
„A NIECHAJ NARODOWIE WŻDY POSTRONNI ZNAJĄ …”
Dzień Języka Ojczystego jest międzynarodową akcją uchwaloną przez UNESCO. Ustawowo przypada na 21 lutego. W tym roku w naszej szkole postanowiliśmy tez zwrócić uwagę na dobro narodowe, jakim jest język ojczysty; to działanie związane jest tematycznie z naszą innowacją polonistyczną, której temat brzmi: W trosce o kulturę języka na co dzień.
W ramach obchodów DJO chciałyśmy przypomnieć historię pisanego języka polskiego, zwrócić uwagę na trudną artykulację i poprawną pisownię typowo polskich głosek, szczególnie „ą, ę, ś, ź, sz, rz, cz”. Zwróciłyśmy także uwagę na mało doceniany aspekt naszego języka, jakim jest kaligrafia, dlatego przeprowadziłyśmy powszechny Szkolny Konkurs Kaligraficzny dla uczniów klas IV-VIII „O Pióro Dyrektora Szkoły”. Zadaniem uczniów było bezbłędne i estetyczne przepisanie wzorcowego tekstu na specjalnie przygotowanych kartach. Oceniając prace, zwracałyśmy uwagę kształt, wielkość, pochylenie liter, łączenia, graficzne rozplanowanie tekstu i ogólną estetykę prac.
Ze względu na to, że konkurs odbył się 11 marca, tj. tuż przed zawieszeniem zajęć dydaktycznych w szkołach i nie wszyscy byli obecni podczas konkursu, nie możemy dokonać wyboru najlepszych prac do oceny przez panią dyrektor Mariolę Muchę. Na ten moment rozstrzygnięcie konkursu zostaje zwieszone.
Innym działaniem mającym na celu podkreślenie wagi naszego języka narodowego jest wykonanie przez p. Bożenę Zelwowiec w holu głównym gazetki przedstawiającej krótką historię języka polskiego, mottem są słowa Mikołaja Reja „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”. Ponadto na innej gazetce w korytarzu na parterze p. Iwona Prus zamieściła wypisane piękną czcionką tzw. łamańce językowe zwracające uwagę na trudną wymowę wielu polskich słów.
Informacje o konkursie i jego regulamin wywieszone były na gazetce z aktualnościami. W nagłośnieniu akcji wziął także udziałaktyw biblioteczny- uczennice z kl. VI b: Aleksandra Górska, Anna Łuszkiewicz, Kinga Domańska i Oliwia Zawadka, przygotowując ciekawe plakaty.
<<< Polonistki: M. Brauła, R. Piłatkowska i E. Stosio