wydarzenia 2020/2021 - Zespół Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie

Przejdź do treści

Menu główne:

wydarzenia 2020/2021

WIEDZA O ANTYBIOTYKACH JEST WAŻNA!
 5 listopada, w klasach: VIIa  i VIIb, odbyły się zajęcia on- line na temat: „Antybiotykoterapia pod lupą farmaceuty”. Zajęcia poprowadziły studentki farmacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego należące do Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji.
     Poruszone zostały bardzo ważne tematy: czym jest choroba, jakie są ogólne jej objawy, co to są antybiotyki i jak działają. Głównym jednak celem było uwrażliwienie młodzieży na bezpieczne  stosowanie antybiotyków, co można, a czego unikać. Dodatkowo, prowadzące zachęciły uczniów do studiowania tego kierunku – farmacji – w przyszłości.


GROSZ DO GROSZA
   W październiku w wolontariusze z naszej szkoły wzięli udział w akcji „Grosz do grosza”, która wsparła fundację SIEPOMAGA. Akcja polegała na zbieraniu w monet o wartości: jeden, dwa, pięć groszy… Pieniądze w kwocie 437,37zł zostały przekazane na nierefundowane leczenie w Max Delbruck Center for Molecular Medicine w Berlinie dla Leosia Pichnera.                                          Dziękujemy wszystkim darczyńcom.              <<<

WITAMY WAS W GRONIE PRZEDSZKOLAKÓW!
  To był ważny dzień dla naszych przedszkolaków. 20 października zostali pasowani przez panią dyrektor na pełnoprawnych przedszkolaków naszej szkoły. Mimo trudnej sytuacji epidemiologicznej, niemalże wszyscy najmłodsi uczniowie naszej szkoły, uczestniczyli w tym jakże ważnym dla nich wydarzeniu. Wszyscy z niecierpliwością czekaliśmy na panią dyrektor, aby zaprezentować wiersze oraz piosenki przygotowane na tę okazję. To ludowa piosenka „Czerwone jabłuszko…”  skradła w szczególny sposób moje serce i pani dyrektor, brawo Asia
i Tomek, brawo wszyscy, wypadliście wspaniale.
   Po uroczystym pasowaniu Pani dyrektor życzyła wszystkim rozwijania swoich talentów. Tego i ja wam życzę, spełniajcie swoje marzenia!  
    Serdecznie dziękuję pani Monice za przygotowanie dla dzieci upominków. <<<

DZIEŃ RATOWNIKA MEDYCZNEGO
         W 2020 roku obchody Dnia Ratownictwa Medycznego przypadły na 13 października. Uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły doceniają ratowników medycznych nie tylko w czasie pandemii, podczas której ich trud zyskuje wyjątkowe znaczenie, ale również na co dzień. W ramach podziękowań za ciężką pracę, jaką wykonują, postanowiliśmy wykonać Pixel Art.
 Nauczyciele i uczniowie przygotowali czerwone serca, z którymi zostali sfotografowani. Zdjęcia zostały ułożone w napis ,,Ratownicy Medyczni - Dziękujemy”.             <<<

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 2020
   W tym roku w Dniu Edukacji Narodowej ze względu na obostrzenia nie odbyła się uroczysta akademia. Mimo to, uczniowie naszej szkoły stanęli na wysokości zadania i przygotowali dla pracowników szkoły miłe niespodzianki. Uczniowie klasy szóstej wykonali wystawkę pt. „Podręczny zestaw dla nauczycieli”. Wystawka miała na celu w sposób humorystyczny wskazać najważniejsze dla nauczyciela przyrządy, niezbędne w codziennej pracy. Miłym akcentem były słowa wdzięczności za trud pracy nauczyciela, zamieszczone na biurkach w poszczególnych klasach oraz na korytarzu szkolnym. Radiowęzeł szkolny uświetnił ten dzień specjalnie przygotowanym dla pracowników szkoły koncertem życzeń, na którym mogliśmy usłyszeć najlepsze przeboje. Uczniowie z Samorządu Szkolnego przygotowali dla każdego pracownika laurkę z drobnym upominkiem, a dla emerytowanych pracowników szkoły laurkę z życzeniami. Ponadto, wielu uczniów klas 6, 7 i 8 wzięło udział w konkursie "My favourite teacher" w języku angielskim. Zwycięzcami zostali: I miejsce Anna Nieprzecka (klasa 8 a), II miejsce Oliwia Zawadka (klasa 7b), III miejsce Kuba Rosochacki (klasa 8a).
      Dziękujemy wszystkim uczniom za wspaniałe prace i miłe niespodzianki!
<<<        Lidia Parobczyk
Anna Dziugieł
Radosław Piskorz


RAZEM JESTEŚMY, HEJ, HO, PIERWSZA KLASA!
     6 października odbyło się w naszej szkole uroczyste ślubowanie
i pasowanie pierwszoklasistów na uczniów.
    Na wstępie uroczystości dzieci w krótkiej rymowance podkreśliły, że choć pod wieloma względami bardzo różnią się od siebie, to razem tworzą zgrany zespół. Potem każdy umieścił na tablicy swój autoportret oraz dokonał krótkiej autoprezentacji, w której przedstawił się, opowiedział o swoich zainteresowaniach i planach zawodowych. I gdyby te wszystkie marzenia spełniły się, to z tej klasy wyszłoby w przyszłości pięcioro piłkarzy, czterech rolników, dwie panie weterynarz, troje policjantów, kierowca tira, strażak, żołnierz, fryzjerka, informatyk i sprzedawczyni w sklepie zoologicznym. No cóż, zostaje czekać, co czas pokaże. Następnie dzieci z wielkim wdziękiem i talentem zaśpiewały „Piosenkę na dobry początek” i zaczęła się oficjalna część uroczystości.
     Pani dyrektor Mariola Mucha odczytała tekst ślubowania, a wszyscy pierwszoklasiści odpowiedzieli gromkim: ”Ślubuję”. Później nastąpiło pasowanie - oczywiście pokaźnej wielkości ołówkiem. Na zakończenie pani dyrektor podziękowała dzieciom za występ i życzyła wszystkim realizacji planów na przyszłość.  Na pamiątkę tego dnia uczniowie otrzymali dyplomy, kuferki pełne pomocy dydaktycznych oraz legitymacje szkolne. <<<
ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
      2 X 2020 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji
"Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia". Ze względu na bezpieczeństwo, akcja została przeprowadzona w klasach. Po powtórce tabliczki mnożenia, uczniowie sprawdzili swoją wiedzę podczas egzaminów. Korzyści płynące z udziału w ŚDTM to przede wszystkim utrwalenie tabliczki mnożenia i nauka przez zabawę.   <<<
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
 Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Święto to ma już kilkunastoletnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Jego celem jest promowanie czytelnictwa, a przez to wartości, jakie wnosi ono do naszego życia. Święto to stwarza  okazję do przypomnienia, jak ważne jest czytanie dzieciom. Ważne, bo  pozwala  rozbudzić zainteresowanie książką, wykształcić nawyki czytelnicze i stać się kluczem do wiedzy. Dlaczego więc nie wszyscy czytają? Otóż nie czytają ci, co nie czują takiej potrzeby. Nawyki czytelnicze i  chęć obcowania z książką muszą powstać  w dzieciństwie, a zatem za ich wyzwolenie  i ukształtowanie w głównej mierze są odpowiedzialni rodzice. Badania dowodzą , iż rodzinne czytanie jest najlepszą metodą wychowawczą i wpływa na prawidłowy rozwój dziecka. Dzieci, którym się czyta, nie mają problemów z nauką.
   Nasza szkolna biblioteka też  włączyła się w  akcję Głośnego Czytania, organizując w klasach młodszych sesje czytelnicze. Podczas godzinnych spotkań uczniowie klas 0-III słuchali wierszy Brzechwy i fragmentów książeczek czytanych przez bibliotekarza lub uczennice z aktywu bibliotecznego. Potem był czas na zadawanie pytań i dzielenie się wrażeniami z poznanej lektury oraz zachęcenie dzieci do odwiedzenia biblioteki szkolnej w celu wypożyczenia  książek do wspólnego czytania w domu.
  Doceniajmy czytanie. Czytajmy dzieciom codziennie.  <<<
DZIEŃ SZPILEK
   Nasza szkoła 25 września brała udział w drugiej edycji wyjątkowej ogólnopolskiej akcji – Dzień Szpilek. Jej organizatorzy za każde zdjęcie w szpilkach przekażą 2 zł na rzecz dzieci chorych na raka z Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą. Ogólnopolski Dzień Szpilek to akcja zaaranżowana rok temu przez sieć luksusowych sklepów z ubraniami, butami i akcesoriami. Aby wziąć w niej udział, wystarczyło tego dnia założyć szpilki, zrobić zdjęcie i wrzucić je na Facebooka lub Instagrama z oznaczeniem #Dzienszpilek. „Załóż szpilki i pomóż małym wojownikom z fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową. (…) Fundacja od 30 lat kupuje drogie, nierefundowane leki i nowoczesny sprzęt medyczny, finansuje terapie i rehabilitacje, a także prowadzi unikatową w skali kraju Klinikę Mentalną, w której wsparcie psychologiczne otrzymują nie tylko pacjenci, ale także ich rodzice. (…) Pomaganie jeszcze nigdy nie było takie proste!” – napisali organizatorzy. W pierwszej edycji kampanii udział wzięło 15 tys. internautów, a zebrana kwota trafiła na konto Fundacji Onkologicznej Alivia. W tym roku jak podał portal Spider's Web, 25 września - kiedy odbywała się druga edycja akcji - z hasztagiem Dzień Szpilek wrzucono 420 tys. zdjęć na Facebooku i 174 tys. na Instagramie. W sumie daje to prawie 600 tys. wpisów i około 1,158 mln zł do przekazania przez Moliera2 dla Fundacji Przylądek Nadziei.
„EkoPaka – zamykamy obieg surowców”
  Nasza szkoła jest jedną z 30 szkół z województwa mazowieckiego, które biorą udział w programie edukacyjnym „EkoPaka – zamykamy obieg surowców” organizowanym przez INTERSEROH Organizację Odzysku Opakowań. Jest to program edukacji ekologicznej realizowany przez szkoły z myślą o dzieciach w wieku wczesnoszkolnym. Pierwsza edycja skierowana była do 50 bibliotek z całej Polski.
    Do naszej szkoły dotarła edukacyjno-zabawowa paka poświęcona
8 surowcom: ALUMINIUM, DREWNO, SZKŁO, PAPIER, TWORZYWA SZTUCZNE, WIELOMATERAIŁOWE, BIOODPADY, ELEKTROODPADY. Materiały pomogą przybliżyć młodym ekolożkom i ekologom wszystkie surowce. Skąd się one biorą? Co z nich produkujemy? Co powstaje w wyniku recyklingu odpadów?
   Pod hasłem #EkoPaka #ZamykamyObieg organizator zamierza pokazać zamknięty obieg surowców, aby dzieci rozumiały, że to, co zostaje z produktów – opakowania, zużyte elementy – to nie śmieci, ale materiał, z którego można stworzyć coś nowego. EkoPaka pozwoli wprowadzić najmłodszych odbiorców w zagadnienia ważne z punktu widzenia wychowania odpowiedzialnego i wrażliwego ekologicznie konsumenta.
  Będzie pożytecznie, kolorowo i zabawnie. Edukacja ekologiczna dla najmłodszych już wkrótce u nas!
Zachęcamy do polubienia profilu programu EkoPaka na Facebooku: www.facebook.com/EkoPaka                                                                                                                                                                 <<<

NASZ MAŁY UDZIAŁ W AKCJI „SPRZĄTANIE ŚWIATA 2020”
    Wzorem ubiegłych lat, w czwartek 17 września, zaakcentowaliśmy swój udział w akcji sprzątania świata. Zaopatrzeni w rękawice ochronne, maseczki, środki dezynfekcyjne i opatrunkowe zabraliśmy worki i wyruszyliśmy na sprzątanie. Z uwagi na panujące obostrzenia,  nasze działania  ograniczyliśmy do terenu wokół szkoły. Na niewielkim obszarze zebraliśmy aż dwa worki śmieci! Jest czysto, oby pozostało tak na długo.
  Tym razem pracowali uczniowie klasy IVa i IVb. Po zakończonym porządkowaniu odbyła się pogadanka na temat odpadów, głównie wykonanych z plastiku, segregacji i recyklingu.
<<<     Joanna Kluczek-Szpadelewska

AKCJA NARODOWE CZYTANIE  W NASZEJ SZKOLE
    Narodowe Czytanie jest doskonałą okazją, aby uczniowie docenili wartość czytania oraz poznali wartościowe pozycje literatury polskiej. Tegoroczna, 9. już edycja tej ogólnopolskiej akcji odbyła się  5 września, podczas której  Polacy czytali dramat Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”. Lektura ta jest szczególne ważna dla uczniów, bo znajduje się w zakresie treści z języka polskiego sprawdzanych podczas egzaminu  ósmoklasisty.  
   Wychodząc naprzeciw inicjatywie Pary Prezydenckiej, również wzięliśmy udział w tym wydarzeniu. Najpierw wsparliśmy gminną akcję NCz zorganizowaną w miejscowym parku przez panie z Biblioteki Publicznej w Latowiczu. W grupie czytających były uczennice: Oliwia Pieniak z kl. VIII a, Natalia Bogusz z kl. VII a, Aleksandra Górska z kl. VII b i Wiktoria Szostak z kl. V i ich opiekunka p. Ewa Stosio. Formą podziękowania dla wszystkich uczestników był słodki upominek.
  W szkole nie można było ( jak to czyniliśmy dotychczas) przeprowadzić wspólnej akcji czytelniczej dla całej społeczności, dlatego  poloniści zorganizowali ją w grupach klasowych, na wybranych lekcjach języka polskiego. Oprócz tradycyjnego czytania z podziałem na role- z książką w ręku, wykorzystaliśmy także nowoczesną technologię. Tekst dramatu był wyświetlany na tablicach multimedialnych, dzięki czemu był widoczny dla wszystkich, nie tylko czytających. Ponadto dla lepszego zrozumienia niełatwej treści utworu zaprezentowano też fragmenty spektaklu z zasobów dostępnych na You Tube.
 Dzięki takim inicjatywom czytelniczym uczniowie mogą poznawać bogaty świat literacki, a zawarte w nich uniwersalne przesłania pozwalają kształtować system wartości naszych wychowanków. „Balladyna” J. Słowackiego w swej złożoności motywów, postaw bohaterów  i ich dążeń niesie ważne przesłanie etyczne o wyższości praw boskich nad władzą człowieka.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego