wydarzenia 2020/2021 - Zespół Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie

Przejdź do treści

Menu główne:

wydarzenia 2020/2021

===========================================================================


ZAJĘCIA  ADAPTACYJNE  W  NASZEJ  SZKOLE
 W dniach 26 i 27 sierpnia 2021r. w godzinach 9:30 – 12:30 odbędą się zajęcia adaptacyjne dla dzieci z oddziału przedszkolnego 0b. Zabawy poprowadzi p. Lidia Konopacka.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY DZIECI WRAZ Z RODZICAMI
===========================================================================

===========================================================================

===========================================================================

Warszawa, 24 czerwca 2021 r.
Szanowni Państwo,
Dyrektorzy i Nauczyciele,
Drodzy Uczniowie i Rodzice,

  Za nami niezwykle trudne i pod wieloma względami nietypowe miesiące pracy. Wysokie statystyki zachorowań i niebezpieczeństwo związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa sprawiły, że przez większość roku szkolnego młodzi ludzie uczyli się w sposób zdalny. Byli pozbawieni bezpośredniego kontaktu ze swoimi nauczycielami, wychowawcami oraz rówieśnikami.
===========================================================================
     
 
===========================================================================
POŻEGNANIE KLAS ÓSMYCH
Drodzy Ósmoklasiści …
  Pożegnania są zawsze trudne, zwłaszcza gdy żegnają się ludzie, którzy przez 8 lat tworzyli jedną, wielką, szkolną rodzinę. Trudno uwierzyć, że 8 lat minęło tak szybko. Wspólnie przeżywaliśmy  chwile sukcesów, słabości, porażek. Ale coś się kończy, aby zaczęło się coś innego Czekają Was nowe wyzwania i coraz bardziej dorosły świat. Tylko nie rozpędzajcie się z tą dorosłością. Wierzcie nam - dorosłym, zdążycie. Uczcie się dokonywać mądrych wyborów, które pozwolą Wam spełnić Wasze oczekiwania i marzenia. Nowe wyzwania w życiu każdego człowieka - dużego czy małego - wywołują obawy i strach, ale jak mówił Mały Książę ,,strach trzeba oswoić i zaprzyjaźnić się z nim”. Zatem życzę Wam, abyście ,,oswajali” swoich nowych nauczycieli, nowych przyjaciół i nowe sytuacje, a wtedy wszystko się uda, a Wy będziecie szczęśliwi. Warto ciągle cieszyć się darem życia i pisać jego dalszy ciąg. Trafnie Wisława Szymborska napisała, iż „księga zdarzeń zawsze otwarta w połowie”.
   W Waszej szkolnej wędrówce towarzyszyli Wam nauczyciele i wychowawcy, którzy nie tylko dbali o Waszą edukację, ale opiekowali się Wami w każdej sytuacji (nawet wtedy, gdy uważaliście, że jesteście już wystarczająco dorośli), starali się wspierać Waszych rodziców w kwestiach wychowawczych. Myślę, że zachowacie o nas dobre wspomnienia i nie zapomnicie, że Wasze losy będą nas zawsze interesować.
    Teraz jednak czeka Was wszystkich najwspanialszy i najradośniejszy czas – wakacje. Życzę, aby były udane, ostrożne, z zachowaniem reżimu sanitarnego, pełne wrażeń i dobrych emocji, ale przede wszystkim wolne od koronawirusa.
Wszystkim życzę zdrowia i - od września - nauki w szkole.
Mariola Mucha

,,Lekcja Enter” to bezpłatny projekt rozwijający kompetencje cyfrowe skierowany do nauczycieli ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
 My też wzięliśmy w nim udział. W drugim półroczu bieżącego roku szkolnego uczestniczyliśmy w cyklu webinariów i tutoriali. Z całą pewnością dzięki udziałowi w projekcie, podnieśliśmy swoje kompetencje cyfrowe i metodyczne, co w obecnej sytuacji ma ogromne znaczenie. Zdobytą wiedzą będziemy dzielić się z uczniami w codziennej pracy poprzez bezpieczne korzystanie z nowych technologii w edukacji, tj. aplikacji, programów, stron internetowych i portali edukacyjnych.
Wycieczka rowerowa klasy VIIIb
We wtorkowy poranek (22 VI) wyruszyliśmy na klasową wycieczkę rowerową do Jeruzala i okolic. Pogoda nie zawiodła, nastroje uczestników także. Z kondycją fizyczną naszych ósmoklasistów po nauczaniu zdalnym również całkiem dobrze. Spędziliśmy miło czas przywołując liczne wspomnienia ze szkoły podstawowej oraz snując plany na przyszłość. Towarzyszyła nam mama Kuby – p. Ilona Ciszkowska, której serdecznie dziękujemy
     
VII a  rowerami wzdłuż Świdra i … na piknik


Długotrwała nauka zdalna i kończący się rok szkolny to wystarczające powody, dla których zdecydowaliśmy się na formy aktywizujące i integrujące uczniów. Dlatego 23 czerwca bieżącego roku, po odpowiednim przygotowaniach, ruszyliśmy na wycieczkę rowerową do Radachówki – malowniczej miejscowości położonej nad Świdrem niedaleko Kołbieli. W organizacji i opiece nad uczniami, których tego dnia było czternaścioro (dwie osoby nie mogły uczestniczyć w wyprawie), wzięli udział także rodzice: pan Radosław Chróst, który pełnił rolę przewodnika oraz pan Radosław Samulik w roli ubezpieczającego i wspomagającego uczestników wycieczki. >>>
===========================================
    Po burzowej nocy, 23 czerwca 2021 r. klasa 6 i opiekunowie wyruszyli w promieniach słońca na polanę znajdującą się obok Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Pani Wielgoleskiej. W tym upalnym miejscu mieliśmy przyjemność zjedzenia kiełbasek i chlebka z ogniska, które rozpalił tato Agnieszki.  Mama Łukasza poczęstowała nas również wyśmienitym ciastem marchewkowym. Palce lizać!
   Bez wątpienia, niebo i płomienie z ogniska dostarczały nam sporo ciepła, więc schładzaliśmy się wodą z pobliskiego kranu. Nie zabrakło również mokrych podkoszulków! Wszyscy wyglądaliśmy przez liście drzew, które miały nam dać choć na chwilkę wytchnienie od słońca. Jednak, mimo upału jedzonko smakowało wyśmienicie!
 Po uczcie, odwiedziliśmy również Kaplicę Objawienia Matki Bożej znajdującej się przy Sanktuarium.
  Po naszej wyprawie, zebraliśmy się w jednej z najchłodniejszych sal w szkole i tu miło spędziliśmy czas na oglądaniu bajek i zabawach integracyjnych.


WYCIECZKA DO OSP W WIELGOLESIE
 10 czerwca uczniowie klas 1 – 3 gościli u druhów z OSP w Wielgolesie. Dzieci obejrzały z bliska wyposażenie wozów strażackich, zobaczyły, jak wyglądają stroje strażaków do różnych akcji ratunkowych, dowiedziały się, jak wygląda w praktyce zastosowanie defibrylatora. Wielką atrakcją były też możliwość wspięcia się na dach samochodu, przymierzenie stroju używanego podczas gaszenia pożaru czy polewanie wody z węża strażackiego.      Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało podręczną apteczkę pierwszej pomocy.
     Nasi uczniowie odwdzięczyli się pisemnym podziękowaniem i własnoręcznie wykonaną książeczką prezentującą ważną pracę strażaków.
  Bardzo dziękujemy  p. Danielowi Kielakowi, p. Przemysławowi Kielakowi
i p. Kindze Proczce  za poświęcony czas, zaangażowanie i umożliwienie naszym uczniom przeżycia wielkiej przygody.
Wychowawcy klas 1-3
SPIESZYMY Z POMOCĄ
   W tym roku ponownie zorganizowaliśmy w naszej szkole zbiórkę przyborów szkolnych dla dzieci z New Standard Primary School  w Mityanie w Ugandzie. Dostęp do pomocy szkolnych zawsze był tam ograniczony, a przez pandemię dochody mieszkańców zmniejszyły się jeszcze bardziej. W sytuacji, gdy rodzicom trudno zapewnić dzieciom choć jeden posiłek dziennie, inne potrzeby muszą zaczekać.   
  Tym razem dzięki hojności naszych uczniów oraz  ich rodziców mogliśmy włożyć do naszej  paczki m.in. 307 ołówków, 43 komplety kredek, 58 temperówek i 62 gumki do ścierania. Razem z przyborami w tę daleką podróż udadzą się  też wydziergane na szydełku bałwanki i zdjęcia prezentujące naszą szkołę oraz okolice Wielgolasu.
   Miejmy nadzieję, że ponownie nasza pomoc bezpiecznie dotrze do celu i ucieszy dzieci z dalekiej Ugandy.
===========================================================================
ATRAKCYJNY MIŃSK MAZOWIECKI
  18 czerwca pierwszoklasiści pod opieką wychowawczyni p. Iwony Prus i p. Magdaleny Brody gościli w Mińsku Mazowieckim
  Najpierw w  Muzeum Ziemi Mińskiej na specjalnie przygotowanym w ogrodzie stanowisku poszukiwali zestawów archeologicznych w formie zalanych w masie elementów, a następnie za pomocą młoteczków  pędzelków dokonywali prawdziwych odkryć. Na pamiątkę każdy mógł zatrzymać odkryte przez siebie znaleziska. Wszyscy dostali też dyplom i pocztówkę prezentującą widok dawnego Mińska.
  Kolejnym przystankiem było  niezwykłe spotkanie z historią 7. Pułku Ułanów Lubelskich. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądało umundurowanie ułana, jaką bronią się on posługiwał  i co krył jego chlebak. Później odbyły się zajęcia kreatywne, czyli malowanie żołnierzyków. Wspaniale udał się też piknik w muzealnym parku.
   Na zakończenie wyjazdu wszyscy udali się na lodową ucztę do cukierni „Ekler”. A kiedy nadszedł czas powrotu do Wielgolasu, wszystkim trudno było zrozumieć, jak kilka godzin może tak szybko minąć.
===========================================================================
    Kochani, wakacje zbliżają się coraz większymi krokami. Wszyscy z pewnością odliczają ostatnie dni tego roku szkolnego, który wyzwala w Nas wiele emocji. Szkoły zaczęły funkcjonować na zasadach obowiązujących przed epidemią, a zatem w szkolnych ławkach zasiedli wszyscy uczniowie.
Czy są z tego zadowoleni?
  Zachęcamy do zapoznania się z przeprowadzoną w szkole sondą, której celem było zbadanie opinii uczniów i nauczycieli.
Redakcja Świderek zaprasza!

W ROLI PRZEWODNIKÓW TURYSTYCZNYCH
    Ostatnio na lekcji języka polskiego wcieliliśmy się w rolę przewodników turystycznych. Naszym zadaniem było zaplanowanie wycieczki po miejscach związanych z główni bohaterami książki
„W pustyni i w puszczy”. Na mapach Afryki zaznaczyliśmy miejscowości charakterystyczne dla podróży  Stasia i Nel. Niektórzy z nas wypisali również  atrakcje, które można by zwiedzić w czasach współczesnych. W trakcie naszej wirtualnej wyprawy opowiadaliśmy także o faunie i florze Czarnego Lądu. Wszystkie te informacje umieściliśmy na plakacie. Oto efekty naszej pracy…
Klasa Va


DZIEŃ DZIECKA W KLASIE DRUGIEJ
     Uczniowie klasy drugiej Dzień Dziecka spędzili u kolegi z klasy - Emila Zawolskiego, który chciał pokazać wszystkim hodowane przez nich zwierzęta.
 Bardzo ucieszyliśmy się z tego zaproszenia i 1 czerwca o godz.11.30 wyruszyliśmy na umówione spotkanie. Czekały  na nas mama Emila p. Renata Zawolska i mama Filipa p. Monika GręziakPani Renata  pokazała nam wszystkie swoje zwierzęta i bardzo ciekawie o nich opowiadała. W jej gospodarstwie są: kurki silki, króliki, paw, kucyki, koń, świnki wietnamskie, mieliśmy też szczęście zobaczyć z bliska małe żurawie. Mogliśmy też je nakarmić trawą i innymi smakołykami. To bardzo przyjazne i piękne zwierzęta. Po tej wspaniałej lekcji przyrody rozpoczęły się różne gry i zabawy. Nie mogło też zabraknąć ogniska i pikniku z ulubionymi przekąskami, w trakcie którego mogliśmy nawet łowić ryby w stawie gospodarzy. Na koniec imprezy otrzymaliśmy batoniki i lody zafundowane przez Rodziców uczniów.
  Wszyscy byliśmy pod wrażeniem tego pięknego, pełnego uroku i wspaniałej atmosfery miejsca. To był wspaniały Dzień Dziecka!
     Dziękujemy Rodzicom za zorganizowanie nam tak cudownej imprezy integracyjnej.
                                                                                                                    Dzieci i wychowawczyni
 Dzień Dziecka to dzień, na który uczniowie czekają cały rok z utęsknieniem. Mają rację, bo w Szkole Podstawowej w Wielgolesie za każdym razem święto dzieci obchodzone jest z dużym przytupem i pomysłem. Każda z klas zamiast nauki spędziła miło czas ze swoim wychowawcą podczas gier i zabaw zespołowych. Śpiewy, tańce, rysowanie kredami, kolorowe balony i góry słodkości królowały w każdej klasie. Nie zabrakło również wyjść na przepyszne lody. Puszczanie baniek mydlanych cieszyło się największym powodzeniem.
   Szkoda tylko, że ten dzień tak szybko minął…, ale już za rok kolejny Dzień Dziecka.
===========================================================================
  Dzień Dziecka to bardzo ważne wydarzenie w życiu szkoły. Drugiego czerwca kasy III-VIII wybrały się na wycieczkę, aby uczcić ten radosny czas.
  O godzinie 11 wszyscy z ogromnymi uśmiechami na ustach, czekaliśmy przed szkołą na przyjazd autobusów szkolnych, które zabrały nas do Siedlec na projekcje filmów. Klasy IV-VI pojechały zobaczyć drugą część przygodowej komedii o rodzinie jaskiniowców. Natomiast starsi uczniowie oglądali film „Cruella”, który opowiada o buntowniczych początkach jednego z najbardziej znanych i modnych kinowych złoczyńców, legendarnej Cruelli de Mon. Wszyscy bawili się wyśmienicie. Wybuchy śmiechu  i krzyki przepełniały sale.
Film skończył się po prawie dwóch godzinach, które minęły jak pięć minut. Po filmie, zgodnie z planem pojechaliśmy do Mc'Donaldu. Po drodze wszyscy opowiadali sobie najlepsze momenty i powtarzali najśmieszniejsze sceny. Spod szkoły wszyscy rozeszli się do swoich domów.

===========================================================================
===========================================================================
         
===========================================================================
===========================================================================

25 – 26 – 27 V   EGZAMIN  ÓSMOKLASISTY
===========================================================================
 Osobom, które nie spisały się jeszcze w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021), pomogą rachmistrzowie telefoniczni. Od początku maja zaczną dzwonić do mieszkańców z nr telefonu 22 828 88 88. Ze względu na wspólne zdrowie jest to obecnie jedyna forma pracy rachmistrzów. Warto wiedzieć wcześniej, jakich pytań się spodziewać i czy możemy prosić rachmistrza o inny termin rozmowy.
===========================================================================
Kolejne przypadki wścieklizny u lisów wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego.  
===========================================================================
   4 maja 202 roku odbył się Szkolny Turniej Wiedzy Matematyczno – Przyrodniczej
dla uczniów klas ósmych.
  W konkursie wzięło udział 31 uczniów.
  Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań matematyczno-przyrodniczych, popularyzacja przedmiotów ścisłych, motywowanie uczniów do samodzielnego poszerzania wiedzy i umiejętności, kształtowanie świadomości ekologicznej i wdrażanie do zdrowej rywalizacji.
Zadania konkursowe zostały oparte na treściach podstawy programowej dla II etapu edukacyjnego z matematyki i przyrody.
Konkurs składał się z pięciu części:
 chemicznej,
 matematycznej,
 fizycznej,
 biologicznej,
 geograficznej,
   Po komisyjnym sprawdzeniu prac konkursowych stwierdzono, że najlepsze wyniki osiągnęli następujący uczniowie:
I miejsce - Olga Domańska kl. VIII a
II miejsce - Roksana Rombel kl. VIII b
III miejsce - Małgorzata Stankiewicz kl. VIII (Dębe Małe)
   Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy zwycięzcom.
                                                                                    Zespół matematyczno - przyrodniczy
TEST UMIEJĘTNOŚCI TRZECIOKLASISTY
   6 i 7 maja 2021 r. uczniowie klasy trzeciej naszej szkoły  przystąpili do pierwszego ważnego sprawdzianu – Testu Umiejętności Trzecioklasisty- podsumowującego etap nauki wczesnoszkolnej. Zestawy zadań  przygotowało wydawnictwo Nowa Era.
   W pierwszym dniu trzecioklasiści  pisali test z języka polskiego, a w drugim -z matematyki. Celem diagnozy było zgromadzenie informacji o poziomie wiadomości i umiejętności uczniów  w zakresie czytania, pisania, wiedzy o języku oraz praktycznych umiejętności matematycznych w rozwiązywaniu zadań tekstowych.                                                           Na weryfikację wyników poczekamy do początku czerwca.
===========================================================================
Eko Zwierzaki - Tusz do paki.
 • W naszej szkole zostały umieszczone pojemniki na zużyte tusze do drukarek komputerowych, do których można wrzucać puste tusze zużyte w domu lub pracy rodziców.
 • Celem akcji jest edukacja ekologiczna dzieci, a dzięki nim również dorosłych, w zakresie segregacji tuszów do drukarek - tzw. kartridży.
 • Zbieramy tylko tusze atramentowe, nie zbieramy laserowych tonerów.
 • Zachęcamy do przyniesienia z domu zużytych tuszów z drukarek atramentowych i wrzucenia ich do przygotowanych kartonów. Zebrane w ten sposób odpady przekażemy do recyklingu i zakupimy karmę dla bezdomnych zwierząt.
 Ucząc się w domu ciągle możemy pomagać zwierzakom. Wystarczy, że pustego tuszu nie wyrzucisz do kosza. Po powrocie do szkoły pamiętaj wrzucić tusz do paki, bo w schronisku ciągle pomocy potrzebują zwierzaki.
ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA
   3 maja to narodowe święto wszystkich Polaków. W tym roku mija 230 lat od uchwalenia przez Sejm Czteroletni Konstytucji 3 Maja, regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów.    Dokument ten był pierwszą tego rodzaju w Europie i drugą na świecie konstytucją.

"ALERGIA – SKONSULTUJ Z FARMACEUTĄ”
  W ramach  ogólnopolskiej akcji edukacyjnej dotyczącej  chorób cywilizacyjnych  studenci farmacji Warszawskiej Akademii Medycznej  przeprowadzili kolejne zajęcia dla naszych uczniów. Tym razem uczniowie poszerzyli sobie wiedzę na temat alergii, między innymi: czym jest, jak często występuje, których grup wiekowych dotyczy najczęściej, czym się objawia i co ją wywołuje. Dodatkowo studentki przybliżyły młodzieży zawód farmaceuty – przedstawiły, w  jaką pomoc może otrzymać pacjent z alergią podczas wizyty w aptece. Przekazały także, czym jest opieka farmaceutyczna i jakie są  plany rozwoju tej dziedziny w przyszłości.
  Opisane zajęcia odbyły się 6 maja podczas lekcji biologii,  uczestniczyli w nich siódmoklasiści z panią Joanną  Kluczek- Szpadelewską.


  Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas  wraz z Opiekunkami zapraszają do udziału w międzynarodowej akcji Dzień Ziemi 2021, pod hasłem ODDAJ UŻYWANY TELEFON KOMÓRKOWY - POMAGAJĄC INNYM - POMAGASZ SWOJEJ SZKOLE. >>>

Wielkanocna prezentacja

Uratujemy naszą planetę!
 22 kwietnia, jak co roku obchodzimy Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi.
Celem prowadzonych tego dnia licznych akcji jest promowanie postaw proekologicznych wśród młodzieży i całego społeczeństwa.
Aby uczcić to ważne święto, zorganizowano w szkole i w terenie różnorodne akcje. >>>
  Dzieci z klas 1-3 oraz z oddziału przedszkolnego w ramach projektu edukacyjnego „Ekopaka- zamykamy obieg surowców wtórnych” wzięły udział w zajęciach dotyczących następujących zagadnień: papier, tworzywa sztuczne, drewno, szkło, aluminium, bioodpady, elektroodpady i opakowania wielomateriałowe. Z wielką ochotą i zainteresowaniem uczestniczyły we wszystkich warsztatach. Okazało się, że mają już dużą wiedzę na wspomniane tematy, ale jeszcze wiele rzeczy było dla nich zaskoczeniem. >>>WARSZTATY O DEPRESJI I ZASADACH DBANIA O DOBRY NASTRÓJ
  W celu uświadomienia uczniom, czym jest depresja młodzieńcza, jakie ma objawy i jak można pomóc sobie albo komuś innemu pedagog i psycholog szkolny zorganizowali zajęcia warsztatowe online dla uczniów z klas 4-8 na temat: „Depresja. Rozumiesz – pomagasz”.  >>>
  Warsztaty dotyczące autyzmu dla kl. VI-VII pn. „RÓŻNI – RÓWNIE WAŻNI”
Kwiecień jest miesiącem poświęconym tematyce autyzmu. Dlatego uczniowie kl. VI-VII wzięli udział w warsztatach online zorganizowanych przez pedagoga i psychologa szkolnego. Zajęcia odbyły się 16 kwietnia 2021r.   >>>
      


  
   Z okazji Światowego Dnia Ziemi klasa pierwsza bierze  udział w lekcji online pt. „EKO(TO)LOGICZNE” organizowanej przez Fundację Rozwoju Edukacji Małego Inżyniera. Tematem lekcji będzie segregacja odpadów.


MARZEC MIESIĄCEM NAUKOWCA
- PODSUMOWANIE PROJEKTU.
  Od 1 do 31 marca 2021 r. był realizowany projekt „Woda – niezwykła substancja”. Jego opracowaniem i realizacją zajęli się  nauczyciele tworzący zespół matematyczno – przyrodniczy. Adresatami zaplanowanych działań byli  uczniowie klas IV–VIII.
Zaproponowane uczniom formy działań to:
 • konkurs matematyczny o tematyce związanej z wodą  dla uczniów klas VII – VIII
 • doświadczenia z fizyki i chemii przeprowadzane w domu i udokumentowane za pomocą zdjęć i filmów (dla uczniów klas VII – VIII)
 • prezentacje multimedialne i plakaty z biologii na temat ,,Życie w wodzie”( kl. V – VI)
 • ciekawostki o największych rzekach świata z geografii ( w kl. V)
 • origami (kl. IV – VIII)
Wszystkim działaniom  przyświecał jeden cel - uzmysłowienie dzieciom, jak ważna w naszym życiu jest woda.  >>>

 Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, a już za kilka dni spotkamy się w rodzinnym gronie. Te święta będą jednak nieco inne niż zwykle. Postarajmy się utrzymać pozytywną atmosferę. Po wielkanocnym śniadaniu warto zaproponować wspólną zabawę.    Przygotowaliśmy dla Was grę „Wielkanocne granie”, która będzie świetną alternatywą dla oglądania telewizji. Do gry można zaangażować całą rodzinę. Potrzebny będzie jedynie komputer oraz dobry humor!

AKCJA SPOŁECZNO-EDUKACYJNA ŻONKILE
  Nasza szkoła po raz ósmy włącza się do akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. To akcja upamiętniająca wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku. Symbolem akcji stały się papierowe żonkile – przed pandemią były one m. in. rozdawane w naszej szkole, w tym roku, ze względu na pandemię, organizatorzy akcji zachęcają do samodzielnego wykonania żonkili.
Ponadto uczniowie klas 4-8 w dniach 19 -23 kwietnia wezmą udział w zajęciach: „Będę pisać”, oraz „Muranów – Dzielnica Północna”.
DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ
  Od czternastu lat 13 kwietnia obchodzony jest jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Święto państwowe, w czasie którego oddajemy cześć jeńcom wojennym i więźniom, zamordowanym w Związku Sowieckim wiosną 1940 r. zostało uchwalone przez Sejm RP 14 listopada 2007 r. przez aklamację.
Samorząd Uczniowski naszej szkoły również włączył się w obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Delegacja samorządu udała się pod ,,Dąb Pamięci” aby uczcić ppor. Aleksandra Sikorę zamordowanego w Katyniu wiosną 1940 r. Na lekcjach w ramach upamiętnienia tego Dnia została przedstawiona sylwetka miejscowego bohatera.
ZAŚWIEĆ SIĘ NA NIEBIESKO DLA AUTYZMU
– ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU
  Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony przez ONZ. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat spektrum autyzmu, zaś motywem obchodów jest kolor niebieski.
  Samorząd uczniowski naszej szkoły po raz kolejny włączył się w obchody Światowego Dnia Autyzmu. W tym roku trochę inaczej bo on –line i... w innym dniu. 7 kwietnia -bo właśnie w tym dniu wróciliśmy do nauki zdalnej po przerwie świątecznej uczniowie w swoich domach na znak solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem podczas nauki zdalnej mieli na sobie niebieski element garderoby. Obejrzeliśmy również film „ Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu”.
===========================================================================
NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI POLAKÓW RATUJĄCYCH ŻYDÓW POD OKUPACJĄ NIEMIECKĄ
  24 marca w naszej szkole obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wybór daty nawiązuje do dnia, w którym Niemcy w 1944 r. zamordowali w Markowej rodzinę Ulmów: Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci, wraz z ukrywającymi się u nich Żydami.
Dzień ten ustanowiono – jak zapisano w treści ustawy z 6 marca 2018 r. – „w hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów”.
DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA
  21 marca, to nie tylko pierwszy dzień kalendarzowej wiosny ale także Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Dla naszych uczniów była to dobra okazja do tego, żeby lepiej je poznać i móc okazać wsparcie przyłączając się do akcji „Zespół Kolorowych Skarpetek”.
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY -
TRENDY MODOWE WIOSNA 2021
  21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Po długiej zimie z tęsknotą wyczekujemy tego dnia. Jest to duży powód do radości dla wszystkich zmęczonych zimnem i wcześnie zapadającym mrokiem.
Aby umilić sobie to oczekiwanie, nasi uczniowie wzięli udział w konkursie: Pierwszy dzień wiosny-trendy modowe wiosna 2021. Pokazano najnowsze trendy modowe na nadchodzący wiosenno-letni sezon. Niczym nie skrępowana wyobraźnia uczestników przeszła najśmielsze oczekiwania i nawet najbardziej wybredni mogli znaleźć coś dla siebie. Wśród społeczności szkolnej ujawniły się przy tej okazji kolejne talenty. Przecieraliśmy oczy z podziwu dla profesjonalizmu modeli, pomysłowości projektantów i kunsztu aktorskiego i artystycznego młodzieży.

   Europejski Dzień Logopedy obchodzony jest 6 marca we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Pomysłodawcą wydarzenia była w 2004 roku organizacja CPLOL zrzeszającą logopedów i terapeutów językowych z całej Europy. W Polsce Dzień Logopedy obchodzony jest od 2007 roku.
   W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego  23 lutego został przeprowadzony Szkolny Konkurs Kaligraficzny
„O Pióro Dyrektora Szkoły”.
W klasach IV– VI
- wyróżniono cztery prace: Aleksandry Branickiej z kl. VI, Julianny Wielgo z kl. IV b, Wiktorii Kąkol z kl. IV (Dębe Małe) oraz Natalii Rybackiej z kl. V b.
   Zwyciężyła praca Aleksandry Branickiej.
W klasach VII – VIII
- wyróżnione zostały trzy prace: Kingi Domańskiej z kl. VII b, Karoliny Sadowskiej z kl. VIII b oraz Aleksandry Rybackiej z kl. VII b. Największe uznanie zyskał rękopis Kingi Domańskiej.
Zwyciężczynie otrzymają wieczne pióra z rąk Pani Dyrektor na koniec roku szkolnego. >>>

  Uczniowie klas pierwszych ze szkoły w Wielgolesie i Dębem Małym wzięli udział w projekcie edukacyjnym Akademia Bezpiecznego Puchatka. Honorowy patronat sprawuje nad  nim Komenda Główna Policji z Biurem Prewencji i Biurem Ruchu Drogowego.


23.02 obchodzimy
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ. Pomimo trudności związanych z pandemią obchodziliśmy ten dzień w formie online. W tym roku szczególną uwagę zwróciliśmy na problem ten wśród dzieci i młodzieży. Dlatego na lekcjach zostały omówione pierwsze symptomy tej choroby oraz formy możliwej pomocy. Obejrzeliśmy też krótki film o (nie)widzialnej depresji u nastolatków, a potem wysłuchaliśmy coveru piosenki Lady Gagi ,,Shalow” w polskiej wersji mówiącej o depresji. Cieszymy się, że w tym dniu poruszyliśmy ciężki temat, który może dotyczyć wielu z nas.
KOCHAĆ, LUBIĆ, SZANOWAĆ
czyli walentynki w naszej szkole.
15 lutego 2020 r. w naszej szkole obchodziliśmy ,,DZIEŃ ŚWIĘTEGO WALENTEGO‘’. Samorząd uczniowski zorganizował w tym dniu specjalną
,,Pocztę Walentynkową‘’, aby można było przekazać walentynkowe wyznania ulubionym kolegom i koleżankom. ”Walentynki” odbyły się online, wcześniej przygotowane za pomocą programów graficznych laurki były rozsyłane na chatach, oczywiście nie zabrakło wyrazów sympatii.
DZIEŃ POZYTYWNEGO MYŚLENIA,
 obchodziliśmy w naszej szkole 2 lutego, chociaż, można i trzeba cały rok. Pozytywnie myśleć! - to hasło, które aktualne jest każdego dnia. Samorząd uczniowski utworzył specjalny adres poczty elektronicznej, aby uczniowie mogli podzielić się z nami pomysłami na zmianę negatywnego nastawienia. Swoje wypróbowane pozytywne myśli napisali w e -mailu i wysłali na nasz adres. Wśród nich najbardziej zapadły nam w pamięci: „Nie mamy prawa oceniać. Mamy prawo kochać i akceptować.”, „Skreślę i zrobię od nowa.”, Myślę, co mam zrobić i się nie poddaję.”

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
 21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – święto ustanowione przez UNESCO 1999 roku. Jego obchody  mają zwrócić uwagę na ochronę różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
   Nasza szkoła kolejny raz włącza się w obchody tego wyjątkowego dnia, a z uwagi na to, że 21 lutego przypada w tym roku w niedzielę, wszelkie działania odbędą się we wtorek  23 lutego 2021r.  W klasach IV – VIII zostaną wówczas przeprowadzone przez nauczycielki polonistki  lekcje tematyczne ukazujące historię języka, jego różnorodność i potrzebę troski o jego ochronę.
 Poza tym odbędą się  dwa konkursy: Szkolny Konkurs Kaligraficzny „O Pióro Dyrektora Szkoły” oraz Szkolny Konkurs Plastyczny „Miniatura średniowieczna”.  Celem pierwszego z nich jest uwrażliwienie na estetykę, czytelność i płynność pisma odręcznego, rozpowszechnianie sztuki kaligraficznej, a także rozwijanie wrażliwości na piękno języka ojczystego.  Drugi ma za zadanie zwrócić uwagę na twórczy proces ksiąg średniowiecznych – manuskryptów, w których podstawą była sztuka kaligrafii i zdobnictwa. Do tego konkursu mogą przystąpić uczniowie z klas IV – VIII. Ich zadaniem będzie samodzielne wykonanie inicjału zdobionego bordiurą, a potem przesłanie zdjęcia na adres mailowy pani B. Zelwowiec do  26 lutego br. r. szkolnego. Szczegóły konkursu zostaną przedstawione na lekcjach plastyki.
   Szkolny Konkurs Kaligraficzny odbędzie się w dwóch kategoriach wiekowych: klas IV – VI oraz VII – VIII. Zadaniem uczniów będzie przepisanie piórem na kartce formatu A4 podanego niżej cytatu  odpowiednio przyporządkowanego:
• dla klas IV – VI: „Jest w każdym sercu Polaka, co o nią walczył, cierpiał i wierzył.” A. Słonimski „Polska”;
• dla klas VII – VIII: "Jak rzeki rodowite płynie nasz język obficie, lecz jak one wymaga pilniejszej uprawy, pewniejszego łoża". S. K. Potocki.
   Prace można ozdobić inicjałami, iluminacjami i bordiurami, używając kolorowych pisaków. Po napisaniu należy je dostarczyć do sekretariatu szkoły  w tym samym dniu do 15.30.
   Konkurs zostanie przeprowadzony online 23 lutego (uczestnicy powinni mieć włączone kamery) na kanałach: Szkolny Konkurs Kaligraficzny IV – VI oraz Szkolny Konkurs Kaligraficzny VII – VIII na 3. i 4. godzinie lekcyjnej (9.35 – 11.15). Zgłoszenia przyjmują poloniści do 19 lutego 2021r.
Wszyscy uczestnicy konkursu zostaną nagrodzeni ocenami z języka polskiego, najoryginalniejsze prace znajdą się na wystawce i stronie szkoły. Zwycięzcy otrzymają tytułowe Pióra Dyrektora Szkoły.
<<< Organizatorki


17 II – ŚWIATOWY  DZIEŃ  KOTA  W  NASZEJ  SZKOLE
   17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota, jednak w naszej szkole obchody tego święta trwały cały tydzień i objęły swym zasięgiem dzieci z klas starszych i młodszych. Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmiku z efektami naszej pracy.
17 II – ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA W NASZEJ SZKOLE

Zadbajmy razem o Planetę!
  Uczniowie klasy drugiej wzięli udział w programie edukacji ekologicznej „EkoEksperymentarium” realizowanym pod patronatem Ministra Klimatu i Środowiska. Dzieci uczyły się ekologii metodami zabawowymi w formie gier on-line. Zadania poświęcone były tematyce oszczędzania wody, ekologicznych zakupów, sprzątania przy użyciu środków przyjaznych dla środowiska, segregowania odpadów i ich przetwarzania. Dzięki wizycie w wirtualnym domu i łamigłówkom ukrytym w jego pokojach zrozumiały, jak wielkie znaczenie dla środowiska ma zmiana nawet drobnych nawyków jego mieszkańców.                          
   Po cyklu zajęć uczniowie przekonali się, że ich błędne zachowania mogą zaważyć na przyszłych losach pokoleń. Jeśli chcą żyć w czystym i zdrowym środowisku, muszą dbać o swoją Planetę.
    Gratuluję uczniom zdobycia tytułów Mistrzów Ekologii.


Zabawy z geometrią
  Uczniowie klas IV ze szkoły w Wielgolesie i w Dębem Małym na wstępie nauki geometrii bawiły się tworząc unikalne „dzieła sztuki” ze znanych i tych mniej znanych figur geometrycznych, wykazały się pomysłowością i kreatywnością.


MAMY wyobraźnię!
   W naszej szkole też mogą być tak nietypowe lekcje jak w akademii prowadzonej przez Ambrożego Kleksa.
Przekonali się o tym uczniowie klasy 4a i 4b. Podczas lekcji języka polskiego nie uczyliśmy się zasad pisowni, a mieliśmy lekcję przędzenia liter. Zamiast pisania opowiadań, robiliśmy kleksy z farb! Oczywiście nie obyło się bez wizyty w szpitalu chorych sprzętów i szalonej lekcji geografii!
   Świetnie się bawiliśmy, z radością odkrywając symetrycznie odbite kształty. Uczniowie nadawali tytuły swoim pracom i wymyślali rymowanki, które przyniosły nam mnóstwo śmiechu. Dzięki  nietypowej lekcji języka polskiego mogliśmy choć na chwilę przenieść się w magiczny świat Ambrożego Kleksa.
                           Zapraszamy do Naszej galerii!

        Zapraszamy do kaligraficznych inspiracji!
  W ostatnich dniach odbyły się lekcje kaligrafii, czyli sztuki pięknego pisania, których zwieńczeniem były klasowe eliminacje do szkolnego konkursu. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na krótką lekcję kaligrafii oraz do klasowych galerii.

    29. finał WOŚP
       W tym roku świętowaliśmy pod hasłem "Finał z głową” - uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły, kierując się zasadami bezpieczeństwa a także troską o zdrowie własne i innych, wyruszyli, aby kwestować na ulice kilku miejscowości:  Wielgolasu, Latowicza, Parysowa oraz Siennicy. Tym razem pieniądze zebrane podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostaną przeznaczone na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Mimo panujących obostrzeń 29. Finał WOŚP możemy zaliczyć do udanych - łącznie zebraliśmy 7316,65 zł. W tym:
• Olga Domańska -1424 zł
• Kinga Młoduchowska -1490 zł
• Roksana Rombel -1674,50 zł
• Bartłomiej Całka -1679 zł
• Marlena Gajowniczek -584,50 zł
• Mateusz Chrustowski -465,10 zł
       Dziękujemy wszystkim wolontariuszom, pomocnikom i nauczycielom pełniącym funkcje opiekunów oraz wszystkim darczyńcom.
                                                                                                            Samorząd Uczniowski
Zbiórka karmy dla schroniska w Celestynowie.
  Nasza Szkoła już od kilku lat wspiera działania Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Celestynowie. W tym roku również nie mogliśmy zawieść naszych czworonożnych przyjaciół. Szkolne Koło Wolontariatu po raz kolejny poprosiło uczniów naszej szkoły  o zebranie karmy dla samotnych psów i kotów, które przebywają w schronisku. Akcja trwała od połowy listopada do 18 grudnia. Jako że był to okres nauki zdalnej dla starszych klas naszej szkoły, trzeba podkreślić ogromny wkład uczniów klas 1 - 3, którzy wraz z wychowawcami i rodzicami aktywnie wzięli udział w naszej zbiórce. Udało nam się zgromadzić ponad 70 kg suchej karmy. Wszystkim, którzy włączyli się do akcji, serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję, że w przyszłym roku możemy liczyć na równie duże zaangażowanie.
                                                                                                           Samorząd Uczniowski

Czas jak koło szybko krąży,
rok za rokiem mija.
Z życzeniami wnuczek dąży,
niech Wam tylko szczęście sprzyja.

Życzenia z okazji Dnia babci i Dziadka
POCZYTAJMY…
    22 stycznia wszyscy pierwszoklasiści w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka-wielki człowiek” otrzymali z rąk wychowawczyni wyprawkę czytelniczą, w której skład weszły:
 • książka pt. „Pierwsze abecadło” z tekstami najlepszych polskich autorów dziecięcych;
 • poradnik dla opiekunów pt. „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” zawierający pomysły na ciekawe aktywności w oparciu o teksty literackie;
 • plakat z literami do wycinania, który może wspierać dzieci w nauce czytania i pisania.
  Miejmy  nadzieję, że chwile  spędzone na wspólnej lekturze pozwolą dzieciom i ich rodzicom wzmocnić wzajemne  relacje i sprawią, że już wkrótce czytanie dla naszych pierwszoklasistów nie będzie smutną koniecznością, ale stanie się wielką miłością i najlepszym pomysłem na zagospodarowanie czasu wolnego. Bo jak powiedziała nasza noblistka Wisława Szymborska:  „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” .    <<<Bal karnawałowy!
   Karnawał to czas zabaw i balów, także dla najmłodszych. Kolorowe stroje i skoczna muzyka – w takiej atmosferze bawili się uczniowie klasy drugiej i trzeciej podczas balu karnawałowego. Dzieci z dumą prezentowały bajeczne stroje. Z wielką ochotą uczestniczyły w tańcach, zabawach i konkursach prowadzonych przez wychowawczynie. Na twarzach wszystkich malował się uśmiech, który nie znikał mimo chwilowego zmęczenia. Bal był okazją do zintegrowania dzieci i pozostawił wiele niesamowitych wrażeń.  Następny bal już za rok!!!
MIKOŁAJKI INACZEJ
  Mikołajki to szczególny dzień, na który z utęsknieniem czekają wszystkie dzieci. Mikołajowo-świąteczny nastrój udzielił się nam już 6 grudnia, czyli w dniu, w którym św. Mikołaj obchodzi swoje święto. Z tej okazji, zgodnie z coroczną tradycją, uczniowie mieli na sobie ubrania w czerwonym kolorze oraz mikołajkowe czapki. Mikołajkowe stroje i gadżety umilały nam poniedziałkowy poranek przed monitorami, wywołując uśmiech na naszych twarzach. Nie zabrakło elfów, śnieżynek i oczywiście samych Mikołajów. Samorząd uczniowski zorganizował również konkurs na najlepsze Mikołajkowe przebranie. Efekty konkursu możemy obejrzeć w galerii zdjęć.      <<<

MIKOŁAJ ZAWSZE O NAS PAMIĘTA!
    W poniedziałek 7 grudnia nasze przedszkole odwiedził Święty Mikołaj. Dzieci od kilku dni z niecierpliwością czekały na przybycie niezwykłego gościa. Przygotowały dla Mikołaja niespodziankę - piosenkę, którą radośnie odśpiewały. Następnie Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami. Jak co roku każde dziecko mogło zrobić sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcie. Radości nie było końca. Mikołaj chętnie zostałby dłużej w naszym przedszkolu, lecz na Jego odwiedziny czekały przecież inne dzieci. Żegnając niezwykłego gościa dzieci obiecały, że w przyszłym roku także będą grzeczne i zaprosiły do odwiedzenia naszego przedszkola za rok.
                                    Do widzenia Mikołaju!            <<<

DZIEŃ WOLONTARIUSZA
5 grudnia przypada święto wszystkich osób, które bezinteresownie angażują się w inicjatywy na rzecz innych ludzi, środowiska, zwierząt czy otoczenia. Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza upłynęły w cieniu pandemii koronawirusa, która dla wolontariatu i osób w niego zaangażowanych jest ogromnym wyzwaniem, ale również sprawdzianem wytrwałości i determinacji. Uczniowie naszej szkoły zawsze chętnie pomagają osobom w potrzebie, co odzwierciedla również działalność szkolnego Koła Wolontariatu aktywnie przeprowadzającego akcje charytatywne na terenie placówki. Dlatego  nasze koło zamiast świętować zajęło się przygotowaniem dokumentacji  dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz zakończeniem zbiórki karmy dla schroniska w Celestynowie. Uczniowie również zostali zapoznani Portalem E-wolontariat.pl - najlepszym źródłem wiedzy o wolontariacie wykonywanym za pośrednictwem Internetu oraz wykorzystaniu nowych technologii w działaniach społeczny. <<<


ŚWIĘTO PATRONA
 „Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród …  „-słowa „Roty” Marii Konopnickiej widniejące  na sztandarze naszej szkoły są deklaracją polskości i patriotyzmu. Zobowiązują one  do poznawania historii swojej Ojczyzny, a także tej Małej Ojczyzny, której częścią są dzieje szkoły i ludzie z nią związani. Niewątpliwie dużą zasługę dla rozwoju naszego regionu i oświaty mieli Wyleżyńscy – patron naszej szkoły. Drodzy Uczniowie, poniżej prezentujemy  ciekawostki z życia rodu Wyleżyńskich oraz historii naszej szkoły, która liczy ponad dwieście lat. Zachęcamy wszystkich do lektury materiałów  zamieszczonych w poniższym linku.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA WASZE GŁOSY!
  Miesiąc temu zgłosiliśmy naszą szkołę do konkursu Empiku: „1000 powodów, by czytać”. Prosiliśmy Was o oddawanie głosów na naszą szkołę. Rywalizacja o liczbę głosów zakończyła się 2 grudnia i są już wyniki konkursu. Byliśmy w kategorii szkół liczących ponad 120 uczniów, w której były nawet te największe polskie szkoły podstawowe.
  Niestety, na ma nas wśród wygranych, ale udało nam się zebrać ponad 400 głosów. Jeszcze raz dziękujemy Wszystkim głosującym!
    Osobiste podziękowania kierujemy do pani Anety Samulik, mamy naszej uczennicy z klasy VIIa, która zdecydowanie przyczyniła się do wyniku uzyskanego przez naszą szkołę. Ponadto zwerbowała młodzież do akcji  #cojaczytam.
     Pani Aneto, bardzo dziękujemy za promowanie czytelnictwa wśród uczniów naszej szkoły. To bardzo  ciekawa inicjatywa edukacyjna i wychowawcza, żeby tylko więcej dzieci chciało chcieć ..
Książki dużo dają tym, co je czytają.
III edycja konkursu #cojaczytam2020,
wspólnie z @Wolne lektury.
     Pod opieką wychowawczyni  i wsparciu pani Anety Samulik - mamy jednej z uczennic,  taką akcję zachęcającą do czytania wykonali uczniowie z klasy 7a. Jak wiadomo, nauka zdalna nie pozwala na kontakty osobiste, więc łączy ich chociaż czytanie.     Taka inicjatywa to dla wszystkich uczniów zachęta do czytania i … dobra zabawa, co potwierdzają słowa naszej wielkiej poetki Wisławy Szymborskiej "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła".
Organizatorki
Serdecznie dziękujemy strażakom z OSP Wielgolas za pomoc w dystrybucji chryzantem.

Kwiaty, które otrzymaliśmy od Urzędu Gminy w Latowiczu, ozdobiły przydrożne kapliczki
w Wielgolesie, Transborze, Budach Wielgoleskich oraz Borówku.
Część kwiatów została przekazana do kościoła w Wielgolesie.
ZAPAL ŚWIATŁO WOLNOŚCI
  W 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji prowadzonej przez Instytut Pamięci Narodowej, która ma na celu upamiętnienie wszystkich tych, którzy stracili życie w wyniku wprowadzonego 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego.
   Kampania społeczna IPN „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił także papież Jan Paweł II.
   13 grudnia o godzinie 19.30 poprzez stronę swiatlowolnosci.ipn.gov.pl zapaliliśmy wirtualne Światła Wolności. W kolejnych dniach zostały przeprowadzone lekcje, które miały na celu przybliżenie okoliczności wprowadzenia stanu wojennego, jego przyczyny i skutki. Uczniowie obejrzeli także wystawę IPN pt. „Czas Apokalipsy. Stan wojenny 1981 – 1983” oraz animację „Światło Wolności”.   <<<

SZKOŁA PAMIĘTA
    Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej SZKOŁA PAMIĘTA. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. W tym roku z powodu ograniczeń związanych z pandemią uczniowie klas VII podzieleni zostali na czteroosobowe zespoły które oddzielnie udały się do miejsc związanych z ważnymi wydarzeniami z historii Wielgolasu. Miejsca te zostały przez naszych uczniów uporządkowane oraz upamiętnione poprzez zapalenie zniczy. <<<
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
  25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia. Dzień ten został ustanowiony w 2002 roku w setną rocznicę powstania słynnej maskotki. Zgodnie z tradycją od wielu lat w naszej szkole organizujemy obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia. W tym roku pluszowe misie towarzyszyły nam w zajęciach on-line. Sympatyków pluszowych misiów jest wielu, dlatego Samorząd Uczniowski poprosił uczniów z kl. IV –VIII o przesłanie zdjęć ze swoim ulubionym misiem, aby stworzyć wspólną prezentację przedstawiającą obchody tego wyjątkowego dnia.
WIEDZA O ANTYBIOTYKACH JEST WAŻNA!
 5 listopada, w klasach: VIIa  i VIIb, odbyły się zajęcia on- line na temat: „Antybiotykoterapia pod lupą farmaceuty”. Zajęcia poprowadziły studentki farmacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego należące do Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji.
    Poruszone zostały bardzo ważne tematy: czym jest choroba, jakie są ogólne jej objawy, co to są antybiotyki i jak działają. Głównym jednak celem było uwrażliwienie młodzieży na bezpieczne  stosowanie antybiotyków, co można, a czego unikać. Dodatkowo, prowadzące zachęciły uczniów do studiowania tego kierunku – farmacji – w przyszłości.
Drodzy uczniowie!
 11 listopada to ważna data w naszej polskiej historii. Narodowe Święto Niepodległości Obchodzone jest corocznie dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli.
   W tym roku ze względu na pandemię nie obędą się coroczne akademie upamiętniające święto. Bardzo ważna jest dla nas pamięć i szacunek do symboli narodowych, które zwłaszcza w okresie święta są szczególnie istotne. Zapraszamy wszystkich uczniów do wspólnej zabawy! Wystarczy wejść w link zamieszczony poniżej żeby rozwiązać zagadki i przypomnieć sobie kilka faktów, dotyczących polskich symboli narodowych.
    Upamiętnijmy w ten sposób trudną walkę Polaków o odzyskanie własnego, niezależnego Państwa po wielu latach zaborów.11 LISTOPADA - ŚWIĘTO  NIEPODLEGŁOŚCI

akcja MEN w naszej szkole
- „Szkoła do hymnu” – 10 XI godz. 11:11GROSZ DO GROSZA
   W październiku w wolontariusze z naszej szkoły wzięli udział w akcji „Grosz do grosza”, która wsparła fundację SIEPOMAGA. Akcja polegała na zbieraniu w monet o wartości: jeden, dwa, pięć groszy… Pieniądze w kwocie 437,37zł zostały przekazane na nierefundowane leczenie w Max Delbruck Center for Molecular Medicine w Berlinie dla Leosia Pichnera.                                          Dziękujemy wszystkim darczyńcom.              <<<

WITAMY WAS W GRONIE PRZEDSZKOLAKÓW!
  To był ważny dzień dla naszych przedszkolaków. 20 października zostali pasowani przez panią dyrektor na pełnoprawnych przedszkolaków naszej szkoły. Mimo trudnej sytuacji epidemiologicznej, niemalże wszyscy najmłodsi uczniowie naszej szkoły, uczestniczyli w tym jakże ważnym dla nich wydarzeniu. Wszyscy z niecierpliwością czekaliśmy na panią dyrektor, aby zaprezentować wiersze oraz piosenki przygotowane na tę okazję. To ludowa piosenka „Czerwone jabłuszko…”  skradła w szczególny sposób moje serce i pani dyrektor, brawo Asia
i Tomek, brawo wszyscy, wypadliście wspaniale.
   Po uroczystym pasowaniu Pani dyrektor życzyła wszystkim rozwijania swoich talentów. Tego i ja wam życzę, spełniajcie swoje marzenia!  
    Serdecznie dziękuję pani Monice za przygotowanie dla dzieci upominków. <<<

DZIEŃ RATOWNIKA MEDYCZNEGO
         W 2020 roku obchody Dnia Ratownictwa Medycznego przypadły na 13 października. Uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły doceniają ratowników medycznych nie tylko w czasie pandemii, podczas której ich trud zyskuje wyjątkowe znaczenie, ale również na co dzień. W ramach podziękowań za ciężką pracę, jaką wykonują, postanowiliśmy wykonać Pixel Art.
 Nauczyciele i uczniowie przygotowali czerwone serca, z którymi zostali sfotografowani. Zdjęcia zostały ułożone w napis ,,Ratownicy Medyczni - Dziękujemy”.             <<<

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 2020
   W tym roku w Dniu Edukacji Narodowej ze względu na obostrzenia nie odbyła się uroczysta akademia. Mimo to, uczniowie naszej szkoły stanęli na wysokości zadania i przygotowali dla pracowników szkoły miłe niespodzianki. Uczniowie klasy szóstej wykonali wystawkę pt. „Podręczny zestaw dla nauczycieli”. Wystawka miała na celu w sposób humorystyczny wskazać najważniejsze dla nauczyciela przyrządy, niezbędne w codziennej pracy. Miłym akcentem były słowa wdzięczności za trud pracy nauczyciela, zamieszczone na biurkach w poszczególnych klasach oraz na korytarzu szkolnym. Radiowęzeł szkolny uświetnił ten dzień specjalnie przygotowanym dla pracowników szkoły koncertem życzeń, na którym mogliśmy usłyszeć najlepsze przeboje. Uczniowie z Samorządu Szkolnego przygotowali dla każdego pracownika laurkę z drobnym upominkiem, a dla emerytowanych pracowników szkoły laurkę z życzeniami. Ponadto, wielu uczniów klas 6, 7 i 8 wzięło udział w konkursie "My favourite teacher" w języku angielskim. Zwycięzcami zostali: I miejsce Anna Nieprzecka (klasa 8 a), II miejsce Oliwia Zawadka (klasa 7b), III miejsce Kuba Rosochacki (klasa 8a).
      Dziękujemy wszystkim uczniom za wspaniałe prace i miłe niespodzianki!
<<<        Lidia Parobczyk
Anna Dziugieł
Radosław Piskorz


RAZEM JESTEŚMY, HEJ, HO, PIERWSZA KLASA!
     6 października odbyło się w naszej szkole uroczyste ślubowanie
i pasowanie pierwszoklasistów na uczniów.
    Na wstępie uroczystości dzieci w krótkiej rymowance podkreśliły, że choć pod wieloma względami bardzo różnią się od siebie, to razem tworzą zgrany zespół. Potem każdy umieścił na tablicy swój autoportret oraz dokonał krótkiej autoprezentacji, w której przedstawił się, opowiedział o swoich zainteresowaniach i planach zawodowych. I gdyby te wszystkie marzenia spełniły się, to z tej klasy wyszłoby w przyszłości pięcioro piłkarzy, czterech rolników, dwie panie weterynarz, troje policjantów, kierowca tira, strażak, żołnierz, fryzjerka, informatyk i sprzedawczyni w sklepie zoologicznym. No cóż, zostaje czekać, co czas pokaże. Następnie dzieci z wielkim wdziękiem i talentem zaśpiewały „Piosenkę na dobry początek” i zaczęła się oficjalna część uroczystości.
     Pani dyrektor Mariola Mucha odczytała tekst ślubowania, a wszyscy pierwszoklasiści odpowiedzieli gromkim: ”Ślubuję”. Później nastąpiło pasowanie - oczywiście pokaźnej wielkości ołówkiem. Na zakończenie pani dyrektor podziękowała dzieciom za występ i życzyła wszystkim realizacji planów na przyszłość.  Na pamiątkę tego dnia uczniowie otrzymali dyplomy, kuferki pełne pomocy dydaktycznych oraz legitymacje szkolne. <<<
ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
      2 X 2020 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji
"Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia". Ze względu na bezpieczeństwo, akcja została przeprowadzona w klasach. Po powtórce tabliczki mnożenia, uczniowie sprawdzili swoją wiedzę podczas egzaminów. Korzyści płynące z udziału w ŚDTM to przede wszystkim utrwalenie tabliczki mnożenia i nauka przez zabawę.   <<<
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
 Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Święto to ma już kilkunastoletnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Jego celem jest promowanie czytelnictwa, a przez to wartości, jakie wnosi ono do naszego życia. Święto to stwarza  okazję do przypomnienia, jak ważne jest czytanie dzieciom. Ważne, bo  pozwala  rozbudzić zainteresowanie książką, wykształcić nawyki czytelnicze i stać się kluczem do wiedzy. Dlaczego więc nie wszyscy czytają? Otóż nie czytają ci, co nie czują takiej potrzeby. Nawyki czytelnicze i  chęć obcowania z książką muszą powstać  w dzieciństwie, a zatem za ich wyzwolenie  i ukształtowanie w głównej mierze są odpowiedzialni rodzice. Badania dowodzą , iż rodzinne czytanie jest najlepszą metodą wychowawczą i wpływa na prawidłowy rozwój dziecka. Dzieci, którym się czyta, nie mają problemów z nauką.
   Nasza szkolna biblioteka też  włączyła się w  akcję Głośnego Czytania, organizując w klasach młodszych sesje czytelnicze. Podczas godzinnych spotkań uczniowie klas 0-III słuchali wierszy Brzechwy i fragmentów książeczek czytanych przez bibliotekarza lub uczennice z aktywu bibliotecznego. Potem był czas na zadawanie pytań i dzielenie się wrażeniami z poznanej lektury oraz zachęcenie dzieci do odwiedzenia biblioteki szkolnej w celu wypożyczenia  książek do wspólnego czytania w domu.
  Doceniajmy czytanie. Czytajmy dzieciom codziennie.  <<<
DZIEŃ SZPILEK
   Nasza szkoła 25 września brała udział w drugiej edycji wyjątkowej ogólnopolskiej akcji – Dzień Szpilek. Jej organizatorzy za każde zdjęcie w szpilkach przekażą 2 zł na rzecz dzieci chorych na raka z Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą. Ogólnopolski Dzień Szpilek to akcja zaaranżowana rok temu przez sieć luksusowych sklepów z ubraniami, butami i akcesoriami. Aby wziąć w niej udział, wystarczyło tego dnia założyć szpilki, zrobić zdjęcie i wrzucić je na Facebooka lub Instagrama z oznaczeniem #Dzienszpilek. „Załóż szpilki i pomóż małym wojownikom z fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową. (…) Fundacja od 30 lat kupuje drogie, nierefundowane leki i nowoczesny sprzęt medyczny, finansuje terapie i rehabilitacje, a także prowadzi unikatową w skali kraju Klinikę Mentalną, w której wsparcie psychologiczne otrzymują nie tylko pacjenci, ale także ich rodzice. (…) Pomaganie jeszcze nigdy nie było takie proste!” – napisali organizatorzy. W pierwszej edycji kampanii udział wzięło 15 tys. internautów, a zebrana kwota trafiła na konto Fundacji Onkologicznej Alivia. W tym roku jak podał portal Spider's Web, 25 września - kiedy odbywała się druga edycja akcji - z hasztagiem Dzień Szpilek wrzucono 420 tys. zdjęć na Facebooku i 174 tys. na Instagramie. W sumie daje to prawie 600 tys. wpisów i około 1,158 mln zł do przekazania przez Moliera2 dla Fundacji Przylądek Nadziei.
„EkoPaka – zamykamy obieg surowców”
  Nasza szkoła jest jedną z 30 szkół z województwa mazowieckiego, które biorą udział w programie edukacyjnym „EkoPaka – zamykamy obieg surowców” organizowanym przez INTERSEROH Organizację Odzysku Opakowań. Jest to program edukacji ekologicznej realizowany przez szkoły z myślą o dzieciach w wieku wczesnoszkolnym. Pierwsza edycja skierowana była do 50 bibliotek z całej Polski.
    Do naszej szkoły dotarła edukacyjno-zabawowa paka poświęcona
8 surowcom: ALUMINIUM, DREWNO, SZKŁO, PAPIER, TWORZYWA SZTUCZNE, WIELOMATERAIŁOWE, BIOODPADY, ELEKTROODPADY. Materiały pomogą przybliżyć młodym ekolożkom i ekologom wszystkie surowce. Skąd się one biorą? Co z nich produkujemy? Co powstaje w wyniku recyklingu odpadów?
   Pod hasłem #EkoPaka #ZamykamyObieg organizator zamierza pokazać zamknięty obieg surowców, aby dzieci rozumiały, że to, co zostaje z produktów – opakowania, zużyte elementy – to nie śmieci, ale materiał, z którego można stworzyć coś nowego. EkoPaka pozwoli wprowadzić najmłodszych odbiorców w zagadnienia ważne z punktu widzenia wychowania odpowiedzialnego i wrażliwego ekologicznie konsumenta.
  Będzie pożytecznie, kolorowo i zabawnie. Edukacja ekologiczna dla najmłodszych już wkrótce u nas!
Zachęcamy do polubienia profilu programu EkoPaka na Facebooku: www.facebook.com/EkoPaka                                                                                                                                                                 <<<

NASZ MAŁY UDZIAŁ W AKCJI „SPRZĄTANIE ŚWIATA 2020”
    Wzorem ubiegłych lat, w czwartek 17 września, zaakcentowaliśmy swój udział w akcji sprzątania świata. Zaopatrzeni w rękawice ochronne, maseczki, środki dezynfekcyjne i opatrunkowe zabraliśmy worki i wyruszyliśmy na sprzątanie. Z uwagi na panujące obostrzenia,  nasze działania  ograniczyliśmy do terenu wokół szkoły. Na niewielkim obszarze zebraliśmy aż dwa worki śmieci! Jest czysto, oby pozostało tak na długo.
  Tym razem pracowali uczniowie klasy IVa i IVb. Po zakończonym porządkowaniu odbyła się pogadanka na temat odpadów, głównie wykonanych z plastiku, segregacji i recyklingu.
<<<     Joanna Kluczek-Szpadelewska

AKCJA NARODOWE CZYTANIE  W NASZEJ SZKOLE
    Narodowe Czytanie jest doskonałą okazją, aby uczniowie docenili wartość czytania oraz poznali wartościowe pozycje literatury polskiej. Tegoroczna, 9. już edycja tej ogólnopolskiej akcji odbyła się  5 września, podczas której  Polacy czytali dramat Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”. Lektura ta jest szczególne ważna dla uczniów, bo znajduje się w zakresie treści z języka polskiego sprawdzanych podczas egzaminu  ósmoklasisty.  
   Wychodząc naprzeciw inicjatywie Pary Prezydenckiej, również wzięliśmy udział w tym wydarzeniu. Najpierw wsparliśmy gminną akcję NCz zorganizowaną w miejscowym parku przez panie z Biblioteki Publicznej w Latowiczu. W grupie czytających były uczennice: Oliwia Pieniak z kl. VIII a, Natalia Bogusz z kl. VII a, Aleksandra Górska z kl. VII b i Wiktoria Szostak z kl. V i ich opiekunka p. Ewa Stosio. Formą podziękowania dla wszystkich uczestników był słodki upominek.
  W szkole nie można było ( jak to czyniliśmy dotychczas) przeprowadzić wspólnej akcji czytelniczej dla całej społeczności, dlatego  poloniści zorganizowali ją w grupach klasowych, na wybranych lekcjach języka polskiego. Oprócz tradycyjnego czytania z podziałem na role- z książką w ręku, wykorzystaliśmy także nowoczesną technologię. Tekst dramatu był wyświetlany na tablicach multimedialnych, dzięki czemu był widoczny dla wszystkich, nie tylko czytających. Ponadto dla lepszego zrozumienia niełatwej treści utworu zaprezentowano też fragmenty spektaklu z zasobów dostępnych na You Tube.
 Dzięki takim inicjatywom czytelniczym uczniowie mogą poznawać bogaty świat literacki, a zawarte w nich uniwersalne przesłania pozwalają kształtować system wartości naszych wychowanków. „Balladyna” J. Słowackiego w swej złożoności motywów, postaw bohaterów  i ich dążeń niesie ważne przesłanie etyczne o wyższości praw boskich nad władzą człowieka.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego