Miarą człowieczeństwa jest nasz stosunek do zwierząt…” - Zespół Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie

Przejdź do treści

Menu główne:

Miarą człowieczeństwa jest nasz stosunek do zwierząt…”

        „Miarą człowieczeństwa jest nasz stosunek do zwierząt…”
        W ubiegłym roku szkolnym po raz kolejny udało nam się uzyskać dofinansowanie przedsięwzięcia podejmowanego na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach polsko-rosyjskich POLSKO-ROSYJSKA WYMIANA MŁODZIEŻY 2019. Temat wiodący nagrodzonego projektu brzmiał: „Miarą człowieczeństwa jest nasz stosunek do zwierząt. Jak traktujemy zwierzęta: podmiotowo czy przedmiotowo?”
      W ramach realizacji przedsięwzięcia w maju gościliśmy w naszej szkole grupę młodzieży i ich opiekunów Gimnazjum nr 3 z Jarosławia koło Moskwy. W czasie wspólnych zajęć warsztatowych i wycieczek uczestnicy zapoznali się ze sposobami i formami opieki nad zwierzętami domowymi, hodowlanymi, a także znajdującymi się w ogrodzie zoologicznym w Warszawie. Odwiedzili też Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt "Na Paluchu", gabinet weterynaryjny w Mińsku Mazowieckim oraz wzięli udział w warsztatach na SGGW. Ciekawym doświadczeniem była wizyta w produkującym mleko specjalistycznym gospodarstwie w Transborze. Dzięki tym działaniom zyskali nie tylko wiedzę, ale nawiązali także przyjaźnie. Zacieśnieniu więzi sprzyjało wspólne przebywanie w domach rodzinnych i spotkania integracyjne.
    Kolejnym etapem naszego projektu była rewizyta grupy polskiej w Jarosławiu, jednym z najstarszych miast Federacji Rosyjskiej leżącym około 300 km na wschód od Moskwy, znajdującym się w tzw. Złotym Pierścieniu. Rosjanie przyjęli nas bardzo serdecznie. Przygotowali bogaty program naszego pobytu, zgodny z tematem wiodącym projektu i planem jego realizacji. Dodatkową atrakcją przygotowaną przez gospodarzy były występy grup wokalnych i tanecznych ze szkół w Jarosławiu i w Dubkach.
   Podobne jak w Polsce uczestnicy wzięli udział w warsztatach edukacyjnych na terenie Gimnazjum nr 3 w Jarosławiu i w zaprzyjaźnionej szkole w Dubkach koło Jarosławia. Niektórzy po raz pierwszy byli w delfinarium, podziwiając rzadkie okazy uratowanych zwierząt: morsów, delfinów i delfinów białych. Ginące gatunki objęte są opieką również w jarosławskim zoo, są to np. lwy białe, tygrysy syberyjskie i wilki czarne. Jednym z zadań pracowników zoo jest reprodukcja tych zwierząt. Dla mieszkańców ogrodu stworzono nowoczesną klinikę weterynaryjną, o której z pasją opowiadała młoda pani weterynarz. Z kolei w Muzeum Przyrodniczym w Jarosławiu uczniowie zapoznali się z fauną regionu i zobaczyli przebywającą tam od 30 lat niedźwiedzicę Maszę.
  Ze światem nauki zetknęliśmy się w trakcie zajęć laboratoryjnych na wydziale biologii jarosławskiego uniwersytetu. Tam też mieliśmy okazję udzielić wywiadu dla lokalnej telewizji.
    Ostatni dzień był czasem pożegnań i refleksji. Młodzież spędziła miłe chwile na przygotowanym przez rodziców spotkaniu integracyjnym. Rozmowy i zabawy były okazją do zacieśnienia więzi oraz nauki języków.
      Z całą pewnością projekt nauczył większej empatii i poczucia odpowiedzialności za los zwierząt. Mamy nadzieję, że dzięki realizacji tego przedsięwzięcia młode pokolenie weźmie na siebie odpowiedzialność nie tylko za przyszłość zagrożonych gatunków, ale także na co dzień wykaże się humanitarnym podejściem do „braci mniejszych”.
Autorki projektu ze Szkoły Podstawowej
<<<     im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego