Wydarzenia 2017/2018 - Zespół Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie

Przejdź do treści

Menu główne:

Wydarzenia 2017/2018

MIKOŁAJKI
   Ze względu na szczególną wymowę listopada, jako miesiąca wspomnień i zadumy, postanowiliśmy naszą odlotową przerwę zorganizować dopiero 6 grudnia. Przenieśliśmy się wtedy do Laponii, aby spotkać się ze Świętym Mikołajem. Uczniowie każdej klasy prezentowali swój talent wokalny lub recytatorski i w nagrodę otrzymywali słodki upominek. Niezwykle                                                              grzeczne przedszkolaki Mikołaj odwiedził także w ich sali lekcyjnej.

WYCIECZKA DO WARSZAWY
  5 grudnia dziewięcioro uczniów naszej szkoły wraz z kolegami z klas piątych z Wielgolasu odwiedziło naszą stolicę. Obejrzeli film Tarapaty i uczestniczyli w spotkaniu autorskim z pisarką, p. Wiolettą Piasecką. Następnie spacerowali Krakowskim Przedmieściem. Na zakończenie uczestniczyli w lekcji muzealnej w Muzeum Narodowym. W drodze do                                                   domu zatrzymali się w ulubionej restauracji.

WIZYTA W DPS W TRANSBORZE
   30 listopada p. Teresa Paździoch i p. Wioletta Karpińska wraz z przedstawicielami klasy szóstej i siódmej odwiedzili Dom Pomocy Społecznej „Pod Klonami”. Uczniowie zaprezentowali krótką scenkę o radościach życia codziennego. Następnie wręczyli podopiecznym ośrodka drobne upominki przygotowane pod czujnym okiem p. Agnieszki Radzio.                                           Wizyta skłoniła wszystkich do refleksji nad upływem czasu i przemijaniem.

„INNY, NIE ZNACZY GORSZY”
  16 listopada p. Grażyna Lech i p. Teresa Paździoch zorganizowały w naszej szkole spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji. Obejrzeliśmy film, w którym bohaterowie tłumaczyli, że osoba niepełnosprawna, czy pochodząca z innego kraju, może stać się wspaniałym przyjacielem. Wystarczy odrobina dobrej woli i empatii. Uczniowie odczytali również sentencje dotyczące tolerancji i akceptowania odmienności. Zostały one następnie umieszczone na gałęziach symbolicznego drzewa. Na zakończenie p. Agnieszka Radzio podała informację o konkursie plastycznym Mój niepełnosprawny przyjaciel.

„BYŁ TAKI CZAS…”
– te słowa stały się hasłem przewodnim akademii z okazji Święta Niepodległości, która została zorganizowana w naszej szkole przez p. Agnieszkę Radzio,  p. Wiolettę Karpińską i klasy IV – VII 13 listopada 2017 r.  Uczniowie przypomnieli o tragicznych wydarzeniach z historii naszej Ojczyzny, gdy na ponad sto lat utraciła swą niepodległość. Zaborcy, trzy mocarstwa: Austria, Prusy i Rosja, w 1795 roku podzielili między siebie polską ziemię i wymazali z mapy Europy nasze państwo. Chcieli Polakom narzucić swoją kulturę, zwyczaje, język i religię. Nie było polskiego rządu ani wojska, nie było stolicy. Nie wolno było używać polskiej flagi ani godła. Za mówienie w szkole po polsku dzieci były karane, a dorośli trafiali do więzienia. Nasz naród jednak nie poddawał się. Polska, wykreślona z mapy Europy, istniała. Każde pokolenie stawało w obronie tych najcenniejszych wartości. Walczyło w wielkich powstaniach narodowych, które jednak kończyły się klęską.
   W czasie akademii widzowie zostali przeniesieni na wiejskie podwórko. Wraz  z mieszkańcami chaty cieszyli się ze spotkania z polskim wojskiem i Józefem Piłsudskim. Szczególne wrażenie na publiczności wywarł uroczy Kuba Borkowski, recytujący wiersz Władysława Bełzy Kto ty jesteś. Na zakończenie Piotr Kuśmierczyk podziękował wszystkim bohaterom walk o wolną Polskę, szczególnie tym nieznanym z imienia i nazwiska.
         W historii Polski, tak się składa,
         był ponad wiek niewoli.
        Jedenastego listopada
        nasz kraj z niewoli się wyzwolił.
        I wtedy myśl powstała taka,
        by przez szacunek dla przeszłości,
        ten dzień na zawsze, dla Polaka,
        pozostał  Dniem Niepodległości.

JAK RYBY W WODZIE
    9 listopada pod opieką p. Grażyny Lech, p. Wioletty Karpińskiej oraz rodziców: p. Agnieszki Prus, p. Iwony Bontruk  i p. Karoliny Brzozowskiej wybraliśmy się na basen do Mińska Mazowieckiego. Celem wyjazdu było propagowanie zdrowego stylu życia i ukazanie sposobu aktywnego spędzania czasu wolnego. Choć nie wszyscy uczestnicy eskapady potrafią pływać, to uśmiechy na twarzach uczniów przekazywały informację, że każdy z nich czuje się „jak ryba w wodzie”.

CHWAŁA BOHATEROM
  Zbliżająca się kolejna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę skłania do refleksji. Wspominamy tych, którzy dla Ojczyzny poświęcili to, co mieli najcenniejszego – własne życie. Dlatego z tej okazji 7 listopada odwiedziliśmy miejsca pamięci znajdujące się w naszej okolicy. Pani Grażyna Lech i pani Agnieszka Radzio wraz z uczniami klas I – III wybrały się pieszo do Budzisk. Znajduje się tam kopiec z krzyżem i pamiątkową tablicą, na której widnieje napis:  BOHATEROM POLEGŁYM W OBRONIE OJCZYZNY, CZEŚĆ, 1918-1938, GROMADA BUDZISKA. Złożyliśmy kwiaty, zapaliliśmy znicze i uczciliśmy pamięć bohaterów minutą ciszy. Tego samego dnia uczniowie klas IV – VII wraz z p. Agnieszką Radzio i p. Wiolettą Karpińską odwiedzili cmentarze w Latowiczu.

PARYSKI SZYK
    24 października przenieśliśmy się do Francji. Na korytarzu wyświetliliśmy nagranie wirtualnego spaceru po Paryżu. Słuchaliśmy piosenek Edith Piaf. Zorganizowaliśmy również pokaz mody. Była to kolejna odsłona naszego projektu ODLOTOWE PRZERWY.

DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
      W naszej szkole obchodziliśmy  DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA. Uczniowie wymyślali rymowanki – wierszyki, które pomogą zapamiętać trudne przykłady mnożenia. Ciekawsze pomysły zostały zaprezentowane                                                 na gazetce ściennej.
                        NA TABLICZKĘ POMYSŁ NOWY SAM PRZYCHODZI CI DO GŁOWY


GDYBY ŻYCZENIA SIĘ SPEŁNIAŁY…
    18 października samorząd uczniowski zorganizował akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Do naszej szkoły zawitali: pani Wiesława Proczka –Inspektor Oświaty Gminy Latowicz oraz państwo Alina i Zygmunt Parzyszkowie.
      Uczniowie podziękowali nauczycielom za ich trud i zaangażowanie. Na początku czwartoklasiści zaśpiewali piosenkę 14 października, później wystąpiły dziewczynki z klas młodszych: Patrycja Kuśmierczyk, Natalia Brzozowska, Agatka Stankiewicz, Zara Prus oraz Martynka Zawadzka. Filip Chmielewski jako telewizyjny wróżbita przedstawił krótki horoskop dla każdego nauczyciela. Wreszcie nadszedł czas na baśń o złotej rybce i… nauczycielce. Dominika Osiak przekonała wszystkich, że ani pieniądze, ani idealny mężczyzna nie dadzą szczęścia. Prawdziwą satysfakcję może zapewnić jedynie praca w szkole. Na zakończenie Piotr Kuśmierczyk zapewnił wszystkich pracowników szkoły, że przy pomocy złotej rybki spełnilibyśmy ich najskrytsze życzenia, ale ponieważ złotej rybki nie posiadamy /Serca swe i miłość w zamian Wam oddamy.
    18 października nasza kochana pani woźna, Jadwiga Kielak postanowiła dołączyć do szacownego grona emerytów. Pani dyrektor podziękowała jej za wieloletnią pracę i poświęcenie. Wyrazy wdzięczności złożyli też przedstawiciele rady rodziców.

W WARSZTACIE I STOLARNI
  Z okazji Dnia Chłopaka 29 września uczniowie klas IV-VII pod opieką p. Agnieszki Radzio i p. Wioletty Karpińskiej wyruszyli na pieszą wycieczkę do Chyżyn. Celem wędrówki było miejsce, gdzie naprawia się różne pojazdy. Panowie: Arkadisz Chrustowski oraz Jurij Netreba bardzo ciekawie opowiadali o pracy mechanika samochodowego. Pokazali różne urządzenia niezbędne do pracy w nowoczesnym warsztacie. W drodze powrotnej uczestnicy wyprawy poczuli się nieco zmęczeni, więc postanowili odpocząć nad Świdrem. Po krótkiej przerwie nadszedł czas na wizytę w kolejnym niezwykłym miejscu – stolarni, po której oprowadzał pan Eugeniusz Zawadzki. Po powrocie do szkoły zostało rozpalone ognisko. Na zakończenie tego pasjonującego dnia rozegrany został mecz piłki nożnej. Filip Chmielewski do walki przeciwko swoim kolegom poprowadził wszystkie dziewczyny z p. Agnieszką i p. Wiolą włącznie.

CHŁOPAKI NA MEDAL
    29 września dzieci z klas 0-III świętowały Dzień Chłopaka. Najmłodsi mężczyźni zostali poddani licznym próbom. Wyszli z nich zwycięsko, a w nagrodę zostali udekorowani orderami.

ODLOTOWE PRZERWY – STARTUJEMY
        29 września SU zaprosił uczniów klas I-VII na pokład samolotu. Na szkolnym korytarzu ustawiono krzesła i tablicę, oddzielającą pasażerów od kabiny pilotów. Stewardesy roznosiły słodkie przekąski oraz sok, przygotowany przez najstarszych uczniów.
   W ten właśnie sposób samorząd rozpoczął projekt ODLOTOWE PRZERWY.  Co miesiąc będziemy się przenosić do miejsca wskazanego w ankiecie przez uczestników niezwykłego lotu.

CZYTANIE W PLENERZE
    29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Polska Izba Książki w 2001 roku uczciła w ten sposób rocznicę urodzin Janiny Porazińskiej, autorki tekstów dla dzieci i młodzieży. Celem tego dnia jest podkreślenie roli czytania jako niezwykle stymulującej dla rozwoju dzieci.
    W naszej szkole 28 września 2017 r. przenieśliśmy się boisko, aby posłuchać o przygodach Miziołków, krasnala Hałabały, sympatycznego słonika oraz innych postaci.
Akcję zorganizowały: p. Grażyna Lech i p. Lucyna Kulma.
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018
     4 września 2017 roku o godz. 11.30 rozpoczęliśmy  kolejny rok pracy. Przed nami wiele zmian. Po blisko dwudziestoletniej przerwie w naszej szkole ponownie będzie się uczyć klasa siódma. Pierwszy raz dołączyły do nas maluszki, bowiem do oddziału przedszkolnego zostały przyjęte dzieci trzyletnie i czteroletnie. Pani dyrektor Roma Piłatkowska przywitała uczniów, rodziców i nauczycieli. Życzyła wszystkim powodzenia                                                               w nowym roku szkolnym 2017/2018.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego