Wydarzenia 2019/2020 - Zespół Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie

Przejdź do treści

Menu główne:

Wydarzenia 2019/2020

POCHWAL SIĘ, POKAŻ CO CZYTASZ
5 czerwca o godzinie 11:00 uczniowie klas I-III wzięli udział w szkolnej akcji czytelniczej „Jak nie czytam – jak czytam”. Tym razem każdy czytał w swoim domu razem z rodziną. Jak czytali? Proszę zobaczyć na zdjęciach.

OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY
„NASZ OJCIEC ŚWIĘTY”
         Drodzy Uczniowie, Rodzice!
Miło mi poinformować, iż w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Nasz Ojciec Święty”, organizowanym przez Fundację Honor Pomagania Dzieciom uczennica kl. V, Martyna Zawadzka zajęła III miejsce.
            Gratuluję.                                                                  Opiekun p. G. PłatekCHWAŁA ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM!
   1 marca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w naszej szkole przygotowaliśmy wieczór poetycki poświęcony bohaterom, którzy złożyli w ofierze swoje życie w walce o niezależność od sowieckiego reżimu. W trakcie spotkania poznaliśmy wyniki szkolnego konkursu literackiego. Zgromadzonej publiczności najbardziej podobał się wiersz Agaty Stankiewicz pt. Wyklęci.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ
      W ostatnim tygodniu lutego została zorganizowana w szkole kampania mająca na celu uświadomienie uczniom problem hejtu w Internecie. Uczestnicy akcji obejrzeli filmy ukazujące to negatywne zjawisko. Rozmawiali na temat czym jest hejt i w jaki sposób przeciwstawić się takim sytuacjom. Wykonywali plakaty, uczestniczyli w konkursie „Bezpieczny Internet”.
Na zakończenie wzięli udział w happeningu, którego jednym z elementów była możliwość podpisania deklaracji: Ja nie hejtuję

PODNIEBNA PODRÓŻ
   8 lutego 2020 r. zaprosiliśmy rodziców, nauczycieli i gości na niezwykłą wycieczkę – podróżowaliśmy balonem, aby poznawać państwa należące do Unii Europejskiej. Naszą wyprawę rozpoczęliśmy w Polsce energicznym krakowiakiem w wykonaniu przedszkolaków. Później dziewczęta z klas VII-VIII przedstawiły informacje o krajach, które odwiedzaliśmy, a także podziwialiśmy tańce z różnych regionów: niemiecki Schuhplatter, walc wiedeński, sirtaki z Grecji czy hiszpańskie bolero. Na zakończenie odwiedziliśmy Finlandię, gdzie w Laponii spotkaliśmy się ze Świętym Mikołajem.
   Pani dyrektor Mariola Mucha podziękowała uczniom i nauczycielom za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości. Rodzice zapewnili pyszny poczęstunek, a panie animatorki – znakomitą zabawę.
BABCIA I DZIADEK SĄ WSPANIALI!
  W naszej szkole nie mamy co do tego najmniejszych wątpliwości, dlatego co roku, z okazji ich święta, zapraszamy kochanych seniorów. 23 stycznia przywitaliśmy wszystkich w pałacu Śpiącej Królewny. Uczniowie klas I-III i przedszkolaki pod opieką p. Grażyny Lech, p. Lucyny Kulmy i p. Agnieszki Radzio przygotowali spektakl rodem z Bollywood, w którym zło zostało pokonane, a zwyciężyła prawdziwa miłość. Oczywiście tego dnia nie mogło zabraknąć życzeń – i tych wyśpiewanych przez najmłodszych, i tych złożonych przez panią dyrektor Mariolę Muchę. Rodzice przygotowali słodki poczęstunek.
           BEZPIECZNIE NA WSI
     22 stycznia 2020 r. uczniowie i nauczyciele wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Celem prelekcji było promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego. Uczniowie zostali poinformowani o możliwości uczestniczenia w konkursie pod hasłem „Bezpiecznie na wsi: nie ryzykujesz, gdy zwierzęta znasz i szanujesz”, którego tegoroczna edycja ma zwrócić uwagę na sposoby zapobiegania wypadkom i chorobom zawodowym rolników związanym z obecnością zwierząt w gospodarstwach rolnych.

WIGILIA SZKOLNA
   20 grudnia o 13:00 rozpoczęło się spotkanie wigilijne zorganizowane przez p. Grażynę Płatek i p. Teresę Paździoch. Uczniowie klas IV-VIII przedstawili informacje o zwyczajach i tradycjach świątecznych, recytowali wiersze związane z Bożym Narodzeniem, śpiewali kolędy. Później nadszedł czas na odczytanie fragmentu Pisma Świętego, dzielenie                                                 się opłatkiem i spożywanie potraw przygotowanych przez rodziców.
SAMOTNI SĄ WŚRÓD NAS
        Najlepsza część życia ludzkiego to małe (…) akty dobroci i miłości.
 Te słowa William’a Wordsworth’a powinny przyświecać naszym poczynaniom szczególnie w okresie przedświątecznym, by w szaleństwie zakupów, gotowania i sprzątania nie zagubić tego, co najważniejsze – idei bliskości. W naszej szkole pamiętamy o osobach starszych i samotnych, które odwiedzamy co roku przed świętami, aby złożyć życzenia i symbolicznie podzielić się opłatkiem.

MUZYCZNE JASEŁKA
   Czy można przedstawić jasełka bez słów? Oczywiście, że tak. Muzyczną opowieść o narodzeniu Pana Jezusa przedstawiły przedszkolakom dzieci z klas I-III. W tanecznych rytmach poradziły sobie znakomicie.
DZIEŃ BEZ BRZYDKICH SŁÓW
   17 grudnia to Dzień bez Brzydkich słów. Celem ustanowienia tego święta było zwrócenie uwagi na to, że możemy ze sobą rozmawiać bez wulgaryzmów.
    Uczniowie klas I-III obejrzeli film Ballada o uprzejmym rycerzu, a następnie wykonywali kaligramy składające się tylko z czarodziejskich  słów, które pomagają w kulturalnych rozmowach i ułatwiają życie. Spotkanie zakończyli recytując wiersz:
                     Weź trzy czarodziejskie słowa :
Proszę, Przepraszam,  Dziękuję.
I w sercu je zachowaj.
Dzień dobry i do widzenia,
Niech obce Ci nie będzie.
Te słowa które poznałeś,
Używaj zawsze i wszędzie

MIKOŁAJKI
           6 grudnia odwiedził nas Święty Mikołaj. Przyniósł prezenty dla wszystkich uczniów. Aby otrzymać słodki upominek, należało powiedzieć wiersz lub zaśpiewać piosenkę.  

UROCZYSTOŚĆ W BUDZISKACH
    29 listopada wybraliśmy się do Budzisk, gdzie miała miejsce uroczystość odsłonięcia odrestaurowanego kopca poświęconego bohaterom poległym w obronie ojczyzny. Złożyliśmy wieniec i zapaliliśmy znicze, aby uczcić nie tylko obrońców naszej Ojczyzny, ale również i tych, którzy w 1938 r. w dwudziestą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości zatroszczyli                                          się, by przetrwała pamięć o ich dokonaniach – młodych mieszkańców Budzisk.
CZYTAJĄ, BO LUBIĄ
   Uczniowie naszej szkoły odnieśli sukces w IV Powiatowym Konkursie „Czytam, bo lubię” organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Mikołaja Kopernika w Mińsku Mazowieckim. W części plastycznej Agata Stankiewicz kl. V zdobyła wyróżnienie. Natomiast Sławomir Kupecki kl. VI pokazał, że znakomicie zna treść utworu Zuzanny Orlińskiej Cierpienia sięciolatka, zajmując drugie miejsce w konkursie czytelniczym. GRATULUJEMY!
INNY, NIE ZNACZY GORSZY
   Współczesny świat promuje różne wzorce. Internetowi idole uczą, jak wyglądać i jak się zachowywać. Wszelkie przejawy inności, odmienności są krytykowane, a nawet często odrzucane. W naszej szkole sprzeciwiamy się takiemu postępowaniu, dlatego 28 listopada postanowiliśmy włożyć ubrania, których elementy do siebie nie pasowały. Były bluzy włożone na „lewą stronę”, koszulki z krótkim rękawem i zimowe czapki oraz różne kolory skarpetek. Tego dnia obejrzeliśmy także film Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością. Przekonaliśmy się, że mimo różnic, wiele nas łączy, a hasło Szanuj kolegę swego, jak siebie samego – tolerancyjny, nie znaczy obojętny jak najbardziej jest aktualne.
POZNAJEMY HISTORIĘ
   27 listopada odwiedził nas p. Zdzisław Ćmoch. W niezwykle barwny i ciekawy sposób przedstawił różne wydarzenia z życia szkoły, ukazane zarówno z perspektywy ucznia, jak i później nauczyciela. Dzięki jego opowieściom przekonaliśmy się, że przedmioty szkolne, których dziś nie lubimy, mogą stać się fascynujące w przyszłości.
W KRAINIE BAJEK
  25 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie klas młodszych przynieśli swoje ulubione maskotki, pozowali do pamiątkowego zdjęcia i wzięli udział w konkursie Wiele bajek znam. Dzieci pracowały w trzech zespołach. Rywalizujące grupy miały do wykonania różne zadania związane z tymi utworami: rozwiązywały zagadki, dopasowywały rekwizyty do postaci z bajek, rozpoznawały tytuł bajki na podstawie wysłuchanego fragmentu. Poziom współzawodnictwa był wyrównany. Po podliczeniu wyników okazało się, że każda z drużyn zdobyła po dziesięć  punktów. Wszyscy uczniowie w nagrodę otrzymali naklejki, kolorowanki i zakładki do książek.
DZIEŃ CZARNEGO KOTA
 17 listopada obchodzony jest na całym świecie jako Dzień Czarnego Kota. Święto zostało ustanowione w 2007 roku przez Włoskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt i Środowiska, oraz Ruch Obrony Czarnych Kotów. Celem tego święta jest zarówno zwrócenie uwagi na konieczność opieki nad zwierzętami jak i walka z uprzedzeniami oraz przesądami.
  W naszej szkole 15 listopada dzieci z klas 0-III wspólnie inscenizowały bajkę O czarnym kotku, który chciał być biały. Rysowały, malowały i lepiły czarne koty. Rozmawiały o zachowaniu wobec innych. Zajęcia miały na celu uwrażliwienie uczniów na wszelkiego rodzaju przejawy nietolerancji i dyskryminacji, przypomnienie, że każdy zasługuje na szacunek i akceptację, bez względu na wygląd, pochodzenie, kulturę.

SZKOŁA DO HYMNU
  8 listopada punktualnie o 11:11 odśpiewaliśmy nasz hymn narodowy. Wyraziliśmy w ten sposób radość i dumę z bycia Polakami oraz wdzięczność dla osób, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość. Nasze myśli pobiegły ku bezimiennym bohaterom, którzy w walce o wolność naszego kraju oddali życie.
BAL W STRASZNYM DWORZE
  7 listopada samorząd zainaugurował swój projekt Sławni Polacy. Zamierzamy poznawać w tym roku szkolnym dokonania osób zasłużonych dla naszego kraju. Rozpoczęliśmy od spotkania ze Stanisła ątku obejrzeliśmy fragment opery Straszny dwór. Później nadszedł czas na zabawę przy muzyce współczesnej.
SZKOŁA PAMIĘTA
   W październiku i listopadzie wspominamy tych, którzy odeszli, a jednak na zawsze pozostają blisko – odwiedzamy groby, zapalamy znicze. Nasze myśli kierujemy również ku tym, którzy zapisali się w historii kraju i regionu. Dlatego, w ramach akcji Szkoła pamięta, p. Lucyna Kulma i p. Wioletta Karpińska zorganizowały wycieczkę patriotyczną do Jaźwin, bowiem 80 lat temu polscy żołnierze stoczyli tam bitwę z Niemcami. Dwudziestu czterech Polaków poległo.
   25 października pod opieką p. Agnieszki Radzio i p. Wioletty Karpińskiej wybraliśmy się z kolei do Latowicza. Porządkowaliśmy grób patrona naszej szkoły. Zapaliliśmy znicze na  mogiłach żołnierzy nieznanych i przy pomnikach bohaterów poległych w czasie drugiej wojny światowej. Odwiedziliśmy również groby zmarłych pracowników naszej szkoły.
Do akcji Szkoła pamięta włączył się także samorząd uczniowski, przygotowując gazetkę ścienną na temat miejsca pamięci w Budziskach.
POZNAJEMY MONIUSZKĘ
  6 listopada uczniowie klas I-III pojechali do Mińska Mazowieckiego na spektakl Teatru Wariacja Staś Moniuszko w Strasznym Dworze. Przedstawienie ukazało dzieciństwo i młodość Stanisława Moniuszki. Poszczególne sceny oddzielone były muzyką kompozytora. Po spektaklu obejrzeli też wystawę poświęconą temu wybitnemu  muzykowi.
ABY CO DZIEŃ NASZA SZKOŁA BYŁA FAJNA I WESOŁA
  15 października Samorząd Uczniowski naszej szkoły zorganizował akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na początku wystąpiły uczennice klas IV-V. Później Krystian Duszyński i Małgosia Stankiewicz w zabawnej pantomimie pokazali, że nawet osoba, której nauka sprawia kłopoty, może wiele osiągnąć przy wsparciu i pozytywnej motywacji nauczyciela. Na zakończenie dla pracowników szkoły przygotowano kwiaty i zabawne wierszyki oraz słodki upominek od rodziców.
ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
     4 października po raz kolejny dołączyliśmy do światowej akcji poświęconej propagowaniu nauczania matematyki w zabawny i ciekawy sposób. p.Teresa Paździoch, szkolny koordynator projektu, zaproponowała przygotowanie pokazu mody matematycznej. Zorganizowany został również etap ustny i pisemny konkursu mnożenia dla klas IV-V oraz VI-VII.

STROFY DLA JESIENI
25 września po raz kolejny odbyło się czytanie w plenerze. Tym razem czytaliśmy wiersze o jesieni i tworzyliśmy poetyckie drzewo. Teraz uczniowie zabawią się w poetów, będą pisać wiersze, które zaprezentują na kolejnym spotkaniu.
W DOLINIE BOBRÓW
 30 września dzieci z klas 0-3 wybrały się do Gospodarstwa Agroturystycznego Dolina Bobrów w Wólce Dłużewskiej. Miały okazję zobaczyć i wykonywać różne prace w dawnym gospodarstwie rolnym. Dzieci młóciły cepami, młynkowały zboże, tkały na warsztacie tkackim, prały na tarze. Brały również udział w pieczeniu chleba, samodzielnie przesiewały mąkę, oraz wyrabiały ciasto. Uczestniczyły w drużynowych zawodach sportowych i wesoło bawiły się na placu zabaw. Wracając zabrały upieczony chleb, który spróbowały podczas szkolnego obiadu.

SPRZATANIE ŚWIATA
   Uczniowie naszej szkoły troszczą się o los Ziemi, dlatego 20 września po raz kolejny wzięliśmy udział w akcji „Sprzątanie świata”. Chętnie porządkowaliśmy najbliższą okolicę i znakomicie potrafimy segregować odpady, jednak apelujemy do dorosłych, aby i oni także postarali się dbać o czystość naszych lasów.

POMAGAJĄ I UCZĄ
   12 września naszą szkołę odwiedzili druhowie z OSP w Wielgolesie. Opowiedzieli o swojej działalności oraz poprowadzili warsztaty dotyczące udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie znakomicie wykonali zadania, więc w nagrodę każdy z nich otrzymał upominek, który może komuś uratować życie.

NARODOWE CZYTANIE
  8 września dwoje uczniów z naszej szkoły: Andżelika Kąkol i Sławomir Kupecki wzięło udział w akcji Narodowego Czytania organizowanej przez bibliotekę w Latowiczu. Zaprezentowali fragmenty noweli Dym Marii Konopnickiej

POCZĄTEK SZKOLNEJ PRZYGODY
     Szybko minęły dwa miesiące zabawy, więc 2 września niezbyt chętnie wracaliśmy do szkoły, w której w tym roku czekały nas pewne zmiany.          Pani dyrektor Mariola Mucha przywitała uczniów, rodziców
i pracowników szkoły oraz przedstawiła panią wicedyrektor Sylwię Branicką.
     Później dziewięcioro pierwszoklasistów rozpoczęło swoją przygodę ze szkołą. Przyrzekli, że będą wzorowo wywiązywać się ze swoich obowiązków, a pani dyrektor pasowała każdego z nich na ucznia. Na zakończenie wychowawcy spotkali się ze swoimi klasami.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego