Wydarzenia 2019/2020 - Zespół Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie

Przejdź do treści

Menu główne:

Wydarzenia 2019/2020

WYMIANA MŁODZIEŻY 2020
    Pragniemy poinformować, że kolejny projekt polsko – rosyjskiej wymiany młodzieży, napisany przez zespół czterech nauczycielek naszej szkoły, został pozytywnie zaopiniowany przez Centrum Polsko – Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. W tegorocznej edycji partnerem naszej szkoły  będzie szkoła     w Kaliningradzie. Celem podejmowanych w ramach projektu działań jest przybliżenie młodzieży z obu krajów wiedzy o współczesnej Polsce i Rosji        oraz pogłębienie wiedzy o historii i kulturze obu narodów, a także przełamanie stereotypów. Tematem wiodącym, który wydał nam się szczególnie bliski jest „Przestać czytać książki to przestać myśleć”. Czego nas uczą polscy i rosyjscy literaccy nobliści.
    Działania przewidują zajęcia warsztatowe, których zadaniem jest przybliżenie sylwetek polskich i rosyjskich noblistów literackich, wyjazdy do miejsc związanych z ich życiem i twórczością. Mamy nadzieję, że w rezultacie działań uda nam się zachęcić młodzież do czytania dzieł ważnych tak dla kultury polskiej, jak i rosyjskiej. Ważnym celem projektu jest również doskonalenie kompetencji kluczowych, jakimi są nawiązywanie kontaktów,  komunikacja między młodzieżą polską i rosyjską, porozumiewanie się w językach obcych oraz poznawanie nowych miejsc zarówno w Polsce, jak i w Rosji.
    Niestety w obecnej sytuacji – koronawirus i zamknięte granice – nie uda nam się zrealizować projektu we wrześniu i październiku, jak  założyliśmy w harmonogramie. CPRDiP podjęło jednak decyzję, że projekt może być wykonany w następnym roku szkolnym, kiedy sytuacja się ustabilizuje. Mamy nadzieję, że się uda i dlatego już teraz chcielibyśmy prosić o zgłaszanie się chętnych do uczestnictwa w projekcie - może przystąpić 12 uczniów w wieku od 13. roku życia. W odpowiednim momencie wymienimy się z młodzieżą rosyjską kontaktami, bo od tego zaczyna się przedsięwzięcie. Nie trzeba obawiać się bariery językowej, ponieważ można porozumiewać się również w języku angielskim.
  Zainteresowanych uczniów (i ich rodziców) prosimy o kontakt z koordynatorką – nr tel. 515233757
                                                                             Koordynator: Roma Piłatkowska
Współautorki:  Ewa Stosio
Joanna Kluczek – Szpadelewska
  <<<     Marzanna Brauła


„A NIECHAJ NARODOWIE WŻDY POSTRONNI ZNAJĄ …”
  Dzień Języka Ojczystego jest międzynarodową akcją uchwaloną przez UNESCO. Ustawowo przypada na 21 lutego. W tym roku w naszej szkole postanowiliśmy tez zwrócić uwagę na dobro narodowe, jakim jest język ojczysty; to działanie związane jest tematycznie z  naszą innowacją polonistyczną, której temat brzmi:  W trosce o kulturę języka na co dzień.
  W ramach obchodów DJO chciałyśmy przypomnieć historię pisanego języka polskiego, zwrócić uwagę na trudną artykulację i poprawną pisownię typowo polskich głosek, szczególnie „ą, ę, ś, ź, sz, rz, cz”. Zwróciłyśmy także uwagę na mało doceniany aspekt naszego języka, jakim jest kaligrafia, dlatego przeprowadziłyśmy powszechny Szkolny Konkurs Kaligraficzny dla uczniów klas IV-VIII „O Pióro Dyrektora Szkoły”. Zadaniem uczniów było bezbłędne i estetyczne przepisanie wzorcowego tekstu na specjalnie przygotowanych kartach. Oceniając prace,  zwracałyśmy uwagę kształt, wielkość, pochylenie liter, łączenia, graficzne rozplanowanie tekstu i ogólną estetykę prac.
  Ze względu na to, że konkurs odbył się 11 marca, tj. tuż przed zawieszeniem zajęć  dydaktycznych w szkołach i nie wszyscy byli obecni podczas konkursu, nie możemy dokonać wyboru najlepszych prac do oceny przez panią dyrektor Mariolę Muchę. Na ten moment rozstrzygnięcie konkursu zostaje zwieszone.
  Innym działaniem mającym na celu podkreślenie wagi naszego języka narodowego jest wykonanie przez p. Bożenę Zelwowiec  w holu głównym gazetki przedstawiającej krótką historię języka polskiego, mottem są  słowa Mikołaja Reja „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”.  Ponadto na innej gazetce w korytarzu na parterze p. Iwona Prus zamieściła wypisane piękną czcionką tzw. łamańce językowe zwracające uwagę na trudną wymowę wielu polskich słów.
  Informacje o konkursie i jego regulamin wywieszone były na gazetce z aktualnościami. W nagłośnieniu akcji wziął także udziałaktyw biblioteczny- uczennice z kl. VI b: Aleksandra Górska, Anna Łuszkiewicz, Kinga Domańska i Oliwia Zawadka, przygotowując ciekawe plakaty.
                      <<< Polonistki: M. Brauła, R. Piłatkowska i E. Stosio


PODZIĘKOWANIE

 W październiku gościliśmy w naszej szkole Emilię Bielińską i Patrycję Przepiórę, które opowiedziały nam o swojej pracy w ugandyjskiej szkole. Wtedy podjęliśmy decyzję o zbiórce przyborów szkolnych dla ich podopiecznych. Natomiast dziewczyny były tak zachwycone przyjęciem przez naszych uczniów, że zaczęły organizować takie spotkania w innych szkołach. I tak zaczęta przez nas akcja zyskała wkrótce nazwę „Kredki dla Shadraka” i zaczęła zataczać coraz szersze kręgi.
           A dziś Emilia i Patrycja przesyłają nam swoje filmowe podziękowanie.

      W ramach programu "Zdalna Szkoła” Szkoła Podstawowa im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie otrzymała od Gminy Latowicz 14 laptopów. Projekt o wartości 60 000 zł został w całości sfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji. Sprzęt komputerowy trafił do uczniów, którzy dzięki niemu realizują zdalne nauczanie.
              

Z WIZYTĄ W WIELGOLESKIEJ APTECE
    5 marca uczniowie klasy VII b odwiedzili miejscową aptekę. Głównym celem wyjścia było spotkanie z farmaceutką – panią Renatą Chabrowską, która opowiedziała przybyłym o zawodzie farmaceuty, starając się zachęcić młodzież do jego wyboru tego zawodu w przyszłości. Dodatkowo podczas spotkania poruszony został problem koronowirusa i zasad profilaktyki.
  Droga do zostania farmaceutą nie jest krótka, ale tej pracy pani Chabrowska nie zamieniłaby na inną. Może swoją pasję zaszczepiła u naszych uczniów?

Wielgolas, 05.03.2020 r.
Serdeczne podziękowanie
dla
Pana Stanisława Smatera
Naczelnika Wydziału Środowiska i Rolnictwa
Starostwa Powiatowego
w Mińsku Mazowieckim
za przeprowadzenie zajęć edukacyjnych,
z uczniami klasy VIb, na temat:
„Rzeki powiatu mińskiego”.
Uczniowie z opiekunem

   Pieniądze na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji zbierało
5 wolontariuszy z naszej szkoły. W tym roku dołączyliśmy do sztabu z Zespołu Szkół w Stoczku Łukowskim.

Podczas 28. Finału WOŚP zebraliśmy:
 • Gabriela Zawadka 1771,30 zł + 9500 rubli białoruskich + 700 rubli rosyjskich.
 • Dawid Gręziak 555,7 zł
 • Krystian Książek 3491,20 zł
 • Kamila Śluzek 1710,90 zł
 • Alicja Myka 1442,40 zł
   Ze sprzedaży gadżetów uzyskaliśmy kwotę 210,00 zł.
 Dziękujemy wszystkim wolontariuszom, pomocnikom, nauczycielom pełniącym funkcje opiekunów oraz wszystkim darczyńcom.

         W naszej szkole po raz kolejny została zorganizowana
           zbiórka karmy dla psów i kotów.
        20 grudnia uczniowie odwiedzili Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Celestynowie. Celem  wyjazdu było zawiezienie karmy dla zwierząt, a przy okazji poznanie podopiecznych schroniska. W tym roku zebraliśmy ponad 60 kg karmy. Od darczyńcy dostaliśmy również
         kwotę 50 zł, które przekazaliśmy schronisku.
       Wszystkie akcje mogą się odbyć dzięki pomocy, którą otrzymujemy od ludzi dobrej woli. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy tak chętnie i licznie wzięli udział w zbiórce karmy.
                         Organizatorem akcji byli uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariusza.

       Szanowni Państwo,
           w imieniu Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego bardzo serdecznie dziękuję za włączenie się do naszej akcji „Razem na Święta”. Inicjatywa miała na celu zachęcenie uczniów do działań charytatywnych i wsparcia osób potrzebujących w okresie przedświątecznym.
        W tej edycji (grudzień 2019 roku) do naszej akcji przyłączyło się ponad 1 mln 100 tys. uczniów i prawie 117,5 tys. nauczycieli. Otrzymaliśmy od Państwa ponad 10 tys. zgłoszeń!
      W załączeniu przekazujemy pamiątkowy dyplom za udział w akcji.
       Dziękujemy za dzielenie się dobrem i wspieranie innych!

SPOTKANIE Z POLICJANTEM
 Najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli okazję spotkać się z tatą Wiktorą, który jest policjantem. Pan Przemysław Kesner przybliżył dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, wyjaśnił jak należy się zachować w kontaktach z obcymi osobami lub podczas spotkania z agresywnym psem. Mogliśmy zobaczyć jak wygląda stój policyjny, a nawet go przymierzyć. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem słuchali informacji na temat mocnych oraz słabych stron zawodu, zadawali pytania oraz dzielili się własnymi spostrzeżeniami. Dziękujemy serdecznie za poświęcony czas i cierpliwość.  <<<

Z WIZYTĄ W WYDZIALE ŚRODOWISKA I ROLNICTWA STAROSTWA POWIATOWEGO W MIŃSKU MAZ.
      5 marca uczniowie działający w kółku ekologicznym uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Wydziale Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Mińsku Maz. Zajęcia poprowadził naczelnik wydziału – pan Sławomir Smater, a  temat spotkania brzmiał:  „Rzeki powiatu mińskiego”. Uczniowie zdobyli nową wiedzę na temat zbiorników wody słodkiej na terenie powiatu oraz sposobach  ochrony wód. Otrzymali również cenne wskazówki, jak oszczędzać wodę. Na koniec spotkania zostali obdarowani drobnymi upominkami, za które serdecznie podziękowali. <<<
TEATRALNE ADAPTACJE LEKTUR SZKOLNYCH
      W ramach teatru lektur szkolnych uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć spektakle przygotowane przez Teatr Współczesny w Krakowie i teatr Artens, a wystawiane  w mińskiej „Muzie”.! 6 grudnia z adaptacją sceniczną „Pana Tadeusza” zapoznali się uczniowie klas VI, VII i VIII. Przedstawienie było swoistym streszczeniem przede wszystkim wątku obyczajowego, dotykając także sporu o zamek i wątku narodowo – wyzwoleńczego. Ósmoklasiści, których czekają w kwietniu egzaminy, z pewnością przypomnieli sobie treść tej ważnej lektury.  
     Z kolei 31 stycznia uczniowie klas młodszych mogli przenieść się za sprawą czarodziejskich drzwi w starej szafie do krainy fantasy, w której to w nierównej walce ze złem musieli zmierzyć się siostra i brat. Na atrakcyjność przedstawienia z pewnością wpłynęły świetna gra aktorów, efekty specjalne i oprawa muzyczna. Inspirację literacką do tego spektaklu stanowiły głównie  „Opowieści z Narnii”, można było również dostrzec motywy zaczerpnięte z utworów: „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, „Ziemiomorze” i „Saga o wiedźminie”.
   Teatralne adaptacje lektur szkolnych  nie tylko uzupełniają braki w znajomości dzieł literackich, ale także poszerzają wiedzę i dostarczają przeżyć estetycznych.
    Organizatorkami wyjazdów były panie: Roma Piłatkowska, Ewa Stosio, Marzanna Brauła. Jako opiekun w drugim wyjeździe wziął udział tata jednej z uczennic p. Piotr Bajsztok.        <<<

JASEŁKA W KOŚCIELE
    12 stycznia 2020 roku uczniowie klas trzecich na zaproszenie księdza Dariusza Franczaka, proboszcza wielgoleskiej parafii,  na mszy świętej o godzinie 9:30 wystawili swoje jasełka.
  Początkowo było wiele obaw i trema jeszcze większa niż przed grudniową akademią w szkole. W końcu to nietypowe miejsce na występy i do tego kościół wypełniony wiernymi.  Jednak z chwilą rozpoczęcia występu wszelkie niepokoje minęły a pojawiła się mobilizacja, dzięki czemu występ wypadł wspaniale.
  Dziękujemy księdzu proboszczowi za zaproszenie i możliwość zaprezentowania talentów naszych uczniów szerokiemu gronu odbiorców.
UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI DNIA BABCI I DZIADKA
  Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka to wspaniała okazja aby zaprosić w szkolne progi wyjątkowych gości. W tym roku szkolnym uroczysta akademia została zorganizowana 21 stycznia. Głównymi bohaterami były najmłodsze dzieci z oddziałów przedszkolnych, pod                   opieką pani Martyny Pielasy i Ewy Piętki. >>>
JASEŁKA W KOŚCIELE
  12 stycznia 2020 roku uczniowie klas trzecich na zaproszenie księdza Dariusza Franczaka, proboszcza wielgoleskiej parafii,  na mszy świętej o godzinie 9:30 wystawili swoje jasełka.
  Początkowo było wiele obaw i trema jeszcze większa niż przed grudniową akademią w szkole. W końcu to nietypowe miejsce na występy i do tego kościół wypełniony wiernymi.  Jednak z chwilą rozpoczęcia występu wszelkie niepokoje minęły a pojawiła się mobilizacja, dzięki czemu występ wypadł wspaniale.
   Dziękujemy księdzu proboszczowi za zaproszenie i możliwość zaprezentowania talentów naszych uczniów szerokiemu gronu odbiorców.

W SZKOLE TEŻ MOŻNA BAWIĆ SIĘ…
        Jedną z takich okazji jest choinka szkolna. Impreza odbyła się
11 stycznia w sobotę Tym razem głównym organizatorem była Rada Rodziców. Od godziny 15:00 trwał bal karnawałowy dla najmłodszych, którzy przebrali się w różnorodne stroje przypominające postacie z bajek,    komiksów i filmów. >>>
UCHODŹCA - KIM JEST?
 29 października odbyły się w naszej szkole zajęcia, które miały wzbogacić wiedzę uczniów klas szóstych, siódmych i ósmej na temat tradycji i sytuacji wybranych  krajów świata. Mowa tu o Tadżykistanie, Ukrainie, Syrii oraz  Czeczenii. >>>


  Miło nam poinformować, iż w naszej szkole zmodernizowaliśmy pracownię informatyczną. Realizacja projektu trwała od 18 września 2019 r. do
31 grudnia 2019 r. Do szkolnej pracowni informatycznej zakupiliśmy laptopy, oprogramowanie biurowe, drukarkę wielofunkcyjną, krzesła dla uczniów i nauczyciela oraz urządzenie sieciowe (switch). Projekt dotyczył też modernizacji infrastruktury sieciowej. Nowe oprogramowanie pracowni pozwoli w większym stopniu wykorzystać rozbudowane interaktywne aplikacje oraz wpłynie na atrakcyjność lekcji, zaś zakupione meble poprawią komfort korzystania z urządzeń.
    Na realizację zadania otrzymaliśmy dofinansowanie na kwotę 22 520,44 zł ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego Programu Dofinansowania Pracowni Informatycznych i Językowych”.              

  „Posiłek w szkole i w domu” to program MEN-u. Dofinansowanie z tego projektu w ramach 3 modułu w  2019 r. otrzymała również nasza szkoła. Pozyskane wsparcie finansowe w wysokości 68 242,00 zł pozwoliło, zgodnie z kryteriami projektu, na zmodernizowanie kuchni oraz stołówki szkolnej. Dzięki dotacji mogliśmy doposażyć i poprawić standard naszych pomieszczeń do przygotowywania
i spożywania posiłków. Zmodernizowaliśmy wentylację oraz zakupiliśmy nowe wyposażenie
i sprzęty kuchenne, tj.:
• piec konwekcyjny
• stoły przyścienne stalowe – 5 szt.
• regał magazynowy
• szafa magazynowa
• stół z basenem jednokomorowym
• stół ze zlewem dwukomorowym
• taboret elektryczny
• patelnia elektryczna
• robot do szatkowania warzyw
• zastawa stołowa na 150 osób
• sztućce na 150 osób
• garnki z pokrywami – 4 szt.
• tace do serwowania
• noże kuchenne
• pojemniki na odpady
• stoły – 25 szt.
• krzesła – 100 szt.
        Napisanie wniosku i realizacja zadania nie byłyby możliwe bez współpracy z naszym organem prowadzącym, za co ogromnie dziękujemy.
===========================================================================
„TYLKO JEDNA JEST TAKA NOC…”
   20 grudnia spotkaliśmy się w sali gimnastycznej na akademii z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Na naszą uroczystość przybył również ksiądz proboszcz Dariusz Franczak oraz najbliżsi uczniów klas trzecich.  
   Trzecioklasiści, których zobaczyliśmy na scenie, fantastycznie wcielili się w role biblijnych postaci i przenieśli nas do Betlejem, w tę niezwykłą noc, kiedy w stajence narodził się Jezus. Trudno też nie wspomnieć o wspaniałym tańcu Gwiazdek czy świetnych popisach wokalnych uczniów. Zwłaszcza kończąca występ pastorałka „Tylko jedna jest taka noc” M. Jurkiewicza sprawiła, że z niejednych oczu popłynęły łzy wzruszenia. Do tego piękne kostiumy i gustowna sceneria… Wszystko to sprawiło, że występ był długo oklaskiwany przez widzów i chyba zapadł głęboko w niejedno serce.        
    Akademia została zorganizowana przez panie:
                  Hannę Jaworską, Iwonę Prus, Dorotę Balas i Małgorzatę Krupę.
WARSZTATY PLASTYCZNE
  W środę 18 grudnia w klasie IIIb gościliśmy panią Monikę Wielgo, która podzieliła się z dziećmi swoją pasją. Okazało się, że wykonuje piękne ozdoby świąteczne. Zaprezentowała swoje dzieła i opowiedziała w jaki  sposób je tworzy. Następnie uczniowie pod jej kierunkiem samodzielnie wykonali piękne bombki, które śmiało mogą być ozdobą każdej choinki.                           Spotkanie wprawiło wszystkich w radosny nastrój, a w wielu obudziło pasję twórczą.
WYCIECZKA DO WARSZAWY
     12 grudnia 2019 roku uczniowie klas trzecich wraz ze swoimi wychowawczyniami gościli w stolicy. Pierwszy przystanek to spotkanie z historią w Muzeum Wojska Polskiego.  >>>

POMOGLIŚMY
   Kiedy już powoli zaczynaliśmy tracić nadzieję, dotarła do nas wiadomość, że nasze paczki są już w Ugandzie. Przybory szkolne, które wysłaliśmy, sprawiły ogromną radość tamtejszym nauczycielom i uczniom. Niezwykłe uczucie, kiedy mimo tak wielkiej odległości uda się komuś pomóc.
   Jeszcze raz dziękujemy wszystkim ludziom o wielkich sercach, którzy włączyli się w naszą akcję.

"KRESY W POTRZEBIE”
 W ramach akcji „Kresy w potrzebie”  została zorganizowana zbiórka artykułów spożywczych i chemicznych dla mieszkańców Ukrainy. Udało się zebrać dość sporo produktów, bo aż ponad 70 kg. Żywność i chemia zostały przekazane do szkoły w Aninie. Serdecznie dziękujemy za udział w zbiórce żywności.

MIKOŁAJKI
    6 grudnia 2019 roku w naszej szkole odbyły się mikołajki. Z tej okazji przedstawiciele samorządu uczniowskiego wręczyli drobne upominki w postaci czekoladowych mikołajów, aby podkreślić wyjątkowość tego dnia wielu uczniów przewidziało mikołajowe czapki i ubrania z czerwonym akcentem. Akcja była bardzo udana, w szkole zaroiło się od Mikołajów,                                                  elfów, i innych kolorowych postaci.

ŚW. MIKOŁAJ PAMIĘTAŁ I O NAS.
   Nie ma wątpliwości, że w naszej szkole są bardzo grzeczne dzieci. Święty Mikołaj w dniu swoich imienin postanowił odwiedzić nasze najmłodsze pociechy. Jak przystało na świętego, zamiast dostawać, to On rozdawał prezenty.  >>>
MIKOŁAJKOWA WYPRAWA SIÓDMOKLASISTÓW
DO WARSZAWY
  6 grudnia uczniowie klasy VIIa i VIIb odbyli mikołajkową wycieczkę do Warszawy. Miasto przywitało nas piękną, słoneczną pogodą, więc na początku odbyliśmy krótki spacer bulwarami nad Wisłą.   >>>
„BĄDŹ KUMPLEM, NIE DOKUCZAJ!”
   5 grudnia 2019 roku, na godzinie z wychowawcą w klasie VIIb, odbyły się zajęcia w oparciu o scenariusz zajęć dla klas VII –VIII  -„Włącznik”. W ten sposób uczniowie włączyli się do kampanii społecznej Cartoon Network „Bądź kumplem, nie dokuczaj”. Celem zajęć było uwrażliwienie uczniów na sytuacje wykluczenia oraz rozwijanie umiejętności pracy w zespole. Zajęcia promowały życzliwość oraz koleżeńskie postawy. Przebiegły w miłej i radosnej atmosferze, skłaniały także do refleksji i wspólnej dyskusji nad omawianym problemem. Na koniec odczytany został „Kodeks kumpla” i zawieszony w widocznym miejscu w klasie. W nagrodę uczniowie otrzymali Certyfikat „Klubu Kumpli”.
W galerii kilka zdjęć dokumentujących przebieg zajęć.

KLASY ÓSME I SIÓDME W SEJMIE I MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
  5 grudnia 2019 r. najstarsi uczniowie naszej szkoły pod opieką
p. Radosława Piskorza, p. Teresy Paździoch i p. Ewy Bogusz wzięli udział w edukacyjnej wycieczce do Warszawy.  Najpierw zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego. >>>
KOROWÓD KOLĘDOWY 2019
  Po raz dziewiąty Lokalna Grupa Ziemi Mińskiej zorganizowała  konkurs pod nazwą ,,Korowód Kolędowy’’. W tym roku został on przeprowadzony szóstego grudnia, w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza
w Siennicy. Celem konkursu było kultywowanie tradycji obrzędów kolędowych związanych ze świętami Bożego Narodzenia. >>>
DZIEŃ WOLONTARIUSZA
    W naszej szkole od dawna działa wolontariat. 10 grudnia obchodziliśmy święto wszystkich wolontariuszy. Z tej okazji młodzi aktywiści z naszej szkoły przygotowali  na korytarzu punkt informacyjny, w którym można było dowiedzieć się na czym polega działalność charytatywna. Uczniowie wspierający wolontariat mieli możliwość odciśnięcia na kartce swojej dłoni jako znak wsparcia. Kolejnego dnia wszystkie kartki zostały wywieszone na korytarzu na korytarzu szkolnym, aby pokazać, że w naszej szkole lubimy pomagać.

ANDRZEJKI
 29 listopada obchodziliśmy w naszej szkole andrzejki.  Z tej okazji przedstawiciele  samorządu  przygotowali na korytarzu stanowisko, przy którym można było sobie powróżyć. Wiele osób było zainteresowanych tą zabawą. Tego dnia samorząd zorganizował również sprzedaż ciasteczek z wróżbami. Wszyscy uczniowie chętnie kupowali wypieki i byli zadowoleni                                              ze zorganizowanej przez nas akcji.
WARSZAWA DLA KAŻDEGO
  Wczesnym rankiem 26 listopada uczniowie klas I i II pod opieką pań - Jadwigi Sikory, Lidii Konopackiej i Renaty Zawolskiej udały się na wyprawę do Warszawy. Po drodze do grupy dołączyła zaprzyjaźniona pani przewodnik, która przedstawiła plan wycieczki. Stołeczny gród nad Wisłą dla każdego uczestnika miał coś ciekawego.   >>>                                                                                                                                                             

    Nasze Panie od przyrody
       Joanna Kluczek – Szpadelewska i Jadwiga Sikora
zostały odznaczone za  krzewienie postaw proekologicznych wśród dzieci i młodzieży. Minister Środowiska pan Henryk Kowalczyk przyznał im medale za zasługi dla ochrony środowiska i gospodarki wodnej.                                         Gratulujemy paniom tego wyróżnienia.
               Jesteśmy dumni, że mamy nauczycieli, których pracę docenia sam minister.
MIŁO BYŁO RAZEM SIĘ BAWIĆ I … BAĆ
   W nocy z piątku (22 listopada) na sobotę (23 listopada br.) uczniowie klas VI a i b wzięli udział w szkolnym nocowaniu, którego celem było integrowanie uczniów i skłanianiu do wspólnego przebywania. >>>
NIECODZIENNY GOŚĆ W NASZEJ SZKOLE
   28 listopada na zajęciach kółka ekologicznego gościliśmy leśniczego naszego obwodu – pana Marka Skrzyckiego. Podczas spotkania pan leśniczy w ciekawy sposób opowiedział młodzieży o swojej pracy, pokazał też nowoczesny, podręczny sprzęt, który na co dzień pomaga mu w wykonywaniu obowiązków. Tematem przewodnim spotkania był las, jego funkcjonowanie, mieszkańcy i zagrożenia. Młodzi ekolodzy dowiedzieli się także, jak przygotować się do zimy, kiedy i jak dokarmiać zwierzęta, aby nie wyrządzić im krzywdy. Były to bardzo cenne wskazówki, które niewątpliwie wzbogaciły wiedzę uczniów.
                Bardzo dziękujemy panu leśniczemu za spotkanie.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA Z UNICEF
 Nasza szkoła włączyła się w obchody 30-tej rocznicy uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka, która przypadała 20 listopada 2019 roku. My uczciliśmy ten dzień 21 listopada 2019 roku organizując tego dnia stoisko tematyczne związane z prawami dziecka.  >>>
Konkurs  „Śpiewamy  dla Niepodległej”
  14 listopada  samorząd uczniowski zorganizował konkurs „Śpiewamy dla Niepodległej”. Wzięło w nim udział  10 uczestników z różnych klas. Jury składające się z 4 nauczycieli, wyłoniło trzy 1 miejsca. Dla zwycięzców przewidziano drobne nagrody. Występujących uczestników słuchali nauczyciele i wszyscy uczniowie naszej szkoły, zebrani w sali                                                                       gimnastycznej.
DLA NIEPODLEGŁEJ
  Uroczysta akademia okazji Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole odbyła się 8 listopada 2019 roku.
   Wydarzenie rozpoczęło się od przemówienia pani dyrektor Marioli Muchy, która podkreśliła znaczenie tego święta dla naszego narodu, dla jego poczucia jedności. Pani Dyrektor zwróciła także uwagę na konieczność kształtowania szacunku dla Niepodległej i tych, którzy niepodległość wywalczyli. >>>
PROGRAM PROFILAKTYCZNY „DEBATA”
  Uczniowie klas: VIIa, VIIb oraz VII ze szkoły filialnej uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych pn. „DEBATA”. Spotkanie z realizatorami zewnętrznymi programu odbyło się 12 listopada 2019 roku.   >>>
WARSZAWA W JESIENNEJ ODSŁONIE
  4 listopada 2019 r. uczniowie klas IVa,  IVb oraz V wraz z opiekunkami p.  Marzanną Braułą, p. Hanną Zawadką i p. Romą Piłatkowską  wybrali się na wycieczkę do Warszawy. W programie przewidziana była wizyta na Powązkach. Uczestnicy wycieczki odwiedzili  i zapalili znicze na grobie rodziny Wyleżyńskich. >>>

„SZKOŁA PAMIĘTA”
    Nasza szkoła wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia składające się na losy Małych Ojczyzn.
      W ramach tej akcji podjęliśmy następujące działania:
 1. zorganizowaliśmy zbiórkę pieniędzy na znicze i kwiaty,
 2. uporządkowaliśmy i odwiedziliśmy groby osób zasłużonych i cenionych w naszej społeczności m.in. grób Rodziny Wyleżyńskich na cmentarzu w Latowiczu,
 3. odwiedziliśmy groby zmarłych nauczycieli,
 4. przygotowaliśmy wystawę upamiętniającą Aleksandra Sikorę, który pochodził z Transboru a zginął w Katyniu,
 5. odbyła się piesza wycieczka do miejsc związanych z ważnymi wydarzeniami z historii Wielgolasu, podczas której uczniowie klas VII dotarli do:
 • krzyża postawionego przy drodze Latowicz – Wielgolas – w tym miejscu żołnierze rosyjscy otworzyli ogień do chłopów wsi Wielgolas, którzy odmówili odrabiania pańszczyzny w 1860 r.,
 • tablicy upamiętniającej miejsce, w którym powstańcy spotykali się na wspólnej modlitwie,
 • „Dębu pamięci” poświęconemu Aleksandrowi Sikorze,
 • krzyża upamiętniającego miejsce śmierci łącznika AK zabitego przez Niemców w 1944 r.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Do naszej szkoły przyszedł list z Rosji od dyrektor szkoły średniej w Dubkach k. Jarosławia.
Z uczniami tej szkoły współpracowaliśmy w ramach polsko-rosyjskiej wymiany młodzieży podczas naszego pobytu w Jarosławiu i okolicach.
Добрый день, дорогие польские друзья!
   03.10.2019 г. на базе муниципального общеобразовательного учреждения «Дубковская средняя школа» Ярославского муниципального района состоялась рабочая встреча между учениками нашей школы и школы им. семьи Вылежинских из г. Велголес. >>>
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nasza odpowiedź na list:
Дорогие друзья!
  Мы все были очень рады получив Ваше письмо. Читая его вспоминали нашу поездку в необыкновенную, прекрасную Россию. Мы были в восторге посещая все эти места, которые Вы перечислили в Вашем письме. >>>
DZIEŃ PIZZY
  24 października w naszej szkole obchodziliśmy dzień pizzy. Z tej okazji samorząd uczniowski zamówił do szkoły około 67 szt. tego wypieku. Przeznaczono jedną godzinę, aby zjeść zamówione przysmaki rodem z Włoch. Akcja bardzo spodobała się uczniom.

SZLAKIEM JANA KOCHANOWSKIEGO
23 października 2019r. starsi uczniowie naszej szkoły wraz z polonistkami: Romą Piłatkowską, Marzanną Braułą i Ewą Stosio uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Czarnolasu. >>>

ŚLUBOWANIE PIERWSZAKÓW 2019
    Uczniowie klasy pierwszej przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie tekstów, wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób.
 Dnia 15 października 2019 r. od samego rana w naszej szkole panowała świąteczna atmosfera. Uczniowie klasy pierwszej ubrani w świąteczny strój galowy, przepiękna dekoracja sali gimnastycznej, przygotowany sprzęt nagłaśniający - wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście. >>>
    18.10.2019 r. uczniowie naszej szkoły obchodzili
IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Z tej okazji nauczyciele matematyki p. Lidia Parobczyk i p. Teresa  Paździoch, przy pomocy uczniów przeprowadziły egzamin ze znajomości tabliczki mnożenia.
Każdy, kto chciał zdać egzamin z tabliczki mnożenia – podchodził do stolika komisji i wyciągał los egzaminacyjny. Na jednym losie znajdowało się pięć pytań z tabliczki mnożenia. Każdy, kto odpowiedział poprawnie na wszystkie pytania – otrzymał tytuł „Eksperta tabliczki mnożenia”.
   Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji. To matematyczne święto, weszło na stałe do naszego szkolnego kalendarza. Poprzez wspólną zabawę, łączymy się z ludźmi na całym świecie. Warto podkreślić, że do akcji włączyło się 2977 szkół z różnych krajów świata.
  Edukacja matematyczna jest efektywniejsza, gdy jest połączona z zabawą. Chcemy propagować zasadność uczenia się tabliczki mnożenia, a także poznawania matematyki.   


FINAŁ AKCJI CHARYTATYWNEJ
  200 zeszytów, 107 długopisów,167 ołówków, 38 temperówek, 39 gumek do ścierania, 56 paczek kredek, 22 komplety flamastrów, 63 bloki i jeszcze wiele, wiele innych przyborów szkolnych. Myli się ten kto sądzi, że to wyniki spisu kontrolnego w dobrze zaopatrzonym sklepie papierniczym. >>>
WYCIECZKA UCZESTNIKÓW KÓŁKA EKOLOGICZNEGO
DO OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW W MIŃSKU MAZOWIECKIM
   17 października uczniowie działający w Kółku Ekologicznym udali się do Oczyszczalni Ścieków w Mińsku Maz. Młodzi ekolodzy zapoznani zostali z budową i zasadą działania oczyszczalni, dowiedzieli się,     >>>
        „Miarą człowieczeństwa jest nasz stosunek do zwierząt…”
  W ubiegłym roku szkolnym po raz kolejny udało nam się uzyskać dofinansowanie przedsięwzięcia podejmowanego na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach polsko-rosyjskich POLSKO-ROSYJSKA WYMIANA MŁODZIEŻY 2019. Temat wiodący nagrodzonego projektu brzmiał: „Miarą człowieczeństwa jest nasz stosunek do zwierząt. Jak traktujemy zwierzęta: podmiotowo czy przedmiotowo?”        >>>

Szkolna akcja „SZANUJĘ, NIE ŚMIECĘ, DAJĘ DRUGIE ŻYCIE NIEPOTRZEBNYM PRZEDMIOTOM”
    W ramach akcji Sprzątania Świata, we wrześniu, uczniowie sprzątali naszą okolicę. Ale na tym nie poprzestaliśmy. Kolejne działanie, które przeprowadziliśmy już w październiku (10 X), miało na celu ograniczenie ilości odpadów w środowisku poprzez przekazanie niepotrzebnych przedmiotów do akcji „SZANUJĘ, NIE ŚMIECĘ, DAJĘ DRUGIE ŻYCIE NIEPOTRZEBNYM PRZEDMIOTOM”. Uczniowie przynieśli do szkoły różne rzeczy, które nie są już przez nich używane. Przedmioty znalazły nowych właścicieli i zamiast trafić do kosza nadal będą przydatne. Akcję nadzorowali uczniowie z klasy VIb działający w Kółku Ekologicznym.

„OD SKUTERA DO HARLEYA 2019”
        3 października 2019 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie
z przedstawicielami Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji i Harleyowcami, którzy przeprowadzili prelekcję wraz z pokazem multimedialnym dotyczącym bezpieczeństwa w ruchu drogowym
w ramach programu „Od Skutera do Harleya 2019”.  >>>
NIE MA JAK WSPÓLNA, DOBRA ZABAWA!
23 września uczniowie klas VIIa i VIIb z wychowawcami spędzili popołudnie na wspólnym ognisku. Odbyło się ono, dzięki przychylności naszego księdza proboszcza, w Kazimierzówce. Impreza należy do udanych, bowiem pogoda i humory dopisały. >>>
SPRZĄTANIE ŚWIATA 2019
   Jak co roku, w trzeci weekend  września, trwa akcja Sprzątanie Świata. Już kolejny raz nasza szkoła wzięła w niej udział. W czwartek uczniowie klas: VIb, VIIa i VIIb  sprzątali okolice Wielgolasu (głównie teren w pobliżu szkoły). >>>
SPOTKANIE Z WOLONTARIUSZKAMI
   13 października uczniowie klas 1-3 spotkali się z Emilią Bielińską
i Patrycją Przepiórą, które jako wolontariuszki przez 5 tygodni pracowały w szkole w Ugandzie. Uczyły tam dzieci języka angielskiego i pomagały w opiece nad najmłodszymi uczniami. >>>
8. NARODOWE CZYTANIE
    W naszej szkole akcja Narodowego Czytania 2019 odbyła  się
11 września. Na  5. lekcji  w sali gimnastycznej zgromadzili  się  uczniowie klas IV-VIII wraz nauczycielami. Do tegorocznej edycji para prezydencka wybrała aż osiem arcydzieł literatury polskiej, natomiast my czytamy fragmenty następujących nowel:
klasa IV – „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej
klasa V- „Katarynka” Bolesława Prusa
klasa VI- „Sachem” Henryka Sienkiewicza
klasa VII- „Dym” Marii Konopnickiej               
klasa VIII- „Orka” Wł. Stanisława Reymonta
 Organizacją przedsięwzięcia, jak zwykle, zajęła się p. bibliotekarka Ewa Stosio i wspomogły ją polonistki - p. Roma Piłatkowska i p. Marzanna Brauła.
   Dzięki tej akcji wszyscy uczestnicy mieli okazję poszerzyć swe horyzonty czytelnicze i poznać zapomniane zasoby literatury polskiej.

„POMAGAMY  SERCEM,  RATUJEMY  Z  GŁOWĄ”
projekt   finansowany  ze  środków  Samorządu  Województwa  Mazowieckiego
    12  września  odbyły  się  w  szkole  w  Wielgolesie  i  Dębem  Małym  pogadanki  na  temat  udzielania  pierwszej  pomocy  oraz  bezpiecznego  poruszania  się  po  drodze.  Spotkania  z  dziećmi  i  młodzieżą  zostały  przeprowadzone  przez  druhów  z  OSP  w  Wielgolesie  i  policjantów  z  Komisariatu  Policji  w  Mrozach.
Uczniowie  z  wielkim  zaangażowaniem  brali  udział  w  zajęciach,  a  na  koniec  każdy  otrzymał  apteczkę  pierwszej  pomocy  i  odblaski.

ŻEGNAJCIE WAKACJE!
    Kolejne rozpoczęcie roku szkolnego mamy już za sobą. Skład naszej rady pedagogicznej jest nieco zmieniony. Przede wszystkim w nowej roli wystąpiła pani Mariola Mucha - jako nowy dyrektor naszej szkoły, a na zastępcę została powołana pani Sylwia Branicka. Serdecznie im gratulujemy.  Poza tym mamy niewielkie zmiany w obsadzie wychowawców klasowych i nauczycieli przedmiotów.
     Mamy nadzieję, że rozpoczęty właśnie rok szkolny będzie, jak zwykle, owocny i pełen pozytywnych emocji.
        Życzymy sukcesów w nauce!

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego