Wydarzenia 2019/2020 - Zespół Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie

Przejdź do treści

Menu główne:

Wydarzenia 2019/2020

DZIEŃ CZARNEGO KOTA
 17 listopada obchodzony jest na całym świecie jako Dzień Czarnego Kota. Święto zostało ustanowione w 2007 roku przez Włoskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt i Środowiska, oraz Ruch Obrony Czarnych Kotów. Celem tego święta jest zarówno zwrócenie uwagi na konieczność opieki nad zwierzętami jak i walka z uprzedzeniami oraz przesądami.
  W naszej szkole 15 listopada dzieci z klas 0-III wspólnie inscenizowały bajkę O czarnym kotku, który chciał być biały. Rysowały, malowały i lepiły czarne koty. Rozmawiały o zachowaniu wobec innych. Zajęcia miały na celu uwrażliwienie uczniów na wszelkiego rodzaju przejawy nietolerancji i dyskryminacji, przypomnienie, że każdy zasługuje na szacunek i akceptację, bez względu na wygląd, pochodzenie, kulturę.

SZKOŁA DO HYMNU
  8 listopada punktualnie o 11:11 odśpiewaliśmy nasz hymn narodowy. Wyraziliśmy w ten sposób radość i dumę z bycia Polakami oraz wdzięczność dla osób, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość. Nasze myśli pobiegły ku bezimiennym bohaterom, którzy w walce o wolność naszego kraju oddali życie.
BAL W STRASZNYM DWORZE
  7 listopada samorząd zainaugurował swój projekt Sławni Polacy. Zamierzamy poznawać w tym roku szkolnym dokonania osób zasłużonych dla naszego kraju. Rozpoczęliśmy od spotkania ze Stanisła ątku obejrzeliśmy fragment opery Straszny dwór. Później nadszedł czas na zabawę przy muzyce współczesnej.
SZKOŁA PAMIĘTA
   W październiku i listopadzie wspominamy tych, którzy odeszli, a jednak na zawsze pozostają blisko – odwiedzamy groby, zapalamy znicze. Nasze myśli kierujemy również ku tym, którzy zapisali się w historii kraju i regionu. Dlatego, w ramach akcji Szkoła pamięta, p. Lucyna Kulma i p. Wioletta Karpińska zorganizowały wycieczkę patriotyczną do Jaźwin, bowiem 80 lat temu polscy żołnierze stoczyli tam bitwę z Niemcami. Dwudziestu czterech Polaków poległo.
   25 października pod opieką p. Agnieszki Radzio i p. Wioletty Karpińskiej wybraliśmy się z kolei do Latowicza. Porządkowaliśmy grób patrona naszej szkoły. Zapaliliśmy znicze na  mogiłach żołnierzy nieznanych i przy pomnikach bohaterów poległych w czasie drugiej wojny światowej. Odwiedziliśmy również groby zmarłych pracowników naszej szkoły.
Do akcji Szkoła pamięta włączył się także samorząd uczniowski, przygotowując gazetkę ścienną na temat miejsca pamięci w Budziskach.
POZNAJEMY MONIUSZKĘ
  6 listopada uczniowie klas I-III pojechali do Mińska Mazowieckiego na spektakl Teatru Wariacja Staś Moniuszko w Strasznym Dworze. Przedstawienie ukazało dzieciństwo i młodość Stanisława Moniuszki. Poszczególne sceny oddzielone były muzyką kompozytora. Po spektaklu obejrzeli też wystawę poświęconą temu wybitnemu  muzykowi.
ABY CO DZIEŃ NASZA SZKOŁA BYŁA FAJNA I WESOŁA
  15 października Samorząd Uczniowski naszej szkoły zorganizował akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na początku wystąpiły uczennice klas IV-V. Później Krystian Duszyński i Małgosia Stankiewicz w zabawnej pantomimie pokazali, że nawet osoba, której nauka sprawia kłopoty, może wiele osiągnąć przy wsparciu i pozytywnej motywacji nauczyciela. Na zakończenie dla pracowników szkoły przygotowano kwiaty i zabawne wierszyki oraz słodki upominek od rodziców.
ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
     4 października po raz kolejny dołączyliśmy do światowej akcji poświęconej propagowaniu nauczania matematyki w zabawny i ciekawy sposób. p.Teresa Paździoch, szkolny koordynator projektu, zaproponowała przygotowanie pokazu mody matematycznej. Zorganizowany został również etap ustny i pisemny konkursu mnożenia dla klas IV-V oraz VI-VII.

STROFY DLA JESIENI
25 września po raz kolejny odbyło się czytanie w plenerze. Tym razem czytaliśmy wiersze o jesieni i tworzyliśmy poetyckie drzewo. Teraz uczniowie zabawią się w poetów, będą pisać wiersze, które zaprezentują na kolejnym spotkaniu.
W DOLINIE BOBRÓW
 30 września dzieci z klas 0-3 wybrały się do Gospodarstwa Agroturystycznego Dolina Bobrów w Wólce Dłużewskiej. Miały okazję zobaczyć i wykonywać różne prace w dawnym gospodarstwie rolnym. Dzieci młóciły cepami, młynkowały zboże, tkały na warsztacie tkackim, prały na tarze. Brały również udział w pieczeniu chleba, samodzielnie przesiewały mąkę, oraz wyrabiały ciasto. Uczestniczyły w drużynowych zawodach sportowych i wesoło bawiły się na placu zabaw. Wracając zabrały upieczony chleb, który spróbowały podczas szkolnego obiadu.

SPRZATANIE ŚWIATA
   Uczniowie naszej szkoły troszczą się o los Ziemi, dlatego 20 września po raz kolejny wzięliśmy udział w akcji „Sprzątanie świata”. Chętnie porządkowaliśmy najbliższą okolicę i znakomicie potrafimy segregować odpady, jednak apelujemy do dorosłych, aby i oni także postarali się dbać o czystość naszych lasów.

POMAGAJĄ I UCZĄ
   12 września naszą szkołę odwiedzili druhowie z OSP w Wielgolesie. Opowiedzieli o swojej działalności oraz poprowadzili warsztaty dotyczące udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie znakomicie wykonali zadania, więc w nagrodę każdy z nich otrzymał upominek, który może komuś uratować życie.

NARODOWE CZYTANIE
  8 września dwoje uczniów z naszej szkoły: Andżelika Kąkol i Sławomir Kupecki wzięło udział w akcji Narodowego Czytania organizowanej przez bibliotekę w Latowiczu. Zaprezentowali fragmenty noweli Dym Marii Konopnickiej

POCZĄTEK SZKOLNEJ PRZYGODY
     Szybko minęły dwa miesiące zabawy, więc 2 września niezbyt chętnie wracaliśmy do szkoły, w której w tym roku czekały nas pewne zmiany.          Pani dyrektor Mariola Mucha przywitała uczniów, rodziców
i pracowników szkoły oraz przedstawiła panią wicedyrektor Sylwię Branicką.
     Później dziewięcioro pierwszoklasistów rozpoczęło swoją przygodę ze szkołą. Przyrzekli, że będą wzorowo wywiązywać się ze swoich obowiązków, a pani dyrektor pasowała każdego z nich na ucznia. Na zakończenie wychowawcy spotkali się ze swoimi klasami.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego