wydarzenia 2020/2021 - Zespół Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie

Przejdź do treści

Menu główne:

wydarzenia 2020/2021

ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA
   3 maja to narodowe święto wszystkich Polaków. W tym roku mija 230 lat od uchwalenia przez Sejm Czteroletni Konstytucji 3 Maja, regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów.    Dokument ten był pierwszą tego rodzaju w Europie i drugą na świecie konstytucją.

Wielkanocna prezentacja
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
 21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – święto ustanowione przez UNESCO 1999 roku. Jego obchody  mają zwrócić uwagę na ochronę różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
   Nasza szkoła kolejny raz włącza się w obchody tego wyjątkowego dnia, a z uwagi na to, że 21 lutego przypada w tym roku w niedzielę, wszelkie działania odbędą się we wtorek  23 lutego 2021r.  W klasach IV – VIII zostaną wówczas przeprowadzone przez nauczycielki polonistki  lekcje tematyczne ukazujące historię języka, jego różnorodność i potrzebę troski o jego ochronę.
 Poza tym odbędą się  dwa konkursy: Szkolny Konkurs Kaligraficzny „O Pióro Dyrektora Szkoły” oraz Szkolny Konkurs Plastyczny „Miniatura średniowieczna”.  Celem pierwszego z nich jest uwrażliwienie na estetykę, czytelność i płynność pisma odręcznego, rozpowszechnianie sztuki kaligraficznej, a także rozwijanie wrażliwości na piękno języka ojczystego.  Drugi ma za zadanie zwrócić uwagę na twórczy proces ksiąg średniowiecznych – manuskryptów, w których podstawą była sztuka kaligrafii i zdobnictwa. Do tego konkursu mogą przystąpić uczniowie z klas IV – VIII. Ich zadaniem będzie samodzielne wykonanie inicjału zdobionego bordiurą, a potem przesłanie zdjęcia na adres mailowy pani B. Zelwowiec do  26 lutego br. r. szkolnego. Szczegóły konkursu zostaną przedstawione na lekcjach plastyki.
   Szkolny Konkurs Kaligraficzny odbędzie się w dwóch kategoriach wiekowych: klas IV – VI oraz VII – VIII. Zadaniem uczniów będzie przepisanie piórem na kartce formatu A4 podanego niżej cytatu  odpowiednio przyporządkowanego:
• dla klas IV – VI: „Jest w każdym sercu Polaka, co o nią walczył, cierpiał i wierzył.” A. Słonimski „Polska”;
• dla klas VII – VIII: "Jak rzeki rodowite płynie nasz język obficie, lecz jak one wymaga pilniejszej uprawy, pewniejszego łoża". S. K. Potocki.
   Prace można ozdobić inicjałami, iluminacjami i bordiurami, używając kolorowych pisaków. Po napisaniu należy je dostarczyć do sekretariatu szkoły  w tym samym dniu do 15.30.
   Konkurs zostanie przeprowadzony online 23 lutego (uczestnicy powinni mieć włączone kamery) na kanałach: Szkolny Konkurs Kaligraficzny IV – VI oraz Szkolny Konkurs Kaligraficzny VII – VIII na 3. i 4. godzinie lekcyjnej (9.35 – 11.15). Zgłoszenia przyjmują poloniści do 19 lutego 2021r.
Wszyscy uczestnicy konkursu zostaną nagrodzeni ocenami z języka polskiego, najoryginalniejsze prace znajdą się na wystawce i stronie szkoły. Zwycięzcy otrzymają tytułowe Pióra Dyrektora Szkoły.
<<< Organizatorki

===========================================================================
17 II – ŚWIATOWY  DZIEŃ  KOTA  W  NASZEJ  SZKOLE
   17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota, jednak w naszej szkole obchody tego święta trwały cały tydzień i objęły swym zasięgiem dzieci z klas starszych i młodszych. Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmiku z efektami naszej pracy.
17 II – ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA W NASZEJ SZKOLE

Zadbajmy razem o Planetę!
  Uczniowie klasy drugiej wzięli udział w programie edukacji ekologicznej „EkoEksperymentarium” realizowanym pod patronatem Ministra Klimatu i Środowiska. Dzieci uczyły się ekologii metodami zabawowymi w formie gier on-line. Zadania poświęcone były tematyce oszczędzania wody, ekologicznych zakupów, sprzątania przy użyciu środków przyjaznych dla środowiska, segregowania odpadów i ich przetwarzania. Dzięki wizycie w wirtualnym domu i łamigłówkom ukrytym w jego pokojach zrozumiały, jak wielkie znaczenie dla środowiska ma zmiana nawet drobnych nawyków jego mieszkańców.                          
   Po cyklu zajęć uczniowie przekonali się, że ich błędne zachowania mogą zaważyć na przyszłych losach pokoleń. Jeśli chcą żyć w czystym i zdrowym środowisku, muszą dbać o swoją Planetę.
    Gratuluję uczniom zdobycia tytułów Mistrzów Ekologii.


    29. finał WOŚP
       W tym roku świętowaliśmy pod hasłem "Finał z głową” - uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły, kierując się zasadami bezpieczeństwa a także troską o zdrowie własne i innych, wyruszyli, aby kwestować na ulice kilku miejscowości:  Wielgolasu, Latowicza, Parysowa oraz Siennicy. Tym razem pieniądze zebrane podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostaną przeznaczone na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Mimo panujących obostrzeń 29. Finał WOŚP możemy zaliczyć do udanych - łącznie zebraliśmy 7316,65 zł. W tym:
• Olga Domańska -1424 zł
• Kinga Młoduchowska -1490 zł
• Roksana Rombel -1674,50 zł
• Bartłomiej Całka -1679 zł
• Marlena Gajowniczek -584,50 zł
• Mateusz Chrustowski -465,10 zł
       Dziękujemy wszystkim wolontariuszom, pomocnikom i nauczycielom pełniącym funkcje opiekunów oraz wszystkim darczyńcom.
                                                                                                            Samorząd Uczniowski
Zbiórka karmy dla schroniska w Celestynowie.
  Nasza Szkoła już od kilku lat wspiera działania Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Celestynowie. W tym roku również nie mogliśmy zawieść naszych czworonożnych przyjaciół. Szkolne Koło Wolontariatu po raz kolejny poprosiło uczniów naszej szkoły  o zebranie karmy dla samotnych psów i kotów, które przebywają w schronisku. Akcja trwała od połowy listopada do 18 grudnia. Jako że był to okres nauki zdalnej dla starszych klas naszej szkoły, trzeba podkreślić ogromny wkład uczniów klas 1 - 3, którzy wraz z wychowawcami i rodzicami aktywnie wzięli udział w naszej zbiórce. Udało nam się zgromadzić ponad 70 kg suchej karmy. Wszystkim, którzy włączyli się do akcji, serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję, że w przyszłym roku możemy liczyć na równie duże zaangażowanie.
                                                                                                           Samorząd Uczniowski
===========================================================================


===========================================================================
POCZYTAJMY…
 22 stycznia wszyscy pierwszoklasiści w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka-wielki człowiek” otrzymali z rąk wychowawczyni wyprawkę czytelniczą >>>

MAMY wyobraźnię!
   W naszej szkole też mogą być tak nietypowe lekcje jak w akademii prowadzonej przez Ambrożego Kleksa.
Przekonali się o tym uczniowie klasy 4a i 4b. Podczas lekcji języka polskiego nie uczyliśmy się zasad pisowni, a mieliśmy lekcję przędzenia liter. Zamiast pisania opowiadań, robiliśmy kleksy z farb! Oczywiście nie obyło się bez wizyty w szpitalu chorych sprzętów i szalonej lekcji geografii!
   Świetnie się bawiliśmy, z radością odkrywając symetrycznie odbite kształty. Uczniowie nadawali tytuły swoim pracom i wymyślali rymowanki, które przyniosły nam mnóstwo śmiechu. Dzięki  nietypowej lekcji języka polskiego mogliśmy choć na chwilę przenieść się w magiczny świat Ambrożego Kleksa.
                           Zapraszamy do Naszej galerii!

===========================================================================
Czas jak koło szybko krąży,
rok za rokiem mija.
Z życzeniami wnuczek dąży,
niech Wam tylko szczęście sprzyja.

Życzenia z okazji Dnia babci i Dziadka
POCZYTAJMY…
    22 stycznia wszyscy pierwszoklasiści w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka-wielki człowiek” otrzymali z rąk wychowawczyni wyprawkę czytelniczą, w której skład weszły:
  • książka pt. „Pierwsze abecadło” z tekstami najlepszych polskich autorów dziecięcych;
  • poradnik dla opiekunów pt. „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” zawierający pomysły na ciekawe aktywności w oparciu o teksty literackie;
  • plakat z literami do wycinania, który może wspierać dzieci w nauce czytania i pisania.
  Miejmy  nadzieję, że chwile  spędzone na wspólnej lekturze pozwolą dzieciom i ich rodzicom wzmocnić wzajemne  relacje i sprawią, że już wkrótce czytanie dla naszych pierwszoklasistów nie będzie smutną koniecznością, ale stanie się wielką miłością i najlepszym pomysłem na zagospodarowanie czasu wolnego. Bo jak powiedziała nasza noblistka Wisława Szymborska:  „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” .    <<<
======================================================================================================================================================
Bal karnawałowy!
   Karnawał to czas zabaw i balów, także dla najmłodszych. Kolorowe stroje i skoczna muzyka – w takiej atmosferze bawili się uczniowie klasy drugiej i trzeciej podczas balu karnawałowego. Dzieci z dumą prezentowały bajeczne stroje. Z wielką ochotą uczestniczyły w tańcach, zabawach i konkursach prowadzonych przez wychowawczynie. Na twarzach wszystkich malował się uśmiech, który nie znikał mimo chwilowego zmęczenia. Bal był okazją do zintegrowania dzieci i pozostawił wiele niesamowitych wrażeń.  Następny bal już za rok!!!
======================================================================================================================================================
MIKOŁAJ ZAWSZE O NAS PAMIĘTA!
  W poniedziałek 7 grudnia nasze przedszkole odwiedził Święty Mikołaj. Dzieci od kilku dni z niecierpliwością czekały na przybycie niezwykłego gościa. Przygotowały dla Mikołaja niespodziankę - piosenkę, którą radośnie odśpiewały. >>>
===========================================================================
DZIEŃ WOLONTARIUSZA
   5 grudnia przypada święto wszystkich osób, które bezinteresownie angażują się w inicjatywy na rzecz innych ludzi, środowiska, zwierząt czy otoczenia. Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza upłynęły w cieniu pandemii koronawirusa, która dla wolontariatu i osób w niego zaangażowanych jest ogromnym wyzwaniem, ale również sprawdzianem wytrwałości i determinacji. >>>
===========================================================================
ZAPAL ŚWIATŁO WOLNOŚCI
   W 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji prowadzonej przez Instytut Pamięci Narodowej, która ma na celu upamiętnienie wszystkich tych, którzy stracili życie w wyniku wprowadzonego 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego. >>>
 


===========================================================================
SZKOŁA PAMIĘTA
  Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej SZKOŁA PAMIĘTA. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. >>>

MIKOŁAJKI INACZEJ
  Mikołajki to szczególny dzień, na który z utęsknieniem czekają wszystkie dzieci. Mikołajowo-świąteczny nastrój udzielił się nam już 6 grudnia, czyli w dniu, w którym św. Mikołaj obchodzi swoje święto. Z tej okazji, zgodnie z coroczną tradycją, uczniowie mieli na sobie ubrania w czerwonym kolorze oraz mikołajkowe czapki. Mikołajkowe stroje i gadżety umilały nam poniedziałkowy poranek przed monitorami, wywołując uśmiech na naszych twarzach. Nie zabrakło elfów, śnieżynek i oczywiście samych Mikołajów. Samorząd uczniowski zorganizował również konkurs na najlepsze Mikołajkowe przebranie. Efekty konkursu możemy obejrzeć w galerii zdjęć.      <<<

MIKOŁAJ ZAWSZE O NAS PAMIĘTA!
    W poniedziałek 7 grudnia nasze przedszkole odwiedził Święty Mikołaj. Dzieci od kilku dni z niecierpliwością czekały na przybycie niezwykłego gościa. Przygotowały dla Mikołaja niespodziankę - piosenkę, którą radośnie odśpiewały. Następnie Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami. Jak co roku każde dziecko mogło zrobić sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcie. Radości nie było końca. Mikołaj chętnie zostałby dłużej w naszym przedszkolu, lecz na Jego odwiedziny czekały przecież inne dzieci. Żegnając niezwykłego gościa dzieci obiecały, że w przyszłym roku także będą grzeczne i zaprosiły do odwiedzenia naszego przedszkola za rok.
                                    Do widzenia Mikołaju!            <<<

DZIEŃ WOLONTARIUSZA
5 grudnia przypada święto wszystkich osób, które bezinteresownie angażują się w inicjatywy na rzecz innych ludzi, środowiska, zwierząt czy otoczenia. Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza upłynęły w cieniu pandemii koronawirusa, która dla wolontariatu i osób w niego zaangażowanych jest ogromnym wyzwaniem, ale również sprawdzianem wytrwałości i determinacji. Uczniowie naszej szkoły zawsze chętnie pomagają osobom w potrzebie, co odzwierciedla również działalność szkolnego Koła Wolontariatu aktywnie przeprowadzającego akcje charytatywne na terenie placówki. Dlatego  nasze koło zamiast świętować zajęło się przygotowaniem dokumentacji  dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz zakończeniem zbiórki karmy dla schroniska w Celestynowie. Uczniowie również zostali zapoznani Portalem E-wolontariat.pl - najlepszym źródłem wiedzy o wolontariacie wykonywanym za pośrednictwem Internetu oraz wykorzystaniu nowych technologii w działaniach społeczny. <<<

ZAPAL ŚWIATŁO WOLNOŚCI
  W 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji prowadzonej przez Instytut Pamięci Narodowej, która ma na celu upamiętnienie wszystkich tych, którzy stracili życie w wyniku wprowadzonego 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego.
   Kampania społeczna IPN „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił także papież Jan Paweł II.
   13 grudnia o godzinie 19.30 poprzez stronę swiatlowolnosci.ipn.gov.pl zapaliliśmy wirtualne Światła Wolności. W kolejnych dniach zostały przeprowadzone lekcje, które miały na celu przybliżenie okoliczności wprowadzenia stanu wojennego, jego przyczyny i skutki. Uczniowie obejrzeli także wystawę IPN pt. „Czas Apokalipsy. Stan wojenny 1981 – 1983” oraz animację „Światło Wolności”.   <<<

SZKOŁA PAMIĘTA
    Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej SZKOŁA PAMIĘTA. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. W tym roku z powodu ograniczeń związanych z pandemią uczniowie klas VII podzieleni zostali na czteroosobowe zespoły które oddzielnie udały się do miejsc związanych z ważnymi wydarzeniami z historii Wielgolasu. Miejsca te zostały przez naszych uczniów uporządkowane oraz upamiętnione poprzez zapalenie zniczy. <<<
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
  25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia. Dzień ten został ustanowiony w 2002 roku w setną rocznicę powstania słynnej maskotki. Zgodnie z tradycją od wielu lat w naszej szkole organizujemy obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia. W tym roku pluszowe misie towarzyszyły nam w zajęciach on-line. Sympatyków pluszowych misiów jest wielu, dlatego Samorząd Uczniowski poprosił uczniów z kl. IV –VIII o przesłanie zdjęć ze swoim ulubionym misiem, aby stworzyć wspólną prezentację przedstawiającą obchody tego wyjątkowego dnia.

===========================================================================
Drodzy uczniowie!
 11 listopada to ważna data w naszej polskiej historii. Narodowe Święto Niepodległości Obchodzone jest corocznie dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli.
   W tym roku ze względu na pandemię nie obędą się coroczne akademie upamiętniające święto. Bardzo ważna jest dla nas pamięć i szacunek do symboli narodowych, które zwłaszcza w okresie święta są szczególnie istotne. Zapraszamy wszystkich uczniów do wspólnej zabawy! Wystarczy wejść w link zamieszczony poniżej żeby rozwiązać zagadki i przypomnieć sobie kilka faktów, dotyczących polskich symboli narodowych.
    Upamiętnijmy w ten sposób trudną walkę Polaków o odzyskanie własnego, niezależnego Państwa po wielu latach zaborów.

===========================================================================

11 LISTOPADA - ŚWIĘTO  NIEPODLEGŁOŚCI

akcja MEN w naszej szkole
- „Szkoła do hymnu” – 10 XI godz. 11:11

...........................................................................................................................................................................


WIEDZA O ANTYBIOTYKACH JEST WAŻNA!
 5 listopada, w klasach: VIIa  i VIIb, odbyły się zajęcia on- line na temat: „Antybiotykoterapia pod lupą farmaceuty”. Zajęcia poprowadziły studentki farmacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego należące do Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji.
     Poruszone zostały bardzo ważne tematy: czym jest choroba, jakie są ogólne jej objawy, co to są antybiotyki i jak działają. Głównym jednak celem było uwrażliwienie młodzieży na bezpieczne  stosowanie antybiotyków, co można, a czego unikać. Dodatkowo, prowadzące zachęciły uczniów do studiowania tego kierunku – farmacji – w przyszłości.


GROSZ DO GROSZA
   W październiku w wolontariusze z naszej szkoły wzięli udział w akcji „Grosz do grosza”, która wsparła fundację SIEPOMAGA. Akcja polegała na zbieraniu w monet o wartości: jeden, dwa, pięć groszy… Pieniądze w kwocie 437,37zł zostały przekazane na nierefundowane leczenie w Max Delbruck Center for Molecular Medicine w Berlinie dla Leosia Pichnera.                                          Dziękujemy wszystkim darczyńcom.              <<<

WITAMY WAS W GRONIE PRZEDSZKOLAKÓW!
  To był ważny dzień dla naszych przedszkolaków. 20 października zostali pasowani przez panią dyrektor na pełnoprawnych przedszkolaków naszej szkoły. Mimo trudnej sytuacji epidemiologicznej, niemalże wszyscy najmłodsi uczniowie naszej szkoły, uczestniczyli w tym jakże ważnym dla nich wydarzeniu. Wszyscy z niecierpliwością czekaliśmy na panią dyrektor, aby zaprezentować wiersze oraz piosenki przygotowane na tę okazję. To ludowa piosenka „Czerwone jabłuszko…”  skradła w szczególny sposób moje serce i pani dyrektor, brawo Asia
i Tomek, brawo wszyscy, wypadliście wspaniale.
   Po uroczystym pasowaniu Pani dyrektor życzyła wszystkim rozwijania swoich talentów. Tego i ja wam życzę, spełniajcie swoje marzenia!  
    Serdecznie dziękuję pani Monice za przygotowanie dla dzieci upominków. <<<

DZIEŃ RATOWNIKA MEDYCZNEGO
         W 2020 roku obchody Dnia Ratownictwa Medycznego przypadły na 13 października. Uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły doceniają ratowników medycznych nie tylko w czasie pandemii, podczas której ich trud zyskuje wyjątkowe znaczenie, ale również na co dzień. W ramach podziękowań za ciężką pracę, jaką wykonują, postanowiliśmy wykonać Pixel Art.
 Nauczyciele i uczniowie przygotowali czerwone serca, z którymi zostali sfotografowani. Zdjęcia zostały ułożone w napis ,,Ratownicy Medyczni - Dziękujemy”.             <<<

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 2020
   W tym roku w Dniu Edukacji Narodowej ze względu na obostrzenia nie odbyła się uroczysta akademia. Mimo to, uczniowie naszej szkoły stanęli na wysokości zadania i przygotowali dla pracowników szkoły miłe niespodzianki. Uczniowie klasy szóstej wykonali wystawkę pt. „Podręczny zestaw dla nauczycieli”. Wystawka miała na celu w sposób humorystyczny wskazać najważniejsze dla nauczyciela przyrządy, niezbędne w codziennej pracy. Miłym akcentem były słowa wdzięczności za trud pracy nauczyciela, zamieszczone na biurkach w poszczególnych klasach oraz na korytarzu szkolnym. Radiowęzeł szkolny uświetnił ten dzień specjalnie przygotowanym dla pracowników szkoły koncertem życzeń, na którym mogliśmy usłyszeć najlepsze przeboje. Uczniowie z Samorządu Szkolnego przygotowali dla każdego pracownika laurkę z drobnym upominkiem, a dla emerytowanych pracowników szkoły laurkę z życzeniami. Ponadto, wielu uczniów klas 6, 7 i 8 wzięło udział w konkursie "My favourite teacher" w języku angielskim. Zwycięzcami zostali: I miejsce Anna Nieprzecka (klasa 8 a), II miejsce Oliwia Zawadka (klasa 7b), III miejsce Kuba Rosochacki (klasa 8a).
      Dziękujemy wszystkim uczniom za wspaniałe prace i miłe niespodzianki!
<<<        Lidia Parobczyk
Anna Dziugieł
Radosław Piskorz


RAZEM JESTEŚMY, HEJ, HO, PIERWSZA KLASA!
     6 października odbyło się w naszej szkole uroczyste ślubowanie
i pasowanie pierwszoklasistów na uczniów.
    Na wstępie uroczystości dzieci w krótkiej rymowance podkreśliły, że choć pod wieloma względami bardzo różnią się od siebie, to razem tworzą zgrany zespół. Potem każdy umieścił na tablicy swój autoportret oraz dokonał krótkiej autoprezentacji, w której przedstawił się, opowiedział o swoich zainteresowaniach i planach zawodowych. I gdyby te wszystkie marzenia spełniły się, to z tej klasy wyszłoby w przyszłości pięcioro piłkarzy, czterech rolników, dwie panie weterynarz, troje policjantów, kierowca tira, strażak, żołnierz, fryzjerka, informatyk i sprzedawczyni w sklepie zoologicznym. No cóż, zostaje czekać, co czas pokaże. Następnie dzieci z wielkim wdziękiem i talentem zaśpiewały „Piosenkę na dobry początek” i zaczęła się oficjalna część uroczystości.
     Pani dyrektor Mariola Mucha odczytała tekst ślubowania, a wszyscy pierwszoklasiści odpowiedzieli gromkim: ”Ślubuję”. Później nastąpiło pasowanie - oczywiście pokaźnej wielkości ołówkiem. Na zakończenie pani dyrektor podziękowała dzieciom za występ i życzyła wszystkim realizacji planów na przyszłość.  Na pamiątkę tego dnia uczniowie otrzymali dyplomy, kuferki pełne pomocy dydaktycznych oraz legitymacje szkolne. <<<
ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
      2 X 2020 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji
"Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia". Ze względu na bezpieczeństwo, akcja została przeprowadzona w klasach. Po powtórce tabliczki mnożenia, uczniowie sprawdzili swoją wiedzę podczas egzaminów. Korzyści płynące z udziału w ŚDTM to przede wszystkim utrwalenie tabliczki mnożenia i nauka przez zabawę.   <<<
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
 Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Święto to ma już kilkunastoletnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Jego celem jest promowanie czytelnictwa, a przez to wartości, jakie wnosi ono do naszego życia. Święto to stwarza  okazję do przypomnienia, jak ważne jest czytanie dzieciom. Ważne, bo  pozwala  rozbudzić zainteresowanie książką, wykształcić nawyki czytelnicze i stać się kluczem do wiedzy. Dlaczego więc nie wszyscy czytają? Otóż nie czytają ci, co nie czują takiej potrzeby. Nawyki czytelnicze i  chęć obcowania z książką muszą powstać  w dzieciństwie, a zatem za ich wyzwolenie  i ukształtowanie w głównej mierze są odpowiedzialni rodzice. Badania dowodzą , iż rodzinne czytanie jest najlepszą metodą wychowawczą i wpływa na prawidłowy rozwój dziecka. Dzieci, którym się czyta, nie mają problemów z nauką.
   Nasza szkolna biblioteka też  włączyła się w  akcję Głośnego Czytania, organizując w klasach młodszych sesje czytelnicze. Podczas godzinnych spotkań uczniowie klas 0-III słuchali wierszy Brzechwy i fragmentów książeczek czytanych przez bibliotekarza lub uczennice z aktywu bibliotecznego. Potem był czas na zadawanie pytań i dzielenie się wrażeniami z poznanej lektury oraz zachęcenie dzieci do odwiedzenia biblioteki szkolnej w celu wypożyczenia  książek do wspólnego czytania w domu.
  Doceniajmy czytanie. Czytajmy dzieciom codziennie.  <<<
DZIEŃ SZPILEK
   Nasza szkoła 25 września brała udział w drugiej edycji wyjątkowej ogólnopolskiej akcji – Dzień Szpilek. Jej organizatorzy za każde zdjęcie w szpilkach przekażą 2 zł na rzecz dzieci chorych na raka z Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą. Ogólnopolski Dzień Szpilek to akcja zaaranżowana rok temu przez sieć luksusowych sklepów z ubraniami, butami i akcesoriami. Aby wziąć w niej udział, wystarczyło tego dnia założyć szpilki, zrobić zdjęcie i wrzucić je na Facebooka lub Instagrama z oznaczeniem #Dzienszpilek. „Załóż szpilki i pomóż małym wojownikom z fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową. (…) Fundacja od 30 lat kupuje drogie, nierefundowane leki i nowoczesny sprzęt medyczny, finansuje terapie i rehabilitacje, a także prowadzi unikatową w skali kraju Klinikę Mentalną, w której wsparcie psychologiczne otrzymują nie tylko pacjenci, ale także ich rodzice. (…) Pomaganie jeszcze nigdy nie było takie proste!” – napisali organizatorzy. W pierwszej edycji kampanii udział wzięło 15 tys. internautów, a zebrana kwota trafiła na konto Fundacji Onkologicznej Alivia. W tym roku jak podał portal Spider's Web, 25 września - kiedy odbywała się druga edycja akcji - z hasztagiem Dzień Szpilek wrzucono 420 tys. zdjęć na Facebooku i 174 tys. na Instagramie. W sumie daje to prawie 600 tys. wpisów i około 1,158 mln zł do przekazania przez Moliera2 dla Fundacji Przylądek Nadziei.
„EkoPaka – zamykamy obieg surowców”
  Nasza szkoła jest jedną z 30 szkół z województwa mazowieckiego, które biorą udział w programie edukacyjnym „EkoPaka – zamykamy obieg surowców” organizowanym przez INTERSEROH Organizację Odzysku Opakowań. Jest to program edukacji ekologicznej realizowany przez szkoły z myślą o dzieciach w wieku wczesnoszkolnym. Pierwsza edycja skierowana była do 50 bibliotek z całej Polski.
    Do naszej szkoły dotarła edukacyjno-zabawowa paka poświęcona
8 surowcom: ALUMINIUM, DREWNO, SZKŁO, PAPIER, TWORZYWA SZTUCZNE, WIELOMATERAIŁOWE, BIOODPADY, ELEKTROODPADY. Materiały pomogą przybliżyć młodym ekolożkom i ekologom wszystkie surowce. Skąd się one biorą? Co z nich produkujemy? Co powstaje w wyniku recyklingu odpadów?
   Pod hasłem #EkoPaka #ZamykamyObieg organizator zamierza pokazać zamknięty obieg surowców, aby dzieci rozumiały, że to, co zostaje z produktów – opakowania, zużyte elementy – to nie śmieci, ale materiał, z którego można stworzyć coś nowego. EkoPaka pozwoli wprowadzić najmłodszych odbiorców w zagadnienia ważne z punktu widzenia wychowania odpowiedzialnego i wrażliwego ekologicznie konsumenta.
  Będzie pożytecznie, kolorowo i zabawnie. Edukacja ekologiczna dla najmłodszych już wkrótce u nas!
Zachęcamy do polubienia profilu programu EkoPaka na Facebooku: www.facebook.com/EkoPaka                                                                                                                                                                 <<<

NASZ MAŁY UDZIAŁ W AKCJI „SPRZĄTANIE ŚWIATA 2020”
    Wzorem ubiegłych lat, w czwartek 17 września, zaakcentowaliśmy swój udział w akcji sprzątania świata. Zaopatrzeni w rękawice ochronne, maseczki, środki dezynfekcyjne i opatrunkowe zabraliśmy worki i wyruszyliśmy na sprzątanie. Z uwagi na panujące obostrzenia,  nasze działania  ograniczyliśmy do terenu wokół szkoły. Na niewielkim obszarze zebraliśmy aż dwa worki śmieci! Jest czysto, oby pozostało tak na długo.
  Tym razem pracowali uczniowie klasy IVa i IVb. Po zakończonym porządkowaniu odbyła się pogadanka na temat odpadów, głównie wykonanych z plastiku, segregacji i recyklingu.
<<<     Joanna Kluczek-Szpadelewska

AKCJA NARODOWE CZYTANIE  W NASZEJ SZKOLE
    Narodowe Czytanie jest doskonałą okazją, aby uczniowie docenili wartość czytania oraz poznali wartościowe pozycje literatury polskiej. Tegoroczna, 9. już edycja tej ogólnopolskiej akcji odbyła się  5 września, podczas której  Polacy czytali dramat Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”. Lektura ta jest szczególne ważna dla uczniów, bo znajduje się w zakresie treści z języka polskiego sprawdzanych podczas egzaminu  ósmoklasisty.  
   Wychodząc naprzeciw inicjatywie Pary Prezydenckiej, również wzięliśmy udział w tym wydarzeniu. Najpierw wsparliśmy gminną akcję NCz zorganizowaną w miejscowym parku przez panie z Biblioteki Publicznej w Latowiczu. W grupie czytających były uczennice: Oliwia Pieniak z kl. VIII a, Natalia Bogusz z kl. VII a, Aleksandra Górska z kl. VII b i Wiktoria Szostak z kl. V i ich opiekunka p. Ewa Stosio. Formą podziękowania dla wszystkich uczestników był słodki upominek.
  W szkole nie można było ( jak to czyniliśmy dotychczas) przeprowadzić wspólnej akcji czytelniczej dla całej społeczności, dlatego  poloniści zorganizowali ją w grupach klasowych, na wybranych lekcjach języka polskiego. Oprócz tradycyjnego czytania z podziałem na role- z książką w ręku, wykorzystaliśmy także nowoczesną technologię. Tekst dramatu był wyświetlany na tablicach multimedialnych, dzięki czemu był widoczny dla wszystkich, nie tylko czytających. Ponadto dla lepszego zrozumienia niełatwej treści utworu zaprezentowano też fragmenty spektaklu z zasobów dostępnych na You Tube.
 Dzięki takim inicjatywom czytelniczym uczniowie mogą poznawać bogaty świat literacki, a zawarte w nich uniwersalne przesłania pozwalają kształtować system wartości naszych wychowanków. „Balladyna” J. Słowackiego w swej złożoności motywów, postaw bohaterów  i ich dążeń niesie ważne przesłanie etyczne o wyższości praw boskich nad władzą człowieka.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego