Wydarzenia 2021/2022 - Zespół Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie

Przejdź do treści

Menu główne:

Wydarzenia 2021/2022

===========================================================================
WYCIECZKA KLAS SZÓSTYCH
   Kolejna i już ostatnia w tym roku szkolnym wycieczka z programu Ministra Edukacji i Nauki pn. "Poznaj Polskę” odbyła się w dniach 13-15 czerwca, a jej celem było poznawanie terenów północnej Polski, a szczególnie tradycji, zabytków kultury i historii  Malborka, Gdańska oraz Torunia. Uczestniczyli w niej uczniowie klas: VI a, VI b i jedna uczennica z klasy VI DM. Tym razem kierownikiem wycieczki był p. dyr. Zbigniew Piłatkowski, a wspierały go jako opiekunki panie Marta Proczek i Ewa Stosio. >>>
===========================================================================
WYCIECZKA DO KAZIMIERZA DOLNEGO I MAGICZNYCH
OGRODÓW W TRZCIANKACH
  Wczesnym rankiem 9  czerwca 2022 uczniowie klas II-IV wyruszyli na wycieczkę krajoznawczą do Kazimierza Dolnego. Przewodnikiem wyprawy była p. Renata Płotczyk, a opiekunkami panie Jadwiga Sikora, Iwona Prus i mama jednego z uczniów- p. Renata Zawolska.  >>>
===========================================================================
WYCIECZKA KLAS I - II DO SIEDLEC
 W piękny, słoneczny dzień 14 czerwca uczniowie z klas I i II pod opieką p. Hanny Jaworskiej, p. Iwony Prus i p. Anny Jaworskiej wybrały się na wycieczkę do Siedlec.   Pierwszym punktem programu było kino. Dzieci miały okazję obejrzeć film animowany pt.: "Jeżyk i przyjaciele”. >>>

===========================================================================
WYCIECZKA DO MIŃSKA MAZOWIECKIEGO
 6 czerwca 2022 r. uczniowie kl. I i III wyruszyli na wycieczkę do Mińska Mazowieckiego. Pierwszym punktem wyprawy był musical dla dzieci pt. ,,Czerwony Kapturek” w Miejskiej Szkole Artystycznej. Przepełniona błyskotliwymi dialogami i nowymi przygodami opowieść przeniosła widzów w baśniowy świat magii w rytmie zaskakujących tonów muzycznych.  >>>
===========================================================================
SPOTKANIE Z DIETETYKIEM
  Troska o zdrowie i właściwe nawyki żywieniowe dzieci i młodzieży wpisują się w  działania profilaktyczne podejmowane  w szkole. Do takich należy spotkanie z dietetykiem, które  zorganizowała w dniu 14 czerwca p. J. Kluczek – Szpadelewska.  W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas: IV, VII, VIII a, b.>>>

===========================================================================
DLA RODZICÓW
 W środę 15 czerwca świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Rodziny. Na widowni licznie zgromadzili się rodzice, a na scenie królowały dzieci z oddziału przedszkolnego i zerówki oraz uczniowie z klas 1-3. W programie artystycznym znalazły się pełne uroku  piosenki, wspaniałe tańce i wesołe scenki. A wszystko wykonane z niezwykłym wdziękiem i perfekcją godną prawdziwych aktorów. Niejeden rodzic ucierał ukradkiem łzę wzruszenia, a wszystkim zapewne serca puchły z dumy.
     Występ przygotowały panie: Lidia Konopacka, Ewa Piętka, Barbara Laskowska, Hanna Jaworska, Iwona Prus oraz Jadwiga Sikora.
    Zapraszamy do naszej galerii.
===========================================================================
UROKLIWA  WARSZAWA
27 maja uczniowie z klas IV i Vb wraz opiekunkami wyruszyli na wycieczkę do stolicy Polski. Pomimo kapryśnej pogody, nastroje dopisywały, a Warszawa oczarowała nas kolejny raz.  Odwiedziliśmy następujące miejsca:
1. WARSZAWSKA STARÓWKA i OKOLICE.  >>>


===========================================================================
MOC ATRAKCJI W OTRĘBUSACH
  11maja 2022 r. uczniowie klas pierwszej i drugiej spędzili na całodniowej wycieczce w  Otrębusach pod Warszawą. Wyjazd został dofinansowany przez MEiN w ramach programu „Poznaj Polskę”.
 Najpierw w Muzeum Motoryzacji i Techniki dzieci z wielką uwagą wysłuchały informacji pani przewodnik na temat znajdujących się tam zabytkowych samochodów i związanych z nimi ciekawostek oraz najciekawszych faktów z historii motoryzacji. Ich uwagę zwróciła także kolekcja zabytkowych wózków dziecięcych, motocykle, a także bicykle. Niezapomnianych  wrażeń dostarczyła im również przejażdżka zabytkowym piętrowym autobusem po okolicach Podkowy Leśnej.
   Następnie w Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” dzieci zwiedziły z przewodnikiem wystawę stałą. Poznały bogactwo kultury tradycyjnej z wybranych regionów Polski: stroje ludowe, ludowe instrumenty muzyczne i ich brzmienie, tańce narodowe i przyśpiewki. W tym samym miejscu, w specjalnie przygotowanej sali, wzięły udział w warsztatach tanecznych „Na swojską nutę” prowadzonych przez członków zespołu „Mazowsze”. Po profesjonalnej rozgrzewce opanowały podstawowe kroki krakowiaka oraz polki podlasko-lubelskiej. Nauczyły się również krótkiego układu tanecznego. Na zakończenie prowadząca zaproponowała dzieciom zabawę taneczną z dawnych lat pt. „Miotlarz”.
   Po takiej dawce atrakcji nawet największe niejadki z utęsknieniem  czekały na obiad. Po posiłku dzieci z nową dawką energii ruszyły na plac zabaw ulokowany w pięknym parku wokół pałacu. Kiedy zegarki wskazały 16:30 dzieci nie mogły uwierzyć, że czas upłynął tak szybko i pora ruszać w drogę powrotną.                              <<<
===========================================================================
UCIECZKA NA ŁONO PRZYRODY
  Wprawdzie w Wielgolesie i okolicach pięknej przyrody nam nie brakuje, niemniej w naszej stolicy jest ona równie urokliwa. Podziwialiśmy ją 19 maja podczas wycieczki szkolnej uczniów klas VII- VIII. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od ogrodu zoologicznego, gdzie przechadzając się alejkami, podziwialiśmy zwierzęta i ich reakcje na spotkanie z nami. Wzięliśmy też udział w lekcji edukacyjnej o gadach i płazach z udziałem żywych zwierząt – dostarczyły nam mnóstwo wiedzy i radości. Kolejnym punktem programu było kino 3D IMAX, gdzie obejrzeliśmy film przyrodniczy pt.” „Afrykańska przygoda”. I niewątpliwie było to dla uczniów niezwykłą przygodą, znaleźć się na skrawku Afryki i zobaczyć jej naturalność i dzikość. Na koniec udaliśmy się do letniej rezydencji Jana III Sobieskiego, gdzie na nasze zmysły i duszę oddziaływała bogata roślinność pałacowych ogrodów – niezliczone bogactwo kolorów i zapachów, jak to bywa o tej porze roku. Uczniowie mieli również okazję wykazać się swoją wiedzą i kreatywnością, uczestnicząc w grze terenowej: „O czym szumią wilanowskie dęby?”. Odkrywając pomniki przyrody i rozwiązując zagadki, bawili się wyśmienicie. Wszystkie grupy prawidłowo wykonały przydzielone im zadania.  
  Podczas wycieczki towarzyszyła nam przewodniczka – Pani Renata Płotczyk, dzięki której przyrodnicza wycieczka była bogata w wiedzę i wiele aktywności.
Nasza wyprawa to hołd dla przyrody, uwrażliwienie na jej piękno i zagrożenia, a przede wszystkim nauka szacunku dla niej.
Opiekunki wycieczki
===========================================================================
Światowy Dzień Zdrowia
  7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. O tym, że zdrowie jest  największą wartością nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak zawsze trzeba przypominać  o zasadach zdrowego stylu życia, szczególnie młodzieży, która często bagatelizuje zalecenia i schodzi ze ścieżki zdrowia.
   W tym roku zwracamy szczególną uwagę na szkodliwy wpływ nikotyny na organizm. „Nie pal przy mnie, proszę!” - to hasło promujące życie bez nikotyny. Materiały edukacujne dotyczące szkodliwości palenia, składu dymu tytoniowego oraz ulotki i rysunki zwaracające uwagę na to niebezpieczne uzależnienie zaprezentowane zostały na gazetce szkolnej. Celem wystawki jest oczywiście edukacja i zniechęcenie młodzieży do sięgania po niebezpieczną neurotoksynę.
===========================================================================
         Drodzy Rodzice!
  Odzew Państwa na poprzednie nasze prośby dotyczące wsparcia naszych Sąsiadów z Ukrainy przerósł nasze oczekiwania. Jesteśmy jako społeczność szkolna Państwu bardzo wdzięczni. Wiemy, że wspieracie Państwo nasze inicjatywy na różne sposoby i tyle na ile możecie. I może nawet mówicie dość, już pomogliśmy. Mimo wszystko po raz kolejny ośmielamy się skierować do Państwa prośbę. Łatwo było o odruch serca w pierwszych dniach wojny, teraz jest trudniej. Pomoc potrzebna jest tu i teraz, gdyż  na terenie gminy Latowicz jest już wiele ukraińskich rodzin wraz z dziećmi. Brakuje konkretnych rzeczy takich jak: płyny i proszki do prania, płyny do kąpieli i żele pod prysznic, szampony, podpaski, ręczniki papierowe, papier toaletowy, mokre chusteczki, pampersy rozmiar 5 i 6, pasty do zębów i szczoteczki do mycia zębów, mydło, chusteczki higieniczne, płyny do mycia naczyń itp. Środki czystości i higieny osobistej, których używamy na co dzień.
   Zbiórkę rozpoczynamy już w poniedziałek 21 marca i potrwa  do czwartku 24 marca. Razem z naszymi wolontariuszami posegregujemy przyniesione do nas środki czystości i w piątek przekażemy potrzebującym. Można je składać po prawej stronie wejścia do szkoły.
    Dziękujemy za każdą okazaną pomoc, razem możemy wiele.
Koordynatorkami akcji będą Opiekunki Szkolnego Wolontariatu i Szkolnego Koła Caritas.
===========================================================================
Na pomoc Ukrainie
Szanowni Rodzice i Uczniowie!
 Wolontariusze i Opiekunki  Szkolnego Koła Caritas bardzo serdecznie dziękują całej społeczności szkolnej i parafialnej za wsparcie zbiórki dla naszych Sąsiadów z Ukrainy. W ciągu  dwóch dni (w niedzielę 27 lutego i 2 marca) zebraliśmy łącznie 7734,50 zł. Jesteśmy mile zaskoczeni, a jednocześnie pełni podziwu dla Państwa wrażliwości i hojności. Dziękujemy, wszystkim, którzy włączyli się do akcji. Jednocześnie zachęcamy do dalszego wspierania naszych Ukraińskich Sióstr i Braci.  >>>
Opiekunki Szkolnego Koła Caritas
===========================================================================
   Dzień Solidarności z Ukrainą
takie hasło przyświecało działaniom Samorządu Szkolnego podjętym w dniu 11 marca. Swoją postawę solidarności z mieszkańcami dotkniętej wojną Ukrainy uczniowie zaakcentowali, zakładając ubrania w barwach niebiesko-żółtych. Dodatkiem do strojów były naklejki i przypinki również kojarzące się z symbolami Ukrainy. W ciągu dnia uczniowie wysłuchali hymnu narodowego, a o godzinie 12:00 rozbrzmiał dodatkowy dzwonek, wzywający wszystkich do powstania, aby minutą ciszy oddać hołd poległym.
 Ponadto na pierwszym piętrze pojawiła się gazetka prezentująca ciekawostki dotyczące kultury i historii naszych sąsiadów.
                Wierzymy, ze niebawem skończy się ten koszmar.
===========================================================================
21 marca obchodziliśmy święto Pierwszego Dnia Wiosny.
    W szkołach różnie jest obchodzony ten dzień. Czasem są organizowane wyjazdy poza miasto w poszukiwaniu wiosny, są też szkoły, gdzie Samorząd przejmuje władzę nauczycieli, następuje tam zamiana ról, nauczyciele mogą znów wczuć się w rolę ucznia, a uczniowie mogą spróbować swych sił jako nauczyciele. W naszej szkole bawiliśmy się nieco inaczej, integrując się w klasach i w całej społeczności uczniowskiej.
    Dzień rozpoczął się „Porankiem poetyckim”, podczas którego uczniowie mieli okazję zapoznać się z fragmentami twórczości wybitnych romantyków. Tłem do recytacji niektórych utworów była muzyka Chopina w wykonaniu uczennicy klasy VIIIb - Joanny Bieńskowskiej.
Kolejną atrakcją w tym dniu był konkurs muzyczny „Mini Playback Show”. Zadaniem uczestników było wcielenie się w wybraną gwiazdę i imitacja wybranego utworu na bazie pełnego playbacku. Najwyżej został oceniony wysęp klasy Va, która zaprezentowała swoją wersję piosenki „W układzie słonecznym”. Gwoździem programu były zadania, w których zmierzyli się uczniowie z nauczycielami. Walka była wyrównana, ale ostatecznie zwyciężyli nauczyciele.
Wszyscy bawili się znakomicie!
===========================================================================
21 marca w naszej szkole obchodziliśmy nie tylko pierwszy Dzień Wiosny, ale również Światowy dzień Osób z Zespołem Downa. Dlaczego akurat ta data? Nawiązuje ona do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosów. W związku z tym zarówno uczniowie jak i nauczyciele z naszej szkoły założyli kolorowe skarpetki „nie od pary”. Akcja ta miała na celu wyrażenie tolerancji oraz wrażliwości na potrzeby osób z dodatkowym chromosomem.
Karolina Mikulska
Anna Suchecka
Magdalena Rutkowska
Barbara Laskowska

*************************************************************************************
 Udało się! Pomimo wielu trudności organizacyjnych wycieczka do Warszawy, zaplanowana na 10 marca, odbyła się! Zamiast Centrum Pieniądza uczniowie klas IV,VDM oraz Va odwiedzili siedzibę dawnych królów. Pani przewodnik ciekawie opowiadała o roli Warszawskiego Zamku Królewskiego od czasów jego powstania do dnia dzisiejszego. Mieliśmy okazję zobaczyć piękne wnętrza i imponującą kolekcję obrazów. Urozmaiceniem wycieczki był spacer Krakowskim Przedmieściem w stronę Grobu Nieznanego Żołnierza, gdzie czekał na nas autobus, który zabrał nas do Hangaru 646. Dwugodzinny pobyt w parku trampolin dostarczył uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. Uświadomił także uczniom, że skoki na trampolinie to nie tylko wspaniała zabawa, ale również doskonałe ćwiczenia. Zapas energii uzupełnili zjadając posiłek w McDonaldzie. Uczniowie wrócili do szkoły zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.
Opiekunki: Ewa Stosio, Anna Suchecka, Skrzypiec Justyna
*************************************************************************************
Dzień Kobiet to wyjątkowe święto, które corocznie obchodzimy w naszej szkole. W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy składali koleżankom ze swoich klas życzenia, wręczali kwiaty i drobne upominki. Samorząd Uczniowski obdarował płeć piękną symbolicznymi serduszkami. Dzień upłynął w atmosferze radości, wzajemnego okazywania przyjaźni i szacunku.
Zapraszamy do obejrzenia galerii, w której znajdziecie zdjęcia z tego szczególnego dnia.

===========================================================================
NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
  1 marca wspominaliśmy bohaterów, którzy do końca pozostali wierni swoim przekonaniom. Nie przestali walczyć o wolność Polski, choć wiedzieli, że wróg jest zbyt silny, aby mogli go pokonać. Na lekcjach historii w klasach IV – VIII rozmawialiśmy o życiu i działalności Żołnierzy Niezłomnych, rozwiązywaliśmy zadania oraz wysłuchaliśmy wspomnień ich bliskich.
  W tym roku szkolnym p. Wioletta Karpińska zaproponowała uczniom klas VI – VIII udział w ogólnopolskiej akcji Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych, aby w ten wyjątkowy sposób oddać hołd osobom należącym do polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego. Nad bezpieczeństwem uczestników biegu czuwali nauczyciele  wychowania fizycznego: p. Marty Wójtowicz i p. Marcina Łobodowski. Zwycięzcy otrzymali medale i pamiątkowe upominki.
*************************************************************************************
Walentynki zbliżają się wielkimi krokami! Niestety z powodu zdalnej nauki nie możemy zrealizować corocznej tradycji poczty walentynkowej  w formie tradycyjnej, dlatego zapraszamy wszystkich na padlet poczty walentynkowej online:
https://padlet.com/skrzypieccjustyna/gvunun3kiyd2gczo
Zasada jest prosta: klikamy na „+” i dodajemy życzenia. Jeśli oprócz miłych słów ktoś ma ochotę wrzucić jakiś swój pomysł na walentynki, obrazek, quiz, propozycje lub cokolwiek innego to wystarczy w pole tekstowe wkleić link.
                                Życzymy miłej zabawy!
*************************************************************************************
  Już za chwilkę, już za minutkę święto naszych kochanych Babć i Dziadków. Uczniowie najmłodszych klas naszej szkoły przygotowali wiersze oraz piosenki, aby uczcić to piękne święto. Przez cały tydzień kolorowały, wycinały, przyklejały aby sprawić radość i obdarować laurkami swoich najbliższych.
  Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią ich dzieciństwo bardziej pełnym, udanym i szczęśliwym. Babcia i Dziadek mają zawsze dla nich czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze rozumieją ich dziecięce rozterki, ale przede wszystkim bezgranicznie je kochają. Wnuczęta są dla nich radością życia.
   Kochani Dziadkowie życzymy Wam szczęścia, zdrowia, dużo optymizmu,
zadowolenia i spełnienia wszystkich marzeń.
*************************************************************************************
WIELGOLESKI ORSZAK TRZECH KRÓLI
 W czwartek 6 stycznia 2022r. wokół placu przy wielgoleskim kościele w radosnej atmosferze powędrował Orszak Trzech Króli. Do jego zorganizowania przyczynili się również uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły. Pani Justyna  Skrzypiec, p. Ewa Stosio i  p. Paweł Szeląg przygotowali uczniów do odegrania dwóch scen prezentowanych na trasie pochodu. W role pasterzy wezwanych przez anioła do oddania czci Nowonarodzonemu wcieliły się uczennice z klasy V a: Julia Domańska, Maja Kostanta, Maja Zwierz, Julia Mućko.
 W kolejnej odsłonie jasełek obrazującej walkę dobra ze złem wystąpiły: Joanna Grzenda, Małgorzata Samulik, Julianna Wielgo, Zofia i Zuzia Kraszewskie, Mikaela Wójtowicz, Natalia Sobieszczak, Klaudia Wiechetek, Natalia Noceń, Amelia Samulik.
 Na koniec wszyscy uczestnicy pochodu zostali zaproszeni do zatańczenia poloneza przy dźwiękach najstarszej polskiej kolędy „Bóg się rodzi”. Do wspólnej zabawy dołączyli także państwo Roma i  Zbigniew Piłatkowscy.
 Dziękujemy Kołu Gospodyń Wiejskich za zaproszenie do współpracy i obdarowanie naszych aktorów hojnymi podarkami.      <<<
        
===========================================================================
Światowy Dzień
Pluszowego Misia

Jak co roku w naszej szkole 25 listopada świętowaliśmy Dzień Misia.

Starsi i młodsi uczniowie przynieśli do szkoły swoich pluszowych przyjaciół. Cała szkoła była zapełniona najróżniejszymi pluszakami.
   Dziękujemy za zaangażowanie
Samorząd Uczniowski
===========================================================================

=====================================================================================
Listy do Świętego Mikołaja
   Niebawem mikołajki a zaraz za nimi pełne magii Święta Bożego Narodzenia. Któż wtedy nie czeka z utęsknieniem na prezenty od św. Mikołaja?  
   Każdy bez wyjątku zasługuje na prezent gwiazdkowy, ale żeby podarunek był spełnieniem naszych marzeń,  najlepiej wysłać list do Świętego. Dodam, że Mikołaj jest staroświecki i odbiera tylko  papierowe listy. I chwała mu za to!  Dzięki niemu  nie grozi nam zanik pisania tradycyjnych listów.
  Uczniowie klasy czwartej już napisali takie listy z prośbą o prezenty dla całej swojej rodziny. Pisząc je, mieli okazję pomyśleć, jak uszczęśliwić swoich najbliższych. Przy okazji tego ćwiczenia wykazali się umiejętnością dostrzeżenia potrzeb drugiego człowieka, ale też utrwalili  umiejętność redagowania listu i adresowania  kopert.
Ewa Stosio
*************************************************************************************
OGRÓD BOTANICZNY W JESIENNYCH BARWACH.
9 listopada uczniowie naszej szkoły zawitali do Ogrodu Botanicznego w Powsinie. Jesień to nie pora na taką wizytę? Nic bardziej mylnego. Wprawdzie bogactwo roślin nieco mniejsze, ale ogród w jesiennej szacie wygląda mozaikowo. Spacerując po ogrodzie przyglądaliśmy się roślinom i słuchaliśmy różnych ciekawostek na ich temat, przekazywanych nam przez pracowników ogrodu.
 Panie przybliżyły uczniom, nie tylko nasze rodzime gatunki, ale także gatunki obce, pochodzące z różnych stron świata. Bardzo ważną rolą ogrodu jest ochrona ginących roślin poprzez zbieranie i zabezpieczanie ich nasion. Ma to szczególne znaczenie jeśli chodzi o gatunki zagrożone, rzadkie i objęte ochroną. Pogoda listopadowa nas nie rozpieszczała, ale dobrze było pooddychać czystym, świeżym powietrzem.
*************************************************************************************
WYCIECZKA DO WARSZAWY
   8 listopada klasy szóste i piąta pod opieką pań polonistek
i nauczycielki wspomagającej wybrali się na wycieczkę do Warszawy. I choć dzień nie przywitał nas słoneczną aurą (to w końcu listopad), to jednak uczestnicy mieli nadzieję na ciekawą i pouczającą wyprawę edukacyjną. Pierwszym etapem naszej podróży było zwiedzanie Powązek. Ta najstarsza nekropolia Warszawy, bo ponad 200- letnia, jest miejscem spoczynku wielu znakomitych Polaków. To tu znajduje się grób patronów  naszej szkoły – Bohdana i Celiny Wyleżyńskich (kwatera 124). Kiedy już znaleźliśmy pomnik Rodziny Wyleżyńskich, zapaliliśmy znicz i w ciszy oraz w modlitwie uczciliśmy pamięć tego tak bardzo zasłużonego dla społeczności wielgoleskiej i polskiej rodu.
 Następnie udaliśmy się do Teatru Kamienica, by obejrzeć spektakl pt. „Ania z Zielonego Wzgórza” w reżyserii Karola Stępkowskiego. Prosta scenografia, interesująca gra aktorów (zwróciliśmy szczególną uwagę na kreację aktorską głównej bohaterki) oraz świetnie oddająca klimat sztuki muzyka Mateusza Dębskiego urzekły nas i na pewno zachęciły do kolejnych wizyt w teatrze.
  Ostatnim punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Niewidzialnej Wystawy. Weszliśmy w rolę niewidomych. W naszej podróży po kolejnych pomieszczeniach byliśmy zdani tylko na dotyk, słuch i węch. Niełatwa to była wędrówka. Na szczęście mieliśmy za przewodników ludzi niewidomych, dla których ten świat ciemności jest niestety - codziennością.
   Do Wielgolasu wróciliśmy około godziny 20.00, nie omijając po drodze McDonalda.
*************************************************************************************
DZIEŃ ORIGAMI
   Origami to japońska sztuka składania papieru. Tradycyjne orgiami polega na tworzeniu figur z kwadratowego arkusza papieru poprzez zaginanie, bez użycia kleju i nożyczek. W ramach obchodów Światowego Dnia Origami zgłębialiśmy sztukę artystycznego składania papieru poprzez zabawę, doświadczenia oraz wykonanie prac plastyczno-technicznych. W efekcie powstało wiele kostek - sześcianów z papieru.
 ************************************************************************************
PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW
 25 października 2021 r. dwadzieścioro sześcioro pierwszoklasistów pod czujnym okiem wychowawczyni
p. Hanny Jaworskiej stało się pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie. Tego dnia o godz. 11.40 odbyło się ich uroczyste ślubowanie i pasowanie na uczniów.                                                                                         
  W akademii wzięli udział rodzice, uczniowie z klas II i III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. Swoją obecnością zaszczycili nas również: ks. Dariusz Franczak, p. wójt Bogdan Świątek- Górski, p. Karolina Kacprowicz- zajmująca się sprawami oświaty w Gminie Latowicz i p. Ewa Bogusz- przewodnicząca Szkolnej Rady Rodziców. >>>
===========================================================================
Sprzątanie cmentarza i akcja “Znicz”
  Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby, zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii - tej ogólnonarodowej i lokalnej. Święto Wszystkich Świętych stało się okazją do przeprowadzenia kolejnych akcji przez szkolnych wolontariuszy i Samorząd Uczniowski w Wielgolesie i Dębem Małym.
 27-28 października uczniowie porządkowali cmentarne alejki, zmiatając liście i czyszcząc zaniedbane groby znajdujących się na cmentarzu w Wielgolesie. Samorządy Uczniowskie wybrały się także do Latowicza, gdzie uporządkowały mogiłę Naszych Patronów i odwiedziły groby nieznanych żołnierzy.
   Dziękujemy wszystkim zaangażowanym uczniom za poświęcony czas!
*************************************************************************************
SPEKTAKL „TAJEMNICZA SKRZYNIA”
 28 października uczniowie klas drugich i trzecich ze szkół w Wielgolesie i Dębem Małym pod opieką swoich wychowawczyń obejrzeli w Latowiczu spektakl teatralny pt. „Tajemnicza skrzynia”.     
     Aktorzy przenieśli widzów to tajemniczej krainy w której nie było smutku, niepowodzeń i problemów. Mało tego, nawet do szkoły nie trzeba było chodzić, a pożywienie stanowiły słodycze rosnące na drzewach. Niestety, pewnego dnia mieszkańcy tego najszczęśliwszego miejsca na ziemi nie posłuchali zakazu i kierowani ciekawością otworzyli piękną skrzynię. W tym samym momencie na wolność wydostali się groźni bohaterowie: Ból, Złość oraz Kłamstwo zmieniając  życie mieszkańców w trudne do zniesienia. Na szczęście na dnie skrzyni ukryła się jeszcze Nadzieja, która dodała bohaterom sił i motywacji do walki o lepsze życie.
   Na zakończenie aktorzy przypomnieli dzieciom, jak wiele zła w życiu człowieka może sprawić nadużywanie alkoholu i stosowanie innych używek. Przeprowadzili też z trójką widzów  krótką rozmowę, zadając im pytania dotyczące treści spektaklu i sposobów na  unikanie różnych zagrożeń.     Nas godnie reprezentowała Zuzia Gościej z klasy 2. Uczestnicy tego mini konkursu zostali nagrodzeni słodyczami.
 Wycieczka została sfinansowana przez Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych działającą w Urzędzie Gminy w Latowiczu.
*************************************************************************************
   
Organizacja wycieczki trzydniowej dla uczniów w ramach przedsięwzięcia
Ministra Edukacji i Nauki pn. "Poznaj Polskę”
  W dniach 18 - 20 października 2021 r. uczniowie klas: siódmej i ósmych SP w Wielgolesie oraz ósmej z Dębego Małego uczestniczyli w wycieczce autokarowej na trasie Kraków – Zakopane – Łagiewniki – Wieliczka. Wycieczka została sfinansowana przez MEiN w ramach programu „Poznaj Polskę” na wniosek złożony przez szkołę i organ prowadzący. Uzyskano dotację w wysokości 12 592 zł, a całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł 15740 zł. >>>
*************************************************************************************
PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW
 25 października 2021 r. dwadzieścioro sześcioro pierwszoklasistów pod czujnym okiem wychowawczyni p. Hann y Jaworskiej stało się pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie. Tego dnia o godz. 11.40 odbyło się ich uroczyste ślubowanie i pasowanie na uczniów.                                                                                         
  W akademii wzięli udział rodzice, uczniowie z klas II i III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. Swoją obecnością zaszczycili nas również: ks. Dariusz Franczak, p. wójt Bogdan Świątek- Górski, p. Karolina Kacprowicz- zajmująca się sprawami oświaty w Gminie Latowicz i p. Ewa Bogusz- przewodnicząca Szkolnej Rady Rodziców.
*************************************************************************************
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
   14 października to coroczna okazja, by zastanowić się nad tym, czym jest dla nas edukacja oraz jak ważna jest rola każdej osoby zaangażowanej w opiekę, wychowanie i nauczanie młodego pokolenia. Czy w naszych czasach łatwo jest być nauczycielem? Czy każdy może wykonywać ten zawód? Z jakimi wyzwaniami wiąże się bycie nauczycielem, wychowawcą czy pedagogiem? Czy na co dzień dostrzegamy wysiłek wszystkich pracowników szkół?  
   Włodarz naszej gminy, doceniając ten trud, podziękował wszystkim pracownikom szkół podczas gminnego spotkania z okazji Dnia Edukacji Narodowej, które odbyło się 13 października w Domu Wiejskim w Latowiczu. Pan wójt Bogdan Świątek - Górski w swoim wystąpieniu podkreślił, jak ważna jest rola nauczycieli jako tych, którzy niezależnie od zmian programowych i reguł szkolnego życia, starają się tworzyć takie warunki dla uczniów, aby opuszczali szkołę jako pewni siebie, świadomi swojej wartości młodzi ludzie, którzy wiedzą, jakie cele chcą w życiu zrealizować. Pan Wójt podziękował również wszystkim pracownikom obsługi, dzięki którym bez zarzutu funkcjonują pozaedukacyjne obszary szkoły, a którzy także, niejako przy okazji, stają się nauczycielami i opiekunami dla wielu uczniów. Do tych życzeń dołączyli także dyrektorzy szkół, którzy ponadto wyróżnili kilkanaście osób, wręczając Nagrody Dyrektora.
 Dla nas, pracowników szkoły, była to bardzo miła uroczystość, na której oprócz miłych słów każdy otrzymał od pana Wójta piękną różę. Spotkanie zakończyło się rozmowami przy słodkim poczęstunku z kawą i herbatą.
   Serdecznie dziękujemy za zaproszenie nas na spotkanie zorganizowane przez władze gminy i za okazaną nam życzliwość.  
   O naszym święcie pamiętali też Rodzice i Uczniowie. Dziękujemy za pamięć, podjęte działania i  miłe słowa.
===========================================================================Chwila zadumy…
 Z okazji Dnia Edukacji Narodowej 12 października br. w kościele parafialnym Matki Bożej Różańcowej w Wielgolesie odbyła się msza św. w intencji pracowników szkoły. Również tego dnia grono pracowników naszej placówki uczciło pamięć zmarłych Koleżanek i Kolegów zapaleniem zniczy na ich grobach, modlitwą i chwilą zadumy.

*************************************************************************************
WYCIECZKA DO SIEDLEC
  20 października uczniowie ze szkół z Dębego Małego i Wielgolasu pod opieką p. Marty Wójtowicz, p. Marty Proczek i p. Wioletty Karpińskiej wyruszyli do Siedlec. Na początku przeżywali przygody bohaterów filmowych, a później aktywnie spędzili czas w parku trampolin. Na zakończenie spalone kalorie uzupełnił posiłek w restauracji McDonald’s. Wszyscy w znakomitych humorach wrócili do domów.
*************************************************************************************
           DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
zwyczajowo nazywany Dniem Nauczyciela, jest szczególny dla pracowników szkoły, a także dla wszystkich uczniów. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował drobne upominki dla wszystkich pracowników szkoły. Nastąpiła też mała zamiana ról - uczniowie wcielili się w nauczycieli, prowadząc lekcje przedmiotowe, a nauczyciele obserwowali lekcje ze szkolnych ławek.
 W tym roku możemy szczególnie podziękować wszystkim nauczycielom, pedagogom, wychowawcom i pracownikom szkoły  za ich trud związany z ubiegłorocznym przejściem na naukę zdalną.
    Życzymy, żeby każdego dnia z optymizmem i pasją podchodzili do swojej pracy. Dziękujemy, że jesteście i kształtujecie młode pokolenia.
*************************************************************************************
Nadeszła do nas piękna, złota jesień. Stała się inspiracją do wielu aktywności naszych najmłodszych uczniów. Pierwszego dnia jesieni dzieci z oddziałów przedszkolnych wyruszyły na długi spacer, poszukując oznak nowej pory roku. W następnych dniach mali artyści wykonali wiele prac plastycznych związanych z jesienną tematyką. Portrety, pejzaże, mieniące się kolorem jesiennych barw, wypełniły gazetki szkolne. Korzystając z pięknej pogody organizowaliśmy wspólne zabawy tematyczne na świeżym powietrzu. Klasa druga i trzecia zorganizowała ognisko, na którym nie zabrakło pieczonych kiełbasek oraz ziemników. Największą radość sprawiły dzieciom konkursy:  skoki w workach, nawlekanie na czas korali z jarzębiny, slalom z kasztanem na łyżce; zbieranie kasztanów na czas, przeciąganie liny. Wszystkie te działania miały na celu przywitać nową porę roku oraz zintegrować uczniów po tak długim czasie nauki zdalnej.
*************************************************************************************
  Dwudziestego dziewiątego wybraliśmy się do Stoczka Łukiewskiego, gdzie wspólnie świętowaliśmy Dzień Chłopaka.
   Zebraliśmy się pod szkołą o 9:30. Pierwszym punktem naszej wycieczki był pomnik bitwy pod Stoczkiem, gdzie dowiedzieliśmy się wszystkiego na temat jej przebiegu. Zaraz po ciekawym wykładzie, udaliśmy się do Izydorów na przejażdżkę gokartami. Podczas klasowych wyścigów zachwycaliśmy się urokami otaczającej na natury. Kolejnym punktem wycieczki było pływanie po okolicznej rzece rowerkami wodnymi. Zmęczeni wodnymi przygodami udaliśmy się na pyszny posiłek. Po obfitym obiedzie przyszedł czas na główną atrakcję - park linowy. Trasa składała się z trzynastu przeszkód w tym dwóch zjazdów tyrolskich o łącznej długości ok. 150 metrów!
           BYŁO SUPER!
Klasa Va
*************************************************************************************
WYCIECZKA INTEGRACYJNA
  1 października uczniowie klasy IV ze szkoły w Wielgolesie wraz z klasami  IV  i V  ze szkoły w Dębem Małym wybrali się do kina do Siedlec na film ,,Lessie, wróć!".  Historia przyjaźni chłopca i jego wiernego psa  – owczarka Collie -  przypadła do gustu naszym uczniom. Wśród widzów pojawiły się nawet łzy wzruszenia.
 Odwiedziliśmy także McDonalda – obowiązkowy punkt programu  każdej wycieczki szkolnej.
Uśmiechnięci i zadowoleni wróciliśmy do szkoły, snując plany na kolejny, wspólny wyjazd.
S. Branicka, K. Mikulska, A. Dziugieł
*************************************************************************************
NIECODZIENNA LEKCJA PRZYRODY
 5 października odbyło się spotkanie uczniów klas: VII, VIII a i VIII b z leśniczym – p. Markiem Skrzyckim. W trakcie spotkania Pan leśniczy przekazał młodzieży wiele cennych informacji, między innymi o tym, jak funkcjonuje las, jakie organizmy żyją w lesie, co zagraża naszym lasom i jaki jest ich stan. Opowiedział także, jak wygląda codzienna praca leśniczego. Sposób, w jaki  o tym mówił,  wskazywał, że zawód ten jest jego wielką pasją. Po krótkiej prelekcji przyszedł czas na sprawdzenie wiedzy uczniów. Sprawdzian dotyczył znajomości gatunków  drzew i krzewów – identyfikowali je na żywych okazach. Trochę teorii, trochę praktyki i czas zajęć dobiegł końca.
 Serdecznie dziękujemy Panu Markowi Skrzyckiemu za przeprowadzenie zajęć edukacyjnych i naukę szacunku dla przyrody.
Joanna Kluczek-Szpadelewska
*************************************************************************************
WYCIECZKA NA FARMĘ ILUZJI
   29 września pewnie na długo zapadnie w pamięci uczniów klas drugiej i trzeciej naszej szkoły. Spędzili go bowiem w  świecie magii i imaginacji, czyli na Farmie Iluzji w Mościskach.
  Największych wrażeń dostarczyła dzieciom wizyta w Kopalni Złota oraz w Latającej Chacie Tajemnic. Choć niejednej osobie zakręciło się w głowie, to wszyscy pokonali Tunel Zapomnienia. Fantastyczna okazała się też wędrówka po Labiryncie Luster, którego korytarze zdawały się nie mieć końca. Większość śmiałków odważyła się złożyć wizytę w Zakręconym Domku. Natomiast przeprawa tratwami wzbudziła we wszystkich ducha rywalizacji. Ostatnią godzinę wycieczki dzieci spędziły na beztroskiej zabawie
w lunaparku.
  Niezwykłe atrakcje Farmy Iluzji, do tego sprzyjająca pogoda i pozytywne nastawienie uczestników okazały się idealna receptą  na  integrację grupy,  relaks i aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.
       Opiekę nad uczniami sprawowały p. Iwona Prus, p. Jadwiga Sikora, p. Sylwia Gościej oraz p. Barbara Mróz Brauła.
*************************************************************************************
  Akcja głośnego czytania jest  skierowana głównie do najmłodszych uczniów- czytelników. Chodzi o rozbudzenie ich pasji czytelniczych i zachęcenie do wypożyczania książek z biblioteki szkolnej.
   W ramach tej akcji uczennice z aktywu bibliotecznego razem
z p. bibliotekarką (po wcześniejszym umówieniu z wychowawcami) odwiedziły uczniów klas 0-III i odczytały im wybrane wiersze lub fragmenty przyniesionych książek.  W ten sposób chciały zachęcić słuchaczy do  przeczytania w całości  proponowanej książki. Dzieci klas 0a  i 0b poznały wiersz Juliana Tuwima „Słoń Trąbalski”. Uczniom klasy pierwszej została zaprezentowana historia napisana przez Rachel Bright i Jima Fielda  „Myszy, która  chciała być lwem” a ostatecznie -dzięki swej odwadze -zaprzyjaźniła się z królem zwierząt.
 Z kolei uczniom klasy drugiej i trzeciej zostały przeczytane wybrane opowiadania z książeczki Urszuli Młodnickiej i Agnieszki Waligóry „Jesteś ważny, Pinku”. Dzięki tej lekturze dzieci mogły sobie uświadomić, że tak jak Pink- bohater książeczki,  też są unikalne, ważne i mają mocne strony.   Na koniec  zastanawiały się, co umieją robić dobrze i za mogłyby przyznać sobie medal.
Akcja głośnego czytania to wspaniała okazja  do dzielenia się radością z czytania i pozyskiwania czytelników naszej biblioteki.
*************************************************************************************
WYJAZD NA BASEN
   20 września 2021 roku uczniowie klasy II i III wraz z wychowawcami Jadwigą Sikorą i Iwoną Prus oraz mamą p. Katarzyną Tylman wyjechali na basen do Mińska Mazowieckiego.
Wyruszyliśmy sprzed szkoły autokarem RAPIT o godz.10.00. Po przyjeździe na miejsce, wszyscy otrzymaliśmy klucze do szafek. Następnie przebraliśmy się i poszliśmy na basen, gdzie czekał już na nas pan ratownik. Zjeżdżalnia, jacuzzi i brodzik – to atrakcje, z których mieliśmy okazję skorzystać. Po dwugodzinnym pobycie w wodzie poszliśmy się przebrać i suszyć włosy. Do szkoły wróciliśmy o godz. 14.00- nieco zmęczeni wodnymi szaleństwami, ale bardzo zadowoleni.
  Czas, który spędziliśmy na basenie był świetną zabawą dla wszystkich. Mamy nadzieję, że to nie ostatni taki wyjazd i powtórzymy go niebawem.
opiekunki
*************************************************************************************
WYCIECZKA DO KAWĘCZYNA
    W rześki, ale pogodny ranek 21 września dzieci kl. 0a i kl. 1 wybrały się na wycieczkę do urokliwego miejsca- Gościńca Wiecha w Kawęczynie. Opiekę nad nimi sprawowały wychowawczynie: p. Ewa Piętka i p. Hanna Jaworska oraz mamy: p. Anna Zawadka i p. Elżbieta Śluzek.
   Po przybyciu na miejsce przenieśliśmy się w czasie do wsi sprzed ponad 100 lat. Najpierw gospodarz ubrany w strój ludowy powitał nas chlebem i solą i zaprosił na mały poczęstunek: herbatkę i pyszne drożdżówki. Następnie zostaliśmy zabrani  na przejażdżkę po terenie Gościńca zadaszonym wozem. Po powrocie czekały na nas kolejne atrakcje: zwiedzanie starej wiejskiej chaty z mnóstwem przedmiotów używanych przez naszych pradziadów, zagrody, młyna i szkoły. Następnie udaliśmy się piekarni, w której odbyły się warsztaty na temat „Jak powstaje chleb”. Dużo radości dostarczyło nam spotkanie ze zwierzątkami w mini zoo: danielami, osiołkiem, kucykiem i kozami. Odwiedziliśmy również prawdziwą kuźnię, gdzie otrzymaliśmy na pamiątkę wybite w niej monety. Po wspaniałej lekcji historii zostaliśmy zaproszeni na smaczne kiełbaski z rusztu. Nabrawszy sił, oddaliśmy się uciechom na placu zabaw. Na koniec zakupiliśmy pamiątki.
  Z bagażem nowej wiedzy, pełni miłych wrażeń i dobrego humoru udaliśmy się w drogę powrotną. To była udana wyprawa. Na pewno na długo zostanie w naszej pamięci.
Ewa Piętka i Hanna Jaworska
*************************************************************************************
    Międzynarodowy Dzień Kropki, to święto kreatywności, odwagi oraz wiary we własne możliwości. Tego dnia odbyła się prezentacja krótkometrażowego filmu na temat książki The Dot, którą napisał Peter Reynolds. Jest to historia dziewczynki, która dzięki małej kropce zmieniła myślenie o sobie i uwierzyła we własne możliwości. Podczas zajęć wykorzystaliśmy aplikację multimedialną Quiver, która pozwala na ożywienie narysowanych przedmiotów, a nawet zrobienie trójwymiarowych zdjęć!
*************************************************************************************
„MYŚLĘ, WIĘC NIE ŚMIECĘ!”
    16 września posprzątaliśmy „kawałek naszego świata” - Wielgolas. Zrobiliśmy to w ramach Sprzątania Świata Polska 2021. Tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem: „Myślę, więc nie śmiecę!”. Jak się przekonaliśmy, nie wszyscy myślą, bo śmieci wokół nas nie brakuje. W ciągu dwóch godzin na niewielkim obszarze załadowaliśmy nimi aż 20 worków. Jesteśmy oburzeni, że nadal są liczne dzikie wysypiska w lasach i butelki porozrzucane po rowach. Stąd nasz ponowny apel:
NIE ŚMIEĆMY! NIE MAMY INNEJ PLANETY! ZADBAJMY O NASZĄ ZIEMIĘ!
 Przeprowadzenie akcji możliwe było dzięki wsparciu Urzędu Gminy w Latowiczu, skąd otrzymaliśmy worki,  rękawiczki i zorganizowany odbiór śmieci.
Podczas sprzątania opiekę nad uczniami sprawowali p. Justyna Skrzypiec (klasa Va), p. Marta Wójtowicz i p. Marcin Łobodowski (klasy: VIa i b).
   Opiekunom dziękuję za pomoc, a uczniom za sumienną pracę.
Joanna Kluczek-Szpadelewska
*************************************************************************************
CZYTANIE NARODOWE 2021
  Dziesiąta ogólnopolska edycja i pierwsza w naszej wielgoleskiej parafii
Uczniowie naszej szkoły od lat czynnie włączają się w akcję Narodowego Czytania. W tym roku było  podobnie. W sobotę 4 września wzięli udział w gminnej edycji zorganizowanej przez panie z Biblioteki Publicznej w Latowiczu. Tegoroczna książka wybrana przez prezydenta do czytania - Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej- jest adresowana do starszych odbiorców, dlatego wśród czytających byli sami ósmoklasiści. Nasza grupa w składzie: Natalia Bogusz, Oliwia Śluzek, Amelia Samulik, Alicja Biernat i Kacper Parzyszek odczytała pięć scen z pierwszego aktu dramatu. Po nich kolejne sceny czytali uczniowie ze szkoły w  Latowiczu i panie z miejscowego  Klubu  Seniora. Na koniec panie bibliotekarki obdarowały wszystkich czytających  książkami -oczywiście „Moralnością pani Dulskiej”. Egzemplarze utworów zostały opatrzone okolicznościową pieczęcią, przygotowaną przez kancelarię prezydencką.
  Z kolei w niedzielę 5 września Narodowe Czytanie było jednym z wydarzeń dożynek parafialnych w Wielgolesie zorganizowanych przez  Koło Gospodyń Wiejskich w Wielgolesie. Było to podczas części artystycznej, odbywającej się na przygotowanej scenie. O akcji Czytania Narodowego informował piękny plakat wykonany przez panią Bożenę Zelwowiec. Najpierw czytali wymienieni wyżej uczniowie z naszej szkoły, a potem można było wysłuchać dialogu pani Dulskiej z lokatorką (ze sceny dziewiątej pierwszego aktu) w wykonaniu naszych absolwentek -Aleksandry Bogusz i Gabrieli Zawadki.
  Lektura „Moralności…” dostarczyła naszym lektorom i słuchaczom wiele emocji i na pewno  skłoniła do  refleksji o życiu, bo chociaż została napisana ponad 100 lat temu, to teksty te nie straciły nic ze swej aktualności i wiele cytatów weszło  do codziennego języka.
Jednym z nich są słowa pani Dulskiej: „Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nie wiedział”. Świadczą one  o podwójnej moralności tytułowej bohaterki, od jej nazwiska nazywane dulszczyzną. Wystrzegajmy się takiego systemu wartości.
Było to bardzo udane przedsięwzięcie promujące czytelnictwo w naszej społeczności.
    Dziękujemy wszystkim, którzy byli w nie zaangażowani.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego