Klasy ósme i siódme w Sejmie i Muzeum Powstania Warszawskiego - Zespół Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie

Przejdź do treści

Menu główne:

Klasy ósme i siódme w Sejmie i Muzeum Powstania Warszawskiego

KLASY ÓSME I SIÓDME W SEJMIE I MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
   5 grudnia 2019 r. najstarsi uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Radosława Piskorza, p. Teresy Paździoch i p. Ewy Bogusz wzięli udział w edukacyjnej wycieczce do Warszawy.  Najpierw zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego. Oglądając eksponowane tam wystawy, zdjęcia, pokazy multimedialne, poznali nie tylko fakty o 63 bolesnych dniach dla Warszawy, ale też – dzięki specyfice tego muzeum-poczuli klimat tamtych dni. Jednym z elementów, który poszerzył wiedzę uczniów na temat przebiegu powstania, był emitowany tam film „Miasto ruin”. Pobyt w Muzeum Powstania Warszawskiego był dla nich niezapomnianą lekcją historii, skłonił do refleksji nad losami naszej ojczyzny, przypominał o ogromnym bohaterstwie naszych przodków, głównie warszawiaków.
Kolejnym etapem wyprawy było zwiedzanie Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej.
   W trakcie wizyty w Sejmie uczniowie zostali zapoznani, m.in. z makietą budynków składających się na kompleks należący do Sejmu i Senatu PR oraz rozmieszczeniem poszczególnych instytucji na tym terenie. Następnie udali się do Sali Posiedzeń Sejmu, gdzie w miejscu przeznaczonym dla gości zostali zapoznani z historią polskiego parlamentu oraz poznali jego współczesne oblicze. Patrząc na salę z górnego sektora (dla zwiedzających), zobaczyli, gdzie zasiada marszałek, prawica i lewica, a także Prezydent RP (gdy udziela głosu lub przeciwnie- nie zabiera głosu). Uczniów zaciekawiła tak zwana niema loża, w której może zasiąść każdy obywatel Polski, jeśli chce uczestniczyć w danej debacie sejmowej. Ciekawą informacją jest też to, że wszystkie przedmioty znajdujące w Sejmie zostały wyprodukowane w naszym kraju, z polskich produktów! Zwieńczeniem pobytu w Sejmie było zatrzymanie się w holu głównym przed tablicą ofiar katastrofy pod Smoleńskiem i- kolejna refleksja dotycząca najnowszej historii.
  Dla odprężenia i zmiany nastroju wycieczkowicze udali się do Kina Promenada na film „Czarownica 2”, potem tradycyjnie zawitali do  McDonald'sa i zadowoleni wrócili do domu.   <<<


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego