Wydarzenia 2018/2019 - Zespół Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie

Przejdź do treści

Menu główne:

Wydarzenia 2018/2019

CZAS POŻEGNAŃ
"To, jakim będzie jutro świat, zależy też od ciebie."
     19 czerwca spotkaliśmy się ostatni raz w tym roku szkolnym. Pani dyrektor Mariola Mucha przedstawiła wyniki klasyfikacji rocznej oraz wręczyła nagrody za naukę i osiągnięcia w różnych konkursach. Tego dnia pożegnali się ze szkołą uczniowie klasy ósmej.  Obiecali, że będą wracać wspomnieniami do chwil tu spędzonych. Życzyli wszystkim udanych wakacji. Na zakończenie zgodnie z tradycją zasadzili pamiątkowe drzewko na placu szkolnym.

POŻEGNANIE Z LEONEM
    29 czerwca dzieci z oddziału przedszkolnego zakończyły realizację programu „Spotkania z Leonem”. Przedszkolaki uczyły się ważnych umiejętności, takich jak współdziałanie w grupie, rozwiązywanie problemów, radzenie sobie ze złością, przepraszanie, czy proszenie o pomoc dorosłego w trudnych sytuacjach.
RODZINNE ŚWIĘTOWANIE
   Koniec maja i czerwiec to wyjątkowy czas w życiu rodziny. 26 maja obchodzimy Dzień Matki, 1 czerwca – Dzień Dziecka, a 23 czerwca – Dzień Ojca. W naszej szkole połączyliśmy wszystkie te uroczystości, organizując 5 czerwca święto rodziny. Na początku głos zabrała pani dyrektor Mariola Mucha, składając wszystkim serdeczne życzenia. Później swój talent wokalny, taneczny i aktorski zaprezentowali uczniowie klas I-III oraz przedszkolaki pod opieką p. Grażyny Lech i p. Agnieszki Radzio. Padło wiele wzruszających słów, które sprawiły, że niejednej mamie zakręciła się w oku łza. Na zakończenie dzieci obdarowały rodziców prezentami, a dla dzieci słodką niespodziankę przygotowała rada rodziców.
7 czerwca, godzina 10:00
   Wspólne czytanie książek sprawia frajdę! Przekonaliśmy się o tym włączając się do ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam – jak czytam”. Czytali młodsi i starsi, bo książki to brama do zaczarowanego świata dostępnego dla wszystkich.

DWIE NOCE W SZKOLE
 Obecna klasa siódma i ósma od kilku lat wiosną wraz z wychowawczynią p. Wiolettą Karpińską organizują biwak w szkole. W tym roku dołączyli do nas szóstoklasiści. 31 maja swoje spotkanie rozpoczęliśmy tradycyjnie ogniskiem i meczem piłki nożnej. Później nadszedł czas na zabawę w chowanego. Wprawdzie niektórzy obawiali się nieco wędrować po zmroku w poszukiwaniu kolegów, zwłaszcza, gdy zwykle przyjazny teren szkolny pokryły tajemnicze cienie. Jednak zawsze znalazł się ktoś, kto oświetlił drogę latarką. W budynku szkoły schroniliśmy się tuż przed północą. Tam urządziliśmy nocny seans filmowy i turniej szachowy.
   Na śniadanie przygotowaliśmy wspólnie gofry, a potem wróciliśmy do rodziców.
      7 czerwca uczniowie klasy czwartej i piątej postanowili pójść w ślady starszych kolegów. Pod opieką wychowawczyni p. Lucyny Kulmy również spędzili noc w szkole. Rozpalili ognisko, bawili się w chowanego i grali w gry planszowe. Dużym zainteresowaniem cieszył się stół do tenisa stołowego, bo najlepsza pora na grę to godzina dwudziesta druga.
  Następnego dnia po śniadaniu zmęczeni i szczęśliwi uczniowie powrócili do swoich domów.
DOSIĘGNĄĆ NIEBA
   4 czerwca wybraliśmy się do Siedlec. Najpierw obejrzeliśmy w kinie aż dwa filmy. Młodsi towarzyszyli sympatycznej pandzie i jej przyjaciołom, starsi przenieśli się w fascynujący świat baśni 1000 i jednej nocy.
 Po seansie odwiedziliśmy salę zabaw i park linowy. Obserwując wyczyny chłopców, miało się wrażenie, że za chwilę uda im się schwytać obłoki.
„BEZPIECZNIE NA WSI: MASZYNA PRACUJE,
A DZIECKO OBSERWUJE”
IX Edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego
    15 maja 2019 r. w sali konferencyjnej starostwa powiatowego w Mińsku Mazowieckim odbyło się  uroczyste wręczenie nagród w etapie powiatowym cyklicznie organizowanego przez KRUS konkursu plastycznego promującego pozytywne zachowania związane z pracą i zabawą na terenach wiejskich.
      Praca naszej uczennicy Martyny Zawadzkiej została doceniona przez komisję konkursową i zajęła III miejsce w kategorii kl. IV – VIII szkoły podstawowej.
                        Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


OPOWIEM WAM BAJKĘ
    Wszyscy lubimy bajki. To właśnie z tymi utworami dzieci spotykają się najwcześniej. Najpierw bajeczki czytają rodzice, dziadkowie często opowiadają je do snu. Później sięgają po nie same dzieci.
    28 maja spotkaliśmy się w plenerze, aby przypomnieć sobie wspólnie ulubione bajki. Czytaliśmy, opowiadaliśmy te niezwykłe opowieści,
w których dobro zawsze zwycięża zło. Jeszcze raz magiczny świat książek pozwolił nam na relaks.

ZABAWA MATEMATYKĄ
   Uczniowie klas IV, V, VI mogli wykazać się znajomością tabliczki mnożenia rozwiązując zadania o różnym stopniu trudności. Komisja w składzie Bartek i Lena z klasy VIII sprawdzała poprawność rozwiązań. Uczniowie, którzy mieli najwięcej rozwiązań zostali nagrodzeni.
Zwycięscy:
         Agata Stankiewicz, Piotr Kuśmierczyk, Patryk Kwiatkowski, Patryk Brzozowski, Martyna Zawadzka, Julka Rogowska.
                           Teresa Paździoch

DESZCZOWI INDIANIE
  14 maja uczniowie klas 0 -V pojechali do wioski indiańskiej – „Hantajo” położonej w miejscowości Borzychy. Tego dnia mieliśmy okazję bliżej poznać kulturę Indian i sprawdzić swoją sprawność pokonując indiański tor przeszkód. Wyjazd udał nam się znakomicie mimo niesprzyjającej pogody. Wszystkim dopisywały dobre humory.

ZAŚWIEĆ SIĘ NA NIEBIESKO
   2 kwietnia z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu odbył się w naszej szkole happening. Na początku spotkania rozważaliśmy na czym polega to zaburzenie. Uzmysłowiliśmy sobie, że „inne” zachowanie nie może być powodem odrzucenia. Na zakończenie, solidaryzując się z osobami dotkniętymi autyzmem, zatańczyliśmy „niebieski taniec”.

WIOSENNY ZAWRÓT GŁOWY
   Długo na nią czekaliśmy, aż wreszcie nadeszła. Wiosna wprowadziła zmiany nie tylko w przyrodzie, ale także i w naszej szkole. 21 marca tuż po obiedzie rozpoczął się pokaz talentów.  Agata Stankiewicz przygotowała kilka swoich obrazów. Bartosz Zawadzki prezentował, jak wykonać transfer w decoupage. Julia Duszyńska, Kuba Borkowski i Patrycja Kuśmierczyk recytowali wiersze. Mateusz Maśny przeczytał napisaną praz siebie baśń. Nasi sportowcy: Filip Chmielewski, Paweł Jaworski i Marcin Sadowski  dali popis umiejętności. Krystian Duszyński wykazał się nie tylko sprawnością fizyczną, ale i mistrzowskim gwizdaniem utworu Kaczuszki.
   Drugą część naszego spotkania poświęciliśmy zdrowemu żywieniu. Jako podsumowanie projektu Kolory zdrowia, dziewczyny z klasy siódmej przedstawiły informacje na temat wartości odżywczych różnych owoców i warzyw.
   Następnie uczniowie rozwijali swoją kreatywność, wykonując prace plastyczne z materiałów ekologicznych w ramach projektu Ekosztuka. Ostatnim punktem programu były zajęcia sportowe dla starszych oraz spacer z Marzanną dla najmłodszych.

DZIEŃ MATEMATYKI
    13 marca w naszej szkole obchodziliśmy DZIEŃ MATEMATYKI. Korytarz szkolny zamienił się w salę gier matematycznych. Uczniowie rywalizowali ze sobą, grając w bingo – tabliczka mnożenia w zakresie 100, bingo – dodawanie i odejmowanie pamięciowe w zakresie 100, digit – gra logiczna. Poprzez zabawę uczniowie: doskonalili modelowanie matematyczne, sprawność rachunkową,  kształcili spostrzegawczość i dedukcję matematyczną.
                                                                                                                                     Teresa Paździoch
DZIEŃ KOBIET
   8 marca 1857 r. pracownice fabryki w Nowym Jorku ogłosiły strajk. Żądały poprawienia warunków pracy. Niestety, w fabryce wybuchł pożar, w którym wiele z nich straciło życie. Aby uczcić ich poświęcenie, od 1922 r. tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet. W naszej szkole 8 marca 2019 r. samorząd uczniowski złożył życzenia i wręczył kwiaty każdej damie.

W ŚWIECIE NAUKI
   7 marca wybraliśmy się do Warszawy do Centrum Nauki Kopernik.
Jest to przedziwne miejsce, w którym odnaleźliśmy ponad czterysta eksponatów i wszystkie z nich mogliśmy dotknąć! Wiemy już, jak powstaje dźwięk i nie zwiedzie nas żadna iluzja optyczna! Potrafimy nawet wyprodukować prąd!

WALENTYNKI
  Niemalże każdy człowiek chciałby choć przez chwilę mieć świadomość, że istnieje ktoś, kto darzy
go sympatią. Niestety, niektórzy są zbyt nieśmiali, aby wyjawić swoje uczucia.
Dlatego właśnie 14 lutego tradycyjnie wysyła się kartki z wyznaniem miłości. Tego dnia samorząd uczniowski zatroszczył się o to, by wszyscy w naszej szkole poczuli się wyjątkowo.  

BAL KARNAWAŁOWY
    21 stycznia dla najmłodszych została zorganizowana zabawa karnawałowa. Przedszkolaki i uczniowie klas I-III świetnie się bawili przy najnowszych przebojach tanecznych. Chętnie brali udział w organizowanych przez panie wychowawczynie konkursach.
ZABAWA WŚRÓD GWIAZD
  Choinka szkolna, która odbyła się w naszej szkole 26 stycznia przebiegła pod hasłem „Kosmos”. Uczniowie przedstawili perypetie mieszkańców kosmosu w spektaklu „Blaskojad”. Popołudnie upłynęło bardzo szybko przeplatane zabawami, konkursami przy dźwiękach muzyki i sesjami fotograficznymi w fotobudce. Rodzice zadbali też, aby nikomu nie                                                         zabrakło energii do wspaniałej zabawy przygotowując pyszny poczęstunek.

W KARNAWAŁOWYCH RYTMACH
7 stycznia w oddziale przedszkolnym odbył się karnawałowy bal przebierańców. Tego dnia dzieci mogły zamienić się w postać z ulubionej bajki, wziąć udział w różnych konkursach,  zabawach, a przede wszystkim doskonalić  umiejętności taneczne.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA
   22 stycznia naszą szkołę zaszczycili swoją obecnością seniorzy rodu czyli babcie i dziadkowie, których powitała pani dyrektor. Wdzięczne wnuczęta zaprezentowały montaż słowno-muzyczny, a niespodziewany gość – listonosz wręczył certyfikaty SUPERBABCI i SUPERDZIADKA.     Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem

SZKOLNA HERBACIARNIA
  15 grudnia z okazji MIĘDZYNARODOWEGO DNIA HERBATY przedszkolaki urządziły w swojej sali kącik degustacji tego pysznego napoju. Zaprosili też swoich starszych kolegów na herbacianą ucztę.

MATRIOSZKOWY ZAWRÓT GŁOWY
   Za nami kolejna edycja klasowego konkursu przedmiotowego na najładniejszą matrioszkę. Tradycyjnie w konkursowe szranki stanęli siódmoklasiści, którzy zgłębiając tajniki języka rosyjskiego, poznają także różne ciekawostki kulturowe. Wybór  najładniejszej matrioszki odbywał się zgodnie z przyjętym w tym konkursie regulaminem. Prace mogły  być wykonane dowolną techniką i żadne obostrzenia nie ograniczały wyobraźni i kreatywności artystów. Jury stanowili wszyscy uczniowie oraz nauczyciele wraz z panią woźną, którzy mogli w tajnym głosowaniu opowiedzieć się za swoją faworytką. Wielość form, zaskakujące motywy dekoracyjne i nieoczywiste rozwiązania nie ułatwiały decyzji. Warto przy tym nadmienić, że obiektywizm  wyborów został w pełni zachowany ponieważ prace nie były podpisane i nikt nie wiedział kto jest autorem konkretnej figurki. Społeczność szkolna poznała wyniki konkursu 20 grudnia. Usatysfakcjonowani laureaci, oprócz zasłużonych gratulacji, otrzymali dyplomy i nagrody, wśród których tradycyjnie nie mogło zabraknąć  uśmiechniętych  pyzatych  matrioszek :)

SAMOTNI SĄ WŚRÓD NAS
Albert Schweizer powiedział, że szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli. W naszej szkole staramy się, aby w okresie Bożego Narodzenia przekazać odrobinę radości tym, którzy szczególnie tego potrzebują. Dlatego też 21 grudnia w ramach akcji „Samotni są wśród nas” uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzili mieszkające w okolicy osoby starsze i samotne. Po raz kolejny okazało się, że chwila rozmowy i drobny upominek mogą wywołać uśmiech na twarzy.

WIGILIA SZKOLNA
    Szkolne spotkanie wigilijne rozpoczęło się 20 grudnia 2018 r. o godz. 13:30.  W tym roku przebiegało pod hasłem KOLĘDUJMY MAŁEMU, a zostało przygotowane przez p. Grażynę Płatek i p. Agnieszkę Radzio. Uczniowie, ich rodzice i pracownicy szkoły obejrzeli prezentację multimedialną związaną z tradycjami Bożego Narodzenia oraz słuchali recytacji i śpiewu uczniów z klas IV-VI. Na zakończenie pani dyrektor złożyła wszystkim życzenia świąteczne. Wreszcie nadszedł czas na dzielenie się opłatkiem i kosztowanie potraw przygotowanych przez rodziców.

WYCIECZKA DO WARSZAWY
   11 grudnia 2018 roku  wybraliśmy się na wycieczkę do Warszawy. Zwiedzanie stolicy  rozpoczęliśmy od pomnika Józefa Piłsudskiego, gdzie dowiedzieliśmy się dlaczego rzeźbiarz przedstawił Marszałka z wydatnymi brwiami. W Łazienkach Królewskich  rozmawialiśmy o utracie niepodległości i próbach jej odzyskania. W magicznych salach Muzeum Narodowego podziwialiśmy płótna sławnych malarzy świadczące o sławie, potędze i upadku Polski. Ostatnim punktem programu była dla uczniów klas V- VIII lekcja wychowania fizycznego na trampolinach, a dla młodszych – sala zabaw.

SPOTKANIE ZE STRAŻAKIEM
        5 grudnia do naszej szkoły przyjechał przedstawiciel Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim. Opowiadał uczniom klas 0-VII, jak należy zachować się, gdy w pomieszczeniu wybuchnie pożar. Najmłodszym uczestnikom spotkania bardzo spodobały się prezentowane filmy edukacyjne. Z ogromnym zainteresowaniem śledzili przygody bohaterów.

MIKOŁAJKI
  6 grudnia jest w naszej szkole wyjątkowym dniem, bowiem co roku w swoje imieniny odwiedza nas Święty Mikołaj. Przynosi prezenty dla młodszych i starszych, wysłuchuje wierszy i piosenek oraz udziela porad dotyczących zachowania.

ŻYCZENIA DLA SENIORA
   7 grudnia pod opieką p. Teresy Paździoch i p. Wioletty Karpińskiej wraz ze Świętym Mikołajem odwiedziliśmy DPS w Transborze. Z okazji zbliżających się świąt złożyliśmy podopiecznym ośrodka najserdeczniejsze życzenia: aby zawsze czuli się młodzi duchem, byli radośni i otaczani życzliwością oraz dostrzegli piękno wokół siebie, cieszyli się drobiazgami i                                             każdą chwilą. Podarowaliśmy wszystkim drobne upominki.

WIECZÓR POEZJI PATRIOTYCZNEJ
 30 listopada spotkaliśmy się w bibliotece, aby wysłuchać wierszy o tematyce patriotycznej. Tematyka utworów sprawiła, że wszyscy zachowali stosowną powagę. Światło świec i rozbrzmiewająca w tle muzyka podkreślały wyjątkowość chwili.

ANDRZEJKI
  29 listopada samorząd uczniowski przygotował własne wersje tradycyjnych wróżb. Uczniowie próbowali przewidzieć, co wydarzy się w przyszłości oraz poznać imię i zawód przyszłej sympatii.

ODKRYWANIE ŚWIATA
  Poznawanie świata postanowiliśmy rozpocząć od Latowicza. Na cmentarzu zapaliliśmy znicze i uczciliśmy pamięć tych, dla których walka o wolną Polskę była cenniejsza niż życie. Potem spotkaliśmy się z osobami zajmującymi się dbaniem o prawidłowy stan zdrowia w ich miejscu pracy. Na zakończenie obejrzeliśmy rzeźby Witolda Lorentowicza i pieszo wróciliśmy do szkoły.
    26 listopada pod opieką p. Wioletty Karpińskiej i p. Martyny Abramowskiej wyruszyliśmy w kolejną podróż. Tym razem naszym celem był Mińsk Mazowiecki. W szkole muzycznej podziwialiśmy niezrównany komizm Aleksandra Fredry w adaptacji „Zemsty”. Później powędrowaliśmy do Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego, gdzie, po specjalnie zorganizowanym dla nas krótkim szkoleniu BHP, mieliśmy możliwość obserwowania nowoczesnych urządzeń służących do renowacji pociągów. Przed powrotem do domu zatrzymaliśmy się jeszcze na smaczną pizzę.

DZIEŃ MAŁEGO PATRIOTY
     9 listopada zajęcia klas młodszych przebiegały się w wyjątkowej atmosferze. Na początku uczniowie zaśpiewali piosenkę Jesteśmy Polką
i Polakiem oraz obejrzeli prezentację o historii państwa polskiego. Tego dnia została również przygotowana wystawa prac MOJA MAŁA OJCZYZNA. Dzieci tańczyły poloneza, a później wraz ze starszymi kolegami zaśpiewały hymn naszego kraju. Na zakończenie złożyły kwiaty w miejscu pamięci narodowej w Budziskach.

BIAŁA CZAROWNICA UNIEWINNINA!
Czy można wytłumaczyć uwięzienie Edwarda, wieczną zimę i zamienianie różnych postaci w kamienne posągi? Okazuje się, że tak, jeżeli adwokatem jest Patryk Kwiatkowski. Jego przekonująca argumentacja sprawiła, że sędzia Piotr Kuśmierczyk nie mógł wydać innego wyroku. Prokuratorowi Sławomirowi Kupeckiemu nie pomogło przywoływanie świadków: Aslana – Eryk Bontruk, Tumnusa – Patryk Brzozowski czy Pani Bobrowej – Amelia Bajera. Królowa Narnii (Julia Rogowska) została uniewinniona! Rozprawę sądową przygotowaliśmy w klasie piątej w ramach projektu z języka polskiego.

WSPOMNIEŃ CZAR
  Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę Gminna Biblioteka Publiczna w Latowiczu ogłosiła konkurs literacki. Z naszej szkoły wzięły w nim udział trzy osoby: Małgorzata Stankiewicz, Andżelika Kąkol i Dominika Osiak. Jury doceniło prace Dominiki i Małgosi. Gratulujemy!

WESOŁA SZKOŁA
    17 października samorząd uczniowski pod opieką p. Wioletty Karpińskiej zorganizował akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zaprezentowane zostało kilka scenek, które w humorystyczny sposób ukazywały zachowanie uczniów i nauczycieli. Na zakończenie wszystkim pracownikom szkoły wręczono prezenty przygotowane dzięki inspiracji i                                                pomocy p. Agnieszki Radzio.

JESIENNE CZYTANIE
   12 października w piątek ponownie wspólnie czytaliśmy książki w plenerze. Tym razem spotkaliśmy się na szkolnym placu zabaw, a najmłodsi wraz z panią Grażyną Lech dodatkowo udali się do lasu. Przy tak pięknej pogodzie z przyjemnością wyruszyliśmy w świat literatury.

MAGIA NAUKI
  10 października w ramach projektu „Mały inżynier” dla uczniów naszej szkoły zorganizowane zostały pokazy naukowe. Poznali właściwości i zastosowanie suchego lodu, produkowali pastę do zębów dla słonia oraz zmieniali kolor płynów. Wszyscy z ogromnym zainteresowaniem uczestniczyli w tym pasjonującym spotkaniu z nauką.  

WYCIECZKA ROWEROWA
   Uczniowie klas V – VIII pod hasłem „Szlakiem miejsc pamięci narodowej w najbliższej okolicy” pod opieką p. Agnieszki Radzio
i p. Lucyny Kulmy wybrali się 8 października 2018 r. na wycieczkę rowerową do Jaźwin. Poznali miejsce, w którym nasi rodacy we wrześniu 1939 r. stoczyli bój z hitlerowcami. Odwiedzili również Parysów i Kozłów, gdzie niektórzy wspięli się na Górę Królowej Bony, a w Gołychłąkach podziwiali zabytkową kapliczkę. Wyprawa pozwoliła połączyć przyjemne z pożytecznym – zdrowy i ekologiczny sposób spędzania wolnego czasu z zadumą nad przeszłością.

DZIEŃ CHŁOPAKA
    Tego roku w naszej szkole dziewczyny naprawdę stanęły na wysokości zadania. Wszyscy panowie, i ci młodsi, i starsi, otrzymali prezenty. Zorganizowane zostały ogniska klasowe, a 1 października samorząd uczniowski, z okazji przypadającego poprzedniego dnia święta, częstował wszystkich chłopców tortem. To niezwykle smaczne dzieło cukiernicze zostało przygotowane przez zgrany duet: przewodnicząca SU – Dominika Osiak i jej mama - p. Ewa.

DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
      28 września obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto ma już siedemnastoletnią tradycję (zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki). Ten dzień był okazją do wspólnego zastanowienia się kiedy, gdzie, komu i po co jest potrzebne głośne czytanie. Na wspólnym spotkaniu uczniowie mieli też okazję sprawdzić swoją technikę czytania.

PRZEDSZKOLAKI ŚWIĘTUJĄ
        20 września obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka. Dzieci z oddziału przedszkolnego brały udział w zabawach i konkursach przygotowanych przez swoją panią i uczniów drugiej i trzeciej klasy. Na zakończenie każde dziecko za zgodną, wspólną zabawę i wzorowe zachowanie otrzymało odznakę superprzedszkolaka.
WRACAMY DO SZKŁY!
  Gdy liście z drzew zaczynają opadać, a głównym tematem rozmów stają się książki i zeszyty, zdajemy sobie sprawę, że pora wracać do szkoły.
3 września 2018 r. o godz. 11:30 rozpoczęliśmy kolejny rok nauki. Pani dyrektor Roma Piłatkowska przedstawiła nowo zatrudnionych nauczycieli. Tego dnia pięcioro pierwszoklasistów zostało włączonych do grona uczniów naszej szkoły. Na zakończenie pani dyrektor życzyła wszystkim sukcesów.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego