Wydarzenia 2021/2022 - Zespół Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie

Przejdź do treści

Menu główne:

Wydarzenia 2021/2022

*************************************************************************************
  Nadeszła do nas piękna, złota jesień. Stała się inspiracją do wielu aktywności naszych najmłodszych uczniów. Pierwszego dnia jesieni dzieci z oddziałów przedszkolnych wyruszyły na długi spacer, poszukując oznak nowej pory roku. W następnych dniach mali artyści wykonali wiele prac plastycznych związanych z jesienną tematyką. Portrety, pejzaże, mieniące się kolorem jesiennych barw, wypełniły gazetki szkolne. Korzystając z pięknej pogody organizowaliśmy wspólne zabawy tematyczne na świeżym powietrzu. Klasa druga i trzecia zorganizowała ognisko, na którym nie zabrakło pieczonych kiełbasek oraz ziemników. Największą radość sprawiły dzieciom konkursy:  skoki w workach, nawlekanie na czas korali z jarzębiny, slalom z kasztanem na łyżce; zbieranie kasztanów na czas, przeciąganie liny. Wszystkie te działania miały na celu przywitać nową porę roku oraz zintegrować uczniów po tak długim czasie nauki zdalnej.
*************************************************************************************
  Dwudziestego dziewiątego wybraliśmy się do Stoczka Łukiewskiego, gdzie wspólnie świętowaliśmy Dzień Chłopaka.
   Zebraliśmy się pod szkołą o 9:30. Pierwszym punktem naszej wycieczki był pomnik bitwy pod Stoczkiem, gdzie dowiedzieliśmy się wszystkiego na temat jej przebiegu. Zaraz po ciekawym wykładzie, udaliśmy się do Izydorów na przejażdżkę gokartami. Podczas klasowych wyścigów zachwycaliśmy się urokami otaczającej na natury. Kolejnym punktem wycieczki było pływanie po okolicznej rzece rowerkami wodnymi. Zmęczeni wodnymi przygodami udaliśmy się na pyszny posiłek. Po obfitym obiedzie przyszedł czas na główną atrakcję - park linowy. Trasa składała się z trzynastu przeszkód w tym dwóch zjazdów tyrolskich o łącznej długości ok. 150 metrów!
           BYŁO SUPER!
Klasa Va
*************************************************************************************
WYCIECZKA INTEGRACYJNA
  1 października uczniowie klasy IV ze szkoły w Wielgolesie wraz z klasami  IV  i V  ze szkoły w Dębem Małym wybrali się do kina do Siedlec na film ,,Lessie, wróć!".  Historia przyjaźni chłopca i jego wiernego psa  – owczarka Collie -  przypadła do gustu naszym uczniom. Wśród widzów pojawiły się nawet łzy wzruszenia.
 Odwiedziliśmy także McDonalda – obowiązkowy punkt programu  każdej wycieczki szkolnej.
Uśmiechnięci i zadowoleni wróciliśmy do szkoły, snując plany na kolejny, wspólny wyjazd.
S. Branicka, K. Mikulska, A. Dziugieł
*************************************************************************************
NIECODZIENNA LEKCJA PRZYRODY
 5 października odbyło się spotkanie uczniów klas: VII, VIII a i VIII b z leśniczym – p. Markiem Skrzyckim. W trakcie spotkania Pan leśniczy przekazał młodzieży wiele cennych informacji, między innymi o tym, jak funkcjonuje las, jakie organizmy żyją w lesie, co zagraża naszym lasom i jaki jest ich stan. Opowiedział także, jak wygląda codzienna praca leśniczego. Sposób, w jaki  o tym mówił,  wskazywał, że zawód ten jest jego wielką pasją. Po krótkiej prelekcji przyszedł czas na sprawdzenie wiedzy uczniów. Sprawdzian dotyczył znajomości gatunków  drzew i krzewów – identyfikowali je na żywych okazach. Trochę teorii, trochę praktyki i czas zajęć dobiegł końca.
 Serdecznie dziękujemy Panu Markowi Skrzyckiemu za przeprowadzenie zajęć edukacyjnych i naukę szacunku dla przyrody.
Joanna Kluczek-Szpadelewska
*************************************************************************************
WYCIECZKA NA FARMĘ ILUZJI
   29 września pewnie na długo zapadnie w pamięci uczniów klas drugiej i trzeciej naszej szkoły. Spędzili go bowiem w  świecie magii i imaginacji, czyli na Farmie Iluzji w Mościskach.
  Największych wrażeń dostarczyła dzieciom wizyta w Kopalni Złota oraz w Latającej Chacie Tajemnic. Choć niejednej osobie zakręciło się w głowie, to wszyscy pokonali Tunel Zapomnienia. Fantastyczna okazała się też wędrówka po Labiryncie Luster, którego korytarze zdawały się nie mieć końca. Większość śmiałków odważyła się złożyć wizytę w Zakręconym Domku. Natomiast przeprawa tratwami wzbudziła we wszystkich ducha rywalizacji. Ostatnią godzinę wycieczki dzieci spędziły na beztroskiej zabawie
w lunaparku.
  Niezwykłe atrakcje Farmy Iluzji, do tego sprzyjająca pogoda i pozytywne nastawienie uczestników okazały się idealna receptą  na  integrację grupy,  relaks i aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.
       Opiekę nad uczniami sprawowały p. Iwona Prus, p. Jadwiga Sikora, p. Sylwia Gościej oraz p. Barbara Mróz Brauła.
*************************************************************************************
  Akcja głośnego czytania jest  skierowana głównie do najmłodszych uczniów- czytelników. Chodzi o rozbudzenie ich pasji czytelniczych i zachęcenie do wypożyczania książek z biblioteki szkolnej.
   W ramach tej akcji uczennice z aktywu bibliotecznego razem
z p. bibliotekarką (po wcześniejszym umówieniu z wychowawcami) odwiedziły uczniów klas 0-III i odczytały im wybrane wiersze lub fragmenty przyniesionych książek.  W ten sposób chciały zachęcić słuchaczy do  przeczytania w całości  proponowanej książki. Dzieci klas 0a  i 0b poznały wiersz Juliana Tuwima „Słoń Trąbalski”. Uczniom klasy pierwszej została zaprezentowana historia napisana przez Rachel Bright i Jima Fielda  „Myszy, która  chciała być lwem” a ostatecznie -dzięki swej odwadze -zaprzyjaźniła się z królem zwierząt.
 Z kolei uczniom klasy drugiej i trzeciej zostały przeczytane wybrane opowiadania z książeczki Urszuli Młodnickiej i Agnieszki Waligóry „Jesteś ważny, Pinku”. Dzięki tej lekturze dzieci mogły sobie uświadomić, że tak jak Pink- bohater książeczki,  też są unikalne, ważne i mają mocne strony.   Na koniec  zastanawiały się, co umieją robić dobrze i za mogłyby przyznać sobie medal.
Akcja głośnego czytania to wspaniała okazja  do dzielenia się radością z czytania i pozyskiwania czytelników naszej biblioteki.
*************************************************************************************
WYJAZD NA BASEN
   20 września 2021 roku uczniowie klasy II i III wraz z wychowawcami Jadwigą Sikorą i Iwoną Prus oraz mamą p. Katarzyną Tylman wyjechali na basen do Mińska Mazowieckiego.
Wyruszyliśmy sprzed szkoły autokarem RAPIT o godz.10.00. Po przyjeździe na miejsce, wszyscy otrzymaliśmy klucze do szafek. Następnie przebraliśmy się i poszliśmy na basen, gdzie czekał już na nas pan ratownik. Zjeżdżalnia, jacuzzi i brodzik – to atrakcje, z których mieliśmy okazję skorzystać. Po dwugodzinnym pobycie w wodzie poszliśmy się przebrać i suszyć włosy. Do szkoły wróciliśmy o godz. 14.00- nieco zmęczeni wodnymi szaleństwami, ale bardzo zadowoleni.
  Czas, który spędziliśmy na basenie był świetną zabawą dla wszystkich. Mamy nadzieję, że to nie ostatni taki wyjazd i powtórzymy go niebawem.
opiekunki
*************************************************************************************
WYCIECZKA DO KAWĘCZYNA
    W rześki, ale pogodny ranek 21 września dzieci kl. 0a i kl. 1 wybrały się na wycieczkę do urokliwego miejsca- Gościńca Wiecha w Kawęczynie. Opiekę nad nimi sprawowały wychowawczynie: p. Ewa Piętka i p. Hanna Jaworska oraz mamy: p. Anna Zawadka i p. Elżbieta Śluzek.
   Po przybyciu na miejsce przenieśliśmy się w czasie do wsi sprzed ponad 100 lat. Najpierw gospodarz ubrany w strój ludowy powitał nas chlebem i solą i zaprosił na mały poczęstunek: herbatkę i pyszne drożdżówki. Następnie zostaliśmy zabrani  na przejażdżkę po terenie Gościńca zadaszonym wozem. Po powrocie czekały na nas kolejne atrakcje: zwiedzanie starej wiejskiej chaty z mnóstwem przedmiotów używanych przez naszych pradziadów, zagrody, młyna i szkoły. Następnie udaliśmy się piekarni, w której odbyły się warsztaty na temat „Jak powstaje chleb”. Dużo radości dostarczyło nam spotkanie ze zwierzątkami w mini zoo: danielami, osiołkiem, kucykiem i kozami. Odwiedziliśmy również prawdziwą kuźnię, gdzie otrzymaliśmy na pamiątkę wybite w niej monety. Po wspaniałej lekcji historii zostaliśmy zaproszeni na smaczne kiełbaski z rusztu. Nabrawszy sił, oddaliśmy się uciechom na placu zabaw. Na koniec zakupiliśmy pamiątki.
  Z bagażem nowej wiedzy, pełni miłych wrażeń i dobrego humoru udaliśmy się w drogę powrotną. To była udana wyprawa. Na pewno na długo zostanie w naszej pamięci.
Ewa Piętka i Hanna Jaworska
*************************************************************************************
    Międzynarodowy Dzień Kropki, to święto kreatywności, odwagi oraz wiary we własne możliwości. Tego dnia odbyła się prezentacja krótkometrażowego filmu na temat książki The Dot, którą napisał Peter Reynolds. Jest to historia dziewczynki, która dzięki małej kropce zmieniła myślenie o sobie i uwierzyła we własne możliwości. Podczas zajęć wykorzystaliśmy aplikację multimedialną Quiver, która pozwala na ożywienie narysowanych przedmiotów, a nawet zrobienie trójwymiarowych zdjęć!
*************************************************************************************
„MYŚLĘ, WIĘC NIE ŚMIECĘ!”
    16 września posprzątaliśmy „kawałek naszego świata” - Wielgolas. Zrobiliśmy to w ramach Sprzątania Świata Polska 2021. Tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem: „Myślę, więc nie śmiecę!”. Jak się przekonaliśmy, nie wszyscy myślą, bo śmieci wokół nas nie brakuje. W ciągu dwóch godzin na niewielkim obszarze załadowaliśmy nimi aż 20 worków. Jesteśmy oburzeni, że nadal są liczne dzikie wysypiska w lasach i butelki porozrzucane po rowach. Stąd nasz ponowny apel:
NIE ŚMIEĆMY! NIE MAMY INNEJ PLANETY! ZADBAJMY O NASZĄ ZIEMIĘ!
 Przeprowadzenie akcji możliwe było dzięki wsparciu Urzędu Gminy w Latowiczu, skąd otrzymaliśmy worki,  rękawiczki i zorganizowany odbiór śmieci.
Podczas sprzątania opiekę nad uczniami sprawowali p. Justyna Skrzypiec (klasa Va), p. Marta Wójtowicz i p. Marcin Łobodowski (klasy: VIa i b).
   Opiekunom dziękuję za pomoc, a uczniom za sumienną pracę.
Joanna Kluczek-Szpadelewska
*************************************************************************************
CZYTANIE NARODOWE 2021
  Dziesiąta ogólnopolska edycja i pierwsza w naszej wielgoleskiej parafii
Uczniowie naszej szkoły od lat czynnie włączają się w akcję Narodowego Czytania. W tym roku było  podobnie. W sobotę 4 września wzięli udział w gminnej edycji zorganizowanej przez panie z Biblioteki Publicznej w Latowiczu. Tegoroczna książka wybrana przez prezydenta do czytania - Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej- jest adresowana do starszych odbiorców, dlatego wśród czytających byli sami ósmoklasiści. Nasza grupa w składzie: Natalia Bogusz, Oliwia Śluzek, Amelia Samulik, Alicja Biernat i Kacper Parzyszek odczytała pięć scen z pierwszego aktu dramatu. Po nich kolejne sceny czytali uczniowie ze szkoły w  Latowiczu i panie z miejscowego  Klubu  Seniora. Na koniec panie bibliotekarki obdarowały wszystkich czytających  książkami -oczywiście „Moralnością pani Dulskiej”. Egzemplarze utworów zostały opatrzone okolicznościową pieczęcią, przygotowaną przez kancelarię prezydencką.
  Z kolei w niedzielę 5 września Narodowe Czytanie było jednym z wydarzeń dożynek parafialnych w Wielgolesie zorganizowanych przez  Koło Gospodyń Wiejskich w Wielgolesie. Było to podczas części artystycznej, odbywającej się na przygotowanej scenie. O akcji Czytania Narodowego informował piękny plakat wykonany przez panią Bożenę Zelwowiec. Najpierw czytali wymienieni wyżej uczniowie z naszej szkoły, a potem można było wysłuchać dialogu pani Dulskiej z lokatorką (ze sceny dziewiątej pierwszego aktu) w wykonaniu naszych absolwentek -Aleksandry Bogusz i Gabrieli Zawadki.
  Lektura „Moralności…” dostarczyła naszym lektorom i słuchaczom wiele emocji i na pewno  skłoniła do  refleksji o życiu, bo chociaż została napisana ponad 100 lat temu, to teksty te nie straciły nic ze swej aktualności i wiele cytatów weszło  do codziennego języka.
Jednym z nich są słowa pani Dulskiej: „Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nie wiedział”. Świadczą one  o podwójnej moralności tytułowej bohaterki, od jej nazwiska nazywane dulszczyzną. Wystrzegajmy się takiego systemu wartości.
Było to bardzo udane przedsięwzięcie promujące czytelnictwo w naszej społeczności.
    Dziękujemy wszystkim, którzy byli w nie zaangażowani.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego