Wydarzenie 2020/2021 - Zespół Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie

Przejdź do treści

Menu główne:

Wydarzenie 2020/2021

LATO CZEKA
   Oto znów jesteśmy na finiszu! 25 czerwca po raz ostatni w tym roku szkolnym rozległ się dźwięk dzwonka i rozpoczęły się tak bardzo oczekiwane wakacje. Uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami, aby podsumować pracę w minionych dziesięciu miesiącach. Wszyscy uzyskali promocję do następnej klasy, a niektórzy za swój wysiłek zostali nagrodzeni świadectwami z biało- czerwonymi paskami.
  Dla czworga naszych absolwentów było to ostatnie takie spotkanie w murach tej szkoły. Siódmoklasiści życzyli im sukcesów w dalszej edukacji i wręczyli drobne upominki

A MOŻE BY TAK… DO SIEDLEC?
  Zbliżają się wakacje, a tym samym pora udać się w podróż. Będziemy zwiedzać okolicę i poznawać nowe miejsca. W naszej szkole zachęcamy, aby wakacyjne wojaże połączyć z aktywnością fizyczną, dlatego 24 czerwca niemal wszyscy uczniowie wraz           ze swoimi wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Siedlec. Na początku w kinie obejrzeliśmy aż dwa filmy. Młodsi z zapartym tchem śledzili przygody sympatycznego królika. Uczniowie klas IV- VIII towarzyszyli bohaterom ekranizacji powieści Marcina Szczygielskiego pt. „Czarny młyn” w ich walce ze złem.
Realizując zasadę „W zdrowym ciele – zdrowy duch”, po uczcie duchowej nadszedł czas na wizytę w sali zabaw i kręgielni. Wszyscy świetnie się bawili i w znakomitych humorach wrócili do rodziców.

GALERIA MŁODYCH TALENTÓW
 Za nami trudny rok. Jednak, mimo ograniczeń spowodowanych pandemią, uczniowie chętnie i aktywnie rozwijali swoje zainteresowania. Poszukiwali nowych rozwiązań, wykorzystując dostępne materiały plastyczne. Czerpiąc radość z własnej twórczości, rozbudzali w sobie naturalną wrażliwość na piękno otaczającego świata. Efekty pracy młodych artystów można było podziwiać na szkolnym korytarzu.

SKOMPLIKOWANY ŚWIAT EMOCJI
    23 czerwca  2021 r. uczniowie klasy I zakończyli realizację ogólnopolskiego  projektu „ Lekcje z klasą. Jak odczytywać emocje?”, organizowanego w ramach programu  Uniwersytet Dzieci w Klasie. Podczas cyklu  zajęć prowadzonych autorską Metodą  Pytań i Doświadczeń, rozwijali umiejętność  nawiązywania relacji z innymi, empatię i świadomość własnych emocji. Współpracują w grupie  poszukiwali kreatywnych rozwiązań problemów. Opowiadali o tym, co czują w sytuacjach trudnych. Poznali również różne sposoby wyrażania emocji - zarówno te, które są społecznie akceptowane, jak i te, które naruszają granice innych.  Od organizatorów otrzymali dyplom klasowy  i imienne dyplomy uczestnictwa w projekcie.

Poranek poetycki - spotkanie z poezją Marii Konopnickiej – byłej patronki szkoły w Dębem Małym
  14 czerwca 2021r -w poniedziałkowy piękny poranek na placu przedszkolnym można było posłuchać głośnego czytania wierszy Marii Konopnickiej. W roli lektorów wystąpili  uczniowie klas II-VIII, a organizatorką przedsięwzięcia była pani bibliotekarka- Ewa Stosio
    Skąd pomysł na przypomnienie utworów Konopnickiej? Otóż w ogródku przedszkolnym stoi mały pomnik poetki- płaskorzeźba wykonana na płycie kamiennej. Jest  to pamiątka- ślad po dawnej nazwie szkoły, kiedy nosiła ona imię Marii Konopnickiej. Dlaczego właśnie ona była wybrana na patrona tej szkoły? Prawdopodobnie dlatego, że pisała o polskiej wsi i jej małych mieszkańcach, korzystających z uroków pięknej polskiej przyrody. Najbardziej znane wiersze dla dzieci, które odczytali uczniowie, przedstawiają ciekawe historie, ale przede wszystkim niosą ważny przekaz- uczą zasad właściwego postępowania. Poruszana w nich tematyka jest tak uniwersalna, iż nie traci na ważności i jest nadal aktualna nawet w dzisiejszych czasach, np. nie wolno się przechwalać jak to robiły muchy samochwały  albo być zbytnio strachliwym jak Stefek Burczymucha. Konopnicka pisała również wiersze patriotyczne. Należą do nich „Pieśń o domu” i słynna „Rota”.  
   Poranek z poezją  to jeden ze sposobów docierania do czytelników przez czytelników, a przy okazji uczniowie mogą też zaprezentować swoje umiejętności krasomówcze.
    Wszystkim zaangażowanym w organizację tego  przedsięwzięcia należą się podziękowania.  

SUKCESÓW CIĄG DALSZY
   10 czerwca 2021 r. w Warszawie odbyło się podsumowanie etapu wojewódzkiego XI Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Bezpiecznie na wsi mamy – od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy”. Powiat miński reprezentowała praca naszej uczennicy - Martyny Zawadzkiej z kl.VI. Komisja konkursowa doceniła kreatywność i pracowitość, przyznając Martynie jedno z pięciu wyróżnienie w kategorii wiekowej uczniów kl. IV- VIII.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
RADOSNE ŚWIĘTOWANIE
   Dzień Dziecka to dla uczniów najważniejsze święto w czasie roku szkolnego. Z tej okazji 1 czerwca klasy 0 – III wzięły udział w „Pikniku pod modrzewiami”. Pani Katarzyna Lichniak – Gryglas, p. Agnieszka Radzio i p. Grażyna Lech zorganizowały dla swoich wychowanków wiele atrakcji, m. in. zabawy z użyciem baniek mydlanych i chusty animacyjnej, sesję fotograficzną „Zwierzęta zaczarowanego lasu” czy smakowite gofry z wybranymi dodatkami. 2 czerwca p. Teresa Paździoch, p. Anna Podstawka i p. Wioletta Karpińska zaplanowały spotkanie dla uczniów klas IV – VIII: spacer po okolicy, ognisko, zajęcia sportowe i zabawy integracyjne. Tego dnia w ramach akcji „Jak nie czytam, jak czytam” do wspólnego świętowania zaprosiliśmy sympatycznego Mikołajka, bohatera książek, których autorami są J. J. Sempe i R. Goscinny. Opowieści o jego przygodach wywołały uśmiech na wielu twarzach.
Uczniowie świetnie się bawili, a rada rodziców przygotowała dla wszystkich upominki.

NASI LAUREACI
    Z niecierpliwością czekaliśmy na wyniki powiatowego etapu XI Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy – od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy”. Z dumą możemy ogłosić, iż prace uczniów naszej szkoły zyskały uznanie komisji konkursowej.
W kategorii klas IV – VIII
pierwsze miejsce zdobyła Martyna Zawadzka kl. VI,
trzecie – Patrycja Kuśmierczyk kl. IV,
a wyróżnienie – Agata Stankiewicz kl. VI.
Natomiast w kategorii klas 0 – III
wyróżnienie zdobyła Karolina Rogala kl. I.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Moja kochana mamusiu to dla Ciebie ten wierszyk,<br />Dla Ciebie słońce i chmury, dla Ciebie tęcza i wietrzyk.<br />Wiosną i latem- kwiaty, jesienią- liście jesienne.<br />Bądź szczęśliwa mamusiu dziś, jutro, codziennie.<br />
Dzień Mamy i Taty
KARTKA DLA MAMY
 Mama to najważniejsza osoba w życiu każdego dziecka. To ona towarzyszy w chwilach radosnych, cieszy się nawet z drobnych sukcesów, zawsze wysłucha i wspiera w trudnych momentach. Niełatwo jest wyrazić wdzięczność za jej trud i poświęcenie. Można kupić upominek z okazji Dnia Matki, ale można także własnoręcznie wykonać kartkę z życzeniami:
Kochana mamo, całym sercem życzę
wszelkich dobroci, których nie zliczę...
To serce moje, od kiedy żyję,
gorąco i mocno dla Ciebie bije!

BIAŁOCZERWONA W KAŻDYM OKNIE
  Przez wiele lat Polacy musieli walczyć, często z bronią w ręku, o swoją niezależność i możliwość posługiwania się językiem polskim. W ten sposób pokazywali, jak droga jest dla nich Ojczyzna. We współczesnym świecie także możemy dać świadectwo swojego patriotyzmu, na przykład uczestnicząc w realizowanej w naszej szkole akcji: Biało – czerwona w każdym oknie - umieszczając w oknach polskie flagi. Na zajęciach z wychowawcą w klasach IV - VIII rozmawialiśmy na temat świąt narodowych, przypomnieliśmy sobie pieśni patriotyczne, wykonaliśmy plakaty związane z 230. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Akcja Żonkile 2021
  19 kwietnia 1943 r. grupa młodych ludzi rozpoczęła powstanie w getcie warszawskim. Wiedzieli, że nie mają szans wygrać z potęgą niemieckiego wojska, ale, jak powiedział jeden z uczestników: Jeżeli przetrwać – to tylko jako wolni ludzie, a jeżeli to jest niemożliwe, to jako wolni ludzie zginąć. Na lekcjach języka polskiego i historii czytaliśmy wspomnienia świadków tamtych wydarzeń, oglądaliśmy film Nie było żadnej nadziei oraz rozmawialiśmy o ich bohaterstwie i odwadze. Wykonane zostały papierowe żonkile – symbol tych wyjątkowych dni.
JEDNOSTKI DAWNIEJ I DZIŚ – KONKURS NA PLAKAT
Uczniowie klas VI i VII wzięli udział w konkursie matematycznym – „Jednostki dawniej i dziś”. Wyszukali informacje na temat jednostek używanych w przeszłości i współcześnie. Pogłębili swoją wiedzę, zarówno historyczną, jak i matematyczną.
Wpłynęło siedem prac. Oceniano poprawność, staranność i szatę graficzną.
     W kategorii klasy VI przyznano:
I miejsce – Martyna Zawadzka
II miejsce – Mateusz Maśny
III miejsce – Zara Prus
    W kategorii klas VII przyznano:
I miejsce – Julia Rogowska
II miejsce – Sławek Kupecki
III miejsce – Patryk Kwiatkowski
 Wszystkim serdecznie gratuluję, uczniowie otrzymali ocenę z matematyki.
Dziękuję.
                                          Teresa Paździoch
GÓRA GROSZA
   Czasem niewiele potrzeba, aby komuś pomóc. Wystarczy mały gest, drobna kwota. Jeśli zaangażuje się  wiele osób, mogą wspólnie dokonać ogromnego przedsięwzięcia. Uczniowie naszej szkoły zbierali monety w domach, a gdy już mogli do szkoły wrócić, przekazali je w ramach 21 edycji akcji „Góra Grosza” na rzecz dzieci, które wychowują się poza własną rodziną.MAJOWE ŚWIĘTA
  Miesiąc maj rozpoczynają trzy święta: Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święto Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji wysłuchaliśmy audycji „Co każdy patriota wiedzieć powinien?” i wspólnie śpiewaliśmy pieśni patriotyczne.

ZATAŃCZ Z NAMI
  29 kwietnia obchodziliśmy w szkole Międzynarodowy Dzień Tańca. Atrakcją tego dnia była możliwość zaprezentowania swoich tanecznych umiejętności. Kawałek przestrzeni, muzyka i trochę odwagi - tyle wystarczy, aby rozpocząć przygodę z tańcem. Tańczymy z różnych powodów. Jedno jest pewne, że taniec to ruch, a ruch to zdrowie, więc tańczmy nie tylko od święta.


LUBIMY CZYTAĆ
Czytając książki zaprzyjaźniamy się z ich bohaterami. Uczniowie naszej szkoły postanowili pokazać swoich ulubionych bohaterów lekt ur. Młodsi wykonali lapbooki, starsi przebrali się za książkowe postaci. Wszyscy wzięli udział w quizie: Skąd znam tego bohatera?


 Projekt pod hasłem „Woda – niezwykła substancja” opracowany przez zespół nauczycieli przedmiotów matematyczno - przyrodniczych był realizowany w szkole w Dębem Małym od 1 do 31 marca 2021 r. Uczestniczyli w nim uczniowie klas IV–VIII.
    Przedsięwzięcie obejmowało wiele różnorodnych działań: konkurs matematyczny o tematyce związanej z wodą przeprowadzony wśród uczniów klas VI - VIII, doświadczenia z fizyki i chemii wykonywane w domu przez uczniów klas VII - VIII i udokumentowane za pomocą zdjęć i filmów, prezentacje multimedialne i plakaty z przyrody i biologii w kl. IV – VI na temat ,,Życie w wodzie”, origami w kl. IV – VIII, konkurs grafiki komputerowej „Lany poniedziałek” w kl. IV – VIII.
Wszystkim nauczycielom przyświecał jeden cel – uzmysłowienie uczniom, jak ważna w życiu ludzi jest woda.  >>>

„EKO(TO)LOGICZNE”
   Z okazji Światowego Dnia Ziemi klasy II i III biorą udział w lekcji online pt. „EKO(TO)LOGICZNE” organizowanej przez Fundację Rozwoju Edukacji Małego Inżyniera. Tematem lekcji będzie segregacja odpadów.

Konkurs KRUS
  W bieżącym roku szkolnym po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zorganizowanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego XI Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy – od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy”.
Choć na oficjalne wyniki konkursu musimy jeszcze poczekać, to już dziś dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się podjąć wyzwanie. Zadanie konkursowe wcale nie było łatwe i wymagało od uczestników dużej kreatywności. Należało bowiem wykonać w dowolnej technice plastycznej dwuwymiarową pracę w formacie A-3, ukazującą sposoby zapobiegania wypadkom.

   Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych uczniowie klas 1-3 zostali zaproszeni do udziału w konkursie plastycznym z języka angielskiego na stworzenie króliczka wielkanocnego w formacie 3D za pomocą dowolnych materiałów. Istotnym elementem pracy dzieci miało być słownictwo, bowiem należało nazwać części ciała wykonanego króliczka w języku angielskim. Nas – nauczycieli bardzo cieszy gdy dzieci tak licznie uczestniczą w zajęciach ponadprogramowych jakimi są konkursy.
 Jury w składzie: Pani wicedyrektor Sylwia Branicka, Pani Małgorzata Prokop, Pani Anna Dziugieł, Pani Marta Proczek wyłoniły zwycięzców konkursu. Zadanie nie było proste, gdyż dzieci wykazały się wielką wyobraźnią i wszystkie prace są istnymi dziełami sztuki.
1 miejsce – Gabriela Bogusz z klasy II
2 miejsce – Karolina Rogala z klasy I
3 miejsce – Julia Kieliszczyk z klasy II
GRATULUJEMY!!!
   Każdy uczestnik konkursu dostaje pochwałę do dziennika za swój wkład w pracę konkursową. Ponadto każdy uczestnik otrzymuje ocenę celującą z przedmiotu język angielski. Zwycięzcy konkursu otrzymują dyplomy uznania oraz drobne nagrody rzeczowe.
   Wszystkim dzieciom bardzo dziękuję za udział w konkursie, za ogrom pracy włożony w stworzenie króliczków i zachęcam do udziału w kolejnych konkursach językowych.
   Wesołego Alleluja!!
Anna Podstawka – organizator konkursu

GRA ŚWIATŁA I CIENIA
    Zabawa w teatr zawsze sprawia dzieciom dużo radości.
Uczennice klasy III przygotowały i zaprezentowały przedszkolakom, króciutki spektakl teatralny „Śnieżka”. Tym razem w naszej pracy wykorzystaliśmy cień. Tajemniczość teatru cieni niezmiernie zaciekawiła młodych widzów, toteż największym zainteresowaniem cieszyły się wspólne występy. Nasi milusińscy mieli możliwość wyboru rekwizytów i własnego tworzenia nowych bajek. Jak się okazało wspólna zabawa dała wszystkim mnóstwo radości.

WITAMY WIOSNĘ
 19 marca postanowiliśmy przywitać wiosnę. Rozpoczęliśmy od wykonania dowolną techniką portretu Pani Wiosny. Następnie odbyła się sesja fotograficzna: Wiosna i My. Później stoczyliśmy ostatnią bitwę na „śnieżki”. Śnieg zniknął w wodzie i nic już nie stało na przeszkodzie żeby przyszła  Zielona Panienka. Zaprosiliśmy więc Wiosnę do różnych regionów naszego kraju sprawdzając przy okazji swoje wiadomości na temat strojów ludowych i krain geograficznych. Rozpoznawaliśmy i tańczyliśmy ludowe tańce. Był to równocześnie finał naszego szkolnego projektu: Poznaj Polskę.
Konkurs czytelniczy dla uczniów klas II-III.
 Nikt nie rodzi się czytelnikiem. Czytelnika trzeba wychować. Właśnie jednym ze sposobów kształtowania nawyków czytelniczych i rozbudzenia u dzieci miłości do książek są konkursy biblioteczne.  Zachęcają one  do czytania książek spoza kanonu lektur i rozwijają umiejętności  pracy z tekstem, które są  niezbędne do efektywnej nauki i samokształcenia.
Konkurs „Znam  wiersze polskich poetów” odbył się 15 marca  i sprawdzał znajomość najbardziej popularnych wierszy dla dzieci -Jana Brzechwy i Juliana Tuwima.  Zadaniem uczestników   było odgadnięcie, z jakiego  wiersza pochodzi dany fragmentów i napisaniu  jego tytułu.
Nie wszystkie zadania okazały się łatwe, ale na pewno dostarczyły uczestnikom miłych wrażeń. Wśród wyróżnionych znaleźli się:
I miejsce ex aequo Paweł Gawron z kl. II i Aleksandra Stankiewicz z kl. III
II miejsce Julia Kieliszczyk z kl. II
III miejsce Gabriela Bogusz z kl. II
Zwycięzcom gratuluję, a wszystkim uczestnikom dziękuję za podjęcie wyzwania.
                                                                             Bibliotekarz
KONKURS PLASTYCZNY „ ZIMOWY KRAJOBRAZ”
  Zima to najbardziej tajemnicza i pobudzająca wyobraźnię pora roku . Ziemia pokryta białym puchem,  wirujące płatki śniegu i mróz malujący kwiaty na szybach, były inspiracją do wykonania prac plastycznych. 3 marca 2021 roku ogłoszono wyniki konkursu plastycznego klas I-III „Zimowy krajobraz”.  Laureatką konkursu została Aleksandra Stankiewicz z klasy III. Wszystkie prace wykonane w różnych technikach, wyeksponowane były w zimowej galerii na korytarzu szkolnym.
   
Z okazji Dnia Kobiet uczniowie klas 4 i 5 szkoły filialnej
w Dębem Małym przygotowali laurki dla swoich koleżanek ze szkoły. Wszystkie prace bardzo się dziewczętom spodobały.
Miło jest wiedzieć, że ktoś o nas pamięta w tym dniu.
   Z okazji Dnia Kobiet uczniowie klas 6 i 7 szkoły  w Dębem Małym pamiętali o swoich koleżankach, wykonali karty z życzeniami.
Obejrzeliśmy je wspólnie. Wszystkim malym kobietką było bardzo miło.
MALI ASTRONOMOWIE
Uczniowie klas II i III  zakończyli realizację ogólnopolskiego projektu
W kosmos z klasą. Jakie tajemnice kryje wszechświat?”, zorganizowanego przez Fundację Uniwersytet Dzieci. W czasie zajęć prowadzili doświadczenia i obserwacje, które przybliżyły im podstawowe informacje o przestrzeni kosmicznej. Poznali planety Układu Słonecznego oraz dowiedzieli się, czym są strefy czasowe. Uczestnicząc w projekcie, dzieci wzmocniły umiejętność samodzielnego i krytycznego myślenia oraz rozwinęły swoją ciekawość.
   Od organizatorów otrzymali dyplom klasowy i dyplomy imienne uczestnictwa w projekcie. Realizowane zadania pokazały, że astronomia nie musi być trudna i nudna.
„Młodym Studentom” gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w poszerzaniu swojej wiedzy!

Obchody DNIA JĘZYKA OJCZYSTEGO w naszej szkole
 Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku ma za zadanie przypominać, że język ojczysty jest dobrem wspólnym danego narodu i należy dbać o jego poprawność. To właśnie język świadczy o kulturze społeczeństwa. Prawdziwe jest bowiem stwierdzenie, że "Naród żyje, dopóki  język jego żyje”. >>>
NAPISZ MI COŚ MIŁEGO
 Walentynki stały się nieodłącznym elementem naszej szkolnej rzeczywistości. 15 lutego uczniowie zorganizowali specjalną ,,Pocztę Walentynkową‘’, aby można było przekazać walentynkowe wyznania ulubionym kolegom i koleżankom. Nie zabrakło również wyrazów sympatii pod adresem nauczycieli i pracowników szkoły. Tegoroczne Walentynki przyniosły dzieciom dużo śmiechu i radości.


DZIEŃ KOTA
 Już od piętnastu lat w Polsce obchodzony jest Światowy Dzień Kota. Tradycja tego święta wywodzi się ze starożytnego Rzymu, gdzie miłośnicy kotów spotykali się 17 lutego, aby oddać cześć tym zadziwiającym istotom. Uczniowie klas I-III przygotowali galerię kocich portretów wykorzystując różne techniki plastyczne. Wspólnie z przedszkolakami opowiadali o swoich kotach. Zaśpiewali też znane piosenki i wytłumaczyli znaczenie różnych powiedzeń, przesądów i zwyczajów związanych z tymi niezwykłymi zwierzętami.

BAWIMY SIĘ W TEATR
 12 lutego uczniowie klasy II zaprosili dzieci z oddziału przedszkolnego na teatralne improwizacje Na zamku. Po obejrzeniu perypetii króla, jego pięciu córek i dwóch smoków każdy przedszkolak mógł zostać duszkiem zaczarowanego zamczyska. Widzowie aktywnie  rozwiązywali różne teatralne zadania tworząc razem interesujący spektakl teatralny.

ZIMOWY BAL KARNAWAŁOWY
  11 lutego odbyła się zabawa karnawałowa dla uczniów naszej szkoły. W bajkowej scenerii, przy wesołej muzyce dzieci bawiły się wspaniale. Dodatkową atrakcją były konkursy i zabawy, które dostarczyły mnóstwa radości. Najmłodsi nie zawiedli w swej pomysłowości, dzięki czemu na balu nie zabrakło księżniczek, wróżek, pingwinów, kotów i śnieżynek. Wszystkie dzieci, które brały udział w konkursach otrzymały nagrody.  Od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej w lutym obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu, który ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, oraz nagłośnienie tematu bezpieczeństwa online.
My też wzięliśmy udział w tegorocznej akcji.
9 lutego uczniowie klas I-III:
- oglądali filmy o bezpiecznym korzystaniu z Internetu
- wykonali projekty maskotki DBI – wyróżniono pracę Karoliny Rogali
- na zakończenie odbył się happening DBI -  Razem na rzecz lepszego Internetu

Zabawy z geometrią
  Uczniowie klas IV ze szkoły w Wielgolesie i w Dębem Małym na wstępie nauki geometrii bawiły się tworząc unikalne „dzieła sztuki” ze znanych i tych mniej znanych figur geometrycznych, wykazały się pomysłowością i kreatywnością.
21 i 22 STYCZNIA – ŚWIĘTO BABCI I DZIADKA
   Dzień Babci i Dziadka to był jeden z najpiękniejszych dni w szkole. Seniorzy zawsze byli naszymi najwdzięczniejszymi gośćmi. Wszystko im się podobało. Dzieci były zachwycone, że mają takich widzów na przedstawieniu, ponieważ dziadkowie zachwycają się absolutnie wszystkim - a najbardziej swoimi wnukami. Z powodu  pandemii koronawirusa pierwszy raz w historii babcie i dziadkowie nie mogli nas odwiedzić. Jak co roku mogli się jednak spodziewać najszczerszych życzeń i prezentów od swoich wnucząt.
Kochana Babciu, Kochany Dziadku

Chociaż nie macie już nastu lat,
U stóp Wam leży wciąż cały świat.
Nie obawiajcie się wciąż marzyć,
Może się jeszcze wiele zdarzyć!
I zapomniane te marzenia
Dziś doczekają się spełnienia.
Żyjcie z radością za pan brat,
O wiele dłużej niż te 100 lat!
WKRĘĆ SIĘ W POMOC DLA „CELESTYNIAKÓW”!
   Samorząd uczniowski od lat zbiera nakrętki, które były przekazywane m.in. do Zespołu Niepublicznych Placówek Oświatowych w Nowym Zglechowie.
W tym roku wychowawczyni oddziału przedszkolnego, p. Katrzyna Lichniak – Gryglas zaproponowała, aby maluchy kontynuowały akcję nawet w czasie pandemii. Zgromadzone wspólnie nakrętki pani Katarzyna oraz p. Wioletta Karpińska – opiekun SU zawiozły w ferie do schroniska dla zwierząt w Celestynowie.
   Akcja zbierania nakrętek dla „Celestyniaków” będzie w szkole trwała do końca roku szkolnego.
RATUJEMY ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA

   25 - 26 grudnia, dwie daty z kalendarza dobrze znane wszystkim, nawet przedszkolakom.  W tym roku nabrały jednak innego znaczenia.  Panująca epidemia koronawirusa i nauka zdalna ograniczyła kontakty bezpośrednie. Nie ma wątpliwości, że tegoroczna Gwiazdka wyglądać będzie zupełnie inaczej. Uczniowie naszej szkoły postanowili uratować święta.
- Przygotowali karty świąteczne z życzeniami dla każdej rodziny.
- Zorganizowali Jasełka on-line.
- Wzięli udział w konkursie plastycznym Świąteczne cudeńka.

  Z przyjemnością informujemy, że w kategorii klas IV-VIII zwyciężyła Patrycja Kuśmierczyk,
a w kategorii klas I-III wyróżniono prace: Aleksandry Stankiewicz, Igora Kąkola, Karoliny Rogali i Emilii Gac. Zachęcamy do obejrzenia wszystkich prac w szkolnej galerii internetowej.
Gdy łamiemy się opłatkiem
przy żłóbku betlejemskim,
gdy z radością w oczach
składamy sobie życzenia,
wtedy otwierają się nasze serca
i lepiej rozumiemy, że droga do szczęścia –
to droga przez dobroć i miłość.
Świętując Boże Narodzenie,
wspominamy Jezusa Chrystusa,
który narodził się w stajence,
aby dzielić z nami troski
i dać nadzieję na lepsze życie.
W tym wyjątkowym czasie,
gdy nie możemy spotkać się osobiście,
życzymy pogodnych świątecznych dni
radosnych spotkań oraz nadziei,
która sprawi, że nadchodzący rok
będzie lepszy od poprzedniego.
SAMORZĄD UCZNIOWSKI I PRACOWNICY SZKOŁY FILIALNEJ W DĘBEM MAŁYM
SAMOTNI SĄ WŚRÓD NAS
„Gdy łamiemy się opłatkiem
przy żłóbku betlejemskim,
gdy z radością w oczach
składamy sobie życzenia,
wtedy otwierają się nasze serca
i lepiej rozumiemy,
że droga do szczęścia –
to droga przez dobroć i miłość.”

  Boże Narodzenie to wyjątkowy czas spotkań w gronie rodziny i przyjaciół. Niestety pandemia koronawirusa  sprawiła, że wiele starszych osób zostało zamkniętych w czterech ścianach. Zmieniła też plany naszych uczniów, którzy nie mogli osobiście spotkać się z osobami samotnymi. Nie oznacza to jednak, że młodzi zapomnieli. Przygotowali  i wysłali seniorom wspaniałe kartki świąteczne z życzeniami i opłatkiem.

   Zuzanna Wielgopolanin z klasy 5 i Patrycja Kuśmierczyk z klasy 4
napisały wspaniałe listy do Świętego Mikołaja w języku angielskim.
Dziewczynki otrzymały w podziękowaniu za swoje prace pamiątkowe dyplomy i słodki upominek.
     Dziewczynki, oby Święty Mikołaj spełnił Wasze marzenia!!!
„MOJA CHOINKA
   „14 grudnia 2020r. przedszkolaki w Szkole w Dębem Małym otrzymały dyplomy oraz wyróżnienia w konkursie plastycznym pt. "Moja choinka". Prace, które dzieci przynosiły miały różne style i pomysły wykonania. Bardzo trudno było wybrać jedną pracę najpiękniejszą. Dlatego wszystkie dzieci dostały nagrody oraz wyróżnienia. Radości było wiele z tego powodu."

    W dniu 27 listopada 2020
odbył się konkurs recytatorski dla klas 1-3 z języka angielskiego.
Konkurs został przeprowadzony on-line.
   

   Udział w konkursie wzięli:
1. Paweł Gawron klasa 2
2. Gabriela Wielgopolanin klasa 2
3. Julia Duszyńska klasa 3
4. Aleksandra Stankiewicz klasa 3
   Po podliczeniu głosów oddanych przez dzieci i przez nauczyciela wyłoniono wygranych:
I miejsce – Paweł Gawron
II miejsce – Gabriela Wielgopolanin i Aleksandra Stankiewicz
III miejsce – Julia Duszyńska
           Każdy z uczestników otrzymał ogromne brawa od kolegów i koleżanek,  pamiątkowy dyplom i ocenę do dziennika z przedmiotu język angielski.
   Zdobywca I miejsca otrzyma od nauczyciela nagrodę rzeczową w postaci gry językowej.  
Pamiętajcie, że tutaj nie ma przegranych. Każdy kto wystąpił już wygrał z tremą, ze zdenerwowaniem i z trudem jaki podjął ucząc się wiersza na pamięć.
Gratuluję wszystkim, a pozostałych zachęcam do udziału w kolejnych konkursach.
JESIEŃ W OBIEKTYWIE APARATU
    Jesień to fantastyczny okres dla fotografów, w którym powstają świetne zdjęcia. Połączenie promieni słońca z różnorodnością  kolorów - czerwienią, pomarańczą, żółcią i brązami zachęca, aby pójść na spacer z aparatem. Uczniowie klasy VII w przerwach od nauki zdalnej próbowali  uchwycić w obiektywie aparatu, to co najpiękniejsze – przyrodę.
MÓJ PRZYJACIEL MIŚ
   25 listopada odbyło się  podsumowanie  szkolnego konkursu plastycznego - Mój Przyjaciel Miś. Dzieci z oddziału przedszkolnego
i klas I-III wykonały wiele prac w różnych technikach.  Wszystkie misie niezależnie od wielkości i koloru są przepiękne, a zarazem  wyjątkowe.  Trudno było wyłonić jednego zwycięzcę. Biorąc pod uwagę wkład pracy i zaangażowanie uczestników  wszyscy zostali wyróżnieni dyplomami „Przyjaciele  Pluszowego Misia” oraz drobnymi upominkami ufundowanymi przez Radę Rodziców. Efekty dziecięcej twórczości można podziwiać w galerii internetowej naszej  szkoły.
SELFIE Z MISIEM
  Co robić w jesienne popołudnie? Uczniowie klas I-III urządzili sobie sesje fotograficzne z ulubionymi maskotkami. Jak im się udało? Jakie zdjęcia wykonali domowi fotografowie? Zobaczcie sami.WYMARZONY DOM
   Uczniowie klas II i III wzięli udział w projekcie Bezpieczne domy – przyjazne miasta. Projekt miał na celu pogłębianie wiedzy dzieci z tematyki globalnego mieszkalnictwa i zrównoważonego rozwoju miast. W ramach zajęć poznały: warunki życia ludzi w obszarach slumsowych oraz dotkniętych katastrofami naturalnymi, najciekawsze rozwiązania środowiskowe i społeczne występujące w miastach zrównoważonych/przyjaznych środowisku i człowiekowi.

BOHATEROWIE NASZEGO REGIONU
  Co roku w listopadzie wspominamy osoby, które oddały życie w obronie wolności. Odwiedzamy cmentarze i miejsca pamięci, przynosimy kwiaty, zapalamy znicze. W 2020 r. mimo trudnej sytuacji nie zapomnieliśmy o naszych bohaterach. Indywidualnie, pod opieką rodziców, daliśmy świadectwo naszego patriotyzmu.
WYGRAĆ NIEPODLEGŁOŚĆ
  Po ostatnim zaborze w 1795 r. przez 123 lata Polacy wielokrotnie podejmowali wysiłki zmierzające do odzyskania niepodległości: organizowali powstania przeciw zaborcom, walczyli „za wolność waszą i naszą” w różnych konfliktach zbrojnych, prowadzili działania dyplomatyczne. Wreszcie w 1918 r. udało im się osiągnąć cel – Polska stała się wolnym państwem. Z okazji 102. rocznicy tego wydarzenia na lekcjach historii i w czasie zajęć z wychowawcą w klasach IV-VIII wspominaliśmy bohaterów naszego regionu, oglądaliśmy, przygotowany przez IPN, film „Gra o niepodległość”, rozwiązywaliśmy łamigłówki, umieszczone m. in. na stronie niepodlegla.men.gov.pl.

NASZE POLSKIE ABC
   11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Tegoroczne obchody Święta Niepodległości uczniowie klas I-III uczcili wykonując świąteczne - patriotyczne kotyliony. Następnie przypomnieli sobie polskie legendy, rozwiązali też quiz z ich znajomości. Wspólnie śpiewali polskie pieśni patriotyczne. W ten sposób wyrazili radość z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju.

   Nasze przedszkole razem panią wychowawczynią Katarzyną Lichniak-Gryglas i panią bibliotekarką  przystąpiło do udziału w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”.
     Głównym celem projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa dzieci we współpracy z domem rodzinnym dziecka. Wspólne czytanie misiowi wybranych bajeczek przynosi wiele korzyści. Rozbudza pasję do słuchania, ale także przyczynia się do właściwego rozwoju dzieci. Dlatego zachęcamy Rodziców, Dziadków, starsze Rodzeństwo do głośnego czytania dzieciom, co także wpisuje się w inną akcję - Głośnego Czytania
Z góry dziękujemy za zaangażowanie.
                                                Organizatorki przedsięwzięcia

PASOWANIE NA UCZNIA
  29 października w naszej szkole odbyła się niezwykle ważna uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy pierwszej. Pierwszoklasiści w obecności Pani Dyrektor zaprezentowali krótki program artystyczny, w którym zdali pierwszy egzamin na ucznia. Po pasowaniu dzieci oficjalnie zostały przyjęte w poczet uczniów naszej szkoły i stały się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej. Otrzymały upominki ufundowane przez Radę Rodziców.
Kochane Pierwszaki! Cieszymy się, że jesteście już uczniami i życzymy Wam sukcesów w nauce. Powodzenia!


KOLOROWA JESIEŃ
     Jesienią inspirujemy się przyrodą. W ramach zajęć ZRÓB TO SAM uczniowie klas I-III wykonali kolorowe bukiety z zebranego w czasie spaceru materiału przyrodniczego. To najłatwiejszy sposób na stworzenie jesiennej dekoracji.
Biblioteka szkolna w czasie zdalnego nauczania.
Drodzy Uczniowie! Drodzy Rodzice!
    W czasie nauki zdalnej uczniowie klas IV- VIII zamawiają  książki  przez szkolny dziennik elektroniczny.  Zamówione książki będą do odebrania w bibliotece w godzinach pracy bibliotekarza lub zostaną przekazane młodszemu rodzeństwu danego ucznia, którzy w naszej szkole mają  zajęcia stacjonarne.

1. Biblioteka szkolna w Szkole Filialnej w Dębem Małym w okresie pandemii COVID-19 funkcjonuje na podstawie wytycznych MZ, GIS i MEN >>>


ŚWIATOWY DZIEŃ ORIGAMI
   W czwartek 22 października  uczniowie klasy czwartej wraz z p. Teresą Paździoch włączyli się w obchody Światowego Dnia Origami. Z tej okazji przypomnieliśmy sobie historię origami, idee miłośników składania papieru oraz dokonaliśmy przeglądu wybranych wzorów do wykonania. Zaopatrzeni w kolorowy papier przystąpiliśmy do pracy. Nasz wybór padł na modułowe origami matematyczne – tworzyliśmy sześciany.
  Zachęcamy wszystkich do składania papieru, ponieważ uczy ono m.in. wyobraźni przestrzennej, matematyki, a przede wszystkim cierpliwości i pokory.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
  Z okazji przypadającego 14 października Dnia Edukacji Narodowej uczniowie klas III-VIII przypięli do swoich ubrań miniaturowe kartki z kalendarza ze stosowną datą. Wszyscy pracownicy szkoły otrzymali od samorządu uczniowskiego wykonane przez nas kartki z życzeniami.      Pamiętaliśmy również o emerytach, którym przesłaliśmy życzenia pocztą. Przygotowaliśmy także gazetkę ścienną.

ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
  2 października po raz kolejny dołączyliśmy do światowej akcji poświęconej propagowaniu nauczania matematyki w zabawny i ciekawy sposób.
p. Teresa Paździoch, szkolny koordynator projektu, przeprowadziła zajęcia, podczas których uczniowie rozwiązywali - krzyżówki matematyczne, wykreślanki iloczynowe, kodowali z wykorzystaniem trudnych przykładów mnożenia. Akcja  była okazją dla uczniów do                          nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach.

Z KSIĄŻKĄ W PLENERZE
    29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.
Od dawna dobrze wiemy, że czytanie rozwija wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację uwagi, poszerza wiedzę i ułatwia naukę.
  W końcu to dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu. W ramach  szkolnej akcji czytelniczej Z książką w plenerze uczniowie klas I-III czytali ulubione wiersze w szkolnym ogródku.DZIEŃ CHŁOPAKA W KLASACH IV – VIII
   Ognisko z okazji Dnia Chłopaka stało się już tradycją naszej szkoły. Uczniowie klas VI – VIII pod opieką p. Teresy Paździoch i p. Wioletty Karpińskiej spotkali się po lekcjach 1.10.20 r., a klas IV-V z wychowawczynią p. Anną Parobczy – 3 .10.20 r. W radosnej atmosferze aktywnie spędziliśmy swój czas wolny. Nasi piłkarze z przyjemnością                                                           rozegrali mecz.
SPOTKANIE Z MISTRZEM SŁOWA
    Samorząd uczniowski w bieżącym roku szkolnym zaplanował, że przybliży uczniom szkoły sylwetki i dokonania wybitnych osób. Swój projekt rozpoczęliśmy 29 września. Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania poznawaliśmy życiorys i twórczość Jana Brzechwy.

NARODOWE CZYTANIE
   5 września 2020 już po raz dziewiąty biblioteka w Latowiczu zorganizowała spotkanie w ramach akcji Narodowe Czytanie. Uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Wioletty Karpińskiej przygotowali fragment sceny 2 dramatu J. Słowackiego pt. Balladyna. Małgorzata Stankiewicz czytała kwestie Goplany, Patrycja Kuśmierczyk – Skierki, a Patryk Poncyliusz – Chochlika. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie upominki.

WRACAMY DO SZKOŁY
   1 września wreszcie na szkolnym korytarzu po blisko półrocznej przerwie ponownie rozległ się śmiech uczniów. Tym razem, z uwagi na sytuację epidemiologiczną w naszym kraju, jedynie wychowawcy mogli spotkać się ze swoimi klasami: p. Katarzyna Lichniak – Gryglas z przedszkolakami, p. Agnieszka Radzio – z klasą pierwszą, p. Grażyna Lech z klasą drugą i trzecią, p. Anna parobczy – z czwartoklasistami i piątoklasistami, p. Teresa Paździoch – z klasą szóstą i siódmą, a p. Wioletta Karpińska – z klasą ósmą. Uczniowie zostali zapoznani z obowiązującymi w szkole procedurami bezpieczeństwa w czasie pandemii.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego