Kraków – Zakopane – Łagiewniki – Wieliczka - Zespół Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie

Przejdź do treści

Menu główne:

Kraków – Zakopane – Łagiewniki – Wieliczka

    
Organizacja wycieczki trzydniowej dla uczniów w ramach przedsięwzięcia
Ministra Edukacji i Nauki pn. "Poznaj Polskę”
  W dniach 18 - 20 października 2021 r. uczniowie klas: siódmej i ósmych SP w Wielgolesie oraz ósmej z Dębego Małego uczestniczyli w wycieczce autokarowej na trasie Kraków – Zakopane – Łagiewniki – Wieliczka. Wycieczka została sfinansowana przez MEiN w ramach programu „Poznaj Polskę” na wniosek złożony przez szkołę i organ prowadzący. Uzyskano dotację w wysokości 12 592 zł, a całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł
15740 zł.
  Pierwszym etapem  wyprawy edukacyjnej była trasa historycznego zespołu miasta Krakowa: Droga Królewska,  plac Jana Matejki,  Barbakan,  Brama Floriańska, ulica Floriańska, Jama Michalika, Rynek Główny, Sukiennice, Bazylika Mariacka, Pałac pod Baranami, Collegium Maius, Pałac Biskupi (okno papieskie), Kościół Franciszkanów, Pawilon Wyspiańskiego, Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła. Uczniowie poznali zabytki kultury i dziedzictwa narodowego oraz ich twórców. Nie udało się wejść na Zamek Królewski i obejrzeć Państwowych Zbiorów Sztuki ze względu na to, że  18. 10. 2021 r. ekspozycja była niedostępna. Zamiast tego zaproponowano zwiedzanie Katedry, w tym wejście na dzwonnicę do Dzwonu Zygmunta i do krypt z grobami królewskimi i grobami Wieszczów.
 19 października uczniowie zwiedzali Zakopane, odwiedzili Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma, poznając twórczość wybitnego polskiego kompozytora. W tym dniu wstęp do muzeum był bezpłatny. Następnie z przewodnikiem odbyła się piesza wycieczka Doliną Strążyską do wodospadu Siklawica i do Wielkiej Krokwi. Potem uczestnicy wycieczki udali się na Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, gdzie zobaczyli miejsca pochówku wybitnych twórców i krótki rys biograficzny niektórych z nich (K. Makuszyński, K. Przerwa – Tetmajer, W. Orkan, St. Witkiewicz). Podziwiali oryginalne nagrobki kultury zakopiańskiej i bramę zaprojektowaną przez St. Witkiewicza.
  20 października młodzież zwiedziła obiekty sakralne znajdujące się na terenie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach i wysłuchała prelekcji o życiu założycielki zakonu św. Faustyny. Przewodnikiem była jedna z sióstr, która szczególną uwagę zwróciła na duchowy wymiar tego miejsca i jego patronki.
   W kopalni soli "Wieliczka" uczniowie podziwiali podziemne komory, w tym  Kaplicę św. Kingi, a w niej rzeźby i płaskorzeźby artystów – górników; zobaczyli solankowe jeziora. Poznali specyfikę pracy górników na przestrzeni siedmiuset lat, stosowane narzędzia i maszyny górnicze, metody wydobycia i transportu soli. Uzupełnieniem były legendy górnicze o św. Kindze i Skarbku.
45 – osobową  grupą opiekowali się wychowawcy klas: p. Marzanna Brauła, p. Paulina Dróżdż, p. Marcin Łobodowski oraz p. Ewa Stosio.
Autorami wniosku są: p. Roma Piłatkowska, p. Radosław Piskorz, p. Ewa Stosio i
p. Justyna Skrzypiec. Słowa podziękowania kierujemy również do p. Karoliny Kacprowicz koordynującej przedsięwzięcie z ramienia Gminy Latowicz.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego