna Kulma. Babcie i dziadkowie otrzymali prezenty wykonane na zajęciach koła plastycznego i udali się na poczęstunek zorganizowany przez radę rodziców.
KONKURSY PLASTYCZNE
    W grudniu w naszej szkole zorganizowano trzy konkursy plastyczne. Ich rozstrzygnięcie nastąpiło przed feriami.
     Konkurs Mój niepełnosprawny przyjaciel miał na celu uwrażliwienie uczniów i ukazanie im problemów, z którymi muszą zmagać się, na co dzień osoby niepełnosprawne. Jury uznało za najlepsze prace Martyny i Bartosza Zawadzkich.
    Zadaniem uczestników konkursu na najładniejszą ozdobę choinkową było wykonanie bombki, łańcucha, gwiazdy lub figurki. Każda ozdoba musiała spełniać tylko jeden warunek – należało ją zawiesić na szkolnej choince. Wśród najmłodszych uczestników najładniejsza okazała się bombka Oli Stankiewicz. W kategorii klas I-III zwyciężyli: pierwsze miejsce – Łukasz Zagórski, drugie miejsce – Zuzanna Wielgopolanin, trzecie miejsce – Agata Stankiewicz. W klasach starszych wyróżniono dzieła: pierwsze miejsce – Bartosz Zawadzki, drugie – Andżelika Kąkol, trzecie – Dominika Osiak.
    Uczestnicy trzeciego konkursu przygotowywali pracę plastyczną – wyraz w języku angielskim, wykonany z materiału, który oznacza. Zwyciężyło słowo cookie, do stworzenia, którego Agata Stankiewicz wykorzystała upieczone wraz z mamą ciasteczka.
UROCZYSTE SPOTKANIE PRZEDŚWIĄTECZNE
    W piątkowe południe - 22 grudnia, odbyło się tradycyjne  spotkanie przedświąteczne naszej szkolnej społeczności wraz z rodzicami oraz  dyrektor  p. Romą Piłatkowską. Tegoroczny program przeprowadził wszystkich przez  kolejne etapy przygotowań do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Opowiedziano w nim o najstarszych i najbliższych nam tradycjach związanych z tym czasem i decydujących o jego specyfice oraz niezwykłym kolorycie. Piękne utwory muzyczne, ciekawe informacje i krótkie inscenizacje  a także nastrojowa dekoracja, doskonale oddały atmosferę nadchodzących świątecznych dni. Ciekawostką jest, że aktywnymi uczestnikami byli nie tylko młodzi artyści na scenie, ale również wszyscy widzowie biorący udział w  wydarzeniu. Otwarta formuła spektaklu, rodzinna atmosfera, często padające pytania i ciekawe odpowiedzi sprawiły, że każdy mógł poczuć się   ważnym i ciekawym uczestnikiem programu a w pewnym sensie także jego współtwórcą. Na zakończenie wszyscy złożyli sobie najserdeczniejsze życzenia świąteczne a rodzice  zaprosili na tradycyjny poczęstunek.  Miłym zwyczajem w naszej szkole jest  wspólne przygotowywanie upominków dla rodziców i gości. Nie zapomina się także o starszych, chorych czy samotnych. Po zakończeniu spotkania, uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzili  ich  z życzeniami, stroikami świątecznymi i opłatkiem na wigilijny stół.

MATRIOSZKI NA START!
 Jednym z najpopularniejszych wytworów rękodzieła rosyjskiego jest m.in. matrioszka.                                                                  Stała się ona także inspiracją do zorganizowania
w grudniu konkursu jej poświęconemu.   Był on adresowany do uczniów
kl. VII, którzy w tym roku rozpoczęli naukę języka rosyjskiego a także przyswajają wiedzę ogólną o Rosji z elementami kulturoznawczymi.
W konkursowe szranki stanęli odważnie wszyscy nasi  siódmoklasiści wykonując piękne matrioszki dowolną techniką. Młodzi artyści-rusycyści zaprezentowali swe dzieła szerokiej publiczności, która  stanowiła  także jury w konkursie, wyłaniając w głosowaniu jego laureatów.                                                                  
   I tak oto wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce – Kamil Bieńkowski
II miejsce – Bartosz Zawadzki
III miejsce  (ex aequo) – Lena Prus, Paweł Jaworski
  Wyniki konkursu zostały uroczyście ogłoszone 22 grudnia, a uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i atrakcyjne  nagrody, wśród których nie mogło oczywiście zabraknąć kolorowych drewnianych matrioszek

WIELKA WYPRAWA
   Sobotnie popołudnie 2 XII  wielu uczniów naszej szkoły spędziło aktywnie i niezwykle atrakcyjnie.  Dzieci wzięły udział w wyjeździe do Warszawy na sztukę seminaryjną  Wielka Wyprawa. Barwny, dynamiczny, pełen humoru spektakl muzyczny przeniósł  wszystkich do krainy zabawek i popularnych piosenek znanych kilku pokoleniom miłośników dobrej zabawy. Wszystko za sprawą niezwykle utalentowanych kleryków III roku Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej. Ta niezwykła przygoda dała wiele radości widzom małym i dużym, którzy  dzięki niej zrozumieli jak ważny jest w każdym z nas pierwiastek dziecięcy, który sprawia, że pozytywnie i z ufnością spoglądamy na świat, potrafiąc czerpać radość z wielu aspektów życia.   Nasza grupa miała również możliwość zwiedzenia z klerykiem Karolem najciekawszych i najważniejszych miejsc w seminarium. Był też czas na zakup ozdób świątecznych, pamiątek i smakołyków na seminaryjnym kiermaszu.  
* materiał zdjęciowy  zaczerpnięty  za zgodą  ze trony: http://wsddwp.edu.pl

SZKOLNY FESTIWAL
   18 grudnia na kolejnej ODLOTOWEJ PRZERWIE przenieśliśmy się na festiwal. Pani Anna Strąk przygotowała materiały na konkurs piosenki angielskiej, a grupa uczniów zaprezentowała swój talent. Zgromadzona publiczność wybrała zwycięzcę – Dominikę Osiak.

SUKCES DOMINIKI
 5 grudnia 2017 r. w Zespole Szkół im. M. Skłodowskiej-Curie w Mińsku Mazowieckim odbyła się 17 edycja  POWIATOWEGO KONKURSU EKOLOGICZNEGO ZATYTUŁOWANEGO, „OKAŻ KULTURĘ I CHROŃ NATURĘ”
Konkurs przebiegał w dwóch etapach: szkolnym i powiatowym. Zadaniem uczestników było napisanie wiersza i wykonanie pracy plastycznej o tematyce ekologicznej. Do etapu powiatowego szkolna komisja konkursowa zakwalifikowała prace trzech uczniów – Bartosza Zawadzkiegoz kl. VII, Dominiki Osiak i Andżeliki Kąkol z kl. VI. Na etapie powiatowym rywalizowało ze sobą 133 uczniów z 71 szkół podstawowych. Powiatowa Komisja Konkursowa wyróżniła pracę DOMINIKI OSIAK.
                                                                 Gratuluję i życzę dalszych sukcesów – Jadwiga Sikora

W ŚWIĄTECZNYM NASTROJU
  15 grudnia uczniowie klas 0-VII pod opieką p. Agnieszki Radzio, p. Grażyny Lech, p.Wioletty Karpińskiej oraz mam: p. Agnieszki Prus i p. Iwony Kąkol wybrali się na wycieczkę do Wołomina. Najpierw obejrzeli w kinie film Pierwsza gwiazdka, później zwiedzili fabrykę ozdób choinkowych. Z podziwem obserwowali, jak ze zwykłej szklanej rurki powstaje prawdziwe dzieło sztuki, które pięknie udekoruje dom w okresie Bożego Narodzenia. Na zakończenie wizyty w tym fascynującym miejscu każdy mógł własnoręcznie ozdobić bombkę i zabrać ją do domu.

MIKOŁAJKI
   Ze względu na szczególną wymowę listopada, jako miesiąca wspomnień i zadumy, postanowiliśmy naszą odlotową przerwę zorganizować dopiero 6 grudnia. Przenieśliśmy się wtedy do Laponii, aby spotkać się ze Świętym Mikołajem. Uczniowie każdej klasy prezentowali swój talent wokalny lub recytatorski i w nagrodę otrzymywali słodki upominek. Niezwykle                                                              grzeczne przedszkolaki Mikołaj odwiedził także w ich sali lekcyjnej.

WYCIECZKA DO WARSZAWY
  5 grudnia dziewięcioro uczniów naszej szkoły wraz z kolegami z klas piątych z Wielgolasu odwiedziło naszą stolicę. Obejrzeli film Tarapaty i uczestniczyli w spotkaniu autorskim z pisarką, p. Wiolettą Piasecką. Następnie spacerowali Krakowskim Przedmieściem. Na zakończenie uczestniczyli w lekcji muzealnej w Muzeum Narodowym. W drodze do                                                   domu zatrzymali się w ulubionej restauracji.

WIZYTA W DPS W TRANSBORZE
   30 listopada p. Teresa Paździoch i p. Wioletta Karpińska wraz z przedstawicielami klasy szóstej i siódmej odwiedzili Dom Pomocy Społecznej „Pod Klonami”. Uczniowie zaprezentowali krótką scenkę o radościach życia codziennego. Następnie wręczyli podopiecznym ośrodka drobne upominki przygotowane pod czujnym okiem p. Agnieszki Radzio.                                           Wizyta skłoniła wszystkich do refleksji nad upływem czasu i przemijaniem.

„INNY, NIE ZNACZY GORSZY”
  16 listopada p. Grażyna Lech i p. Teresa Paździoch zorganizowały w naszej szkole spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji. Obejrzeliśmy film, w którym bohaterowie tłumaczyli, że osoba niepełnosprawna, czy pochodząca z innego kraju, może stać się wspaniałym przyjacielem. Wystarczy odrobina dobrej woli i empatii. Uczniowie odczytali również sentencje dotyczące tolerancji i akceptowania odmienności. Zostały one następnie umieszczone na gałęziach symbolicznego drzewa. Na zakończenie p. Agnieszka Radzio podała informację o konkursie plastycznym Mój niepełnosprawny przyjaciel.

„BYŁ TAKI CZAS…”
– te słowa stały się hasłem przewodnim akademii z okazji Święta Niepodległości, która została zorganizowana w naszej szkole przez p. Agnieszkę Radzio,  p. Wiolettę Karpińską i klasy IV – VII 13 listopada 2017 r.  Uczniowie przypomnieli o tragicznych wydarzeniach z historii naszej Ojczyzny, gdy na ponad sto lat utraciła swą niepodległość. Zaborcy, trzy mocarstwa: Austria, Prusy i Rosja, w 1795 roku podzielili między siebie polską ziemię i wymazali z mapy Europy nasze państwo. Chcieli Polakom narzucić swoją kulturę, zwyczaje, język i religię. Nie było polskiego rządu ani wojska, nie było stolicy. Nie wolno było używać polskiej flagi ani godła. Za mówienie w szkole po polsku dzieci były karane, a dorośli trafiali do więzienia. Nasz naród jednak nie poddawał się. Polska, wykreślona z mapy Europy, istniała. Każde pokolenie stawało w obronie tych najcenniejszych wartości. Walczyło w wielkich powstaniach narodowych, które jednak kończyły się klęską.
   W czasie akademii widzowie zostali przeniesieni na wiejskie podwórko. Wraz  z mieszkańcami chaty cieszyli się ze spotkania z polskim wojskiem i Józefem Piłsudskim. Szczególne wrażenie na publiczności wywarł uroczy Kuba Borkowski, recytujący wiersz Władysława Bełzy Kto ty jesteś. Na zakończenie Piotr Kuśmierczyk podziękował wszystkim bohaterom walk o wolną Polskę, szczególnie tym nieznanym z imienia i nazwiska.
         W historii Polski, tak się składa,
         był ponad wiek niewoli.
        Jedenastego listopada
        nasz kraj z niewoli się wyzwolił.
        I wtedy myśl powstała taka,
        by przez szacunek dla przeszłości,
        ten dzień na zawsze, dla Polaka,
        pozostał  Dniem Niepodległości.

JAK RYBY W WODZIE
    9 listopada pod opieką p. Grażyny Lech, p. Wioletty Karpińskiej oraz rodziców: p. Agnieszki Prus, p. Iwony Bontruk  i p. Karoliny Brzozowskiej wybraliśmy się na basen do Mińska Mazowieckiego. Celem wyjazdu było propagowanie zdrowego stylu życia i ukazanie sposobu aktywnego spędzania czasu wolnego. Choć nie wszyscy uczestnicy eskapady potrafią pływać, to uśmiechy na twarzach uczniów przekazywały informację, że każdy z nich czuje się „jak ryba w wodzie”.

CHWAŁA BOHATEROM
  Zbliżająca się kolejna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę skłania do refleksji. Wspominamy tych, którzy dla Ojczyzny poświęcili to, co mieli najcenniejszego – własne życie. Dlatego z tej okazji 7 listopada odwiedziliśmy miejsca pamięci znajdujące się w naszej okolicy. Pani Grażyna Lech i pani Agnieszka Radzio wraz z uczniami klas I – III wybrały się pieszo do Budzisk. Znajduje się tam kopiec z krzyżem i pamiątkową tablicą, na której widnieje napis:  BOHATEROM POLEGŁYM W OBRONIE OJCZYZNY, CZEŚĆ, 1918-1938, GROMADA BUDZISKA. Złożyliśmy kwiaty, zapaliliśmy znicze i uczciliśmy pamięć bohaterów minutą ciszy. Tego samego dnia uczniowie klas IV – VII wraz z p. Agnieszką Radzio i p. Wiolettą Karpińską odwiedzili cmentarze w Latowiczu.

PARYSKI SZYK
    24 października przenieśliśmy się do Francji. Na korytarzu wyświetliliśmy nagranie wirtualnego spaceru po Paryżu. Słuchaliśmy piosenek Edith Piaf. Zorganizowaliśmy również pokaz mody. Była to kolejna odsłona naszego projektu ODLOTOWE PRZERWY.

DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
      W naszej szkole obchodziliśmy  DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA. Uczniowie wymyślali rymowanki – wierszyki, które pomogą zapamiętać trudne przykłady mnożenia. Ciekawsze pomysły zostały zaprezentowane                                                 na gazetce ściennej.
                        NA TABLICZKĘ POMYSŁ NOWY SAM PRZYCHODZI CI DO GŁOWY


GDYBY ŻYCZENIA SIĘ SPEŁNIAŁY…
    18 października samorząd uczniowski zorganizował akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Do naszej szkoły zawitali: pani Wiesława Proczka –Inspektor Oświaty Gminy Latowicz oraz państwo Alina i Zygmunt Parzyszkowie.
      Uczniowie podziękowali nauczycielom za ich trud i zaangażowanie. Na początku czwartoklasiści zaśpiewali piosenkę 14 października, później wystąpiły dziewczynki z klas młodszych: Patrycja Kuśmierczyk, Natalia Brzozowska, Agatka Stankiewicz, Zara Prus oraz Martynka Zawadzka. Filip Chmielewski jako telewizyjny wróżbita przedstawił krótki horoskop dla każdego nauczyciela. Wreszcie nadszedł czas na baśń o złotej rybce i… nauczycielce. Dominika Osiak przekonała wszystkich, że ani pieniądze, ani idealny mężczyzna nie dadzą szczęścia. Prawdziwą satysfakcję może zapewnić jedynie praca w szkole. Na zakończenie Piotr Kuśmierczyk zapewnił wszystkich pracowników szkoły, że przy pomocy złotej rybki spełnilibyśmy ich najskrytsze życzenia, ale ponieważ złotej rybki nie posiadamy /Serca swe i miłość w zamian Wam oddamy.
    18 października nasza kochana pani woźna, Jadwiga Kielak postanowiła dołączyć do szacownego grona emerytów. Pani dyrektor podziękowała jej za wieloletnią pracę i poświęcenie. Wyrazy wdzięczności złożyli też przedstawiciele rady rodziców.

W WARSZTACIE I STOLARNI
  Z okazji Dnia Chłopaka 29 września uczniowie klas IV-VII pod opieką p. Agnieszki Radzio i p. Wioletty Karpińskiej wyruszyli na pieszą wycieczkę do Chyżyn. Celem wędrówki było miejsce, gdzie naprawia się różne pojazdy. Panowie: Arkadisz Chrustowski oraz Jurij Netreba bardzo ciekawie opowiadali o pracy mechanika samochodowego. Pokazali różne urządzenia niezbędne do pracy w nowoczesnym warsztacie. W drodze powrotnej uczestnicy wyprawy poczuli się nieco zmęczeni, więc postanowili odpocząć nad Świdrem. Po krótkiej przerwie nadszedł czas na wizytę w kolejnym niezwykłym miejscu – stolarni, po której oprowadzał pan Eugeniusz Zawadzki. Po powrocie do szkoły zostało rozpalone ognisko. Na zakończenie tego pasjonującego dnia rozegrany został mecz piłki nożnej. Filip Chmielewski do walki przeciwko swoim kolegom poprowadził wszystkie dziewczyny z p. Agnieszką i p. Wiolą włącznie.

CHŁOPAKI NA MEDAL
    29 września dzieci z klas 0-III świętowały Dzień Chłopaka. Najmłodsi mężczyźni zostali poddani licznym próbom. Wyszli z nich zwycięsko, a w nagrodę zostali udekorowani orderami.

ODLOTOWE PRZERWY – STARTUJEMY
        29 września SU zaprosił uczniów klas I-VII na pokład samolotu. Na szkolnym korytarzu ustawiono krzesła i tablicę, oddzielającą pasażerów od kabiny pilotów. Stewardesy roznosiły słodkie przekąski oraz sok, przygotowany przez najstarszych uczniów.
   W ten właśnie sposób samorząd rozpoczął projekt ODLOTOWE PRZERWY.  Co miesiąc będziemy się przenosić do miejsca wskazanego w ankiecie przez uczestników niezwykłego lotu.

CZYTANIE W PLENERZE
    29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Polska Izba Książki w 2001 roku uczciła w ten sposób rocznicę urodzin Janiny Porazińskiej, autorki tekstów dla dzieci i młodzieży. Celem tego dnia jest podkreślenie roli czytania jako niezwykle stymulującej dla rozwoju dzieci.
    W naszej szkole 28 września 2017 r. przenieśliśmy się boisko, aby posłuchać o przygodach Miziołków, krasnala Hałabały, sympatycznego słonika oraz innych postaci.
Akcję zorganizowały: p. Grażyna Lech i p. Lucyna Kulma.
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018
     4 września 2017 roku o godz. 11.30 rozpoczęliśmy  kolejny rok pracy. Przed nami wiele zmian. Po blisko dwudziestoletniej przerwie w naszej szkole ponownie będzie się uczyć klasa siódma. Pierwszy raz dołączyły do nas maluszki, bowiem do oddziału przedszkolnego zostały przyjęte dzieci trzyletnie i czteroletnie. Pani dyrektor Roma Piłatkowska przywitała uczniów, rodziców i nauczycieli. Życzyła wszystkim powodzenia                                                               w nowym roku szkolnym 2017/2018.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego